19.9.2021 | Svátek má Zita


EVROPA: Útok na jádro

8.10.2012

Podle informací, které se objevují v médiích, probíhá zřejmě palebná příprava před dalším útokem na jadernou energetiku v Evropě. Jinak se podle mě zveřejněné informace o výsledcích zátěžových testů jaderných elektráren v EU číst nedají.

Nemám teď na mysli ani tak výsledky v podobě nalezených chyb, jako spíše souběžně zveřejňované úvahy o nutnosti dalších testů, kontrol a zpřísnění dohledu. Poté, co Německo populisticky couvlo od jádra a zelená lobby v tomto směru výrazně posílila, se něco takového dalo očekávat. Úniky části zprávy o zátěžových testech do médií před jejím projednáním a dramatizace i zveličování problémů, to je přímo klasický způsob, jak dostat kompetentní osoby pod tlak. V takovém prostředí se budou restrikce a požadavky na zostřený dohled z bruselské úrovně určitým skupinám prosazovat jistě snadněji.

Je dobře, že se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba proti nepodloženým informacím o rizikovosti tuzemských jaderných zařízení razantně ohradil. Pokud tato zařízení pracují v zákonných limitech daných českou legislativou, která je v souladu s evropskými normami, není důvod nechat si od zahraničních expertů cokoli nařizovat.

Dá se očekávat, že především u části německé a rakouské veřejnosti vyvolají informace o údajné rizikovosti českých jaderných elektráren další vlnu hysterie. Zchladit by ji mohl nejen rozhodný odmítavý postoj k výsledkům testů, ale třeba i žádost o to, aby Brusel další bezpečnostní opatření, která jdou nad rámec běžných standardů, zaplatil.

Autor je zastupitel Ústeckého kraje za ODSTýden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.