Sobota 19. dubna 2025, svátek má Rostislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPSKÁ KOMISE: Může za to uhlí

Kolísání cen energií v prostoru EU podle Evropské komise způsobuje to, že 29 procent energetického mixu v členských státech představují fosilní zdroje. Podle představ plánu CleanIndustrialDeal (CID), čili Dohody o čistém průmyslu je tedy potřeba se jich co nejdřív zbavit. Nedostatku energie má pak předejít pořádné propojení národních sítí (zde a zde).

Zdánlivě to je správná cesta. Neboť nejdražší elektřina, jež určuje cenu, je ta vyrobená pomocí zemního plynu. Ta nahrazuje produkci elektřiny z uhlí, jež je naopak nejlevnější.

První rozpor je tedy hned na začátku: Pokud by totiž nebyla potřeba elektřina z plynu, ceny by se nemohly dostat tak vysoko. Čili Evropská komise se snaží vyřešit problém, který sama svým tažením proti uhlí způsobila. A tvrdí, že dokončením jejího plánu, který způsobil růst cen, se ceny sníží.

Druhý rozpor s realitou následuje v tvrzení o tom, že silnější propojení soustav jednotlivých států přispěje ke snížení vysokých cen a také k řešení akutně hrozícího nedostatku elektřiny. Zda silné propojení zvyšuje, nebo snižuje ceny, vědí všichni, kteří jsou propojeni s Německem (krom Francie, která si chrání vnitřní trh). Naposledy si to uvědomili Norové a Švédové, kteří do budoucna své propojení s Německem, Dánskem a Británií (Norsko) chtějí rušit, nebo alespoň dále nerozvíjet (zde, zde a zde). Protože propojení do zahraničí jim způsobuje obrovský růst cen na domácím trhu. Čili pravý opak toho, co hlásá Evropská komise.

A jestli to propojení odstraní nebezpečí nedostatku elektřiny v jednotlivých státech? V Německu to tak zatím funguje. Fungovalo by to i v budoucnu, kdyby si všichni sousedé Spolkové republiky udrželi přebytkovou bilanci a dávali by ji vždy k dispozici Německu. Jenže tím, jak do dovozní závislosti budou padat další státy, budou potřebovat elektřinu i ony. A tam se řešení navrhované komisí zadrhne. Protože ji nebude, především v zimě, odkud brát (varování ČEPS zde). Pokud si tedy státy v Evropě nezachovají žádné fosilní zdroje a nepostaví si další jaderné bloky.

Fyzikální zákony totiž zůstanou v platnosti i po případném schválení (nic neřešícího) CleanIndustrialDeal. Ba i ty ekonomické. Ve střetnutí s nimi prohraje každý, kdo si myslí, že je změní.

Z koncentrovaného zdroje energie, tedy z jádra, uhlí, plynu, získáte vždy snadněji více energie, než z rozptýleného, řídkého zdroje, kterým je vítr a slunce. Takže tam, kde konvenčním zdrojům stačí půl kilometru čtverečního, fotovoltaika potřebuje stovky a větrníky dokonce tisíce kilometrů čtverečních.A navíc, jádro, uhlí a plyn dodají energii tehdy, když je potřeba. Slunce dodá maximum jen za jasného dne, ale již ne za jasné noci. A vítr dodá elektřinu jen tehdy, když fouká. Všichni to víme, ale Evropská komise a její klaka v členských státech a v europarlamentu to stále přehlíží.

Stejně jako přehlíží, že stavba větrných elektráren je ve srovnání s jádrem materiálově opravdu drasticky náročnější. Již v roce 2020 na to upozorňoval tehdejší poslanec a člen Uhelné komise Jan Zahradník (ODS). „Temelín vyrobí za rok zhruba 14 terawatt hodin elektřiny. Aby stejné množství elektřiny pocházelo z větrných elektráren, muselo by se jich postavit 3900!Stavba těch 3900 větrníků by spotřebovala 15 krát víc betonu a 50 krát víc oceli, než bylo potřeba na celý Temelín,“ řekl před pěti lety v rozhovoru (zde).

Dlužno dodat, že fotovoltaická i větrná elektrárna mají životnost okolo 20let, takže čtyřikrát kratší, než jaderná elektrárna. Pokud by tedy měly větrné elektrárny dodávat energii stejně dlouho, jako jaderná elektrárna, musely by se větrníky zbourat a postavit čtyřikrát. Podle Zahradníkových výpočtů by tak spotřebovaly 60 krát víc betonu a 200 krát víc oceli. Zabraly by také asi 8000 čtverečních kilometrů (zde).

A stejně by dodávaly elektřinu jen v případě, že fouká odpovídající vítr. Což je přibližně po čtvrtinu roku (zde a zde).

Fotovoltaika má menší materiálové nároky, ale zato je prakticky stoprocentně z Asie, především z Číny. To samo o sobě do značné míry varuje nejen před touto závislostí, ale také před (ne)kvalitou, což potvrzují zkušenosti z trhu. Tvrzení o prodloužení životnosti panelů na 30 let je třeba podle profesora Vladislava Poulka z Technické fakulty ČZU brát jako tvrzení výrobců, nikoli jako prokázaný fakt. S velkou rezervou doporučuje přistupovat i k údajům o životnosti čínských panelů obecně.

Finanční a technické nároky na posílení sítí kvůli OZE a kvůli přeshraničnímu propojení už nechme pro dnešek stranou. I tyhle náklady bude někdo muset zaplatit…

Sečteno a podtrženo, údajně záchranný plán CID, je stejně hloupý a nefunkční, jako Green Deal. Jediné, co se s ním dá dělat, je hodit jej vůdkyni EU na hlavu. A doporučit jí, aby už konečně následovala příkladu své politické objevitelky Angely Merkelové a odešla do důchodu. Nebo kamkoli mimo politiku. I s celou svojí komisí. Jako první by ji to tentokrát mohl říct Petr Fiala, protože dokonce i jeho první reakce na CID byla jednoznačně odmítavá (zde).

Psáno pro server iUhlí.cz

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

Miroslav Korecký
19. 4. 2025

Brno je město soudů, šalin, hantecu, MotoGP, sochy penisu na náměstí a slavnostního stříhání pásek...

19. 4. 2025

Letos 2. května uplyne 110 let od narození Jana Hanuše, jednoho z vynikajících hudebních skladatelů...

bur Vítězslav Bureš
19. 4. 2025

Budou roboti vyhrávat atletické závody a budou v běhání lepší než lidé? Časem možná, ale prozatím...

Lidovky.cz, ČTK
19. 4. 2025

Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem...

vebe Veronika Bělohlávková
19. 4. 2025

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz