1.4.2023 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

ENERGIE: Jádro zachraňuje životy

USA potřebují bezpečnou a rozumnou energetickou politiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 14.10.2022 17:41

Asi to s tou Vaší genialitou nebude tak horké, ale poradím vám. Zkuste na Google zadat tavení skla elektřinou ....

P. Sura 14.10.2022 17:39

Škoda že to nevěděli dřív. Mohli si nechat Burdž chalifa postavit od Rusa. Mohl vypadat jako Lomonososovovova unverzita, jenom ale tááááákle vysoká.

P. Rada 14.10.2022 17:19

Jak - kde. "Takovej chytrej" Sura a přijde mu ohřev skelné taveniny ... elektřinou namísto plynem ... snadno uskutečnitelný. Podobně snadno lze uskutečnit i akumulaci u plynu či el. - že?

O. Vašíček 14.10.2022 16:58

Pamatuji doby, kdy se v Německu stavěly továrny AMD a Intelu na procesory. Např.: https://www.svethardware.cz/potvrzeno-amd-fab-36-bude-v-drazdanech/8952

Dokonce se uvažovalo i o stavbě u nás (myslím Intel), ale chtěl daňové úlevy a pobídky a tenkrát to neprošlo.

Ale rozhodně nejdou tyto továrny zásobovat OZE. Tam jakýkoli výpadek znamená katastrofu.

Je to škoda, že se tyto Hi-Tech fabriky u nás nepostavily a přesunuly se jinam. Momentálně jsou celkem velký růst polovodičových továren v Americe. Celkem rychle pochopily, že se taky jedná o strategický průmysl s přímou vazbou na obranu. :)

O. Vašíček 14.10.2022 16:50

Není to blbost. Je rozdíl v expanzi vodíku za "normální" teploty a při teplotě přes 2500st. Fyzika: závislost objemu a tlaku na teplotě. :)

Například projekt NERVA:

https://en.wikipedia.org/wiki/NERVA

H. Lukešová 14.10.2022 15:32

Arabské země se přikloňují k Moskvě. Saudská Arábie vyběhla s Bidenem (vlevo na LN) a katarský emír je hrdý na vztah své země s Ruskem...Takže nahradit ruské komodity těmi arabskými nebude vůbec jednoduché.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-katarsky-emir-jsem-hrdy-na-vztah-s-putinem-40411585

R. Langer 14.10.2022 15:30

Přesně tak! ;-€

R. Langer 14.10.2022 15:27

Podle mě je to absolutní nesmysl.

R. Langer 14.10.2022 15:26

Vodík značně expanduje i bez reaktoru, jestli se nepletu. Co je to zase za blbost? :-P

R. Langer 14.10.2022 15:24

Přesně tak. Dokonce patřila ke špičce v jaderném výzkumu, ale myslím, že zrovna tam protijaderní teroristé vyhrožovali vyhozením výzkumného komplexu do vzduchu, tak se skončilo. Už je to dávno, a ani to nemohu najít, dnes už je minulost jiná... :-(

R. Langer 14.10.2022 15:20

... tedy v tom smyslu, že to někdo postaví u vás za barákem místo kotelny... :-P

V Temelíně to klidně cvičně postavit mohou, ale tam to zase jaksi ztrácí smysl, že...:-(

R. Langer 14.10.2022 15:18

Nefungovalo. Je to VOJENSKÝ PROJEKT, který má úplně jinak nastavené bezpečnostní parametry. V normální civilní praxi je to NAPROSTO NEPOUŽITELNÉ, ani o tom neuvažujte. Nechápu, že si to pořád nikdo neuvědomuje, a furt mele něco o malých reaktorech "v kontejneru". Je to totiž absolutní nesmysl z hlediska jaderné bezpečnosti, a proto to v praxi NIKDY nemůže fungovat. :-P

R. Langer 14.10.2022 15:15

Ano, a co tedy nemá s válkou něco společného? :-P

R. Langer 14.10.2022 15:14

To tvoje slavné EROEI je nesmysl vycucaný z prstu, stejně jako celé globální oteplování zaviněné lidstvem, prolhaný Zelený bolševiku. Nic z toho, co tvrdíš, NENÍ PRAVDA. NIC! ;-€

R. Langer 14.10.2022 15:12

Mimochodem - jak si myslíte, že je asi energeticky náročná výroba křemíku pro polovodiče (procesory)? Polotovar. ;-)

Správně, velice, velice energeticky náročná, když už jsme u těch "moderních" technologií. Ale ani to ti techničtí analfabeti z Brusele netuší, pitomci počmáraní... :-P

R. Langer 14.10.2022 15:09

Prolhaný Zelený bolševiku, lžeš, jako když Rudé právo tiskne! Ale vaše 100x lež se pravdou nikdy nestane, vy škůdci lidstva! ;-€

O. Vašíček 14.10.2022 14:59

Poslední odstavec - lze toto tvrdit. Nikdo jiný nestaví ani technologický demonstrátor reaktorů 4. gen. Nikdo jiný nemá funkční SMR. Nikdo jiný nemá, v různé fázi dokončení, tolik reaktorů. To, s povahou zřízení, nemá nic společného.

Kdyby Westinghouse a pod měli dostatečně vyspělé technologie a měli by i více instalací. Ne všechny reaktory se staví na území daných států.

O. Vašíček 14.10.2022 14:54

Neměli jsme jen těžký průmysl, ale i chemický, textilní, papírenský, atd. Všechno to jsou energeticky náročné technologie vyžadující spolehlivý a stabilní přísun energie.

Ano, od totality se zaspal rozvoj i v této oblasti, což je trestuhodné. :)

Ale alibistický přesun energeticky náročných technologií do Číny, Indie a pod., není zrovna podpora ekologie.

Není důvod nesetrvávat u technologií, ke kterým máme historicky blízko a měli jsme pro ně i vzdělávací systém. Tím i možnost rozvoje. Je možné na něco navázat, využít historické zkušenosti a znalosti a obor rozvíjet.

Z. Lapil 14.10.2022 13:47

Díky za ujasneni.

P. Sura 14.10.2022 13:37

Zelení v Rusku? To by si mohli zkusit !!!

P. Sura 14.10.2022 13:33

Ty vaše Buzinesinfo píšou (mimo pomatených nadšenců) především podvodníci, kteří bohatnou na tom, jak se průmysl a ekonomika vůbec díky "udržitelnosti" dostává do slepé ulice.

P. Sura 14.10.2022 13:29

Takovej chytrej Rada a přijde mu ohřev elektřinou místo plynem neuskutečnitelný ....?

O. Vašíček 14.10.2022 13:20

Ten pohon se testoval a fungoval. Jako pracovní médium se používal např. vodík. Průchodem reaktorem se zahříval na 3000 st C a expandoval. Tím vytvářel tah. Výměník tvořilo hodně relativně malých trubiček procházející reaktorem.

Uvažuje se o využití v atmosféře s ohříváním vstupujícího vzduchu. Něco jako SCRAMJET bez paliva. Problém je vysoká teplota vstupujícího vzduchu při nadzvukových rychlostech (pak už nejde dále moc ohřívat a tím i expandovat).

Další nepatrný problém je mírná radioaktivita opouštějící motor :). Jak ze samotné štěpné reakce (nemůžete odstínit trysku, bránily by jste efektivnímu proudění pracovní látky), tak vzniku radionuklidů z atomů ve vzduchu.

S tím vodíkem takový problém nebyl. Ten radionuklidů, navíc aktivních, moc nemá. Jen tritium.

P. Rada 14.10.2022 13:08

Srozumitelné to pro mě je leda tak jako škodlivá falešná naděje. To tuplovaně v nynější situaci Česka kterému nejvíce hrozí jaderně nenahraditelné výpadky plynu ve sklárnách...

O. Vašíček 14.10.2022 13:06

O návratnost investic do JE jsem se nikdy nebál. Ani o nakládání s odpadem. Ten obsahuje spoustu cenných prvků, které se dají dále využít. Jen dále pokračovat c rozvoji jaderné energetiky a výzkumu.

Navíc JE by zajistily dostatečně stabilní a levnou energii a tím i konkurenceschopný průmysl. S tím prosperitu a prostředky pro další výzkum a vývoj.

Právě cesta OZE nám tyto prostředky sebrala a zpozdila další technický a technologický pokrok, který může budoucím generacím chybět, při řešení životních problémů.

Jak sám občas poukazujete, rozvoj civilizací vždy probíhá v technologických skocích. Když byly technologie závislé na spalování dřeva, tak mohla společnost růst jen v rámci uspokojení jejich energetických potřeb tímto způsobem. Kdyby se nepřešlo na uhlí, tak zůstane malou a zaostalou. Spíše i menší, protože by uspokojování potřeb odlesnilo celou planetu a způsobilo ekologické katastrofy.

Přechod na energeticky významnější zdroj umožnil růst a rozvoj společnosti. Ale opět jen v rámci možností těchto zdrojů.

Ale i tak umožnily technický rozvoj a další výzkum, který vedl až k atomu. A teď je na něm, aby dodal dostatek energie pro další výzkum a vývoj. Ten jsme nyní uměle zadrželi. Jen doufám, že to nebude mít větší důsledky.

P. Rada 14.10.2022 13:01

Zkuste si přečíst něco o smyslu parametru EROEI:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Životaschopnost lze tedy posuzovat podle míry EROEI - ta ale už století v dominanci klesá - roste jen masivnost spolu s negativem externalit. Celá civilizace tak začíná mít vážné problémy - ti nejnáročnější je mohou mít nejzřetelnější.

Výzkum v civilně-jaderné oblasti zprvu navázal na ten vojenský a s klesající efektivitou realizací běží zruba půlstoletí - skutek jaksi utelk. Něko ale přesto může VĚŘIT v "návrat jádra". Pouhé víře bránit nelze.

Tvrzení, "Rusko a Čína nám utekli" nelze ze srovnání totalitně řízené a víceméně tržní civilní jaderné ekonomiky solidně ověřovat natož jasně vyvozovat.

O. Vašíček 14.10.2022 12:52

Kdyby se stavělo dle původních předpokladů, před těmi cca 15ti lety, tak klidně s Rusy. Dnes by bylo postaveno a v pohodě. Palivo není monopolem Ruska.

A je velmi pravděpodobné, že by ani nenastala současná situace.

Ale kdyby=chyby.

O. Vašíček 14.10.2022 12:47

Jedná se o vojenský reaktor. Má trochu jinou koncepci a cenu. Např.: obohacení uranu = bezpečnost. Takto zabezpečený komerční reaktor nikdy nebude, aby ho hlídala celá vojenská loď se stálou posádkou několika tisíc mužů (a žen). :)

Vyjímkou je Rusko. Tam starou loď zakotvili a připojili k ní město. :)

A vzhledem k tomu nebude nikdy použitelný jako komerční malý modulární reaktor. Na to se vyvíjí jiné technologie.

P. Rada 14.10.2022 12:46

Pane Vašíčku uvedl jsem odkaz na okolní také průmyslové země které ale vykazují násobně lepší efektivitu. Proč asi?

Hutě, slévárny... to může být až o rozvoji spíše těžkého průmyslu který u nás začal okolí dominovat už za Rakouska-Uherska a dál pak posílil mocichtivce za stedeno-válečné totalty ... Soudružsky jsme tehdy byli mnohdy až hrdí, že ve výplatě třímáme v rukou stokoruny s nebývale kouřícími komíny.

Samet s polu s transferem technologií, informací... sice přinesly růst efektivity a zároven i životní úrovně - ale jak je doposud vidět, tak leckdo přes takovou zkušenost jaksi stupidně dál setrvává u technologií energeticky příliš náročných. To žel navíc i za situace, kdy adekvátní přírodní zázemí už přestáváme mít k dispozici.

O. Vašíček 14.10.2022 12:40

Jen drobné upozornění. U nás běží reaktory z bývalé SSSR a nějaké nebezpečí v tom nevidím. Běží už přes 30 let a ještě 15-20 bezpečně poběží. :)