28.6.2022 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

ESEJ: Jak to vypadá v politice?

Když jsme před pár dny vydali na společnou pouť zpustošenou krajinou západní civilizace, tak jsme nejprve zkoumali, co se stalo vloni. Koronu jsme zařadili mezi důsledky a skutečné příčiny jsme našli ve znetvoření způsobu a smyslu hospodaření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Eugel 24.1.2021 21:37

A to že si hulvát a bezmozek vysvetlis jak?

V. Petr 24.1.2021 14:55

Protože neobolševizmus se z východu přestěhoval na západ, tedy do EU a nejnověji i do USA. A socialismus nefunguje ani fungovat nemůže!

V. Petr 24.1.2021 14:52

S astronauty na palubě????

V. Petr 24.1.2021 14:17

Měnová reforma byla vyhlášena k 1. 6. 1953. Jinak máte pravdu!

V. Petr 24.1.2021 14:13

Mimochodem, např. AIDS by nejefektivněji zlikvidoval nějaký diktátor.Ten by nakažené pozavíral aby nemohli nákazu šířit a bylo by vymalováno. A z ciziny by se tam nakažený bál přijet, protože by dopadl stejně!

J. Lukavsky 24.1.2021 13:41

"ztrácíme svobodu koronavirovými opatřeními" no to ale už je stará vesta. S infekční žloutenkou či TBC vás zavřou ve špitále a šmytec. A když jste bacilonosič úplavice tak máte dvě možnosti 1) nechat si vyoperovat žlučník 2) být zavřený na infekčním do konce života. Byl o tom krásný film s R.Hrušínským. I dříve se malomocní zavírali v leprosáriích. A když přišel do města mor tak vám zatloukli dveře a okna domu a ... kdy byla vaše lidská práva? J.L. end

J. Lukavsky 24.1.2021 13:35

"úplná elektronizace peněz" každá mince má rub i líc. Všichni lumpové a zločinci si platí hotově. Představa že si za vraždu konkurenta nechám poslat 100 000 na svůj účet z účtu objednavatele..? Igelitka s milionem či černý kufřík s 5M to řeší. Stejně tak kamery. Dík jim se nevykroutí hajzl co Vás vytlačí autem do škarpy (neb ho to baví), jinak by prostě řekl, že tam nebyl. Ulice a křižovatky bez kamer a policajtů, peníze jenom v hotovosti.... toť sen všech lumpů.

"kdy vlády použijí majetek občanů pro své vlastní cíle" to udělají kdykoli, stačí natisknout peníze a Vaše celoživotní úspory se rázem stanou částkou dostatečnou na koupi bicyklu. A ani nemusí dělat nepopulární měnovou reformu. Pomalu ale jistě.

Pořád máme možnost volby, jsou lidi co se neštvou pro poslední model elektro-auta a klidně jednou na dovolenou na kole na Šumavu, a ještě se tomu smějou. Je to jenom na každém co si vybere. Zatím. J.L. end

No

J. Trmal 24.1.2021 9:51

No protože nás ostatní plánuje zotročit, neméně než Stalin. Jen to sama neříká jako blb Hitler.Ten taky investoval tím, že si půjčoval na válku z vyfantazírované budoucnosti.

Z. Lapil 24.1.2021 9:48

Čtěte. Je toho docela dost. O Marsu, o Měsíci... Seriózní věda, umění i naprostý brak - třeba ten film (fakt si neuvědomuju název), kde po sobě akční hrdinové ve skafandrech za ohlušivého kraválu střílejí v měkkém modravém přítmí a oblacích vznášejícího se prachu. A přitom trochu přemýšlejte, protože - jak v jiné souvislosti napsal A. Clarke - "Skutečnost bude, jako vždy, mnohem podivnější".

J. Trmal 24.1.2021 9:37

Přesně naopak. Od francouzské revoluce podnikatelé technizovali obnovenou klasickou demokracii, ale ti nejhorší se ji snažili vytunelovat. Proti tomu se jakoby postavili socialisté, ale ti nejhorší udělali tuplem totéž. Prostě, "dialektika".

F. Žůrek 24.1.2021 8:05

Jsem také již děda v důchodu.

Slovo "křesťanské" se mně trochu nepovedlo. Člověk je nedokonalý a to by si měl každý uvědomit... Zdař Bůh!

F. Žůrek 24.1.2021 8:00

Dobrý den! Přeji Vám všem pěknou neděli! Nevyjádřím se ani tak k politice, ale k životu. Buďme pravdiví a skromní REALISTÉ. "Kolik toho člověk potřebuje ke svému životu?"

"Nějaký" Albert Einstein prý řekl: "Pokud nebude 21. století křesťanké, tak nebude žádné..." Nad tím se zamysleme.

Zdař Bůh!

B. Rudolf 24.1.2021 4:24

Oba na sebe navazující příspěvky pana Robejška mi v podstatě mluví z duše.

Pokud jde o soupeření Číny a západu, nemyslím si, že situace je tak beznadějná, jak by plynulo z posledního ponaučení.

Čína se několik desetiletí pokouší zkorumpovat západ a západní, zejména ekonomické a finanční, elity to doposud nadšeně vítaly. Nezaměstnanost mnoha vlastních lidí měly na háku. Nelidské podmínky při výrobě čínského zboží měly na háku. O devastaci životního prostředí nemluvě. Obchod s orgány živých lidí měly na háku. Zesměšňovaly "Dalajlamismus". A to, že Číňani ani náhodou nesplňovali podmínky volného podnikání - to už byl jen drobný detail.

Jenomže před nedávnem už Čínská vláda natvrdo ukázala zuby. Otevřeně prosazuje "vlčí diplomacii", vyhrožuje a průhledně mystifikuje.

Snad to začíná být jasné i těm pomaleji chápajícím, i těm, koho to moc nezajímá, ba dokonce i těm, kteří se za úplatu rádi připojí k čemukoliv. Protože, k čemu jsou Vám peníze, když můžete kdykoliv beze stopy zmizet? Když Vám soudruzi nahlížejí "kamkoliv"?

Čínské vedení mělo donedávna obrovskou podporu lidí, protože ti po letech utrpení a bídy viděli rychlé a velké změny k lepšímu. To, že je komunisti vedou do digitálního otroctví, které bude horší než cokoliv, co si dokázali představit, jim bude docházet sice pomalu, ale bude. Postupně ztratí chuť se na těchto zrůdnostech tvůrčím způsobem podílet.

Nezbývá nám nic jiného než trvat na dodržování pravidel. Čínská vláda ve své domýšlivosti zničila demokracii v Hong-Kongu navzdory uzavřeným smlouvám.

Politika jedné Číny se stává absurditou. Dnes jsou dvě Číny. Jedna z nich spěje k digitální totalitě a vlčí diplomacií vnucuje svou politiku ostatnímu světu. Druhá se zoufale snaží udržet na svém území demokracii a svobodu.

Nezbývá nám nic jiného něž udělat si doma pořádek a doufat, že ještě není pozdě. Na čínském zotročení není nic lákavého. Naopak, je to noční můra, které se musíme vzepřít, dokud není pozdě.

P. Dvořák 24.1.2021 0:07

Popište nám život na Marsu.

Ale, prosím, pospěšte si. Než vám dají kazajku.

M. Pivoda 23.1.2021 22:27

Elon Musk je přesvědčen, že se nepodaří zvládnout budoucí vývoj na planetě Zemi, a proto hledá nějakou alternativu.

Já ten vzdálený Mars (s nízkou gravitací a slabou jedovatou atmosférou) zde nijak nevychvaluji, je tam totiž příliš mnoho nejistot ve hře. Já zde jen vysvětluji styl uvažování inovátora Elona Muska.

Já se nesnažím vtlačit chování Elona Muska do nějakého stávajícího ekonomického modelu. Když vám totiž, osobně, půjde o život, pak peníze pro vás už určitě nebudou mít žádný smysl.

Z. Lapil 23.1.2021 22:09

To je v pořádku. Omezenost svobody existencí okolního (fyzického?) světa asi nikdo nezpochybňuje.

Moc se mi líbí americkoústavní formulace: Svoboda usilovat o štěstí.

Z. Lapil 23.1.2021 22:03

Díky za příspěvek, inspiroval jste mě. Ale asi z toho coby zastánce "only card" mít radost nebudete, protože ta inspirace zní: Není dobré mít všechna vejce v jednom košíku.

Z. Lapil 23.1.2021 22:00

Určitě nezávisel? Ani když stál na buržoazní pavědě? Kybernetika a tak...

Z. Lapil 23.1.2021 21:54

Já bych to viděl na nějakou variaci regulovaných cen a přídělového hospodářství. To zná Evropa (neplést s EU) z války. Pokud vím, tak právě zrušení přídělů bylo v ČSS(?)R spojeno s měnovou reformou.

Mmch - onehdy jsem tu reformu zkoumal (nic složitého, snad dokonce na wiki), a bylo to mnohem složitější, zvláštní poměr měli tuším soukromí zemědělci, jiný průmyslové podniky... Vámi uvedené poměry jsou krajní. Ale obvyklé; nejspíš je to zcela přijatelné zjednodušení.

Z. Lapil 23.1.2021 21:46

Hodně drsně řečeno. Rád bych nesouhlasil, ale nemůžu honem najít důvod :-).

Z. Lapil 23.1.2021 21:44

To už tu bylo. Jednotkou dočasnosti je jeden furt.

Jak se píše někde v sousedství: roušku nosím, protože mi to připadá jako dobrý nápad.

Z. Lapil 23.1.2021 21:41

On to pan Robejšek píše: Čína roste, protože její "technický kapitalismus" (více a levněji) není komplikován demokratickými rozhodnutími.

Jistě v tom hraje roli, že "my" už fakt máme víceméně všechno (včera jsem byl nakupovat a skoro jsem se bál domů, protože v Globusu NEMĚLI BANÁNY! Trochu přeháním, ale je pravda, že nemít banán tady a teď ve mně vzbudilo negativní pocit; nevím jak vy, ale já tomu říkám rozežranost), zatímco v Číně jistě žije dost a dost lidí, pro které je hrst rýže... No, otázkou života a smrti asi ne, ale otázkou večeře ano.

Z. Lapil 23.1.2021 21:31

Já zas spíš tomu Muskovi. Protože pravidelné spojení na obyvatelný a především soběstačný Mars, Měsíc, umělá či přirozená tělesa sluneční soustavy dávají lidem možnost cesty JINAM. Proč jste lezl na Mount Everest? Protože tady je. Nebo Ciolkovského "Země je kolébkou lidstva, ale navěky se v kolébce zůstat nedá".

Je hezké, jak nám pan Robejšek vysvětlil, že jsme se chytili do pasti, kterou kdosi charakterizoval slovy "Pokud si někdo myslí, že něco může růst donekonečna, je to buď hlupák, nebo ekonom". Má-li pravdu - a nevidím, že by neměl - pak je opravdu třeba "změnit hru". Pochybuju, že by to dokázal někdo vymyslet: spousta filosofů, zdaleka nepočínaje Platónem a zdaleka nekonče Marxem to zkusila, ale pořád je extra vzácné najít člověka, který řekne "Jsem spokojen s tím , co mám, víc nepotřebuju".

Takže místo hry změnit (rozšířit) hřiště mi přijde jako dobrý nápad.

Ještě si dovolím vysvětlení: obyvatelným myslím jakýkoliv způsob použitelný pro řekněme 90% lidí a umožňující sociální interakci včetně - pozor, důležité - rození a výchovy dětí. A soběstačným myslím každé hospodaření nevyžadující dotace. Pokud bude Mars dodavatelem čehokoliv, co vydělá dost peněz na živobytí, bude odpovídat mé definici soběstačnosti.

Osobně v téhle souvislosti nejvíc věřím oběžné dráze Země, i když lze očekávat, že na umělých obytných/výrobních ostrovech by se rychle objevil "problém Facebook": drž hubu a krok, nebo si udělej svůj. Takže je možná otázka, jestli by tato změna hřiště byla dostatečná.

M. Pivoda 23.1.2021 20:57

Slyšeli jsme hlas jednoho českého důchodce.

P. Reng 23.1.2021 20:55

Robejšku Robejšku, ať jsi se nacpal kamkoliv do politiky, tam jsi dokázal, že jsi sice hezky oblečený, ale naprosto neschopný slinta. Takže ti nezbývá nic jiného, než svoje pochybné dedekce zveřejňovat v tisku.

V. Petr 23.1.2021 20:25

No, já bych dal přednost "Historie sovětského socialismu a jím deformované rodinné vztahy." To by bylo užitečnější než fantasmagorie pana Muska.

Mohlo by tam být udávání vlastních rodičů, zříkání se rodičů nebo naopak dětí a požadování trestu smrti pro ně a další socialistické reálie....

M. Pivoda 23.1.2021 20:13

Až občané budou pobírat minimální nepodmíněný příjem (v USA snad už někdy během 30. let 21. století), nebylo by vhodné ho přece jen něčím podmiňovat? Možná nějakou povinnou výukou amerických občanů?

Dilema: Určitě by bylo vhodné učit dnešní studenty obojí, ale pokud by snad z časových důvodů nebylo možno učit obojí (obojí by se nestihlo), čemu byste dali vy přednost? Vyberte si:

- Historie dramatického životního příběhu Pavky Morozova (asi v předmětu Občanská nauka)?

- Technologický výhled a projekty Elona Muska směřující k budoucí kolonizaci Marsu?

F. Žůrek 23.1.2021 19:58

Má být napsáno, že Čína pokračuje v růstu své ekonomiky. Takže nyní otázka zní? Proč "komunistická" Čína se nepropadá, proč nezkrachuje, když komunismus ve světě končí...? Proč?

A trochu podobné je to také i u nás: komunisté u nás nějak ožili a pomáhají hnutí ANO, pomáhají Andreji Babišovi, aby mohl vládnout... Jaká v tom je logika? Dá se tomu rozumět?

Je to obtížné pro pochopení... Zdař Bůh!

R. Nováček 23.1.2021 18:54

Vy jste nikdy nepřečetl knihu???

F. Žůrek 23.1.2021 18:08

Pane Robejšku, komunismus byl od počátku chybný, bylo to jen taková "kamufláš", dá se také říci (třeba zrušit peníze a brát si jak potřebuji... to u lidí či u občanů přece nelze uskutečnit).

Kapitalismus již naráží, to je také viditelné či zřetelné. Překonat třeba Muska? Já budu ještě bokatší!!!Tož jak? Je to snadné?

Nelze asi donekonečna shromažďovat soukromé bohatství. To přece skutečně ničí naši Zemi...Takový současný koronavirus je pouze jako memento... Člověka však překvapuje, že prý Čína pokračuje v růsti své ekonomiky jako jediný stát... Takže, pane Robejšku, jak toto pochopit? Člověk má jen takový pocit, že snad pouze Čína si dokáže se vším nějak poradit...

Končím se svou úvahou. Zdař Bůh!