16.4.2021 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Varování před evropskou krizí

Taky vás nadchly poslední zprávy, podle kterých česká ekonomika prudce ožívá? Taky jste se radovali nad zprávou, že v závěru loňského roku česká ekonomika rostla o 1,3 %? A zdálo se vám to ve srovnání s nedávnou recesí jako skvělý rozjezd? A byli jste rádi, že krize je už definitivně v tahu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Švrček 17.3.2014 9:06

No bať.

Když EU včetně našeho českého dvorečku přísahá na jiné bohy, než ty, kteří by mu mohli pomoci dluh zaplatit. Když dlužím já, tak pracuju,šetřím, nevyhazuju za zbytné věci, hlavně si už dál nepůjčuju a modlím se, aby se to podařilo včas a bez ostudy. Takové to věky vyzkoušené "ora et labora".

Když dluží EU a vlastně jakýkoliv stát, razí dnes heslo, že je třeba dotovat a tím roztáčet kola ekonomiky, v žádném případě netřeba šetřit a dál dávat dávky a příspěvky na všechno možné, dotace na akvaparky, cyklostezky, kulturní projekty pochybné kvality, podporovat neziskovky, občanská sdružení atd. - to nám jen vytáhne další prachy z kapes, ale nic to nepřinese. Hlavně - zvyšují se daně všeho druhu, takže lidé pak mají méně na rozhazování a tím se brzdí spotřeba i ekonomika ale stát nemá více, protože přerozděluje neúčelně a neefektivně. Mamísto uvolnění prostoru pro svobodnou aktivitu a trh se ordinuje centealizace řízení, regulace a další a další podpory ve formě dotací. Firmy, které si na dotace zvykly mají o hodně pomalejší tah na branku - proč by se prudili, když lze vzít dotace... ať na nové kapacity, či na nová místa, či zaměstnávání nezaměstnatelných atd., atd. Co by nám voliči řekli u voleb, kdybychom se o ně nepostarali a nic jim nedali, že?

Avšak my jsme si přece už v minulém století hodně užili velmi podobného "řízení společnosti" a viděli jsme i ty výsledky - tak proč proboha si myslíme, že toto je ten moudrý Evropský způsob jak dojít k blahobytu??

V. Venc 17.3.2014 9:52

Re: No bať. ad Svrček

Dobrý komentář.

Ke článku by se hodila úvaha o tom, jaký finanční objem představovalo zadlužení východního bloku před rozpadem v 1989, (když se náš blok již nestačil financovat), v porovnání s dnešní situací EU.

Pokud tehdy bylo nutným řešením rozpad bloku (nebo válka), dnes tomu bude asi podobně!?

M. Prokop 17.3.2014 10:01

Re: No bať. ad Svrček

U toho východního bloku nešlo jen o finanční zadlužení (Polsko a Maďarsko dost), ale hlavně morální a technické.

Válka? Vyloučit to nelze, politici rádi hledají vnějšího nepřítele, když to poserou doma.

M. Prokop 17.3.2014 9:59

Re: No bať.

Já si to zaručeně nemyslím.

Proto už mi k volení zbývá jen SSO.