1.12.2022 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

ENERGIE: Jak řešit drahý plyn

Vysoká cena plynu je strašákem pro celou Evropu a lidé si právem kladou otázku, jak tento problém řešit, jak by si s ním měla poradit Česká republika, měla či neměla by nakupovat plyn od ruského Gazpromu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 31.8.2022 19:47

Drahé energie mohou být jen vylepšená metoda podvodů s LTO v 90. letech a projektu „solárních baronů“.

ČEZ prodává elektřinu se ziskem na Lipské burze, kde ji za ještě vyšší cenu nakoupí čeští „obchodníci“ a prodají ji se ziskem v ČR. Elektřina přitom neopustí území ČR. Prodej přes burzu není nařízen, je dobrovolný. Předpokládám, že by nebyl velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého, který má dobré styky na politiky a jejich kumpány. U koho končí ty pohádkové zisky, které musí čeští nevolníci financovat?

Německé firmy kupují levně plyn na základě dlouhodobých smluv s ruským Gazpromem. České firmy dlouhodobé smlouvy z velké části zrušily. Plyn proto čeští „obchodníci“ kupují na burze za několikanásobně vyšší cenu než na základě dlouhodobých smluv a prodávají ho se ziskem v ČR. Předpokládám, že není velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého s „dobrými styky“ na politiky a jejich kumpány. Kam jdou miliardové zisky se můžeme jen domnívat.

Kdyby tomu ta nebylo, tak by vláda jistě dávno zareagovala. Česká vláda odmítla koupit podzemní zásobníky, které nyní prodává RWE. Ty jsou klíčové pro možnost levnějšího nákupu plynu a tím snížení ceny. Ale kapři si nevypustí rybník....

Julia Tymošenko, bývalá ukrajinská premiérka, vydělala na „obchodech“ s plynem miliardy dolarů. Její manžel u nás dostal politický azyl. Neporadil našim politikům, jak vydělat na energiích?

J. Novotny 31.8.2022 14:13

V energetice je potřeba věci řešit roky dopředu, ne měsíce pozdě. Měli jsme vlády, jaké jsme měli, výsledkem je to, kde jsme.

P. Skřivan 31.8.2022 14:23

Tak to je naprostá pravda. Neexistuje reálná podpora ani obnovitelných zdrojů (solár na každé střeše, parkovišti, apod., větrník tam, kde fouká a nevadí tam, bioplyn na biologicky rozložitelný odpad v každé vesnici), ani maximálně efektivní využití stávajících zdrojů (kogenerace místo kotlů), ani moderní jaderné energie (pasivně bezpečné SMR, viz dva vyvinuté jen Řeží).

Pokud vím, tak i komunální odpad se tu někde ještě skládkuje a co na tom, že je to minimálně dobré palivo.

Jediné, co se řešilo, jsou kondenzační kotle na plyn a pálení kdoví čeho na vsi v kotlích z roku 2.

J. Novotny 31.8.2022 14:50

Hlavně se neobnovil kontrakt na plyn s Norskem, nezajistil přístup do termínálů LNG včetně přepravní kapacity apod. Energeticky je spotřeba plynu v ČR vyšší, než elektřiny, ale nezajistili jsme si ani minimální náhradní zdroj plynu.

P. Skřivan 31.8.2022 15:19

Tak na co ? :-))) Ještě donedávna se tu plynofikovaly vesnice místo toho, aby se řešily horko nebo teplovody na odpadní teplo z kogenerace.

L. Novák 31.8.2022 20:27

Už zase plácáš kraviny, magore zelený? :-P

P. Pepax 31.8.2022 15:52

Kondenzační kotle na plyn je vysoce efektivní zdroj tepla s vysokou účinností, na rozdil od spalování jakéhosi marasu zvaného biodpad s negativním dopadem na životní prostředí. Plynofikace obcí se prováděla ještě v dobách, kdy energetiku řídili odborníci a stavěly se jaderné elektrárny.

P. Skřivan 31.8.2022 16:04

Vysoce efektivní je akorát vaše myšlení. Vysoce efektivní je kogenerační jednotka, která má účinnost kondenzačního kotle, protože kondenzaci spalin provádí taky, akorát k tomu vyrábí proud. Proud zaplatí plyn a teplo umořuje vyšší investici. U vyšších výkonů dost rychle. Bohužel to funguje dobře jen, když ten proud sám spotřebujete. Což je např. u kotelny bytového domu, kde má každý svůj elektroměr, docela problém. Tak je u nás nastaven green deal: tj. nijak.

Dnes jsou klasické jaderné elektrárny poněkud zastaralé: dnes mají perspektivu hlavně SMR. Jen v Řeži vymysleli hned dva typy, ovšem šanci je protlačit do praxe, je možná tak leda přes US firmy.

V. Čermák 31.8.2022 19:35

Tam kde jsme je především způsobeno zelenou Magořinou, kterou zde propagujete Vy....;-DRv

I. Hanák 31.8.2022 12:32

Miluji tyto žvanily, prý jeden společný odběratel. To už máme teď. Němci nám přeprodávají ruský plyn za lichvářskou cenu. Není nad to, když někdo sere do vlastního hnízda. Ale to má asi každý národ.

J. Ziegler 31.8.2022 14:11

V případě Hanáka např. Češi. ;-D

J. Sládeček 31.8.2022 11:04

Je potřeba otevřít Nord Streamu 2. A teroristickou a mafiánskou zemí není Rusko, ale jiná demokracie. 😀

O. Mayer 31.8.2022 11:54

.. aneb, Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak !!;-D.

V. Čermák 31.8.2022 19:38

Nezamrznul jste? To už je 30 let pasé. Nyní platí s USA EU na věčné čas a nikdy jinak!! ;-D

I. Schlägel 31.8.2022 12:04

Pokud Vám chybí trubky bez plynu, NS1 bohatě stačí, chasníku.

M. Boháček 31.8.2022 13:17

Stačí poslať peniaze a trúbky budú plné. A lacnejšie, než keď ho budeme kupovať od Rusov cez sprostredkovateľov - Číňanov. Ako to urobili Nemci, a preto klesli na Lipskej burze ceny plynu aj elektriny.

P. Skřivan 31.8.2022 15:21

Od Rusů jsme ho přímo kdysi kupovali. Na burzu jsme přešli, protože tam ten samý plyn byl levnější. :-)

P. Dvořák 31.8.2022 9:35

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v úterý odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny. „Jsem přesvědčen, že Putin se nám teď směje, protože neměníme některé mechanismy tvorby cen v Evropě,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. „Tyto mechanismy pouze pomáhají Rusku,“ dodal.

J. Vintr 31.8.2022 9:49

EU je řízena globalisty. Jejich cílemje likvidace současného uspořádání světa a totální ožebračení lidí (kteří to přežijí). Celý takzvaný boj za záchranu klimatu má výhradně za účel všemožně škodit lidem. Proč by tedy rušili emisní povolenky, které plní tento účel?

F. De Winter 31.8.2022 10:07

Přesně! R^R^R^

M. Boháček 31.8.2022 8:29

Alebo aj takto:

Německo naplnilo zásobníky čínským LNG plynem, který dost pravděpodobně pochází z plynovodu Power of Siberia

Němečtí novináři vyštrachali na asijském burzovním serveru Nikkei informace ze 24. srpna tohoto roku, ve kterých se uvádí, že Čína se v tichosti a potají z největšího dovozce stala přes noc největším vývozcem zkapalněného plynu LNG na světě, a díky tomu může Evropě nabídnout záchranné plynové lano, protože Čína má dostatek plynu pro celou Evropu, a to hned ze dvou důvodů.

A poslouchejte dobře: Tím prvním důvodem jsou současné covidové lockdowny v Číně, které uzavřely fabriky, průmyslové závody a dopravu, takže Čína už najednou nepotřebuje tolik plynu. A druhým důvodem je něco ještě neuvěřitelnějšího. Čína, přestože kvůli lockdownům její ekonomika je suspendována, začala z Ruska plynovodem “Síla Sibiře” importovat obrovská kvanta zemního plynu, pro který ale není momentálně v čínské ekonomice žádné použití a čínské zásobníky jsou zcela plné.

Němečtí liberální novináři se začali ozývat, že co to má ksakru znamenat, že Německo se zbavuje závislosti na Rusku tím, že Scholzova vláda vytváří pro změnu závislost na Číně, přičemž podle všeho to vypadá, že když ne všechen, tak minimálně podstatná část těch LNG dodávek pro Uniper z Číny je tvořena ruským plynem, který Gazprom přesměroval do Číny.

A Čína ten plyn zkapalňuje a prodává Evropě, která nechce ruský plyn, ale čínský jí nevadí. Jenže čínský plyn vlastně není čínský, on je z jedné části katarský, z další části americký a v poslední době hlavně ruský, protože ty objemy ruského plynu proudícího do Číny jsou obrovské. Již počátkem května přinesla čínská média informaci, že dodávky zemního plynu z Ruska do Číny ze zvýšily o 60% a nadále rostou.

Čína nakupuje ruský plyn, který objektivně nepotřebuje, zkapalní ho a dodá loděmi s vlastní přirážkou do Evropy, rozuměj do Německa.

J. Vintr 31.8.2022 9:08

Za nedostatkem plynu v Evropě vězí výhradně takzvaný boj proti emisím toho zlojalného CO2. Dovozem zkapalněného plynu tankery přes půl planety se vyrobí "uhlíková stopa" jako prase. Jen idiot může věřit těm lžím o ochraně klimatu...

M. Boháček 31.8.2022 13:41

https://www.infovojna.bz/article/velke-bezuhlikove-spiknuti-a-great-reset-svetoveho-ekonomickeho-fora

P. Skřivan 31.8.2022 15:31

Výhradně jste si asi nevšiml války na Ukrajině a toho, že Putler s Ukrajinou válčí tanky a děly, ale s EU vede obchodní a zejména energetickou a propagandistickou válku. Důkazem té poslední, jsou bludy šířené některými méně znalými i zde, kteří nechápou, že žádný green deal se v ČR neděje, tak zatím těžko může ovlivňovat ceny.

Green deal není nic jiného, než lepší využití zdrojů, které jsou v daném místě k dispozici, místo bezuzdného pálení těch fosilních. Na tom není špatného nic, kromě praktické realizace. V Česku to neexistuje a v Německu to vsadilo na Putina. Výsledek máte.

Jaderná lobby se zase chová jako vyděrač, která se snaží protlačit staré technologie místo moderních SMR, kam je třeba nalít peníze do vývoje a praktické aplikace, protože s ohledem na odpor vyvolaný nehodami, je jádro poněkud nepopulární.

P. Diviš 31.8.2022 16:46

Obávám se, že stran toho GreenDealu máte ideály, realitě vzdálené.

J. Vintr 31.8.2022 20:36

Gren deal ovlivňuje třeba ceny elektřiny na lipské burze, protože Němci (i jiné země) likvidují klasické zdroje včetně jaderných právě kvůli té předstírané snaze omezit "emise" užitečného CO2. Také omezování odběru plynu a tím jeho zdražování začalo dlouho před vyhlášením sankcí údajně proti Putinovi (ve skutečnosti proti nám).

R. Gramblička 31.8.2022 10:20

;-D;-D;-D;-D

tuhletu ironii miluju, přestože budu mít kvůli bezbřehé blbosti politiků brzy hluboko do kapsy

O. Mayer 31.8.2022 11:52

.. dal jste si skutečně práci celý ten komplot popsat (resp. asi to udělal jiný troll)- má to jediný háček a to kapacita plynovodu Síla Sibiře, která vám tam poněkud falíruje. ;-)

L. Novák 31.8.2022 12:57

;-D R^ !! Dneska se tady vyřádí Putinova rudá parta. :-P

M. Boháček 31.8.2022 13:05

O. Mayer: Troll ste vy. Len tak si tu čosi tvrdíte o kapacite plynovodu. Bez faktov a dôkazov. Píšete hlúposti, falíruje vám realita. ;-)

https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3176280/russian-natural-gas-exports-china-jump-60-cent-first-4-months

https://asia.nikkei.com/Politics/International-relations/Indo-Pacific/China-throws-Europe-an-energy-lifeline-with-LNG-resales