Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ENERGETIKA: Válka s Německem, strategie versus taktika

Mnozí malověrní mají pocit, že dnes Čechům nezbývá než se podřídit německému energetickému diktátu. Zejména odporovači nových českých jaderných bloků v tomto směru excelují.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

J. Vyhnalík

30. 1. 2013 17:13
Pár připomínek

S článkem v hrubých rysech souhlasím, ale našel jsem v něm několik nepřesností.

Výstavba JE u nás netrvá 5 let, ale spíše 10-15. Těch 5 let snad ani v Číně ne. Životnost klasických elektráren je několik desítek let. Německo plánuje nové řiditelné zdroje a to zejména uhelné a plynové.

Každopádně jsou garantované odběry produkce OZE za garantované ceny ekonomickou sebevraždou a fakticky zločinem.

0 0
možnosti
PR

P. Rada

30. 1. 2013 18:27
Re: Pár připomínek

Koukám, nevěřím očím - "nechápu..."  jaké logické kousky dokážete vytvořit pane Vyhnalík. S článkem v hrubých rysech sice souhlasíte - ale to podstatné považujete podobně jako já za "ekonomickou sebevraždou a fakticky zločin ..."

Přitom pokud to popíši já - nikoli Vy - tak  to komentujete "Citujete a citujete a nechápete a nechápete".

Pochopit jednotící ideu ve Vašem projevu je pro mě občas opravdu obtížné. Kousek pravdy je tedy určitě alespon na tom, že Vás ... "nechápu nechápu...".

0 0
možnosti
JV

J. Vyhnalík

30. 1. 2013 18:58
Re: Pár připomínek

Nevím, jestli jsme se pochopili. Já si myslím, že dostavba Temelína je pro budoucnost naší energetiky nezbytná. Samozřejmě by nebylo dobré, kdyby se vláda nechala dotlačit k nějakým přehnaným garancím vůči ČEZu. Na druhou stranu energetická politika je v gesci vlády a zároveň je stát vlastníkem majority v ČEZu.

Takže snad dohlédne na to, aby se neopakovaly Romanovy úlety s "investicí" v Albánii.

Za zločin a sebevraždu považuji nesmyslnou podporu OZE.

0 0
možnosti
PR

P. Rada

30. 1. 2013 22:10
Re: Pár připomínek

Pane Vyhnalík ale ona ta podpora OZE - specielně FV - nebyla "nesmyslná" - byl to cílený TUNEL a dokonce na to byly všichni upozorněni předem - podobně jako nyní.

Podstatně masivněji se ale chystá tunel v rospočtu v případě dostavby JETE. Rovněž se bude soukromě investovat jen na základě garance, že energii někdo odebere a tuto jistotu opět má být záruka státní..

Ač se Vám to tak třeba nejeví tak o soutěž zdrojů na volném trhu s eneriemi opět nejde.

Používáte velmi silné výrazivo "zločin a sebevraždu považuji nesmyslnou podporu OZE" - jako by jste ale nevěděl, že majoritním vlastníkem mnohých OZE které tak kritizujete je právě ČEZ (další vlastníci jsou dokonce mnohdy neznámý).

Vláda, politické strany a i justice jsou u nás korupcí prorostlé jak málokde ve světě. Na polostátní ČEZ je kdekdo krátký (jen úředníci EU to zkusili). Toky financí které tam probíhají jsou proto už dlouholetýn tabu. Podobným tabu jak akcie na doručitele či vlastnictví řady FV zdrojů a přitom tyto subjekty sají ze státního rospočtu miliardy a vláda s tím evidentně už léta nic nedělá. Proto za Vaší optimisticko naivní fanttazii pokládám tvrzení "snad dohlédne".

0 0
možnosti
JV

J. Vyhnalík

30. 1. 2013 23:52
Re: Pár připomínek

Ono to není tak jednoduché, jak si to představujete. Je fakt, že ČEZ byl jeden z podniků, kde ČSSD prosadila výměnu generálního ředitele a Jaroslava Míla, který ČEZ provedl výstavbou Temelína, nahradila svým člověkem Martinem Romanem před tím, než Stanislav Gross prosadil závazek z EU o zvyšování podílu OZE.

Na druhou stranu, v době úřednické vlády Jana Fischera, kdy byla jasné, jak velký průšvih OZE budou, ODS spolu s ČSSD přemlouvaly Fischera, aby zákon změnil a slibovaly podporu urychlenému projednání v PS. Fischer ovšem nechal věc "vyhnít". Takže se jedná o směs liknavosti, neschopnosti, idealismu a samozřejmě lobbyingu.

Jak jsem se Vám už několikrát pokoušel vysvětlit, tak těch necelých 50 mlrd křížových dotací do OZE je pouze vrchol ledovce. Hlavní škoda je v tom, že se přestávají stavět nové elektrárny, které za pár let budou chybět a zároveň roste zadlužování ekonomik.

ČEZ je jedna z mála českých firem schopných konkurovat v evropském měřítku. Bohužel tuto konkurenceschopnost Romanovo vedení silně podkopalo. Nebylo by dobré, aby vláda podlehla tlaku na rozšíření dotací z OZE na JE, ale naopak by bylo záhodno, aby co nejdříve a co nejrychleji ukončila podporu neefektivních OZE.

Situace je komplikovaná, protože náš trh je propojený s okolními zeměmi a nikdo přesně neví, jak dlouho ještě Německo bude ochotné likvidovat vlastní ekonomiku dotováním OZE.

0 0
možnosti
PR

P. Rada

31. 1. 2013 3:06
Re: Pár připomínek

Situace je skutečně velmi komplikovaná. Jen úzce tržně pojato, totiž  tím jaká jsou pravidla v obchodování na burze to pro JE nevypadá dobře. Přednostně se obchodují ty výrobně nejlevnější zdroje a to je právě OZE. Potom dojde na jádro a nakonec na plynové zdroje.

To jaký vliv a dopady rozkolísaná sít může mít se na burze také neprojevuje ale dopad to má až na spotřebitele atd.

Fakt, že JE nemohou pracovat pružně jejich uplatnění na trhu značně komplikuje a riziko, že budou časem levnější energií s OZE vytlačeny je relativně velmi vysoké a tak není divu, že soukromý kapitál chce mít záruku za svou investici - podobně jak u té FV, které ovšem selektivně "nemůžete přijít na jméno".

Jinou stránkou věci jsou ale nikoli výrobní ale celkové celospolečenské náklady se kterými se na burze nekalkuluje ale které mají podstatný dopad v ekonomické zátěži celospolečenské. Ty se málokomu chce vyčíslovat. Málo koho totiž dopad celospolečenský zajímá. Neodvádí se s toho ani dan ... jen to postupně dopadá na hlavy obvykle slabších. Východiskem by podle mého mělo být strategické rozhodování. To je ale v momentálním rozporu s tzv tržní politikou, krátkodobým zájmem atd. Takže nezbývá než si ujasnit oč komu jde a co upřenostnit. Osobně mám za to, že tyto kroky už byly učiněny. Soukromé suběkty zas našli cestu jak stát ovládnout ve smyslu těžby ze státního rozpočtu. To je v jejich úzkém ekonomickém zájmu který tak rád de facto hájíte.

Svého času když pan továrník bydlel ještě ve stejné obci či alespon stejné lokalitě  tak své peníze utrácel zas tam a měli s toho druhotný profit i další místní. Dnes s nástupem globalizace to ale už vůbec neplatí a tak se pro drancování otevřely těžko uzamykatelné dveře. V Rusku to Putin vyřešil mocensky diktátem mafiánského vládnutí, v USA vládne tradiční olgarchie... Česko je na rozhraní mocenských vlivů a v JE to ilustroval Putin i Olbraitová. O tuto zem a její ekonomiku jde v případě budování JETE taky - ale až na jednom s posledních míst.

0 0
možnosti
JV

J. Vyhnalík

31. 1. 2013 8:59
Re: Pár připomínek

Zkusím to vzít postupně.

Ceny

Pletete si základní pojmy. Je rozdíl mezi výrobními (pořizovacími) náklady a tržní cenou. Z tohoto pohledu jsou OZE názornou ukázkou právě proto, že byly zákonem postaveny mimo reálný trh. Bez podpory zákony by se stavěly a provozovaly pouze ty OZE, které si na sebe vydělají. Elektřina z OZE je kvůli hloupým zákonným garancím výkupních cen zdaleka NEJDRAŽŠÍ. Ovšem kvůli ještě hloupější garanci povinného výkupu 100 % produkce a kvůli tomu, že výroba závisí na počasí, zahlcuje produkce OZE trh v okamžicích příznivého počasí a protože se nedá nijak skladovat a distribuční společnosti se jí musejí zbavit za jakoukoliv cenu, tak tržní cena této elektřiny je nejnižší.

Jinými slovy zákon nutí distribuční společnosti za extrémně vysoké ceny kupovat elektřinu, pro kterou není využití a proto se prodává hluboko pod nákupní cenou. Obrovské ztráty, které takto vznikají si distribuční společnosti hradí zvyšováním cen elektřiny pro konečné spotřebitele.

Řízení rozvodné soustavy je náročný proces, kdy je potřeba neustále dodržovat rovnováhu mezi celkovým příkonem a odběrem. Proto jsou všichni výrobci a velcí odběratelé vázáni závaznými harmonogramy, jejichž porušení je sankcionováno. Celý tento systém nabourávají větrné a fotovoltaické elektrárny, které žádné harmonogramy nedodržují a ve chvíli, kdy jde jejich proud do sítě, jsou nuceny klasické elektrárny uměle snižovat výrobu a vzniklé ztráty jsou fakticky další skrytou dotací OZE.

0 0
možnosti
JV

J. Vyhnalík

31. 1. 2013 9:24
Re: Pár připomínek

Pružnost produkce

JE jsou relativně nepružný zdroj v krátkých časových intervalech, ale zato se jejich výkon dá dlouhodobě plánovat a řídit. Jsou efektivní a neprodukují CO2, životní prostředí zatěžují snad nejméně ze všech zdrojů.

Velké JE a fosilní elektrárny mohou tvořit páteř soustavy, ale je potřeba je doplnit o pružné zdroje, což mohou být třeba menší kogenerační elektrárny, vodní elektrárny (příklad efektivních OZE), přečerpávací elektrárny atd. Větrníky a slunečníky stojí mimo a celou soustavu nabourávají, protože produkují elektřinu mimo jakékoliv harmonogramy. Systémově správné by bylo dotovat pouze vývojové a testovací provozy a zbytek nechat na podnikatelském riziku investorů. Větrné a fotovoltaické elektrárny by pak vznikaly přednostně tam, kde se to vyplatí, tedy tam, kde vanou pravidelné větry (pobřeží) nebo kde je stabilní počasí s vysokým slunečním svitem po velkou část roku (jižní suché oblasti). Provozovatelé by byli vázáni stejnými harmonogramy jako ostatní producenti a neplánované výpadky by šly k jejich tíži.

Celospolečenské náklady a soukromé subjekty

Celospolečenskými náklady se oháněli proponenti podpory OZE a prosadili zákony, kterými obešli zpětné vazby trhu. Otevřeli tak prostor podnikatelům, pro které je podstatný zisk a tedy investují tam, kde je zisk nejjistější a nejvyšší. Jedná se o propojené nádoby, podnikatelé s OZE podporují politiky a informační kampaně obhajující OZE. Dobře vědí, že nejlépe funguje kombinace strachu a mesiášství a jak je vidět na Vás, mají pravdu.

0 0
možnosti
JV

J. Vyhnalík

31. 1. 2013 9:53
Re: Pár připomínek

Globalizace

Pletete se hned několikrát. Neměl jste patrně na mysli Madeleine Albright, ale Hillary Clinton.

V úvahu pro dostavbu Temelína připadají pouze firmy, které JE stavět umějí. Tedy francouzská Areva, ruský Atomstrojexport a americko-japonský Westinghouse. Areva byla z tendru vyřazena pro nesplnění požadavků, ale snaží se dostat zpět. Atomstrojexport jde do tendru ve spojení s plzeňskou Škodou a Westinghouse se spojil s Vítkovickými železárnami. V podmínkách tendru je totiž i to, aby co největší část zakázky realizovaly české firmy. Nejde jenom o to, aby "pan továrník utrácel peníze doma", ale také o to, že pokud se naše firmy uplatní v rámci dostavby Temelína, otevírá se jim šance i při stavbě dalších, nejen jaderných, elektráren. Naše těžké strojírenství má přitom v oboru velké zkušenosti a mezinárodní renomé, takže šance tu jsou.

Za naprostou ukázku kombinace hlouposti (u většiny) a podplacenosti (možná u několika), považuji snahy o prezentaci dostavby Temelína jako rozhodování se mezi Ruskem a Západem. V našem zájmu je, aby všichni uchazeči o dostavbu měli maximální motivaci ty druhé předstihnout technologickými a ekonomickými parametry nabídky. Ve chvíli, kdy jsou ve hře pouze dvě nabídky, tak negativní nálepkování jedné z nich fakticky snižuje manévrovací prostor pro ČEZ a zlepšuje vyjednávací pozice druhého z kandidátů. Nemyslím si, že by všichni novináři byli tak hloupí, že to nevidí, i když o velké části to jistě platit může. Zemanova zmínka o nové šanci pro Arevu, je taktický tah, který naopak pozici ČEZu při vyjednávání zlepšuje a tlačí ke zdi jak Westinghouse, tak Rusy.

0 0
možnosti
BR

B. Rybák

1. 2. 2013 16:03
Re: Pár připomínek

Na rozdíl od pana Rady, který očividně nechápe ani své vlastní texty, natož ty Vaše, jste to určitě nepsal zbytečně. Oceňuje to určitě většina čtenářů NP (např. já).

P.S. Rozhodování o naší JE nikomu nezávidím. Je k němu potřebný i odhad budoucího politického vývoje (agresivity, s jakou budou Němci svou koncepci vnucovat EU). Takže nakonec půjde o to, která "národní" JE-technologie bude (politicky) nejodolnější proti "Bruselu" (Berlínu).

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz