23.11.2020 | Svátek má Klement


Diskuse k článku

EURO: Dvacet let zanikání

Společná evropská měna oslavila nedávno dvacet let. Kdybychom vzali doslova její kritiky, tak šlo o dvacet let zanikání. Už by tu s námi dávno a dávno neměla být. A přesto – stále tady je a popravdě to na brzký konec nevypadá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 29.1.2019 9:53

Hm, možná že

je možné mít jednu měnu v různě vyvinutých zemích, to ano. Ale rozhodně tam potom není možné mít stejné ceny služeb a platy (zboží stojí stejně). A jako ekonom byste to měl dobře vědět, tedy pokud jste opravdu ekonom, pane autore. Když zavedete v Řecku, Itálii a Španělsku stejnou sociálku, platy a důchody jako na Slovensku a u nás, klidně si tam to Euro mohou nechat. :-P

V. Braun 29.1.2019 10:12

Re: Hm, možná že

Zkuste si porovnat platy a ceny v Praze a někde v Horní Dolní a pak se znova podívejte na to co jste napsal. Stejná měna bez problémů umožňuje rozdílné ceny, platy a pod.

R. Langer 29.1.2019 10:38

Re: Hm, možná že

To jste nepochopil, já píši pravý opak toho že stejná měna neumožňuje rozdílné ceny, platy a pod. Naopak, ona neumožňuje STEJNÉ platy a ceny při rozdílné ekonomické výkonnosti. A to se týká toho Řecka, Itálie a Španělska. Jejich ekonomická situace jim s Eurem umožňuje platy a ceny takové, jako na Slovensku a u nás. A pokud se něco nezmění, dopadne to ekonomickým krachem.

M. Prokop 29.1.2019 10:41

Re: Hm, možná že

To není Eurem, to je politika. Ty stejné platy jsou na dluh.

Krásně to kdysi srovnal Kohout: https://www.penize.cz/svetova-ekonomika/301393-atheny-vs-sofie-recko-trikrat-bohatsi-nez-bulharsko

R. Langer 29.1.2019 13:56

Re: Hm, možná že

No však vždyť to píšu pořád dokola, pokud budou stejné jako ty Slovenské a naše, pak to bude v pořádku. Takhle to v pořádku není, a nebude.

M. Prokop 29.1.2019 10:39

Re: Hm, možná že

To jistě.

Bohužel neumožňuje různé nastavení parametrů, takže kvůli příliš levným penězům (které potřebovaly hlavně Německo a Francie) se do problémů dostaly Irsko a Španělsko.

R. Langer 29.1.2019 10:39

Re: Hm, možná že

Kromě toho, všiml jsem si, že ceny v supermarketu v Praze a v Horní Dolní jsou stejné - vlastně ne, v Praze jsou ty ceny NIŽŠÍ. Průměrné platy ani nájmy pochopitelně ne, ale co to s tím má společného, mohl byste to upřesnit? Tady fakt nejde o to, že NĚKDO má v Praze vysoký plat. Kromě toho, jak vysoký si asi myslíte že má v Praze plat ta prodavačka v tom supermarketu?