26.6.2022 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

EVROPA: Sen se rozplynul

Evropská unie ztrácí na Ameriku i Čínu. Nic nenasvědčuje tomu, že by v globální konkurenci mohla zvítězit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 3.1.2020 19:11

Nesnáším "vizionáře", neřídí se racionalitou, ale JEN svými sny !

M. Starý 3.1.2020 14:33

Přečtěte si tento článek o Neapoli zde na Lidovkách https://www.lidovky.cz/svet/video-neapol-v-rukou-pirani-detske-gangy-pravidelne-kradou-a-zapaluji-vanocni-stromky.A200102_155613_ln_zahranici_mha

J. Kouřil 3.1.2020 12:43

Evropské i české elity jsou banda zbabělců, neschopných říci pravdu a používajících místo toho tzv. politickou korektnost, neschopných postavit se jakémukoliv problému, podléhající zeleným a jiným křiklounům a úplatkům všeho druhu. Nemají žádnou hrdost ani morálku, prodají své spoluobčany, jen když z toho budou něco mít. Takoví lidé nemohou pro Evropu nic dobrého udělat, protože na to prostě nemají. Navíc vytvořili v politice tak špinavé prostředí, že se ho každý slušný a schopný člověk štítí a nemá o ně zájem. Bez násilí se asi tento stav nevyřeší.[>-]

Š. Hašek 3.1.2020 13:16

Řekl bych, ........ že tak.

D. Müller 3.1.2020 14:53

A je to jejich chyba nebo naše? Když se proti zlovůli někteří účastní demonstrací, tak zrovna tady diskutující na NP z něj derou kůži. Mají plnou klávesnici dehonestací a urážek. Je komické, že v EU jim to vadí a obdobné chování našich elit do krve hájí....

J. Kanioková 3.1.2020 19:14

Blbost Rv

J. Kanioková 3.1.2020 19:13

1*****

V. Novák 3.1.2020 11:23

Jistý "drobný" rozdíl zde je: Evropa (tedy především Anglie, ale i Francie a další) si vstup na čínský trh vynutila pomocí dělových člunů, masakrů a ničení historických památek. Podobně jako vstup do Japoska.

Číňané nakupují to, co jim Evropané ochotně prodávají...

J. Jurax 3.1.2020 10:51

Nezbude než v této souvislosti připomenout Černomyrdinova slova: Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obyčejně.

S tou korekcí, že ti blbečkové v bruseli, sami dobře nemyslíce, to sice dobře nemyslí, ale přesto si myslí, že to myslí dobře.

P. Lenc 3.1.2020 10:29

Z plíživé sebevraždy Evropy se stává pěkný kvapík.

Š. Hašek 3.1.2020 13:16

R^

F. Houžňák 3.1.2020 9:11

Zastiňuje, ne zastínila. Aspoň trochu slušně anglicky by se měl autor naučit. Není to těžké.

J. Fridrich 3.1.2020 7:22

Evropané - i naši předci - měli více rozumu - před cca 340 léty zastavili islámské hordy kousek pod Vídní - než nynější " vůdci a elity " Západu - pokud je lze vůbec za takto nazvané považovat - bohužel ale nyní stojí na čele Západu. Oni v ohrožení jejich způsobu života se dokázali domluvit ( bez Internetu a mobilů ), sjednotit a nebát se postavit dvojnásobné přesile přicházejících barbarů a odrazit je - a zvítězit - a Evropu pro nás zachránit. A my ji odevzdáváme těmto středověkým, necivilizovaným a nepřátelským pololidem k totální likvidaci všeho krásného a po celé generace budovaného dobrovolně. Otci Zakladatelé spolupracující Evropy to narýsovali jinak - a správně ( K. Adenauer, W. Churchill, J. Monett, R. Schuman, P.H. Spaak, A. de Gasperi ), Základní jejich myšlenka - spolupracující země Evropy - je samozřejmě správná. Spolupráce ekonomická, obranná, politická - to vše narýsovali tito Zakladatelé správně již po skončení II. světové války. Nemohli ovšem předpokládat, že za 50-60 let přijdou ( bohužel svobodně zvolení stádem nemyslících ovcí-občanů evropských zemí ) do čela hlavních zemí Evropy nerealističtí, pseudohumánní slaboši, kteří při prvních krizových zkouškách - Ruská agrese v Evropě a agresívní Islám pochodující do Evropy - totálně selžou.

Tito sjednocovatelé Evropy po II. světové válce se musí nyní obracet v hrobě .....

A. Pakosta 3.1.2020 8:53

Přesné, pane Fridrichu!

Moc hezký příspěvek o bitvě u Vídně je tady: https://www.televizeseznam.cz/video/slavnedny/den-kdy-se-viden-ubranila-turkum-12-zari-1683-152727

Jen čekám, kdy ho ČT tiše stáhne jako politicky nekorektní....

J. Fridrich 3.1.2020 9:12

Děkuji pane Pakosta za skvělý exkurz do vlastně " nedávné " historie pokusů muslimů opanovat Evropu a hrdinů - našich předků, kteří s nasazením svých životů proti trojnásobné přesile Osmanů-muslimů zachránili naši Evropu a její západní civilizaci...

Toto by měli promítat těm levicovým experimentátorům v Bruselu, Berlíně, Paříži a dalším naivistům vedoucích naši dnešní Evropu k rozvratu a opanování těmi nynějšími barbary...

V. Církva 3.1.2020 9:39

Ano mělo by se to promítat a zdůrazňovat a to včetně neochoty Francouzů, Angličanů a Nizozemců pomoct.

V. Petr 3.1.2020 11:54

No, ve Vídni nedávno odmítli postavit pomník Janu Sobieskému, protože by to "bylo netaktní vůči Turkům...!"

V. Církva 3.1.2020 9:36

Tak poměrně dobré informace na stream.cz. Jen se tam trochu vloudilo od francouzské revoluce obvyklé zdůrazňování náboženské svobody v Osmanské říši. Proti katolickému Rakousku před 30 letou válkou tam jistě byla. Osmanská říše byla jistě multikulturní. Ale islámským způsobem když ptáčka lapají. V konečném důsledku moc křesťanů za ta staletí nezůstalo. Co se týká Židů ti tam nešli kvůli svobodě ale z důvodu vyhnání Muslimů ze Spanělska, nevinní Židé se s nimi bohužel svezli.

Přesto článek u předchozích proher jako bitva u Moháče a otročení Moravanů zapomněl zmínit hlavní příčinu - neschopnost a nechuť odpovědných vůdců dokonce v Rakousku ale především západních křesťanských států. Ještě, že tu zmínili alespoň nechuť Francouzů, Britů a Nizozemců. Pomoct museli Benátčané a především Poláci!

Zdá se že Boží mlýny melou. Islám se do Francie, Británie i Nizozemí nakonec dostal. A to i přesto, že my nejsme jako oni. Nepřejeme jim to, snažíme se je varovat a nabízíme pomoc s hlídáním hranic. Jsou slepí a hluší jako celých těch 700 let. Skoro to až vypadá jako prokletí. Ale to už jsou spekulace. V každém případě tu sebevraždu nechme jim. Muslimy přijímat nebudeme. Nakonec i Turecko se v minulém století téměř vzpamatovalo. A hloupý slabý Západ je vrací do středověku.

V. Novák 3.1.2020 11:34

Křesťané v Osmanské říši přestupovali na isám, protože to bylo pro ně výhodné. Muslimové v křesťanské Evropě nepřežili a Židé byli křtěni násilím a pohrůžkou mučení a smrti.

Židé se s nikým "nesvezli" - byli objektem křesťanské nenávisti po staletí a ze Španělska byli vyhnáni ještě před muslimy. Do Osmanské říše prchali i za náboženskou svobodou a možností kariéry, kterou jim v Evropě neposkytl nikdo.

Ani ve vyjímečně tolerantní Praze Rudolfa II. nemohl být žid státním úředníkem, zatímco v islámských zemích byli židovští ministři běžní. A to představovala rudolfínská doba naprostý exces tolerance, který se rychle vrátil do evropského normálu v 17. a 18. století až do Josefa II.

V. Petr 3.1.2020 11:47

Strategií Židů dlouho bylo sloužit mocným, zejména pokud ti mocní byli cizinci a potřebovali je k ovládání původního obyvatelstva. A tato strategie se Židům občas šeredně vymstila. To byl i případ Španělska.

V moha jiných případech v tom ovšem Židé byli nevinně. Je totiž jakýmsi "přírodním zákonem," že se v případě nějakých katastrof hněv zoufalých obyvatel obrátí proti někomu, kdo je pro ně "cizí." Až neuvěřitelným případem je to, že po katastrofálním zemětřesení !!! v Japonsku roku 1923 !!! se obětí pogromů stávali tamní Korejci.

V. Novák 3.1.2020 12:35

Sloužit mocným nebyla ani tak strategie, jako podmínka přežití a "přirozený" stav věcí ve feudální Evropě - král sloužil císaři, knížata, hrabata, baroni a rytíři byli povinni službou svým lenním pánům a ostatní byli poddaní, pár měšťanů a sem-tam nějaký svobodník, který měl co dělat, aby si své privilegium udržel.

Ano - židům se to občas krutě nevyplatilo. Třeba v polské Okrajině, kde byli prostředníky mezi katolickými pany a pravoslavnými cholopy a kozáky. Ti neviděli pana, ale místního žida, kterému platili za všecko, za použití panského mlýna, za vodku z panské propijacje i za zapůjčení klíčů od cerkvušky. Chmelnického kozáci je v 17. století vzali hákem. hajdamáci v 18. století. A machnovci, petljurovci, kozáci hetmana Skoropadského, banderovci,... ve 20.

Ale vždy platilo, že nejhorší pronásledování židů v muslimských zemích bylo na úrovni toho, co bylo v zemích křesťanských poměrně "tolerantním" přístupem .

Snad bych měl zdůraznit, že píšu o historii, ne o dnešku. Věřím, že vám nemusím, ale našli by se alternativně chápající...

V. Církva 3.1.2020 21:43

Kecy které jsou v rozporu s knihami Korán a Nový Zákon působí velmi nedůvěryhodně. Nezkreslenou statistiku je určitě těžké dohledat ale je velmi nepravděpodobné, že by se Židům dlouhodobě dařilo lépe pod Muslimy než pod Křesťany. Samozřejmě, že tak jako měli Muslimové i rozumné panovníky, měli křesťanské země někdy i magory co dopustili pogromy.

V. Církva 3.1.2020 21:49

A už vůbec zamlčujete Divoká Pole, tedy oblasti jihovýchodní Ukrajiny kde Tataři ze Zlaté Hordy unášela kohokoliv, kdo se tam na chvíli zabydlel do otroctví. Než je odtam vyhnaly kozáci a Kateřina Veliká. Totéž se dělo na Moravě jak zmiňuje i reportáž na streamu. Asi ti tolerantní Muslimové co dávali důstojnické funkce křesťanským synům janičářům, že?!

J. Jurax 3.1.2020 19:21

No jo, a u nás v Holešově v roce 1918 byli zase ti cizí Židé.

V. Petr 3.1.2020 11:52

Ta "výhodnost" ovšem spočívala v tom, že křesťané a Židé byli a zpravidla dosud jsou ve všech muslimstánech lidmi druhé kategorie!

V. Novák 3.1.2020 12:20

Zatímco přežití muslimů v křesťanských zemích bylo nemyslitelné a židé tamtéž byli lidmi mimo kategorie, pokud vůbec byli považováni za lidi...

Jistě - přestup na islám byla cesta ke kariéře, o níž si mohla většina v křesťanských zemích nechat zdát. Chlapci, kteří byli odevzdáni z Balkánu v rámci devširme se stávali janičáry a mohli udělat důstojnickou kariéru, která byla v křesťanských zemích vyhrazena pro aristokraty. Na rozdíl od svých šťastnějších sourozenců, na něž čekala "kariéra" nevolníka otročícího na panském.

F. Houžňák 3.1.2020 19:29

Když se už tak rozepisujete o postavení Židů v Evropě - a líčíte to nejhorší jako normál, což taky není zrovna solidní - měl byste k tomu dodávat, že to všechno v Evropě skončilo v 18. století a od té doby Židé postupně - někde rychleji, někde pomaleji - dostávali běžná občanská práva. O různých "dvorních Židech" nemluvě. A pokud vím, u Osmanů sice mohli Židé pracovat ve státní správě, ale museli přestoupit k islámu. Ti to nebrali po hitlerovsku.

V. Církva 3.1.2020 21:36

Dejte si obklad, už jsem psal v původním příspěvku, že Muslimové ze Španěl nebyli vyvražděni ale nuceni odejít. Když jste u nevolníků, právě Židé měli na našich ůzemých postavení zaručené panovníky, tedy lepší než ti nevolníci. Samozřejmě existovaly někdy i pogromy, ale nemyslete, že u Osmanů nebyly. Vždyť jsou Muslimové nabádáni proti Židům i v Koránu.A o kterých jiných zemích to plácáte, vždyť kromě Španěl Muslimové všechno obsadili, jak tedy mohlo být přežití Muslimů nemyslitelné?! Ale třeba v Británii se prý usazovali už stovky let. Vy budete pěkný manipulátor, nebo víte vážně prd.

Co se týká janičárů, to je skvělá kariéra zabíjet lidi. Ale ještě jednou. Osmanská říše samozřejmě všechny Křesťany či Židy nepobila a často byli velkorysí. I po dobytí Cařihradu leckteří Křesťané přežili. A naopak třeba křižáci zatopili Byzanci značně. Jistě byly situace, kdy byli osmanští Muslimové tolerantnější než Křesťané. Nicméně Islám byl nejvýbojnější ideologie ve středověku. Fungovalo to ve smyslu dobytí, obohacení a postupné Islamizace, ostatní byli občané druhé kategorie. To se Muslimům nestávalo protože byli indoktrinováni k výbojům. Jak už jsem předeslal nebylo kde by žili pod Křesťany. Ze Španěl byli odejiti. Křesťanství z podstaty výbojné není. Výboje evropské civilizace byly buď následkem obrany proti Islámu, nebo kšefty a kolonizace, která neměla základ v křesťanství. S výjimkou misií a ty měly pro domorodce většinou pozitivní přínos.

J. Kanioková 3.1.2020 19:25

"zdůrazňování náboženské svobody v Osmanské říši."

Ha, ha, ha...

V. Církva 3.1.2020 9:04

Co se týká hord já bych to napsal takto, bolševický komunismus (kromě toho že se postavil proti ohu) chtěl rovnost a zapomněl na realitu že člověk funguje jinak. Stejně tak multikulturní komunisté chtějí rovnost v Evropě pro kohokoliv kdo přijde z celého světa a zapomněli že tak člověk nefunguje snad ani v Evropě, a určitě ne ti příchozí.

Co se týká otců zakladatelů, souhlas, Evropské státy jsou malé a rozdrobené, a tak musí spolupracovat. Nakonec je spojovalo stejné většinové náboženství i historie a podobnost ras. Jenže 1)nepochopili výhody decentralistického modelu kdy centrum koordinuje a sjednocuje ale neleze až do postele 2) místo sjednocování Evropanů se dnešní mainstreamoví politici Západu - neomarxisté rozhodli spasit svět. Zatímco Čína kope za Čínu a své voliče a dokonce ekonomicky se chrání před okolím, EStáty EU kopou proti EU a zájmům jejich občanů za Islám, za Čínu za darebáky, nefachčenka, uchyly a magory. To je důvod proč to jde "pod kytky". Takže za vším hledejme neomarxisty, appeassement a podrazáky.