Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EVROPA: Varování před evropskou krizí

Taky vás nadchly poslední zprávy, podle kterých česká ekonomika prudce ožívá? Taky jste se radovali nad zprávou, že v závěru loňského roku česká ekonomika rostla o 1,3 %? A zdálo se vám to ve srovnání s nedávnou recesí jako skvělý rozjezd? A byli jste rádi, že krize je už definitivně v tahu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BR

19. 3. 2014 12:03
Dluhové pastičky

Stát by se s výjimkou živelné katastrofy zadlužovat neměl a i v tom případě by se měl dluhu vzhledem k nákladům (úrokům), které jsou naprosto vyhozenými penězi co nejrychleji zbavit!

Zadlužování na udržení spotřeby je ekonomický zločin a pokud ho vláda vytvoří vůči zahraničí v době relativní prosperity (jako u nás vláda ČSSD) je to vlastně velezrada!

Představa, že by si zadlužené státy EU mohly vzájemně z dluhů pomoci je analogií tvrzení barona Prášila, že se vytáhl z bažiny taháním za vlastní vlasy! Pokud totiž jedna země má kladnou obchodní bilanci vůči druhé zemi, pak se státní dluh té první zmenší o tolik o kolik dluh té druhé vzroste!

Dluhy v EU je tedy možno splácet pouze obchodem se zeměmi mimo EU, kde je ovšem vývoz vystaven konkurenci (např. Číny) u níž níž se byrokratický "zelený" EU-socialismus zadlužil, protože s ní konkurovat nedokázal a tím spíš to kromě stále se zmenšujícího neo-koloniálního "jadérka EU" vzhledem k obrovském zatížení obsluhou svého dluhu nedokáže teď! Peněz na nezbytné investice je málo a i to je odsáváno parazitním investováním do státních dluhopisů! Relativně lépe jsou na tom státy, které jsou zadluženy především u vlastního obyvatelstva (Japonsko, USA) protože se teoreticky mohou svého dluhu zbavit (okradením svých občanů) pomocí inflace. Japonsko je ale smutným dokladem toho, že když vznikne "blbá nálada" tak lidé neutrácejí a neinvestují a "blbá nálada" se stane sebenaplňujícím proroctvím, spirálou prohlubující se recese. Stejně smutným případem jsme my, protože "naše" mediokracie u nás záměrně vytvořila naprosto neadekvátní "blbou náladu", která naši zemi stahuje do dluhové pasti. Jedině USA v nichž občané ještě zcela nepřestaly věřit na americký sen a vytvořili např. důvěru vzbuzující revoluci v těžbě fosilních paliv mají snad i navzdory neo-socialistickému Obamovi a především po jeho odchodu šanci na záchranu (odklad pádu).

Zcela zvláštní kapitolu tvoří rostoucí zadlužování těch států EU, které nepatří k onomu "EU-jadérku".

0 0
možnosti
BR

19. 3. 2014 12:04
Dokončení

Je totiž výsledkem hospodářské války, tedy jim vnucené, pro ně neufinancovatelné sociální a ekologické politiky jejímž cílem je jejich pád do dluhové pasti a úplné podrobení centru (přeměna na protektorátní montovny). Euro-zóna, do níž nás nám teď vládnoucí EU-hujeři co nejrychleji zaženou je exemplární ukázkou této politiky!

0 0
možnosti
JJ

J. Jurax

17. 3. 2014 23:43
Ono je to prosté

Akorát Churchill mohl národu slíbít krev, pot a slzy. Ale to byla válka a byl to Churchill.

Dnes široko daleko nevidět státníka Churchillova formátu. Všude je politikaříčci, kteří jestli něco vůbec vědí, tak to, že chtějí-li se udržet u koryt a být zvoleni (když už máme hentú demokracii), tak musí voličům slíbit víc než ti druzí. A jsouce zvoleni musí aspoň část toho slibovaného taky plnit. A to lze jen na dluh - voliči jsou zmlsaní a mají nárok.

Jen politický sebevrah půjde do voleb s tím, že stát má na jednoho obyvatele statisíce dluhů a na jednoho obyvatele plati desetitisíce jen na úrocích a že je tedy třeba dluhů se zbavit tak, že se nebude rozhazovat a bude se šetřit. Voliči ho smetou. Oni přece mají náro na blahobyt a stát je povinen to zajistit - to si značná část z nich myslí. Po mém soudu nadpoloviční ...

A řekne-li, že se taky nebude ze státního krást a nebude to chápat jen jako předvolební rétoriku, ale začne to realizovat a šlapat na kuří oka, něco škaredého se mu stane, pokud si nedá říct  (ne snad že by ho odstřelili doslova, tak daleko zatím nejsme, ale sestřelen bude - ono se už něco najde, nikdo není svatý) - i jeho rodná strana a jeho straničtí kolegové musí přece z něčeho žít a tloustnout a kmotři, co politiky na špagátcích vodí, si na vejvar taky sahat nedají ...

Takže je to prosté ...

0 0
možnosti
MP

18. 3. 2014 13:32
Ono je to velmi prosté

Prostý fakt je i ten, že když více vyděláte, můžete si dovolit vice utratit - nebo i nechat ukrást. Když ale vyděláte málo a necháte si hodně ukrást, pak určitě jdete ke dnu. Akorát, že (kvůli půjčkám) to ještě několik let bude trvat - než toho ůplného dna dosáhnete.

0 0
možnosti
JG

J. Gogo

17. 3. 2014 23:10
Ale samozřejmě, že se krize asi vrátí.

Když se člověk poohlédne, kolik lidí vlastně vytváří nějaké hodnoty, tak to zase není tak složité vydedukovat. Všude kolem samý poradce, manažér, bankéř, ekonom, specialisté na všechno a na nic. Podle poslední statistiky EU zaměstnává celkem 169532 lidí. Přijde to někomu normální?

http://knapp.blog.idnes.cz/c/57579/EU-zamestnava-170-000-uredniku-a-nikoliv-25-000.html

0 0
možnosti
MP

17. 3. 2014 12:23
Síla a slabost argumentů Markéty Šichtařové

Šichtařová: "Krize se musí vrátit. ... Vyhnout bychom se tomu mohli jediným možným způsobem: Leda že by se evropští politici chytili za nos a začali okamžitě hospodařit s přebytkovými státními rozpočty. ... Proč probůh vyhazujeme peníze za takové pitomosti, jako "Plzeň město kultury", namísto smysluplného hospodaření ..."

Hospodaření bohužel nestačí - a šetřit na akcích jako je "Plzeň město kultury"? - to je skutečně pitomý argument od Markéty Šichtařové. Zdravá ekonomika musí umět vytvářet novou hodnotu!!!

Nejsem schopen zde bez přípravy argumetovat lepšími daty než je například řádový pokles počtu českých patentů od listopadu 1989.

Dobře hospodařit nestačí. Je třeba mít konkurenceschopné výrobky. Tato schopnost se ale bohužel získává jen velmi pomalu. Ptejte se proto na konkurenceschopnost české ekonomiky ekonoma Václava Klause. Toho Václava Klause, kterému chtěli čeští nadšenci udělit Nobelovu cenu za ekonomii v 90. letech.

0 0
možnosti
JS

17. 3. 2014 12:54
Re: Síla a slabost argumentů Markéty Šichtařové

Pane Pivodo, z Vašich argumentů vyplývá, že máte velkou potřebu, dokazovat světu, jaký jste machr. Kde chcete vzít peníze na vzestup počtu patentů? Bez zlepšení hspodaření to asi nepůjde. Krásný problém je možno číst na http://www.viditelny-macek.cz. Týká se to bioplynové stanice ve Vysokém Mýtě.

Není pitomý argument paní Šichtařové, že je třeba šetřit. Hodně pitomá je však Vaše kritika.

Jednou z nutných podmínek pro zvýšení konkurenceschopnosti je začít šetřit. Václava Klause netřeba se ptát. Ať se ptáte na cokoli, odpoví Vám, že amnestie a ochrana zlodějů je ten správný krok.

0 0
možnosti
PP

17. 3. 2014 11:30
Milá pani Šichtářová, vůbec nic nechápete

to přece funguje jinak, než vůbec tušíte. Náš odborářský synek Škromach, či táta Falbr by vám to vysvětlili. Když jedou rotačky na tisk peněz, mají práci tiskaři a celý personál. Když mají praci, mohou nakupovat zboží. A když nakoupí zboží, dají jiným práci. Jak hrd by byl Keynes. Perpetuum mobile v dokonalém stavu. A že na dluh? Ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo. Nekrachují kontinenty (zatím) ale lidé. A život jde dál. Můžeme třeba nabídnout práci více exekutorům a ti mohou utrácet. A opět roztočí kola ekonomiky. Hezký den....

0 0
možnosti
JS

17. 3. 2014 12:59
Re: Milá pani Šichtářová, vůbec nic nechápete

Pane Pokorný, asi máte s Vaší kritikou pravdu. Vůbec to ale neznamená, že máte morální právo, pro kritiku zneužívat jméno člověka, který se - na rozdíl od ostatních - snaží ze všech sil něco dělat pro nápravu.

0 0
možnosti
LD

17. 3. 2014 10:41
Už jste někdy uvažovali, jak Antikrist jednou ovládne svět ?

Přijde a vyhlásí: Nastolím na celém světě mír a vyřeším vaše dluhy.

A zoufalé, zbídačené národy mu na to s radostí kývnou.

0 0
možnosti
OU

17. 3. 2014 10:31
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
VV

17. 3. 2014 10:20
Ekonomicka krize

a oziveni souvisi s tim zadluzenim jen z casti, a rekl bych ze dokonce nejspis asi jen v casti ne moc velke. Hlavnim faktorem je stale se zvysujici pokriveni ekonomie na vsech urovnich, zpusobene regulacemi vseho co se hybe.

Stejne jako stavba tunelu Blanka nemohla pokracovat kvuli vrstvam husteho housti stavebnich regulacich, ve kterych se uz nikdo nevyzna a jejichz nasledkem je stav, kdy lze jakoukoli stavbu prohlasit za cernou nebo bilou, podle toho jake pravniky si vybereme, tak je to s celou ekonomikou. Ta je fatalne pokrivena na vsech urovnich, kam se clovek podiva a fungovala nedomrle i pred krizi - byla uz dlouho jako nemocny kus stada, ktery pak uz jen dravec krize dostihnul a skolil.

Mimochodem, setreni k prosperite nikdy nevede, asi jako kdyz si pokrocily drogovy zavislak zacne ve jmenu lecby zmensovat davky ktere si picha... taky to nepovede k bystrejsimu vykroceni do zivota a citeni se lepe, spis urcite prave naopak, bude mu blbe jeste vic.

Zamalovali jsme se do rohu dluhove pasti uplne stejne, jako ten drogovy zavislak. Jen totalni blbeckove a vymazanci a sibri a zlocinci a jim podobni (jako treba pravicaci), si muzou jeste myslet, ze z te pasti muzou ekonomiku vymanevrovat nejak bezbolestne, bez nutnosti aspon nejakeho odregulovani, bez aspon nejakeho prodlouzeni retezu, ktery ekonomice svazuje nohy (jako se kravam svazuji nohy nakratko, aby nemohly daleko utect). Bez radikalni zmeny systemu, tedy bez nakroceni na volnejsi ekonomiku, neni sance na nejake opravdove zlepseni. Maximalne se muzeme dockat jeste dalsich par upocenych spidlovskych procent rustu, kdyz si pichneme dalsi masivni davku dluhove drogy. Ale to melo efekt jeste v rannych dobach zavislosti, napriklad Japonsko coby zarny priklad startovani ekonomiky utracenim vypujcenych penez na infrastrukturu a pomoci vselijakeho dalsiho druhu, by o tom mohlo povidat do ochrapteni.

0 0
možnosti
VV

17. 3. 2014 10:47
Re: Ekonomicka krize

Ten nas vytouzeny ekonomicky rust do nekonecna, rust pro rust, je jen touha nasich sibru, aby jim to 'letadlo' nespadlo, aby se dluhova pyramida nezhroutila, jako nakonec musi spadnout a zhroutit se kazde takove podvodne schema.

Jeste min nez zadluzeni nas tahne ke dnu korupce a rozkradani - nas tahne ke dnu predevsim to pokriveni ekonomiky zpusobene regulacemi. Jen totalni vymazankove si muzou myslet, ze naprava kroupce a zastaveni rozkradani nas spasi, ze az budou u vesel andele, ze pak bude vse zase dobre, jak ma byt, a prosperita zavladne.

0 0
možnosti
JC

17. 3. 2014 9:47
Když už se hospodářství trochu zvedne, tak zisky nejdou na

splacení dluhů, ale na další rozhazování. Není oboru u nás, který by nebyl "podfinancovaný". Tohle slovo se zřejmě učí už při přijetí do státní správy. No nicméně, jak dopadne socialismus víme, jednou jsme to zažili. Bude to pravda trochu větší fičák, protože zbankrotuje celá Evropa. Přežijí jen soudržné rodiny, které v malých ostrůvcích začnou budovat novou civilizaci, v tom lepším případě. Jinak letos sázíme len a zkusíme technologii našich předků. Je možné, že se ještě dožijeme renesance způsobů přežití našich předků. Pokud zbankrotuje Ukrajina a EU se jí bude snažit zachránit, krize přijde trochu dříve. Zejména nemyslet na r. 1914. Na jaře nikoho nenapadlo, že by mohla začít světová válka.

0 0
možnosti
MK

M. Kosejk

17. 3. 2014 9:34
hm...

Dnes tu už podruhé použiji citaci pana Fištejna, protože se mu geniálně v pár řádcích podařilo shrnout moje názory:

"V nejobecnější rovině: žijeme v postmoderním světě (teď možná i v postpostmoderním), kde se proces relativizace nezastavil před žádnou dříve uznávanou hodnotou. Starý hodnotový systém nebyl nahrazen uceleným novým, vzniklé vakuum snadno obsazují obskurní zpátečnické představy, duchařina všeho druhu, mýty o přednostech středověku, zbožštění hlasu krve a volání divočiny, pomatené představy o slastech „organického“, ­trvale udržitelného života. V praktických termínech: ztráta hodnotové orientace současné politiky. Političtí vůdci jsou slabí, nucení neustále korumpovat voličskou základnu. Jsou odkázaní na vůli stále méně uvědomělých voličů, a proto přebírají, nebo dokonce přímo adorují jejich pokleslé hodnoty."

Tak to vidím i já. Problém je přímo v evropské společnosti. Nadávat na EU a na politiky je levné a populistické - oni jsou totiž jen naším produktem.

0 0
možnosti
MP

17. 3. 2014 9:58
Re: hm...

Já klidně nadávám i na své produkty. Zvláště, pokud je moje možnost jejich ovlivnění tak významná, jako můj vliv na soudruhy v Bruseli.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz