28.2.2020 | Svátek má Lumír


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 143, poslední: 15.1. 2020 22:01, přehled diskusí

M. Pivoda 12.1.2020 18:25

Čínský tokamak, neboli umělé Slunce, byl v závěru roku 2019 dokončen a Čína informovala, že zařízení zahájí provoz ještě letos. Zařízení je fúzním reaktorem, který vědcům umožňuje dosáhnout vyšších teplot než jsou uvnitř slunečního jádra. Projekt je součástí mohutných čínských investic do oblasti fúzní energie.

Tento nově dokončený tokamak je výsledkem čínské snahy o ovládnutí síly jaderné fúze, která má své kořeny v 60. letech 20. století. Za projekty spojené s výzkumem fúzní energie už Čína utratila miliardy dolarů. Výzkum ale přináší výsledky - před rokem se čínským vědcům v tokamaku EAST podařilo udržet plazma o teplotě sto milionů stupňů Celsia celých deset vteřin.

Čína se také podílí na mezinárodním projektu ITER, což je obří termonukleární reaktor, jenž roste ve Francii. Jedná se o vůbec nejdražší vědecké zařízení na planetě. Celý systém je složen z přibližně deseti milionů součástek, ale výstavba se značně komplikuje.

https://veda.instory.cz/989-cina-dokoncila-projekt-fuzniho-reaktoru-zarizeni-generuje-plazma-o-teplote-dve-ste-milionu-stupnu-celsia.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

L. Písařík 12.1.2020 11:14

Štěpka a pelety? Když se připočte spotřeba energia na výrobu strojů na štěpkování a peletování a samotná energie na provedení štěpkování a peletování, tak opravdu nevím, zda dochází k nějakým úsporám a to včetně té uhlíkové stopařky.

Ekologičtí byli můj děda a babička z matčiny strany, kteří větve a vrchy z pokácených stromů posekali, svázali do otýpek, s kravičkami dovezli domů a tam otýpkami topili. I když zase nevím, kolik metanu krávy vyprodukovaly za tu cestu.

P. Rada 12.1.2020 1:17

Variantou v uzavřeném systému nemůže být pokračování extenzifikace využívání neobnovitelného. Zašlo už to i tak příliš daleko. Planetární klima začíná ztrácet životodárnou stabilitu, potavní i další surovinové zdroje začínají docházet. To ohrozí v globalizovaném světě všechny. Nejchudší sice nejdříve ale to v provázaném světě jen prohloubí konfliktnost a posléze proto budou mít problém všichni.

V přepočtu na obyvatele a kumulativní zátěž která je pro klima-dopady určující jsou na tom evropané prakticky nejhůře.

https://ourworldindata.org/grapher/cumulative-co2-emissions-region

Změna energetiky nebude vůbec snadná - může ale navodit cestu k udržitelnosti, k získání rozvojového času... a o to jde. Variantou ke stabilitě nutné pro pokračování intenzifikačního rozvoje a skoku do vesmíru... je dlouhodobě prakticky jen kolaps. Fermiho paradox zní stále znepokojivěji.

L. Novák 12.1.2020 9:03

Bláboly magora "Rada". Jako vždy... Má problém. :-P

L. Písařík 12.1.2020 11:19

Fermi uvedl tři možnosti, proč nedošlo ke kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Přidám čtvrtou- existují, ale nestojí o kontakt s takovými špinavci, kteří se mezi sebou neustále rvou a ničí si vlastní životní prostředí.

L. Novák 12.1.2020 19:00

Obávám se, že existuje jeden důvod, který máme společný. Omezenost energetických zdrojů potřebných na cestování vesmírem vysokými rychlostmi na velké vzdálenosti. A jestli mimozemšťany ovládli jejich "zelení" magoři, tak sedí doma na zadku a hrají karty.... :-P

L. Písařík 12.1.2020 22:05

Pane Nováku, s tím bych docela souhlasil.

V. Petr 12.1.2020 12:30

Kumulativní zátěž je nesmysl, protože minulost změnit nelze. A HLAVNĚ, z pokroku, který dosáhla Evropa a Amerika těží celý svět, aniž za to cokoliv zaplatil!

Dokonce se i dnes dodávají chudým zemím evropské a americké léky za výrobní cenu, bez nákladů na vývoj, které jejich cenu několikanásobně pro Evropany a Američany zvyšují!

V. Braun 12.1.2020 13:18

Že nelze změnit minulost ještě neznamená, že nás ta minulost neovlivňuje.

P. Staronový 12.1.2020 15:31

Jistěže ovlivňuje. Jen jinak, než straší Rada a jiní obchodníci se strachem.

V. Braun 12.1.2020 19:15

Ve vědě a technice strach nemá místo. Jedná se jen o rozpoznání a definici problému a hledání jeho řešení.

L. Novák 12.1.2020 21:36

Od toho jste ale vy dva ("Braun", "Rada") na míle daleko. :-P

V. Braun 12.1.2020 21:59

No, alespoň jsme se snažili do diskuse přijít s konkrétními příspěvky k tématu, což se o vás říci nedá.

P. Staronový 12.1.2020 22:25

Těžko odpovídati konkrétnem na nekonkrétno.

V. Braun 12.1.2020 22:40

Máte pravdu, od pana Nováka toho moc konkrétního nebylo, ale alespoň jsem se snažil zůstat věcný.

L. Novák 12.1.2020 22:57

Jo. Jedna blbost za druhou...;-D

V. Braun 12.1.2020 23:06

Ukázka dalšího "technického argumentu" od pana Nováka.

P. Staronový 12.1.2020 15:30

Bu, bu, bu, ... :-P

V. Církva 12.1.2020 18:14

Věřím jen takové statistice, kterou si sám z falšuji. Počítat CO2 na obyvatele v Evropě versus přelidněné oblasti Indii, či Číně může jen šílenec. Správnější i když pořád pitomé by bylo počítat CO2 na společného předka žijícího před 200 lety.

Jinak samozřejmě s ekologií začít teď a hned a je dost věcí které se dají výrazně zlepšit skoro ihned, Ihned se také dá vyvíjet, počítat a chodit v pátek do školy. A šetřit se dá taky ihned. Jenom způsobem života by se dalo ušetřit možná skoro polovinu CO2 v EU.

Ale rozhodně bez rudozelených, jejich řepky, pesticidů, umírání dětí v Africe a dovozu ekořešení z Číny....

L. Novák 11.1.2020 21:34

Kostelanský, vy se živíte psaním takovýchto nesmyslů? A nebo je to jen "vedlejší produkt" vaší technické nedostatečnosti a sledování filmů kategorie FANTASY? ;-D

Viz níže...

J. Kostelanský 11.1.2020 19:48

Mám bohužiaľ pocit, že Neviditelný pes sa stáva rochništem antiekologických ropákov.

Ich fanatizmus je často úplne rovnaký ako fanatikov na druhej strane barikády. Viď tento článok, kde sa miešajú hrušky s jablkami, vôbec sa nepočíta a vymýšľajú sa malicherné problémy.

Uvediem len niekoľko námietok:

Detská práca v Kongu pre ťažbe kobaltu mi príde podobný hoax na city ako fotka utopeného chlapčeka migranta (prevádzača) ležiaceho na pobreží spred niekoľkých rokov. Jednak to nedáva žiadny ekonomický zmysel, a jednak čo bráni veľkým odberateľom kobaltu striktne si stanoviť podmienky, za akých sa bude ťažiť? Navyše Kongo zďaleka nie je jediným producentom. To isté platí aj lítiu. To na rozdiel od benzínu pri používaní elektromobilu nezaniká, dá sa recyklovať. V posledných mesiacoch klesla jeho cena o 70 %, pretože sa otvorilo niekoľko nových baní - 2 myslím v Austrálii. Očakával by som, že pravicovo zameraní autori článkov budú vedieť niečo o tom, že zvýšený dopyt vyvoláva zvýšenú ponuku...

A potom tie plky o recyklácii starých solárnych panelov, čo je podobný nezmysel ako "problém" s recykláciou starých veterníkov. Načo by niekto dopredu staval linky na ich recykláciu? A kto by to mal platiť? Už vidím, že autor by bol medzi prvými, ktorý by kritizoval to, že to platí štát.

J. Kostelanský 11.1.2020 20:02

Alebo kecy o nestabilite veterných a slnečných elektrární. Problém by to bol, keby sa s výkyvom v projektoch nerátalo. Ale logicky sa s tým ráta. Podobne ako sa ráta s tým, že ani spotreba elektriny nie je konštantná ani počas dňa, ani počas týždňa či ročných období.

Pre niektorých čitateľov to bude asi novinka, ale v dlhodobom horizonte sa počíta sa tzv. virtuálnymi elektrárňami a virtuálnymi úložiskami energie. Je to jednoduché - ak budú existovať v Nemecku milióny výrobcov elektriny a súčasne milióny batérií na jej ukladanie (za predpokladu, že si len časť majiteľov rodinných domov nainštaluje na ich strechy slnečné panely), tak fyzicky to síce budú milióny samostatných subjektov, ale virtuálne budú tvoriť jednu či viac obrovských jednotiek.

Viac malých dodávateľov znamená paradoxne zvýšenie stability siete. Pretože výpadok jedného zdroja sa automaticky nahradí iným zdrojom. Navyše to celé prispeje k zníženiu ceny elektriny, pretože kvôli špičkovej elektrine, ktorá je najdrahšia, sa nebudú musieť stavať elektrárne. V pohode ich nahradia batériové úložiská. Viď napr. projekt E.Muska v Austrálii v Novom Južnom Walese. Investícia do batériového úložiska sa Austrálii vráti do 3 rokov, a to pri podstatnom zvýšení stability siete.

Navyše tam majú rozpracovaný projekt, de 50.000 domov bude mať solárne panely + batérie a spolu budú tvoriť 1 virtuálnu elektráreň a úložisko energie. Zatiaľ to funguje u 1000 domov, ale už vidieť prvé badateľné, hlavne finančné výsledky.

P. Staronový 11.1.2020 20:49

"Viac malých dodávateľov znamená paradoxne zvýšenie stability siete. Pretože výpadok jedného zdroja sa automaticky nahradí iným zdrojom."

Teoreticky jo, případně když ten zdroj vypadne kvůli upadnutému drátu nebo něčemu podobnému.

Pokud ale sluneční elektrárny vypadnou proto, že slunce zajde, případně větrné, protože přestane foukat, vypadnou ty tisíce malých zdrojů najednou. A bude muset zase nastoupit "teplá" záloha, klasická elektrárna, jdoucí naprázdno.

Ale budiž, časem to možná bude s tisíci malých zdrojů a baterkami fungovat. Až to bude výhodnější a levnější, kdekdo na to rád přejde. Rychlit to zákazy a dotacemi, povinnými výkupy, je zločin.

L. Novák 11.1.2020 21:38

Fungovat to samozřejmě nebude, protože to nebude k uregulování do stabilního stavu. Jsou to naprosté zelené fantasmagorie. Zapnete si konvici na ohřev vody a způsobíte black-out. ;-D

P. Rada 12.1.2020 0:54

Ardumentovat "fantasmagoriemi" může i fantasmagor.

Už dnes je přeci elektronika běžně tak vyspělá, že umí hlídat směr a velikost toků energií.... Vždy je to o její vyspělosti a míře.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligentn%C3%AD_s%C3%ADt%C4%9B

L. Novák 12.1.2020 9:06

Blb jako ty, který nemá ponětí o základech energetiky, přestože údajně vystudoval FEL, by se vůbec k této problematice neměl vyjadřovat. Opakovaně jsi zde prokázal, že o problematice nemáš ponětí. Rv :-/

V. Braun 12.1.2020 13:32

Zde souhlasím s panem Radou. Svůj inženýrský diplom z ČVUT v oboru elektroenergetika mám sice dost zaprášený kdesi v šuplíku a z oboru jsem vypadnul před dost dlouhou dobou, ovšem technické myšlení a základy mi zůstaly, včetně kontaktů se spolužáky z nichž řada v oboru stále působí. Jakým vzděláním v oboru disponujete vy?

J. Zima 12.1.2020 17:48

Já si dovolím tvrdit, že lžete a žádný diplom nemáte. Způsob vaší argumentace je typický pro laika, který si něco přečetl na Internetu, ale protože mu chybí teoretické základy, tak píše hovadiny. Pěkný příklad s těmi bateriemi. Aby kapacita baterií měla nějaký relevantní efekt na vyrovnání nepravidelných dodávek z tzv. obnovitelných zdrojů v evropském měřítku na to by pravděpodobně nestačily veškeré současné známé zásoby kobaltu. Pro představu, kapacita baterií ze všech elektromobilů, co byly kdy na celém světě vyrobeny by pokryla spotřebu ČR na cca 13 hodin.

V. Braun 12.1.2020 18:48

Tvrdit si můžete co chcete, to je na vás. Nevyjadřoval jsem se ke kapacitě baterií ale ke schopnosti regulace.

J. Zima 12.1.2020 19:02

To myslíte vážně? Jak může být schopnost regulace bez dostatečné kapacity to víte jen vy. Další důkaz vašich fundamentálních neznalostí.