14.8.2022 | Svátek má Alan


Diskuse k článku

EVROPA: Polsko bez plynu! Kdo bude další?

Zkušební balónek i dosud nejostřejší test soudržnosti Evropské unie oběma způsoby lze nahlížet na včerejší večerní zprávu o zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Polska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 30.4.2022 8:15

Jedné věci nerozumím. Pořád se v mainstreamu píše, jak o ruský plyn nestojíme, že ho nepotřebujeme (ministr Lipavský), Poláci jsou vyloženě proti odběru ruských energií, tak jak může být vypnutí "trestem"?

Neměli by Poláci spíš bouřlivě slavit, že se to konečně povedlo?

P. Hák 30.4.2022 8:32

Patří pod jiný článek.

D. Bystriansky 28.4.2022 22:47

To jsem omylem kliknul na Parlamentní listy?!

Zdejší proruští trollové jsou vyzbrojení až po zuby a vzteky bez sebe, ještěže neválčí na Ukrajině to by to chudáci Ukrajinci museli vzdát.

Tak zase někdy... a polibte si (!) i vašemu chlebodárci skřetovi putleroviči, bacha platba vám přijde v kopějkách, stříbrňáky Kremlu došly.

J. Kostelanský 28.4.2022 23:30

Něco k věci by jste neměl? Nebo argumentační impotenci nahrazujete urážkami? To samé jako vy kdysi dělali vyšetřovatelé gestapa a STB.

J. Kočvar 29.4.2022 3:12

Poslední dobou je jich tady hodně, no.

L. Beneš 29.4.2022 7:41

Choď v chuj!

J. Kostelanský 28.4.2022 20:32

Je zajímavé, jaké ideologicky nesmyslné konstrukce bláboly lze vyvodit ze zastavení plynu do Polska a Bulharska. Budu se snažit alespoň něco vyvrátit:

1. Evropská unie už alespoň 15 let vůbec neposlouchá, co říká Rusko. A pak se diví, že se stane to a to. Už na konci března Moskva oznámila podmínky plateb pro budoucnost. Důvod tohto kroku je nad slunce jasný: pokud by západní odběratelé Rusku do západních bank, tak kdykoli ty peníze můžou Rusku zablokovat. Rusku teď USA a EU zadržují přes 300 miliard (!) eur. Ne 300 milionů, ale 300 miliard. Putin to řekl normálně a nikdo soudný v tom nemůže vidět ani náznak vydírání: Rusko nebude své přírodní zdroje dodávat na Západ zdarma. Vždyť hlavně východní státy EU se před pár týdny předháněli, kdo vymyslí větší pitomost, jak naložit s dolary a eury, které Západ Rusku zadržuje: z nich "nejgeniálnější" byl, že by byly posílány Ukrajině a ta by si za ně kupovala ze Západu zbraně... ;-D

Na Západě si fakt myslí, že Rusové jsou tak blbí, jak jsou na Západě chytří. Fakt mám dojem, že epidemie Covidu u značného počtu lidí na Západě zcela zničila i to elementární logické myšlení. Ale něco jim ještě přece jen zůstalo - pud sebezáchovy a alespoň poslouchají kapitány svých ekonomik. To politikům ve východní částí EU už v těch hlavách nezůstalo naprosto nic - ti už neposlouchají vůbec nikoho kromě Washingtonu. O nějakém pudu sebezáchovy škoda mluvit.

2. Pokud vím, tak Česká republika nenakupuje plyn z Ruska přímo - jako Německo za 5-6 kaček. Ale ten plyn nakupuje z Německa za 25 kaček. :-) Na konci mého příspěvku uvedu zdroj - je to podnětné a současně velice znepokojivé video. Češi tedy můžou být v klidu, pokud Němci budou Rusům platit v těch rublech. Proč Češi takhle (ne)obchodují s Ruskem, je pro mně naprosto nepochopitelné. Rovněž Maďaři si dojednali v

J. Kostelanský 28.4.2022 20:32

... Rovněž Maďaři si dojednali vlastní kontrakty s Rusy za podobné ceny jako Němci a budou platit rubly. A jsou vysmáti od ucha k uchu. Žádné drastické navyšování cen paliv jako v Česku.

Češi (ale i Slováci a Poláci) se hrají na hrdiny a mučedníky současně. Tamní politici se už doslova těší, jak se jejich občané a celá ekonomika obětuje na oltář Ukrajiny. Hlavní slovo zde mají politici, a ekonomika se jim chtě-nechtě musí přizpůsobovat. Nu, kdo chcem kam, pomozme mu tam.

Západ to dělá zcela jinak - hlavní slovo tam má ekonomika, a jsou to politici, kteří svá rozhodnutí přizpůsobují potřebám ekonomiky. Proto Němci i Rakušané budou platit v rublech a budou i nadále odebírat ruský plyn, protože si jednoduše nechtějí nechat zbankrotovat vlajkové lodě svých ekonomik.

Já se už ani nedivím, že se západní politici na politiky na východě EU dívají z patra. Vnímají je jako tajtrlíky, kteří vždy před zájmy vlastních zemí upřednostní zájmy té nebo oné velmoci. Zradu má totiž každý rád, ale zrádci lidé opovrhují.

Odkaz na to video:

https://www.youtube.com/watch?v=4Bpvthw9L5M

P. Pepax 28.4.2022 21:36

R^ velmi výstižné.

J. Nový 28.4.2022 21:56

My nejsme tajtrlíci, my jsme hrdinové nové éry. Nejsme změkčilí a tak, jak jsme bojovali za socialismus, tak teď bojujeme za demokracii. Máme to v sobě, dědek bolševik, táta bolševik, synek demokrat. Metody stejné

A. Renjascu 28.4.2022 21:59

V ČR má smlouvu s Gazpromem pouze polostátní ČEZ, který to ovšem má kvůli paroplynové elektrárně.

D. Mach 28.4.2022 22:15

Odkud berete ty ceny? Nikde se to nedá dohledat. A co se týká ceny, tak tam nárůst vznikl všem loni na podzim, když Russáci omezili dodávky do celé Evropy včetně Maďarska.

A. Renjascu 28.4.2022 22:52

Lžete a to opakovaně. Jste obyčejný amorální jedinec, který za peníze udělá cokoliv. Opakovaně jste byl usvědčen ze lži včetně té o omezení dodávek ze strany Gazpromu, kdy všichni dodavatelé potvrdili, že plyn dodal dle nasmlouvaného množství a ještě něco navíc. Dodal by i více, kdyby Jamal nepracoval v obráceném sledu, kdy Němci přeposílali Polákům a dalším plyn, který neměli nasmlouvany s Ruskem, ale s Německem. A odkaz na ceny jsem vám dával nedávno, tak si to dohledejte

J. Novotny 28.4.2022 23:02

Rusko si s EU co se týče cen plynu pohrálo, nicméně to není jeho vina, šlo o blbost Evropské strany.

A. Renjascu 28.4.2022 23:09

Tak kdo chtěl, tak si mohl dojednat výhodné ceny. Tato i předchozí vláda měli na mysli jen to jak si co nejvíce házet klacky pod nohy a jak se udržet či naopak dostat k lizu a ekonomiku i občany ČR měli a stále mají na háku, tak se přípravme na velký krach a kolaps ekonomiky a nebo na podřízenou až protektorátní pozici vůči komukoliv, kdo nám nakonec bude ochoten dát aspoň ohlodanou kost.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-pomoc-rodinam-je-hezka-vec-ale-musime-zachranit-firmy-varuje-plynarnik-200102#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ngE5MBejzPn-202204282056&dop_id=200102&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

J. Novotny 28.4.2022 22:20

Kontrakty s Ruskem a Norskem prodal Zeman jako premier nemeckemu RWE. Tot vse.

J. Kočvar 29.4.2022 3:09

Podpořit stát napadený naším někdejším okupantem je zrada? To je ale analýza...

J. Karza 28.4.2022 19:35

Pražská kavárna se prý přejmenuje na Pražskou plynárnu. Technologií zatím nezveřejnili, ale proslýchá se, že důležitou úlohu budou hrát fazole.

Trh s energiemi je omezený rozpracováním objevených zásob, těžebními a dopravními kapacitami. Je vysoce konkurenční a je předmětem strategických ambicí velkých hráčů. Nejméně alternativ mají země na konci trouby.

R. Johnová 28.4.2022 19:21

O plynu bez ideologie, pouze čísla a fakta od člověka, který v oboru pracoval skoro 30 let: https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786642

A. Renjascu 28.4.2022 22:06

R^

P. Brich 28.4.2022 19:06

Experti objevili Ameriku!! České dráhy snížily ztrátu na 1,6 miliardy korun, což je zlepšení téměř o miliardu. Pomohla nákladní doprava | Byznys | Lidovky.cz

Železnici odjakživa živilo převážení nákladů:-P

O. Seliger 28.4.2022 18:40

Je zajímavé, že ti největší nepřátelé Rusa vlády Polské, České, Ukrajinské a jiné už dávno před lety, když počaly míchat votrávenou kašičku, kohouty všech potrubích nezavřely a nenechaly zavařit. To by bylo statečné chlapácké rozhodnutí. To by Putin čuměl. A samozřejmě mohutný frenetický potlesk by dlouho zněl paláci dluhové únie. Té únie, co podporuje mír, blahobyt obyvatel, svobodu a bezpečnost a demokracii a práva lidský, jak se jí zadařilo při Majdanu. A vůbec není pravda, že Majdanem znělo chyťte Rusa, bijte Rusa, zabijte Rusa a upalování v Oděse, že expředsedkyně vlády Timošenková volala k likvidaci ruských Ukrajinců a Kličko nabádal k podříznutí prezidenta Janukoviče to jsou jen dezinformace Putina, kterými tu jednotu na věčné časy hlodá a hlodá. A uhlodá? Jen ti hlavní finanční donátoři únie, co pod vedením dvou M zradili zájmy únie a chtěli cca před rokem jednat s Putinem, dostali tenkrát co proto. Ti čuměli kdo je tady pánem. Neb v jednotně k lepším zítřkům. Tak jsem si vzpomněl na film Bílá paní, na vydařenou stavbu mostu, a copak to paní Chramostová při plaveckém stylu na prsa říká Bróďovi, nebo Hoří má panenko, dyť sou to jen papírky...skvělý filmy i v dnešní době hovořící...

M. Hoblík 28.4.2022 17:32

Jurečka už připravuje rozšíření chovu skotu a plynu bude habaděj!

V. Kain 28.4.2022 18:30

Já si myslím,že to dopadne dobře.Jen co premiér Fiala začne vysílat signály.Sice ještě neví jaké a kam,ale to mu jeho poradci poradí.Tato vláda lže lidem ráno v poledne i večer.

P. Brich 28.4.2022 18:59

Ještě nedostal šifrovací tabulky z Brusele:-)

K. Filip 28.4.2022 18:52

Něco by mohli odvést i z Poslanecké sněmovny, prý mají v kantýně často zelí, kapustu a fazole.

P. Brich 28.4.2022 18:58

No jejej!! A když budeme jímat ještě z každé kadibudky, vytlačíme Putina ze světových trhů!!;-€EU;-O

V. Němec 28.4.2022 22:03

Pomatený Jurečka ať si s tím střevním metanem vytopí tak své trencle.

Jo, a stáda skotu stejně nenavýší. Nedovolí to kvóty EU.

V. Novak 28.4.2022 17:18

Polsko nezůstane bez plynu, bude nadále kupovat ruský (pro Machcha russký) plyn od Německa a přebírat ho reverzem přes J-E.

Je ale konzistentní - nebude platit Gazpromu v rublech.

To budou dělat Němci...

J. Novotny 28.4.2022 17:35

Polsko má připravený kontrakt s Norskem a LNG terminál. Kontrakt s Gazpromem končí letos a obnovovat ho neplánovali.