1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ENERGIE: Cesta k energetické sebevraždě

Jásot solárních lobbistů v ČR od 24.11. nabývá podobu euforie. Pod tlakem ideologické unijní politiky Green Deal se také česká energetika vydává na cestu zničující německé Energiewende se slepou sázkou na občasné zdroje energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 30.11.2022 9:36

Ten , kdo se vážně zabýval fve na domku , ví , ze návratnost 7 let je propaganda...

P. Vychodil 30.11.2022 9:33

No při dnešním špičkovém panelu na normální rodinný dům 50kWp nedostanete , pokud jimi neobložíte celej barák kolem dokola a zbytek pozemku.

Návratnost jsem si počítal mnohokrát , a níž než na 15 let jsem se nedostal...

Co bude , až ČEZ přestane povolovat další přípojná místa ?

J. Kostelanský 30.11.2022 9:19

"Železnice je nesmysl. Při rychlosti větší než 50 km/h se lidé udusí. Navíc jiskry spod kol budou zapalovat obilí na polích. A ještě k tomu rozdělí pozemky tak, že k nim nebude přístup."

I takové názory byly na stavbu železnic někdy v polovině 19. století.

"Budoucnost patří koním." To uslyšel Henry Ford, když u ředitele jedné z největších amerických bank žádal půjčku na stavbu továrny na auta.

"Pro potřeby USA bude stačit 10 velkých počítačů." To tvrdila firma IBM ještě v 60. nebo 70. letech.

J. Dostál 30.11.2022 9:18

Mapa, kde můžete sledovat ten německý "úspěch a vzor " on line

https://app.electricitymaps.com/zone/CZ

T. Hraj 30.11.2022 9:18

Tak to jste se pane Kostelanský hodně netrefil.

1) jen na OZE? Ale ano i takové hlasy zaznívají. Ale většina pravda tlačí "pouze" maximalizaci OZE.

2) Je to naopak. K čemu je vám průměr, když (někdy) nefouká a nesvítí. Nulu můžete násobit kolikrát chcete (tj. sebevětší instalovaný výkon je vám v tu chvíli k ničemu) a současně musíte mít backup ve spolehlivých zdrojích ve výši CELÉ okamžité spotřeby. A nemusí to být hodina nebo den ale klidně týdny.

3) Navyšování podílu občasných zdrojů popsané problémy (nespolehlivost, drahota) exponenciálně zhoršuje.

J. Vrabec 30.11.2022 9:14

Se nedivte, pán Smutný pracoval plno let pro VW koncern a zřejmě ho špatně platil, či vyhodil. Proto nenávidí a kde může špiní Německo. EU

D. Laurencikova 30.11.2022 9:09

Ja jsem v Nemecku, gaunere. Toto pise manzelovi jedna jeho znama z Prahy. Zase jste nic nepochopil, jako obvykle.

D. Laurencikova 30.11.2022 9:07

Nemeckemu ministru hospodarstvi, autorovi detskych knizek, zelenemu Habeckovi, ktery se klanel pred Sajchy, abychom nemuseli brat levny, cisty rusky plyn, se podaril uzasny deal. Tento LNG deal s Katarem prichazi sice pozde a je jen kapkou na horky kamen, ale dva miliony tun rocne pokryji celou jednu tricetinu nemecke spotreby! Sice az od roku 2026 a jen po omezenou dobu, ale presto: Bravo"! Cim budeme topit do te doby, nevi ani pan Habeck, ani ostatni "Experti", jako Scholz a Lindner z Ampel-koalice. "Wir werden alle ärmer" (vsichni budeme chudsi) rika ministr Habeck. Jak tomu zabranit, nenapada nikoho.

M. Pivoda 30.11.2022 9:07

Ne, zatím neumíme poručit Slunci a větru.

Můžeme ale porozumět technologickému vývoji, inovacím, a dle toho jednat včas. Proaktivně, nikoliv až reaktivně.

Cituji z článku: "... předpokládaná návratnost solárních elektráren se z původně plánovaných asi 15 let snížila zlevněním technologií na polovinu. ..."

Komentář:

Lidé, kteří se zabývají inovacemi, technologickým pokrokem, tuto podstatnou informaci věděli včas.

P. Kubáč 30.11.2022 8:54

Autor neprojevuje dostatečné nadšení nad tím že nám konečně nevládne "osoba soudně stíhaná". Zato nám vládou Kmotři ODS, STAN, NETOP22, kteří zdá se značně vyhládli během doby, co jejich politické loutky seděly v opozici.

J. Ganaur 30.11.2022 8:53

No, uvidíme.Být já pojišťovnou, tak nepojistím....:-)

J. Ganaur 30.11.2022 8:51

R^Tak!

J. Ganaur 30.11.2022 8:50

Tak jsi se zase vyzvracela....Zůstaň si v Německu, když se ti tady nelíbí!:-P:-P:-P

D. Laurencikova 30.11.2022 8:43

- pred Nemci -

R. Tichý 30.11.2022 8:41

OZE je hloupost a nebyt uplacena z nasich dani, byla by pouze predmetem vasnivych diskuzi v anarchistickem krouzku.

D. Laurencikova 30.11.2022 8:41

Autor pise: "Co je dobré pro Německo, musí být přece dobré pro ostatní země EU a vice versa. Nebylo by Česku (ironicky řečeno) lépe, kdyby bylo raději další spolkovou zemí Německa..?" K tomu bych rekla: Neni to dobre pro Nemecko! Nemecko pacha sebevrazdu, i hospodarskou. Vedome a cilene. Co Ceske republiky se tyka, tak ta se stava udajne spis jednou z republik Sovetskeho svazu, jak nam napsala jedna znama z Prahy. Posudte sami:

"Je to bohužel tak. Každý druhý obyvatel prahy je Ukrajinec. Táhnou pospolu, vytvářejí kolonie. Vlezete do obchodáku TESCO - za pokladnami výhradně Ukrajinky. Ptám se, kde je doždí té, co tam doplňuje zboží: "Ja nerozumim.", odpoví. Z amplionu se náhle ozve: "Vólna třeti pokladna." Ve frontě Ukrajinci, celé rodiny, ne jen ženy a děti, jak tu mají být. Všichni hovoří rusky.. U pokladny se hovoří také rusky, když k ní dojdu, už mi říká Śesděsijat pjať kron. Venku zpívají ukrajinské písně před McD každý den, před sebou klobouk s ukrajinskou vlajkou. Vlezu do tramvaje, nabitá, samá ruština..... takový je obrázek dnešní Prahy. Do toho ve velkém přibyli Moldavané - v tesilkách, malí, pološikmovocí a Kazaši. Jsme součástí Sovětského svazu.

Tohle nikdo netušil, měly tu být jen ženy a děti, ale dalo se to čekat, že nás zavalí, zejména z míst, kde válka není, jen pro 5000 korun. Z války mám dojem tu není nikdo, když se koukám na obrázky z rozbombardovaných měst...... Doktorka mi říkala, že to, co ted mám, ten hnus virus, že je dovoz z východu, neznámé mutace."

V. Novak 30.11.2022 8:39

No výborně! Takže Občasné zdroje elektřiny vyrábějí hlavně tehdy, kdy je jejich produkce nejméně potřebná, zatímco v zimě, kdy je potřeba topit a svítit po většinu dne, halt nevyrábějí. To je prostě skvělé!

A čím že mají být zálohovány, když Atomausstieg a Kohleausstieg?

A v současnosti i Russengasausstieg...

BTW - už nápad zálohovat OZE pomocí JE je hovězina hodná Zeleného Khmera Habecka.

D. Laurencikova 30.11.2022 8:37

Cesi dnes tahnou na Stalingrad dokonce jeste pre Nemci. Pan Fiala prec vyhlasil Cechy za valecnou stranu a dodaval zbrane na Ukrajinu jeste driv, nez valka vubec vypukla, jak se pochlubil.

J. Kostelanský 30.11.2022 8:07

"Mezitím se stačí do sousedního Německa podívat, jak jim ten ráj zelených zdrojů funguje. V pondělí 28. listopadu v 15 hodin samozřejmě skoro žádná fotovoltaika nepracovala, větrné elektrárny jen omezeně. Zvědavý čtenář si může data najít na webu www.agora-energiewende.de. Výrobu elektrické energie zachraňovaly staré dobré, ale špinavé uhelné elektrárny a samozřejmě elektrárny spalující drahý a také emisní zemní plyn."

Kvalitní demagogie, která si v ničem nezadá s tou ideologii ekofanatiků.

Ne že by to nebyla pravda. Ale odvozovat z jednoho dne na konci podzimu fungování OZE mi přijde jako hodně velká demagogie.

Jednak nikdo nikdy neřekl, že v nejbližších 30 letech může energetika fungovat jen pomocí OZE. Ale to nejdůležitější - při posuzování zdrojů energie (ale i čehokoli jiného) se obvykle berou v potaz průměrná data. Teď je v Německu přirozeně produkce energie z OZE malá, v létě je však podstatně vyšší a některé hodiny dokáže Německo pokrývat svou energetickou spotřebu jenom z OZE. Ale to již samozřejmě autor nikdy a nikdy neuvede. Přitom podíl OZE v Německu je těsně nad 40 %.

Akce vyvoláva stejně velkou reakci opačného směru. Tato známá fyzikální poučka ovšem platí i pro pnutí nebo hnutí ve společnosti. To, že vznikli takoví eko fanatici jako jsou teď na Západě, je velkou zásluhou lidí jako je autor článku. Kteří v minulosti dělali vše možné i nemožné, aby prokázali, že OZE je hloupost. Tím ovšem vypustili z láhve džina ekologického fanatismu. Běžným úsilím nebo dokonce dobrým slovem by se totiž tahle bariéra překonat nedala. Muselo přijít tedy něco silnějšího. Každá akce vyvolává stejně velkou reakci opačného směru.

L. Kuča 30.11.2022 8:06

Nestojí, a zřejmě ještě dlouho stát nebudou, pokud vůbec. My tak tupě následujeme každý politický závan větru z Berlína, že bychom s nimi dnes možná táhli i na Stalingrad.

J. Kasenčák 30.11.2022 7:59

Chichichichiííí a ješte jednou ;-D;-D;-D:-). Ku rannímu kafe moc dobrý.;-D.

J. Kostelanský 30.11.2022 7:54

"Členové výboru doporučili schválit zvýšení limitu, aby do výkonu střešní solární elektrárny 50 kWp nebylo nutno mít stavební povolení a licenci jako dosud."

Autorovi tedy vadí, že běžní občané si budou moct pořídit solární střechu, aniž by museli být buzerováni byrokraty? A že to tím pádem bude levnější a rychlejší?

Čekal bych, že pravičák k tomu bude mít přesně opačný postoj. Kdyby tyhle "pravičáky" sponzoroval ČEZ, vůbec bych se nedivil...

F. Navrátil 30.11.2022 7:41

Fialová vláda spěje mílovými kroky k solárně dotační dokonalosti. Prvním krokem bude, že na instalaci solárů nebude třeba stavebního povolení. Druhým krokem, že k provozu nebude třeba licence. Třetím krokem, že k získání státní dotace nebude třeba soláry postavit a provozovat.

V. Církva 30.11.2022 7:38

Tak teď už vím, proč mají Číňani pusu od ucha k uchu a šikmé oči. Od radosti jak Západ napálili a jak jsme blbí.

Chápu že instalovaný výkon OZE se stejně musí zálohovat jinými zdroji, ale i tak OZE nějaké CO2 ušetří, tak proč je neinstalovat kde to jde (i když to všude nejde). V tom bych s článkem úplně nesouhlasil. Ale bez Číny.

Nicméně model, kdy Západ přesune výrobu s vysokým CO2 do Číny, za moje daně zaplatí Číně panely, pochlubí se snižováním emisí z 9 procent světové produkce a přitom emise Číny přerostou ty Západem ušetřené. Za to Čína vyvýjí nové technologie, zkupuje svět a zbrojí proti Západu. No to nevymyslíš!!! Jak je možné, že dotované nebo jen státem a zákony nucené investice jdou na podporu čínského průmyslu?!

Právě proto, bych pitomcům, kteří stávkují za klima a straší CO2 dal na výběr. Buď ať jdou takto demonstrovat do Číny, nebo je zavřít za destrukci státu pro cizí mocnost. V každém případě pokud je neplatí Číňané musí být hodně blbí a tak by se měl takovému Darwinismu (demonstrace v Číně) měl nechat průchod.

Mimochodem, jak to, že už dávno nestojí nové bloky Temelína a Dukovan?!

R. Langer 30.11.2022 5:48

A co teprve staré akumulátory...

P. Manda 30.11.2022 5:47

každých 10-15 let.

V. Němec 30.11.2022 5:46

Zajímavé taky bude, až budou ty tisíce paneláků s miliony panelů "dožívat", co s nimi.

R. Langer 30.11.2022 5:41

Je to marný, je to marný, je to v... ;-€