27.2.2021 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

EVROPA: Blíží se kolaps jednotné měny

Jak koronavirus způsobuje v celé Evropě hospodářský šok, tak evropská jednotná měna - nejviditelnější symbol evropského sjednocení - čelí kolapsu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 29.4.2020 20:38

Když se jedny dluhy vytloukají jinými dluhy, těžko to může dobře dopadnout. I když ty dluhy jsou v eurech.

Euro není dobrý projekt, neboť jest projektem politickým.

M. Mařák 29.4.2020 20:44

Ještě, že ten současný globálně celosvětový špidlismus-babišismus je úplně o něčem jiném.

To jsem si skutečně oddychl, jaká úleva.

P. Staronový 29.4.2020 21:04

Nic proti politickým projektům.

Problém Eura a eurozony je, že je CHYBNÝM politickým projektem.

V. Klepetko 29.4.2020 21:14

Bylo by legrační, kdyby Soros zahájil spekulativní útok proti euru, jako to udělal s librou...

Získané prostředky by pak mohl použít pro ten Marshallův plán II :-)))))))

T. Kučera 29.4.2020 21:59

Peníze jsou politický projekt? A od kdy? A už jste někdy viděl nějaké peníze zkrachovat? Zkrachovat může podnik, živnostník, dokonce i fyzická osoba, ale ne peníze. Odpůrci eura si pořád pletou 2 pojmy, které jsou ale odlišné - a to peníze a majetek. Rozdíl je značný - když ztroskotáte na pustém ostrově s penězi, jsou vám tam na nic. Když tam ztroskotáte s bednou nářadí, máte dobrý základ do začátku. Bavme se tedy v případě EU o majetku a ne o penězích.

V. Klepetko 29.4.2020 22:21

Euro byl politický projekt v tom smyslu, že vzniknul pod politickým tlakem, ignorujícím důrazná, hlasitá a ekonomickou teorií dobře podložená VAROVÁNÍ - zakladatelé evropské měnové unie při vzniku eura nebyly v tzv "optimální měnové oblasti"!

(viz. Robert A. Mundell, Peter Kenen a Ronald McKinnon)

Zánik eura byl předurčen a zakódován už při jeho vzniku. Měnová unie nemůže přežít, pokud z ní není rychle unie fiskální!

Bylo to stejně hloupé politické rozhodnutí proti ekonomickým a přírodním zákonům, jako "rychlý skok" Mao Ce-tunga...

T. Kučera 30.4.2020 5:45

Tak ono nejde o peníze, ale o trh. Trh definuje ceny, platy a kolik je čeho potřeba vyrobit. Klaus mluvil o neviditelné ruce trhu a já říkám, že nejde-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Až jižním státům dojde, že se za prací musí cestovat, bude to vynikající nápad.

V. Klepetko 30.4.2020 21:24

Optimální měnová oblast je ale definována ve všech svých parametry právě trhem (trhy).

Jde o to, že v určitém okamžiku byla společná měna dlouhodobě ekonomicky udrzitá pro určitý okruh evropských zemí, ekonomové to věděli a říkali politikům. Jenže politici z politických důvodů umožnili přijetí evropské měny i několika dalším zemím, takže měnová oblast eurozóny přestala být optimální (z pohledu teorie). To politici se takto rozhodli, protože věřili (iracionálně, v rozporu s ekonomickou teorií), že takto zavedené euro napomůže ekonomické integraci zemí a umožní rychle vyrovnat rozdíly například mezi Řeckem a Německem.

Jenže to by bylo možné jedině tehdy, kdyby v horizontu několika let od zavedení eura vznikla v EU fiskální unie. Nestalo se. A proto se dnes z eura stala hlavní brzda federalizace Unie a hlavní zdroj ekonomické divergence Severu a Jihu. To rozdělení měny by ještě dnes možná mohlo celý evropský projekt zachránit!

V. Klepetko 30.4.2020 21:25

"dlouhodobě ekonomicky udržitelná"

T. Kučera 30.4.2020 21:44

Stále máte stejný zmatek v pojmu peníze a majetek. Ono to zavádění eura mělo dvě fáze - jednak zavádění peněz, což tolik práce nedá a srovnání cash-flow s kandidátským státem. EU tím chtěla předejít stěhování národů, které nás ovšem stejně teď čeká. Těmi maastrichtskými kritérii chtěli stratégové eura docílit toho, aby se národy hned tak nerozutíkaly k jiným bohatším národům, což se stejně nestalo. Apropo - základní bolest společného evropského trhu je pohyb pracovní síly. Kolika lidem by se líbilo, kdyby jim pracák řekl, že půjdou dělat do Německa nebo do Rakouska. No, až se tohle národní pnutí vyřeší, bude fungovat i euro. Ten trh se totiž musí využívat naplno. To znamená pohyb kapitálu, zboží, služeb a pracovních sil. Tak snad nám taky brzy otevřete hranice, i když se k tomu zrovna dvakrát nemáte.

T. Kučera 30.4.2020 23:16

Problémem eura je, že determinuje českou korunu, aniž by o tom někdo někomu řekl-

V. Klepetko 29.4.2020 20:11

Libor Popovský přeložil kvalitní článek.

Ten problém je obrovský. Jak ale z toho ale ven? ECB by mohla a měla zamezit chaotickému rozpadu eurozóny a připravit její řízené rozdělení na severní Neuro (Německo, Nizozemsko, Rakousko, Finsko... ) a jižní Seuro (Francie, Itálie, Španělsko, Řecko, Portugalsko, Belgie...) Myslím, že včera bylo pozdě!

M. Mařák 29.4.2020 20:28

To je v pohodě, každá obrozenecká činnost současného majnstrímu je vítána, člověk si pak uvědomí, že i při té hrůze to ještě není tak špatné.

Ale, jako, já bych to tedy nechal řešit hlavně občany eurozóny, že. Nicméně nakonec i nejrůznější názory zvenčí jsou vítány, proč ne, jářku, nebo co, nemám s tím problém, když je baví mudrovat o ničem a tak.

V. Klepetko 29.4.2020 21:07

Nesouhlasím s tím, že euro je interní záležitostí občanů eorozóny. Je to náš společný unijní i evropský průšvih! Devizové rezervy ČNB tvoří převážně německé dluhopisy, denominované v eurech, takže se nás to bytostně dotýká!

Myslím, že rozdělení eura by třeba pro Francii bylo šanci na budoucí prosperitu. Ať žije Neuro a Seuro! :-)

Ale jinak jsem ti chtěl popřát dobrý večer. Já byl dnes u zubaře, takže mám k večeru takové nějaké ambivalentní pohledy na ty Psí články :-))

M. Mařák 29.4.2020 21:13

Dobrý, jo, to je vždycky ohromná legrace. Posledně mně trhal nerv a tak, mně švihnul dvě koňské injekce, pohoda, jsem pak měl ještě dvě hodiny dojem, že mám ochrnutou půlku huby, nebo co.

Nic, se mějte, valím si číst na kanape.

V. Klepetko 29.4.2020 21:17

Jo, dobrý večer a klidné čtení...

Ty korunky možná teď budou včasnou a dobrou investicí, když koukám na to co se s těmi financemi děje :-))

P. Staronový 29.4.2020 21:05

To ovšem ta jižní část nikdy nepřipustí.

V. Klepetko 29.4.2020 21:09

Proč? Ihned by mohly zvednout úrokové sazby a nastartovat (hyper) inflaci, a dluh by do tří let zmizel, nesplacen :-)))))

V. Klepetko 29.4.2020 21:28

Navíc by bylo kouzelné, kdyby například pan Zdechovský nebo paní Jourová dostávali eurodůchody v těch jižních bruselských Seurech :-)))))))!

M. Mařák 29.4.2020 19:30

Tak jsem si našel nejrůznější apokalyptické prognostiky konce eurozóny až někde do hlubin roku 2011, no a mezi všemi těmi Machy, Petříky, Tomskými, Kerny a podobně mne asi jako největší sranda zaujal nikým nepodepsaný článek redakce euportálu z roku 2012.

Už je to tady. Americké banky se připravují na rozpad eurozóny

Americké banky se připravují na rozpad eurozóny a snaží se ochránit své investice do EU, mj. právními metody. Oznámil o tom dnes britský list The Financial Times. „Banky z Wall Street se připravují na eventuální výstup skupiny zemí z eurozóny“, píše list. „V souvislosti s tím snižují objemy úvěrových operací v eurozóně, a také se snaží ubránit před tím, že zplátky z úvěrů poskytnutých v eurech budou muset dostávat už v drachmách anebo v pesech“. Americké banky se nyní pokoušejí převést úvěrové smlouvy s evropskými společnostmi pod londýnské finanční zákododárství, což jim umožní spolehlivěji chránit své investice v případě krachu eurozóny.

zdroj: czech.ruvr.ru

M. Mařák 29.4.2020 19:30

Nouriel Roubini: podle mne euro vydrží ještě tak půl roku

Nouriel Roubini, jeden z nejautoritativnějších expertů na otázky globálních financí, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, má za to, že eurozóna se rozpadne maximálně za půl roku. Prohlásil to v interview pro ruský list RBK Daily.

https://www.euportal.cz/Articles/9475-uz-je-to-tady-americke-banky-se-pripravuji-na-rozpad-eurozony.aspx

V. Pavelka 29.4.2020 22:30

Dávám západnímu Bolševikovi a jeho Euru",rok.Zlaté kačky.

M. Mařák 30.4.2020 6:33

To jste odvážný apokalyptik, i známý dotor Zhouba Roubini se již raději ožehavíé otázce Eura ve své aktuální apokalyptice vyhýbá, asi aby nebyl pro srandu jako posledně v tom roce 2011:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doktor-zhouba-znovu-v-akci-sestavil-deset-duvodu-proc-bude-zle-103213

L. Čája 29.4.2020 12:31

No, nazdar!

Z loňského putování přes eurozónu do hrdého Albionu mi pár euro zbylo.

A tak teď nevím.

Rychle prodat anebo si ponechat?

Kdo ví, možná budou (za pár let) ty papírky a mince něco jako dnes Modrý Mauricius.

M. Mařák 29.4.2020 12:37

V květnu to skončí, moc času na rozhodnutí nemáte.

M. Mařák 29.4.2020 12:50

Podle machovců ze svobodných už vlastně letos ani neexistuje, nebo co...

:-)

Tenhle euportál je fakt slušná parta komiků, podle nich se € zóna rozpadá takřka každý rok, to už je jak ekonomka Šichtařová s tou každoroční předpovědí ekonomické krize. I když ta se nakonec jednou trefí, je to zákonité.

https://www.euportal.cz/Articles/13796-spanelsko-nasleduje-recko-a-konec-eurozony-na-dohled.aspx

P. Staronový 29.4.2020 13:10

Šichtařová holt viděla, že podmínky krize jsou splněny. Kdy to lidem dojde a leknou se, to už není ekonomická záležitost, to je buďto psychologie nebo náhoda typu koronáče.

M. Mařák 29.4.2020 13:36

Každý rok již několik let? Aha.

P. Han 29.4.2020 15:55

Furt se to lepí a furt se to lepí... nakonec to stejně praskne.

M. Mařák 29.4.2020 17:56

Ale jo, vždyť to říkám, že se jedná o cyklický jev. Stačí v těch prognostických snahách vydržet a jednou to určitě vyjde, je to prostě zákonité.