5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

EVROPA: Euro. Co dělat s poraženými

Již několik let trvá takzvaná krize eura. Její přítomnost se stala permanentním jevem – a to do té míry, že termín "eurokrize" se zabydlel jako trvalá položka v některých západoevropských médiích. Na stejné úrovni jako třeba domácí politika, finance, počasí nebo sport.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.5.2013 19:15

Výborný článek

Euro bylo od samého počátku čistě politickým projektem, s jehož negativním dopadem na slabší členy Euro-zóny se předem počítalo (jeho tvůrci přece nebyli ekonomičtí idioti). Takto vzniklá záměrně vytvořená hospodářská závislost "jihu EU" na "severu EU" (především Německu) slouží ke zlomení jeho odporu k další integraci její tragické dopady jako důkaz nedostatečné, pro správnou funkci Eura nezbytné politické a hospodářské integrace která na trvalo posvětí neokoloniální zisky vítězů této Euro války (žádná jiná válka v dějinách Evropy nebyla pro vítěze tak málo nákladná).

Stoupající obliba Eura v Německu potvrzuje, že Němci pochopili, jaký obrovský význam pro ně investice do Euro projektu mají a na tom se nic nezmění, dokud se nebude hospodářsky potápět i Německo (což v dohledné době nehrozí).

Osud Eurozóny tedy spíše závisí na politickém vývoji na poníženém a bankrotujícím jihu EU a samozřejmě na vývoji francouzsko-německých vztahů (tedy na tom, jestli a jak dlouho budou Němci ochotni si draze vydržovat své francouzské politické alibi).

V. Mlich 2.5.2013 16:16

Lisabonska smlouva není Schengen

Souhlasím s autorem, že krach projektu EUR zdaleka není na programu dne, nanejvýš některé státy přejdou na místní měnu, i když nemyslím, že by to pro ně bylo řešením. Česko je bohužel tak svázané s eurozónou, že je to prakticky jedno, jestli zůstaneme u CZK, anebo přejdeme na EUR.

Ale bylo by pro nás nesmírně výhodné vyvázat se z Lisabonské smlouvy - nejenže by Brusel přestala rozhodovat o významu některých slov v českém jazyce, o žárovkách, mísení pohonnách hmot, energetických štítcích atd, ale hlavně bychom se vyvázali ze smyčky eurodotací. Sice tam dnes dáme 100 a dostaneme 150, ale jednou naše děti budou muset těch 50 vrátit, a za těch 150 postavíme tolik, co by normálně stálo 50, nemluvě o tom, že ani za 50 by nám to většinou nebylo k ničemu. Kontroly na hranicích řeší Schengen, tak nevím, co tu o tom někdo mele v diskusi.

J. Schwarz 2.5.2013 16:37

Re: Lisabonska smlouva není Schengen

Jednoznačný souhlas!

P. Janáček 2.5.2013 10:38

Vyznavačům Macha

se tento článek líbit nebude. Pro ně Euro umřelo ještě dříve než vzniklo a věštili mu už asi deset či patnáct naprosto jistých konců. Jenže jak správně pan Kohout připomíná, na rozdíl od liberálních utopistů v uniformě Svobodných všichni jiní lidé vědí, že výstup z Eura je výstup z EU a výstup z EU neznamená, že nás všichni budou milovat, pouštět k sobě bez pasu (ochrana hranic je koordinovaná) a obchodovat bez bariér, ale že se přesuneme na úroveň Běloruska. Nebo třeba Ukrajiny.

E. Sevrát 2.5.2013 10:53

Re: Vyznavačům Macha

Většina se většinou mýlí.Jistěže nás v případě vystoupení nebudou milovat,koneckonců oni nás nemilují ani dnes a my je taky ne.Pasy se zavádět nemusí,většina lidí pas má a tak bude stačit pouze pasová kontrola jako tomu bylo před vstupem ČR do EU,jak řekl president V.Klaus těch pár minuti nikoho nevytrhne.Výhoda by byla,že bychom mohli zabránit různé svoloči ke vstupu do ČR.A co se týče obchodu,tam jde pouze o peníze a trochu kvalitu,Čína,Indie,Turecko s Evropou vesele obchodují a nepotřebují být kvůli tomu v EU,naopak mají větší svobodu rozhodování.

P. Janáček 2.5.2013 11:05

Re: Vyznavačům Macha

jen proč to Bělorusko či Ukrajina tak skvěle neobchodují s Čínou a nebo právě Evropou :) Jo my se mávnutím kouzelné hůlky staneme Švýcarskem, já zapomněl.

Vy je nemilujete a já s jinými občany EU vycházím skvěle. Toužit po pasech a buzeraci na hranici to je hezký kus masochismu, zvlášť u země, kterou lze přeskočit za pár hodin z jedné či druhé strany

E. Sevrát 2.5.2013 11:27

Re: Vyznavačům Macha

Ne, kouzelným proutkem se Švýcarskem opravdu nestaneme.Bělorusko a Rusko neobchodují tak skvěle s Evropou protože nemají moc co nabídnout.A taky samozřejmě jejich politický systém není opravdu demokratický (i když u Číny nám to nevadí),ale to by přeci vystoupením z EU u nás nenastalo,pokud si ovšem nezvolíme komunisty,ale to už je jiná písnička.Létám několikrát do roka cca od roku 92,do roku 2001 to bylo všude v pohodě i přes pasovou kantrolu a nutnost vyplnit identifikační kartu.Po roce 2001 jsem se také musel přizpůsobit nedůstojným prohlídkám,sundáváním bot atd.A zcela to chápu,je to pro bezpečnost nutné a ze stejného důvodu,aby se do ČR nedostal třeba nějáký terorista,kterého propustí do prostoru EU nějáký úředník na letišti třeba v Řecku a on pak putuje zcela svobodně Evropou tak bych bral zpět i tu důslednou oboustrannou pasovou kontrolu i když by mi to prodloužilo čekání na odbavení.Některé země EU mám hodně rád,některé méně a některé vůbec,u občanů je to individuální podle toho jak je znám.

P. Janáček 2.5.2013 13:15

Re: Vyznavačům Macha

A co my máme v nabídce? Kolik firem je tu jen proto, že mají volný vstup na unijní trh. Co by udělaly, kdyby najednou ten vstup zmizel. Jak podniky ze dne na den změní orientaci na "čínu" a proč už do té číny nedodávají, když se jim to vyplatí.

a vaše víra v naše lepší kontroly protože to bude kontrolovat náš úplatný úředník je docela zajímavá. Já k zemím nemám žádný vztah, vztahy si vytvářím pouze ke konkrétním lidem, které znám a které tím pádem mohu i posuzovat

B. Rybák 3.5.2013 18:44

Re: Vyznavačům Macha

Když jsme zvládli rozpad RVHP (východních trhů) a s komunismem zmrzačenou ekonomikou i přechod na mírně řečeno ochranářsky se vůči nám chovající (naším ekologickým a sociálním dumpingem se ohánějící!!!) západní trhy, pak bychom zvládli i tohle. Až bychom se zbavili okovů sociálního a ekologického parazitismu, který nám EU vnutilo, tak by to opravdu nebyl žádný problém. Než se to "Bruselu" podařilo, byli jsme podle nezávislého hodnocení západních finančních a bankovních institucí (dokonce i institucí ES) na cestě stát se "středoevropským hospodářským tygrem".

Museli bychom se ovšem zbavit i zahraničních montoven pomocí nichž je naše práce vyvážena jejich mateřskými firmami do celého světa.

Celní ochrana proti cizím státem nedotovanému zboží je sebezničující ekonomický zločin a to, že jí EU provádí znamená, že že je to spolek odsouzený k zániku.

Pozn: Pana Macha (ekonomický liberalismus) jste nezvládl. Zkuste to raději s Šebestovou.

P. Vaňura 2.5.2013 12:28

Ale Švýcarsko a Norsko mají

s EU společnou celní zónu a dokonce jsou i v Schengenu.

Takže v EU být nemusí.

P. Janáček 2.5.2013 13:15

Re: Ale Švýcarsko a Norsko mají

Ale my nejsme ani Norsko ani Švýcarsko, blíže máme k Bělorusku či Gruzii

P. Vaňura 2.5.2013 13:31

Tím bych si nebyl zdaleka jist

EU by se sice bez nás obešla, ALE nemyslím, že by se proti nám jednotně postavila.

P. Janáček 2.5.2013 13:34

Re: Tím bych si nebyl zdaleka jist

Jak proti nám? Jaký by měli zájem nám se otevírat, když ho nemají u Ukrajiny?

P. Vaňura 2.5.2013 15:00

Re: Tím bych si nebyl zdaleka jist

1) Ten, že my se otevíráme jim. Naše zemědělství by na zavedení ochranářských ČESKÝCH cel vyloženě vydělalo.

2) Firmy, co jim patří továrny u nás by také nechtěly svůj majetek odepsat, my bychom totiž pak klidně mohli zakázat odvoz jejich zařízení. Prostě by vše muselo zůstat v Česku.

Tahali bychom sice za kratší konec, ale ani tak by EU nechtěla otevřenou roztržku.

P. Janáček 2.5.2013 15:03

Re: Tím bych si nebyl zdaleka jist

Ale no tak.

Co myslíte, po opuštění EU neměly by náhodou jiné země EU velký zájem o fabriky, které zde vznikly jen pro EU? Tudíž další impuls k blokování.

E. Sevrát 2.5.2013 14:40

Re: Ale Švýcarsko a Norsko mají

Když řadíte ČR k Bělorusku, tak s vámi nemá cenu o tom dále diskutovat.

P. Janáček 2.5.2013 14:45

Re: Ale Švýcarsko a Norsko mají

Nejenom k Bělorusku, prostě k východním mimoeu státům, ke kterým nás EU sama řadila před naším vstupem. Neřadila nás ke Švýcarsku a Norsku. A od vstupu jsme tyto dvě velmi bohaté a relativně soběstačné země nijak nedohnali.

P. Vaňura 2.5.2013 15:02

EU nás NIKDY neřadila na úroveň

Běloruska!

P. Janáček 2.5.2013 15:09

Re: EU nás NIKDY neřadila na úroveň

Umíte chápat všechno jen doslovně? Bělorusko, Ukrajina či jiná Gruzie (dříve např. Rumunsko) jsou prostě jen postkom státy a my pro Unii jsme byli jen postkom stát. NIKDY jsme pro ni nebyli Švýcarskem nebo Norskem, tudíž není jediný důvod se na tyto země odvolávat ale je spousta důvodů se odvolávat na postkomunistické země. Klidně si tam přidejte třeba Srby nebo jiné Albánce.

P. Vaňura 2.5.2013 15:49

Realita je přece jiná

http://cs.wikipedia.org/wiki/Roz%C5%A1i%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD_Evropsk%C3%A9_unie

Tady máte pořadí rozšiřování. Česko vstoupilo současně se Slovinskem, před Bulharskem a Rumunskem a samozřejmě před Chorvatskem, o Srbsku a Albánii nemluvě.

P. Janáček 2.5.2013 15:53

Re: Realita je přece jiná

A? Bylo snad před vstupem do EU bráno jako Švýcarsko nebo Norsko?

P. Vaňura 2.5.2013 17:23

To asi ne ale stejně nebylo bráno

jako Srbsko a Albánie, které dodnes členy EU nejsou. A mezitím bylo už po nás přijato Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

A  speciálně, jak myslíte, že nás berou Němci?

P. Janáček 2.5.2013 20:59

Re: To asi ne ale stejně nebylo bráno

Ale to je jedno. Já jen připomínám fakt, že nikdy jsme nebyli bráni jako Norsko či Švýcarsko, ale jako postkomunistická země. Proto neexistuje jediný argument, který by z nás mávnutím kouzelného proutku udělal jednu z těch dvou, světově nejbohatších ekonomik. A tudíž ani důvod, proč by nás Unie tak měla brát.

L. Křivan 2.5.2013 11:35

Re: Vyznavačům Macha

1. Výstup z Eura není a ani neznamená výstup z EU.

2. Ukázat pas při přechodu hranic není zase žádné utrpení. Pokud to znamená, že se k nám nedostane kdejaký póvl, pak bych to uvítal.  Kecy o Bělorusku a Ukrajině jsou jen hloupé kecy. Švýcarsko také není v EU.

P. Janáček 2.5.2013 13:17

Re: Vyznavačům Macha

1. znamená a o výstupu jsem dále mluvil

2. jo pasovky, buzerace, clo, to je jedna výhoda za druhou a jak to prospívá obchodu. My nejsme Švýcarsko ani Norsko. Neexistuje jediný důvod, aby nás EU brala jako tyto země, když NÁS JAKO TYTO ZEMĚ NEBRALA PŘEDTÍM. Brala nás jako Bělorusy a jiné Arménce

R. Langer 2.5.2013 12:39

Re: Vyznavačům Macha

Na rozdíl od vás ten článek tak optimisticky nevnímám... ;-)

J. Vyhnalík 2.5.2013 13:13

Re: Vyznavačům Macha

To, že je euro opevněné a jeho zrušení není na pořadu dne, neříká nic o tom, zda je užitečné a prospěšné.

Eurozóna zpočátku fungovala jako nástroj pro udržení levnější pracovní síly na jihu. Peněžní transfery a snadno dostupné úvěry nabídly Řekům, Portugalcům, Španělům i Italům dostatek pracovních příležitostí doma a oni se tolik nestěhovali za prací do Německa. Dnes ovšem došlo na splácení dluhů a jižní země mají najednou víc nezaměstnaných, než v dobách, kdy se euro zavádělo. Fakticky tak došlo pouze k odložení problému a jeho řešení bude v dnešní situaci mnohem složitější a dražší, než kdyby projekt eura byl méně ambiciózní a jako členy eurozóny byly přijímány opravdu jenom země splňující maastrichtská kritéria.

P. Janáček 2.5.2013 13:20

Re: Vyznavačům Macha

Eurozóna byla jen rozvinutím dřívějšího ambiciózního projektu. Nevzníkla ze dne na den a nebyl to ten nástroj. Stejně tak dnes nedošlo na nějaké splácení dluhů. Ty státy měly svou dluhovou křivku dávno před eurem a případné problémy nejsou spojené s tím, že by někdo řekl, včera jste platit nemuseli ale dnes musíte, ale že některé ekonomiky mají nestabilní rozpočet a jejich výhled do budoucna a budoucí možnosti jsou nejisté. Navíc půlka těch problémů v Itálii či Španělsku je způsobena bankovním sektorem a ne zadlužováním. Ten položil i ultrapracovité nezadlužující se Iry nebo Islanďany

J. Vyhnalík 2.5.2013 13:51

Re: Vyznavačům Macha

Samozřejmě, že to, co jsem zmiňoval nebylo hlavním, nebo dokonce jediným cílem eurozóny.

Problém je v tom, že ekonomika na růst zadlužování přirozeně reaguje růstem inflace (více prostředků v ekonomice zvyšuje poptávku). Inflace zvyšuje daňové výnosy (rostou odvody spotřebních daní, s růstem cen rostou postupně i mzdy), takže ve výsledku stát na inflaci vydělá a snadněji splácí dluhy. Propojení rozdílných ekonomik s odlišnými tempy zadlužování jednou měnou vede nevyhnutelně k rozevírání nůžek. Jižní státy si mohly snadněji a více půjčovat, ale přitom si nemohou splácení dluhů usnadnit devalvací. Euro tedy nejen, že usnadnilo zadlužování, ale zároveň znemožňuje jižním ekonomikám dluhům unikat inflací tak, jak byly zvyklé.

Bankovní sektor potřebuje investovat peníze svých klientů. Může peníze půjčovat podnikatelům, ale to sebou nese rizika a velkou odpovědnost, nebo může nakupovat státní dluhopisy, které ratingové agentury vesměs hodnotí jako bezpečné investice a vyhnout se tak riziku. Výsledkem je, že zadlužování států fakticky odčerpává investiční prostředky z podnikatelské sféry. Navíc dochází k těsnému propojení politiky a bankovnictví. Najednou má vládní politika přímý dopad na finanční sektor, protože se změnou ratingu státu se mění i ratingy bank, které vlastní státní dluhopisy. Na druhou stranu státy chrání banky před krachem, protože krach věřitelské banky by dostal do problémů i státy jejichž dluhopisy banka vlastní.

Zbavená se dluhů není úkol na jedno vládní období, a je bohužel velmi obtížné očekávat od voličů, že budou dlouhodobě podporovat vlády s úspornými programy utahování opasků. Pokud vlády nedokáží dlouhodobě šetřit, čeká nás buďto vleklá krize nebo rychlý kolaps a žádné Ponziho schéma ve formě ESM to nezmění, pouze oddálí konec, který ovšem bude o to bolestnější.

P. Janáček 2.5.2013 14:08

Re: Vyznavačům Macha

opakuji, velká část problémů nebyla způsobena tím, že bankám se zhoršily ratingy. Ale tím, že banky neměly peníze, které začal muset do nich nalévat stát z obavy před totálním kolapsem hospodářství. A ty peníze najednou došly. Normální tempo zadlužování by většina těch ekonomik ustála. Hypoteční bublina nás rozbíjí ještě teď. A její první tvrdá rána, která zasekla sekyru do rozpočtů bank vznikla ve Spojených státech, bez Eura.