10.12.2022 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

ENERGIE: Průšvih začal před více než deseti lety

Šéf ropné společnosti Aramco ze Saúdské Arábie pronesl minulý týden projev na téma energetické politiky západu. Na jedné straně má nepochybně konflikt zájmů, na druhou stranu jeho země rozhodně nepropadla politické korektnosti. Podle něj nemá svět žádný plán na transformaci energetické soustavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 30.9.2022 14:33

Autor nedává pozor: no a co se dělá jiného.

Jak čeští politici spali, tak je dostupný první modulární reaktor. Do deseti let bude i v Temelíně, což je dřív, než by odteď u nás stihli postavit konvenční jadernou elektrárnu. Než jsme se probudili, tak o klasické jaderné elektrárně už nemá smysl uvažovat.

L. Novák 30.9.2022 21:55

Nesmysl. "Klasická jaderná elektrárna" dosahuje lepších ekonomických parametrů než modulární.

P. Brecík 29.9.2022 17:28

ArAmco si může vyškrtnout jednu figurku. Velkou - toho času už Malou Británii, resp. Londonistán ;-D ..... Anglická Líza včera málem zbankrotovala celou Británii i se slavnou Librou! Jakmile totiž anglický finanční čaroděj Kwasi Kwarteng, kterého Líza dosadila za ministra financí, oznámil, že se v Anglii už nebude vybírat většina daní, tak se Libra zřítila a důchodové fondy začaly krachovat. Veškerá důvěra investorů v dlužní úpisy vlády jeho veličenstva Karla III, a v hodnotu britské libry přestala v mžiku existovat. Krach Británie v poslední hodině odvrátila Bank of England, která nakoupila za 60 miliard nově natištěných!! Liber britské vládní dluhopisy, které už nikdo nechtěl nakupovat, a zabránila tak absolutnímu bankrotu celé Británie za jediný den.!! Účet za finanční čáry-máry afrického mága Kwartenga však bude děsivý. Všichni analytici se shodují, že drahota, díky tištění Liber tempem, které na celém světě provozoval po II. světové válce jen diktátor Zimbabwe Robert Mugabe, bude obrovská. Inflace poroste, a s ní porostou úroky dlužníkům, a vyvolají nesplácení hypoték, bezdomovectví a krach britského realitního trhu

M. Pivoda 29.9.2022 18:41

P. Breclík preferuje odvádět pozornost na Velkou Britanii, která vystoupila z EU.

Největší problémy s inflací v kritických historických dobách budou mít vždy státy s nedostatečně konkurenceschopnou ekonomikou. Což je i případ české "montovny".

Problémy Velké Británie jsou specifické. Nicméně zmíněný ostrovní stát má silně konkurenceschopné technologie, včetně umělé inteligence (AI). Není to montovna!

M. Pivoda 29.9.2022 13:09

P. Pepax ve svém diskusním příspěvku níže píše: "... důvod je prostý, OZE nejsou schopné jistit aktuální potřeby průmyslu v Evropě ...".

Ano, s tím lze souhlasit. Jenže proč?

Protože ekonomické motivy (v konkurence schopném kapitalismu) nedovolují investovat dostatečně a dlouhodobě do (pro lidstvo) závažných projektů. Varovaní klimatologů a ekologů bylo tehdy přeřváno stávajícím byznysem, který nerad investuje do toho, co nepřináší okamžité peníze. Fakticky takové ekonomické nástroje ani neexistují. Možná by něco mohli zainvestovat "business angels", ale ti zpravidla sami nemají dost peněz na tak rozsáhlé projekty.

Poznámka: Nejsem klimatolog, aby mohl posoudit závažnost argumentů tehdejších expertů na klimatické dopady. Já zde jen vysvětluji, jak funguje současný svět, ve kterém žijeme. Vysvětluji souvislosti. Nedělám propagandu.

Historická zkušenost: Obrovské americké investice do programu Apollo, tj. prvního přistání člověka na Měsíci, přivodila až mezinárodní hrozba od SSSR po vzletu jejich družice Sputnik a ještě později později Gagarina. Takže ano, takto to funguje v našem reálném světě. Bez velké hrozby se nic velkého neděje.

Mohl bych uvést další zajímavý historický případ z oboru umělá inteligence.

P. Brich 29.9.2022 14:08

"Protože ekonomické motivy (v konkurence schopném kapitalismu) nedovolují investovat dostatečně a dlouhodobě do (pro lidstvo) závažných projektů. Varovaní klimatologů a ekologů bylo tehdy přeřváno stávajícím byznysem, který nerad investuje do toho, co nepřináší okamžité peníze."

Jestli to s těmi investicemi do Občasných Zdrojů Energie myslíte vážně, pak se Zlatuškovi nedivím.

M. Pivoda 29.9.2022 14:20

Já jsem výše výslovně upozornil, že nejsem expert klimatolog. Jak poznáte experta v daném oboru?

Jiří Zlatuška měl kdysi prostě velké sebevědomí. A tehdy se, bohužel, za experta na umělou inteligenci (AI) považoval každý, kdo prošel kolem počítače. Jiří Zlatuška se ve svém skandálním posudku podepsal jako "zástupce vedoucího výpočetního střediska". !!!

A za svinstvo, které Jiří Zlatuška učinil vůči české ekonomice (poněvadž Česko připravil o silnou technologickou výhodu) byl opakovaně zvolen rektorem Masarykovy univerzity. Kapišto, Pepíku?

Mně se to netýká. Já jsem totiž byl v podstatě rád, že jsem vypadl z toho nehostinného prostředí, abych se tak dostal na studijní pobyt do USA - čímž jsem získal další dovednosti a známosti.

V Česku zůstali u moci ale parchanti. To tvrdím já.

P. Brich 29.9.2022 14:33

S poslední větou souhlasím, Miloši, s tím dodatkem, že se množí buněčným dělením.

M. Pivoda 29.9.2022 16:38

P. Brich výše argumentuje tím, co jsem nikdy neřekl, proto je to také zařaditelný mezi parchanty.

Musíte totiž předem výslovně říci, co všechno patří do OZE. Patří tam i jaderná fúze? A pokud jde o solární panely, pak si musíte všímat vývojového trendu: Že se zlepšují a zlevňují exponenciálním tempem.

P. Brich 29.9.2022 18:22

A pak také kouzelný hrnec, u něhož stačí zavelet: Hrnečku vař!!

L. Novák 29.9.2022 14:51

A zapšklí agenti StB jako ty, "Akáte", budou hlásat bludy do svého soudného dne...

Zlatuška měl pravdu, když tě vyhodil pro neschopnost. :-P

M. Pivoda 29.9.2022 16:42

Pivoda má jednoznačně pravdu v tom, že univerzity jsou sídlem mafie, která podstatně poškozuje českou ekonomiku (její konkurenceschopnost). To právě potvrzuje případ Jiřího Zlatušky, který cítil být odborníkem na umělou inteligenci (AI). A vědci Masarykovy univerzity ho za to opakovaně povýšili na rektora. Ha. Ha. Ha.

L. Novák 29.9.2022 17:16

Ty máš problém s tou vlastní, natož s umělou... :-P

P. Diviš 29.9.2022 17:23

Navíc ho irituje ekonomie, protože o ní má povědomí co příslovečné prase o parketách, ale tuší, že ho ovlivňuje.

M. Pivoda 29.9.2022 18:30

Do dehonestující české mafie na Neviditelném psovi, je třeba zařadit i Karla Šebestu. který se zde kryje jako Prokop Diviš.

L. Novák 29.9.2022 23:28

Jsi jen žvanivý hlupák a ještě se tady předvádíš jako "znalec". StBácké manýry z mládí k tomu...Rv

M. Pivoda 30.9.2022 22:18

Karle Šebesto, já jsem si niky nezaplavoval hlavu poznatky ekonomie, která když je aplikována, vyústí do montovny. Mně vždy zajímaly principy konkurenceschopné ekonomiky 21. století.

M. Pivoda 29.9.2022 18:32

L. Novák je jen hlupák. Za to svintvo zde proti mně zorganizované, nese zodpovědnost především zločinecký český stát!

L. Novák 30.9.2022 21:58

Na tebe všichni se*ou. Jenom tady zamořuješ diskuse nesmysly...

V. Petr 29.9.2022 20:03

To je zase blábol. OZE jsou nekonkurenceschopné a navíc se jedná o POLITICKY prosazované Občasné zdroje. A elektřinu v potřebném množství nelze skladovat.

J. Jurax 29.9.2022 12:58

Jojo, moudře hovoří šéf ropné společnosti Aramco ze Saúdské Arábie, byť si jistě přihřívá i svou polívčičku.

Současná energetická strategie tzv. Západu obecně a EU specielně vypadá asi tak, jako kdyby před 200 lety, když byla v Británii úspěšně předvedena parní lokomotiva a realizována první veřejná železniční trať pro dopravu osob na světě zdéli 40 km, britská vláda vizionářsky okamžitě nařídila zakázat dopravu koňskými povozy, masově likvidovat koně, do 15 let likvidovat jejich chovy a naopak ve jménu začala železnici masivně dotovat. Neboť koně znečišťují ulice kobylinci a spotřebují moc obroku.

V. Novak 29.9.2022 13:13

Železnice ovšem MĚLA potenciál koně nahradit.

Občasné zdroje elektřiny NEMAJÍ potenciál nahradit neobčasné, řiditelné zdroje.

J. Jurax 29.9.2022 13:41

Jistě.

Ale že železnice ten potenciál měla se tehdy nevědělo - a měla jej v řádu cca století, což arciť víme až zpětně.

My taky nevíme, které energetické zdroje mají potenciál nahradit ty současné prověřené, nicméně ty prověřené a funkční z důvodů ideologických zakazujeme už teď.

A občasné zdroje energie mají potenciál nahradit ty současné za nutného předpokladu, že se naučíme levně a bezpečně dlouhodobě skladovat a zpětně čerpat obrovská množství - v řádu giga až terawatthodin - již vyrobené elektřiny. Jenže to neumíme a nezdá se ani teoreticky, že bychom to v dohledné době řekněme půlstoletí mohli realizovat.

P. Pepax 29.9.2022 14:01

Jo úložiště el. energie, tuto zásadní věc pro OZE zelení aktivisté mlčky přehlížejí.

L. Novák 29.9.2022 15:00

Zelení fanatici vymýšlejí fantasmagorie o obřích "baterkárnách" v rozměru velké energetiky. Což je zřejmá blbost. Teď jsem jednoho zachytil pod typicky reklamním článkem, kde je řeč o fantasmagorickém "zeleném vodíku". Je to aktivista z Greenpeace...

https://oenergetice.cz/udalosti/vyplati-se-investovat-zelneho-vodiku-ci-plovoucich-solarnich-elektraren

No a tady je přehled výroby el. energie v Německu od poloviny září 2022:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.09.2022/30.09.2022/today/

J. Pospíšil 29.9.2022 21:24

Není tomu tak. S rozvojem železnice počet tažných koní v Anglii výrazně stoupal. Protože násobně vzrostla přeprava zboží v Anglii a na nádraží a z nádraží toto násobné množství zboží vozily koňské povozy.

J. Jurax 30.9.2022 12:46

Aha ... no, já si to vymyslel jen jako příměr absurdně pitomého jednání, jež je díky zelené ideologii masově činěno...

P. Molík 29.9.2022 12:31

Bohaté státy zglajchšaltované petrodolary a některé další nedemokratické režimy typu eurohujerského bruselského režimu nám nyní vnucují dojem osobního pochybení, právě toho závažného fatálního pochybení, kterého se dopustili právě oni a nyní si chtějí mýt ruce jako Pilát, a tak kážou a kárají ty, kteří se stali oběťmi jejich kolosálních chyb. Naši evropští gauneři, kteří zavinili současnou energetickou krizi, nám budou udílet knížecí rady a hlavně nás budou kárat a trestat ze jejich chyby. Oni nám obyčejným lidem nikdy neodpustí své fatální selhání a o to více nás budou trestat skrze drzé projevy své chorobné libovůle. Chyby mocných mají opět odskákat milióny prostých lidí a když se někdo ozve nebo nedejbože jde demonstrovat, tak je to největší darebák, vlastizrádce a všivák, který si zaslouží jen ten nejhorší osud.

J. Jurax 29.9.2022 13:00

Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, Výsosti ... :-)

H. Kotaz 29.9.2022 12:10

Jo, bylo lacino, takže se " jelo " stylem - po nás potopa.