11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

EVROPA: Sen se rozplynul

Evropská unie ztrácí na Ameriku i Čínu. Nic nenasvědčuje tomu, že by v globální konkurenci mohla zvítězit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 3.1.2020 9:55

Ano, dnes souhlas pane Církva. Na ten přehnaný mutikulturalismus jsou nyní uváděny dva jednoduché lidové, ale pravdivé příměry - " Nelze chovat lišku v kurníku se slepicemi " a podobný příměr, že nelze v ZOO chovat všechna zvířata v jedné kleci...

Tak asi tak - toto chápe i děda s babkou v Horní-Dolní Lhotě, ale mamá Merkel, Macron a opilec Juncker s Ursulou von der Leyenovou to nechápou... Máme ale i u nás takové exoty...

V. Petr 3.1.2020 11:50

ANO!

P. Lenc 3.1.2020 10:26

Ano pane Fridrichu, lépe to napsat nejde.;-OR^R^

F. Žůrek 3.1.2020 4:15

ANO, svět se vyvíjí...? Měl Babiš na Nový Rok pravdu? Kalousek tvrdí, že ne! Tak kdo má pravdu? (Otázkou je, zda "globalizace" utáhne všecky ty dluhy "Ameriky".) Takže sen se již opravdu rozplynul.

V. Braun 3.1.2020 2:09

Hm, ještě by mne zajímalo, kde autor vidí příčiny takového stavu. Konstatování stavu nestačí. Byla by na tom ekonomika a inovativnost jednotlivých států lépe bez EU, což článek implikuje? A pokud ano tak jaké pro to má autor podložené argumenty?

P. Dvořák 3.1.2020 5:36

Příčina má dvě písmena:

EU

P. Lenc 3.1.2020 10:27

;-€R^

J. Krásenský 3.1.2020 5:40

To je vždy jen "kdyby". EU stagnuje a vytrácí se z několika příčin - subsidiarita - pamatujete? Byla slibovaná, když nás do EU lákali. A co z ní zbylo? Centralizace, demokratický deficit, byrokracie, dirigizmus, šílený systém dotací, společná měna... Evropa se po tisíciletí vyvíjela jako kontinent navzájem si konkurujících států, neustále ohrožených z jihu starověkou kulturou islámu. Co se z ní stalo? Byzantinský moloch bez vůle k obraně vlastní civilizace, pro který je cizí vždy lepší než vlastní. I to je důsledek pubertální feminizace společnosti. :-/

M. Valenta 3.1.2020 8:27

Co se se stalo? Jen to, že Česko je na tom nejlépe ve své historii a to i přesto, že si volí do čela průměr.

O. Uživatel 3.1.2020 9:01

Uživatel požádal o vymazání
V. Braun 3.1.2020 8:58

Tak o společných věcech je třeba rozhodovat společně, tam problém nevidím. Jako předseda SVJ přirovnávám EU ke společenství vlastníků, kde to taky občas skřípe ale celkově máme společné bydlení levnější a starostí méně než každý sám. Většinu problémů si naopak vytváříme rozhodováním doma, teď mluvím o ČR i když v rodině jsou taky zajímavé chvilky :-)

Jinak soupeření mezi státy je již dost dlouho nahrazeno soupeřením mezi bloky, i když i ty státy EU mají stále dost volnosti na to, aby si to doma zlepšily nebo naopak, viz poznámka výše.

J. Krásenský 3.1.2020 9:44

Teoreticky by EU mohla být podle Vašich představ, praxe tomu však neodpovídá - čili: "samými dobrými úmysly je dlážděná cesta do pekel".

V. Braun 3.1.2020 12:19

Praxe nikdy není stejná jako teorie a EU se samozřejmě potřebuje dále vyvíjet a měnit, jako všechno. Výhoda EU je dle mého názoru ve zjednodušení pravidel na společném trhu, v dalších oblastech je poněkud nedovařená.

A. Pakosta 3.1.2020 8:59

Pane Krásenský, co to tu melete o "starověké kultuře" v souvislosti s islámem? Vznikl na přelomu šestého a sedmého století po Kristu, a s kulturou má želbohu pramálo společného! Přečtěte si Korán, tam to všechno je!

J. Krásenský 3.1.2020 9:42

Šaria patří, ať se Vám to líbí nebo ne, do starověku. Vychází z tradic arabských kočovných kmenů a inspiroval se v Mojžíšských zákonech. V principu však nejsme - doufám - ve sporu.

A. Pakosta 3.1.2020 10:44

Inu, pokud zrovna právo Šaríja chcete nazývat kulturou, pak máte patrně pravdu. Ovšem z původních tradic arabských kmenů toho v islámu mnoho nezbylo. Jedním z důvodů vyhnání Mohameda z Mekky (roku 622) bylo právě to, že ve svém učení veškeré rodové tradice a zvyky popíral a potlačoval. Další pravidla pro muslimy pak přímo vymyslel sám - pravidlo zahalování žen například zavedl proto, že byl žárlivý na své manželky a nechtěl, aby mu je v medínské mešitě chlapi okukovali - medínská mešita totiž nebyla nic víc nežli usedlost, kde Mohamed se svými ženami bydlel, a kam zároveň svolával své souvěrce ke kázání. V době předislámské byly arabské ženy naopak známé svou parádivostí a koketérií. To vše s Mohamedem skončilo, stejně jako hudba, kterou prohlásil za "širk" (hřích), protože ji sám nesnášel, patrně kvůli své epilepsii. to všechno byly "kulturní novinky", nikoli tradice. Pravdou je, že řadu zásad převzal ze židovské a křesťanské věrouky. Sama podstata monoteizmu je první z nich. Stejně jako Mojžíš kázal zákaz cokoli přidružovat k Bohu - ale pak to sám porušil, když prohlásil, že to bude on, Mohamed, kdo bude při Posledním soudu stát vedle Boha a radit mu, koho má spasit a koho zatratit. To bylo vysloveně politické prohlášení, kterým chtěl posílit svou pozici mezi islámskými náčelníky, stejně jako tím, že si jakožto "Boží prorok" vyhradil právo na dvacet procent ze všeho, co jeho souvěrci při plundrování kde nahrabou.

R. Vacek 3.1.2020 7:44

Základ je ve školství, které vychovává novou generaci k nenávisti ke své historii, k technice, k průmyslu.

Učí se, že barbarské kultury jsou rovnoprávné, že je máme tolerovat.

V. Braun 3.1.2020 9:00

Takže stačí převzít školský systém USA a vše bude v pohodě? Článek je o tom, že USA se daří lépe než EU a dle vás je problém ve školství tak to by bylo řešení, ne?

M. Krátký 3.1.2020 1:52

naprostý souhlas - Evropa páchá sebevraždu nejenom ekonomickou !!!!!!