9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

EVROPA: Sociální hazard

Česká vláda v nejbližších dnech představí dotační program, jenž domácnostem s nižšími příjmy pomůže hradit účty za energie. Cena elektřiny či plynu nyní na velkoobchodním trhu EU prudce roste a v blízké době se tento nárůst promítne také na účtech, které platí domácnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.9.2021 19:26

Současné diskusně zajímavější téma by asi bylo, jak nedávno v Česku vyhazovali odborníky epidemiology (ve vztahu k situaci Covid-19).

M. Matura 25.9.2021 12:54

DOČASNOST už tady jednou byla tak dlouho, že ji ukončila až revoluce a pád režimu. Bude-li to i tentokrát stejné, jsou to ještě dobré vyhlidky.

M. Pivoda 26.9.2021 9:40

Čekání na budoucí sociální (nikoliv technologickou!) revoluci je fakticky čekáním na dalšího poručíka Zifčáka, který bude na ulici předstírat mrtvého studenta. Ale jen dočasně.

P. Trojan 25.9.2021 15:20

Nezaměstnanost není výsledkem technologického rozvoje, ale chybné sociální politiky, která demotivuje lidi živit se ekonomickou aktivitou. Doplácí na to ti nejslabší. Bez ohledu na to, kolik práce zastane robot či umělá inteligence, vždy bude dost přileźitosti k ekonomické aktivité všech, kteří mají zájem. Již léta slyší me o tom, jak průmysl 04 vytlačí lidi z trhu práce, a zatím je stále situace, kdy nelze najít zaměstnance a kupudivu světe div se nikoliv na sofistikované pracovní pozice, nýbrž na jednoduché typu pomocný dělnik.

P. Trojan 25.9.2021 15:25

Nezaměstnanost není výsledkem technologického rozvoje, ale chybné sociální politiky, která demotivuje lidi živit se ekonomickou aktivitou. Doplácí na to ti nejslabší. Bez ohledu na to, kolik práce zastane robot či umělá inteligence, vždy bude dost přileźitosti k ekonomické aktivité všech, kteří mají zájem. Již léta slyší me o tom, jak průmysl 04 vytlačí lidi z trhu práce, a zatím je stále situace, kdy nelze najít zaměstnance a kupudivu světe div se nikoliv na sofistikované pracovní pozice, nýbrž na jednoduché typu pomocný dělnik.

M. Pivoda 25.9.2021 18:46

Průmysl 4. 0 je zatím technologicky nedostatečně vyvinutý proti výkonu inteligence a manuální zručnosti (dexterity) lidské bytosti.

Samozřejmě, že se budou postupně objevovat nová pracovní místa - ve školství, například, se možná objeví placená funkce "udělovač stimulujích pohlazení žáka". Ale nebude jich dostatek. To je velmi realistický scénář, o kterém by bylo vhodné uvažovat už dnes.

J. Jurax 26.9.2021 14:11

Inu, Vaše UI je zjevně ještě nedokonalá ... :-)

J. John 25.9.2021 10:06

Článek je směsicí nepravdivých informací a blábolů. Jen namátkou:

„Klíčovým (důvodem) je ten, že Rusko letos omezilo své dodávky plynu starému kontinentu.“ Mohl by autor doložit, kdy Rus nesplnil zakontrahované dodávky? Pouze omezil trasy přes Ukrajinu a Bělorusko a posílil přepravu NordStreamem. To je logické. Čtenáři si jistě pamatují, jak Ukrajina dělala obstrukce a odebírala cizí plyn, což bylo impulzem pro stavbu NordStream1.

„Gazprom, jejž většinově ovládá Kreml, z geopolitických důvodů přesměroval své dodávky plynu do Asie“.

Tuší autor, že přesměrovat dodávky plynu na místa vzdálená o tisíce km, vyžaduje infrastruktru, která neexistuje? Do Asie se exportuje plyn z úplně jiných nalezišť. Není to jako přesměrovat finanční transakci prostřednictvím SWIFT.

„Finanční podpora vlády“ znamená, že z peněz daňových poplatníků vláda část sebere a dá vybraným lidem na snížení cen energií. Tím budou chybět peníze jinde v rozpočtu v ještě větší míře, protože „podpora vlády“ bude nákladná na administrativní činnost. Přitom nárůst ceny způsobila i EUrokomise, která odebrala z trhu 400 000 „emisních povolenek“, aby zvýšila jejich cenu.

R. Polášek 25.9.2021 11:40

Ve výsledku není moc velký rozdíl mezi nesplněním nasmlouvané dodávk plynu a neuzavřením či neobnovením smluv, které evropou požadované množství plynu zajišťují.

Jinak o zásobování hlavně severních a středních oblastí Číny ruským sibiřským plynem se mluví už několik let. A vzhledem k tomu, jak rychle je Čína zvyklá realizovat takové velké projekty, na rozdíl od Evropy ničené zelenými aktivisty, to propojení už dávno může být. Jen se o tom nepíše, protože to nepasuje ani Rusku, které za vyšší cenu prodává plyn původně určený Evropě Číně a na zvýšení kapacity nemá zatím investice ani samotné EU, kde Německo spoléhalo na ruský plyn a Putin teď najednou dělá drahoty. Už proto, že Čína nabízí za sibiřský plyn výrazně vyšší ceny ceny než Evropa. A pokud roury ještě nejsou, Vladivostok a další východoasijské přístavy mají dost velkou kapacitu pro produkci zkapalněného plynu, Ostatně zkapalnělý plyn třeba Japonsko nakupuje běžně až za cca 4x vyšší cenu než Rusko prodává plyn z rour Evropě. A možná, dokud se cena zkapalnělého plynu a rourového, plynu pro EU nepřiblíží - plyn pro EU tolik nezdraží - Rusko bude EU dodávat jen minimální množství.

J. John 25.9.2021 12:22

Schválně pokračujete v demagogii autora? Takže ještě jednou a po lopatě. Rusko plní veškeré zakontrahované dodávky. Západní Evropě je lhostejné, jestli plyn proteče přes Ukrajinu nebo Bělorusko nebo po dně Baltu, což je trasa o cca 500 km kratší. Polsko nemělo o obnovení kontraktu na dodávku ruského plynu zájem. Kupuje i zkapalněný přes terminál ve Swinouscie.

Exportní plynovod do Číny se jmenuje Síla Sibiře a je již několik let v provozu. Je ale napojen na jiná naleziště a tak nějaké předisponování desítek miliard m3 plynu z dodávek pro Evropu do Asie, jak o tom píše Kovanda, je těžko realizovatelné, protože není dostatčná kapacita propoje mezi plynovody do Evropy a do Číny. navíc by to bylo velmi neekonomické. Ona doprava plynu není zdarma.

Ty vaše úvahy o cenách jsou vyložené bláboly, které nemá smysl komentovat. Sledujte zprávy na komoditních burzách, např . na Patria.cz nebo oenergetice.cz.

J. Novák 25.9.2021 9:57

ČEŠTÍ politici hrají špinavé hry proti vlastnímu národu v řadě resortů a odvětví, dnes už i ve strategické ENERGETICE, není kde a jak a kým zkázu odvrátit a hry změnit, když všichni jenom odklánějí (i kradou), ale to všichni víme, co tedy dělat??? BEZ KLACKŮ TO NEPŮJDE

P. Milan 25.9.2021 10:02

Když je čeští voliči volí ... :-(

V. Petr 25.9.2021 10:14

Zatím by mohlo stačit volit SPD, ale bude hůř!

J. Ganaur 25.9.2021 12:08

Ta vaše agitace dostane po volbách ránu!A nebude to tím, že by SPD ve volbách propadla!;-D;-D;-D

V. Petr 25.9.2021 17:02

Zatím jsou SPD a Trikolora ti jediní, kdo odmítají grýndýl. Pokud by stejný postoj zaujaly ANO či ODS, podporoval bych ANO či ODS...

J. Jurax 26.9.2021 14:09

Souhlas.

J. David 25.9.2021 9:06

Bude ještě veseleji, s tím "Green dealem". Innogy mi již zvedla zálohu na plyn o dvě kilča, zajímavé bude výsledné vyúčtování (samozřejmě ve spotřebovaných "joulech" v přepočtu 1GJ/Kč). Humanitní vzdělanci a baby od plotny do výpisu čumí, jak husa do flašky, holt nejsou fyzikálně vzdělaní (dnešní školství preferuje humanitní žvanilství před fyzikou a matematikou), tak pak drží tlamajznu a mne se ptají, co je to ten "Joule". Holt je to jednotka práce, energie a tepla, dím. Co více dodat?

M. Matura 25.9.2021 9:04

Ještě zelené Eurošílenství ani pořádně nezačalo, a Česko se po 30 letech demokratůry a blahobytu dopracovalo k energetickým žebračenkám ;-D

V. Petr 25.9.2021 10:14

R^R^R^R^R^

P. Skřivan 25.9.2021 9:01

Ano tento článek respektive jeho sdělení je něco jako voda je mokrá. Tedy neříká nic nového vše je naprosto jasné. V bodech:

Greendeal zničí Evropu. Každý kdo podporuje greendeal je něco jako lumík bez mozku co se žene k lepším zítřkům tak že skočí z útesu. EU jasně dokazuje že nás záměrně vede do chudoby. Nejdříve pokus o zaplavení migranty teď greendeal.

Opravdu nechápu že to užitečným idiotům nedochází. Oni se vzdávají svého života a slepě následují vůdce. Něco o tom je i na wiki hromadná sebevražda jako záchrana:

James Warren „Jim“ Jones (13. května 1931 Crete v Indianě – 18. listopadu 1978 Jonestown) byl zakladatel sekty Chrám lidu (tuto sektu nešlo opustit), propagátor rasové snášenlivosti a levicových myšlenek 18. listopadu 1978 nařídil přítomným více než devíti stům členům své sekty hromadnou sebevraždu. Téhož dne zemřel i on.

F. Kusák 25.9.2021 9:05

On se totiž pan Kovanda propracoval do role odborníka na všechno, rozdávající vágní rady. Chcete-li vyhovět všem, nemůžete jinak. Dávno jeho názory moc nevnímám, nic mně to nedává.

P. Milan 25.9.2021 10:03

Tohle ale celkem trefil.

F. Navrátil 25.9.2021 8:41

Evropa se díky degenrovaným bruselským politikům dostává do slepé uličky. Vydělávají na tom pouze firemní giganti a nepřizpůsobiví. Ti ovšem daně neplatí. Celý ten karneval platí střední vrstva, která pracuje, platí daně, zdravotní a sociální pojištění a vychovává děti. Ovšem pozor! Propad střední vrstvy, která představuje stabilizátor společnosti, má za následek revoluci.

F. Kusák 25.9.2021 8:54

Před sto lety se tvrdilo, že těmi vykořisťovanými jsou dělníci a jediné revoluční změna přinese blahobyt. A stalo se. Zavřeli a pověsili boháče a podnikatele a firmy řídili dělníci. Všichni nakonec měli velké h..... Takové a podobné zkratkovité myšlení právě vede k zkratkovité mu jednání, výsledkem jsou jen haldy mrtvol.

M. Matura 25.9.2021 9:11

Ano, výsledkem bruselské zelené revoluce budou haldy mrtvol a ti zbylí (mimo euroúředníků) bude mit to velké h. ;-D

J. Jurax 26.9.2021 14:17

No, budou-li výsledkem zelené eurorevoluce haldy mrtvol, pak mám za to, že bruselští komisaři a byrokraté budou viset první. Omezujícím faktorem ovšem bude počet kandelábrů v bruseli.

F. Navrátil 25.9.2021 9:22

Nástup totalitních ideologií byl umožněn právě zničením střední vrstvy. V Rusku občanskou válkou a ekonomických chaosem a v Německu válkou a inflací.

F. Kusák 25.9.2021 11:28

Ale jděte, v carském Rusku žádná střední vrstva nebyla a jak říkáte, katastrofa v Německu sice vznikla v důsledku války a následnou ekonomickou a sociální krizí, s tím souhlasím. Problém Pruska spočíval ještě v hegemonii a přehnaném válečném sebevědomí. Nejsem historik, analýzu ať udělají jiní, povolanější. Ale není možné si myslet, že jednu ideologii nahradíte jinou, lepší. Společná Evropa jistě není špatná věc a já jsem z mnoha věcmi spokojen, ale to neznamená, že se vším budu slepě souhlasit. Takže, jak se říká, všechno je otázkou míry a také, jak známo třeba z teorie chaosu, počátečních podmínek. Schází mně celoevropská diskuze o poslaní společné Evropy. A tlak na ekologii je všude, nejen v Evropě. Třeba čínská centrální vláda neschválí jediný nový projekt, který navrhnou místní vlády, který by neřešil snížení ekologické zátěže. Něco jako naše EIA. Asie, jako celek, je v tomto docela napřed. Hlavně mně neargumentujte tím, že v Číně se staví nové uhelné elektrárny (ty se staví náhradou za ty historické), a že Čína je největší spalovač uhlí. To je sice pravda, ale je třeba to vidět v kontextu historického vývoje. Ono Německo na tom také není skvěle a o Polsku ani nemluvě.

J. Jurax 26.9.2021 14:20

Ale houby, v carském Rusku střední vrstva BYLA.

J. Vlk 25.9.2021 8:25

Podstatou je ztráta soběstačnosti, nezávislosti, která se dnes odehrává energetice. Podobně i v několika dalších odvětvích, které jsme v minulosti opustili. S tím je spojena i určitá ztráta svobody. Lze pozorovat bezmoc státu, nerozhodnost a ztrátu odvahy představitelů energetických firem jít do rizika a čelit problémům.