23.3.2023 | Svátek má Ivona


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 7.9.2011 9:30

GDP Ruska po rozpadu SSSR

Plyn z NordSteam nebude jen pro Němce, ale bude zbožím na burze s plynem, jako ostatní plyny či ostatní elektrické energie. 

Za r. 2010: GDP Ruska je 2,7 jednotek (po rozpadu SSSR). GDP za EU je 15 jednotek (podobnou hodnotu GDP má i USA). Viz WordFactBook na www CIA.

Každý politický lídr chce a musí získávat bohatství pro své občany. není na tom nic světoborného. Jistě, v tomto případě jde u plynu o vyšší význam nežli u běžného zboží, ale i to je běžná zkušenost. V případě nedodávek plynu z Ruska, je třeba vinit ukrajinské lídry, ti překazili platby z EU do Ruska.

J. Mrázek 6.9.2011 10:09

Zanedbal jste "nepodstatnou maličkost"...

Tou maličkostí  bude děsivě rostoucí cena elektřiny, kolabující ekonomiky a domácnosti a v důsledku toho všeho (Čína se blíží ke zlomu,odtamtud náraz nehrozí) bude následovat raketový vzestup a vliv Ruska. Což nevidím jako závadu, osmašedesátý rok se opakovat nebude, bude "jen" totální závislost. Naše jaderné palivo je také z Ruska... Takže relativně "stabilní labilní stav".

D. Seibt 6.9.2011 11:47

Zanedbal jste "nepodstatnou maličkost"...

S tim jadernym palivem bych nebyl tak jednoznacny. Pouze posledni cast, tedy fabrikaci paliva mame kontraktovane z Ruska, kdezto obohacovani ma CEZ snad podepsane s Arevou a uran asi 30% kupuje CEZ z Rozinky (Vysocina) a zbytek nevim odkud bere. Ale pokud by byl problem s Ruskem, tak Westinghouse uz fabrikaci pro VVER umi dobre, jenon byl o neco drazsi nez Rusaci. Takze s tim jadernym palivem se mi to jevi lepsi nez jak to vypada s plynem.

P. Rada 6.9.2011 12:15

Re: Zanedbal jste "nepodstatnou maličkost"...

Souhlas. Navíc skladovatelnost do zásoby je u jádra dlouhodobjejší. Ještě tak umět uzavřít palivový cyklus a zlevnit a zrychlit výstavbu JE. To je ale problém naopak sotva řešitelný.

Ta závislost na mafiánsky vedeném státu na východě je proto nepříjemný a těžko odstranitelný fakt.

D. Seibt 6.9.2011 14:04

Re: Zanedbal jste "nepodstatnou maličkost"...

Vystavba 3+generace se dari realizovat v ramci rozpoctu a terminu jen v Asii (Cina, J. Korea, Japonsko) Evropa je na tom zoufale. Co se tyka doby vystavby, je potreba si uvedomit, ze samotna vystavba trva pro ruzne typy reaktoru od 42 do 54 mesicu (3.5 az 4.5 roku) s projektovou pripravou + 3 roky. Nicmene EIA udela z 6 az 7 let vystavby 10 az 12 let. Puvodne dobra myslenka se zvrhla na moznost blokovat cokoliv kymkoliv (napr. Prunerov a ostrovy v Karibiku). Palivovy cyklus uzavreme az realizaci 4 gen. reaktoru, ale zatim to nevypada vubec dobre. Jen IFR dosel nejdale, ale vyzkumny projekt byl ukoncen asi 2 roky pred dokoncenim, skoda. Ten projekt se netykal jen vyvojem reaktroru, ale i celeho palivoveho cyklu a podle me dosel zatim nejdale co se tyka reaktoru 4 gen. Od te doby se nestalo v teto oblasti nic zasadniho. Rusove stavi BN-800 coz by mel byt reaktor ktery umi spalit plutonium, ale nejsem si jist jestli umi byt mnozivy. No a Francie investuje do vyvoje reaktoru ASTRID, ale to jeste potrva. Na druhou stranu prepracovanim paliva na MOX se da znovupouzit plutonium a ostatni aktinidy jako (Stroncium, cesium) se daji vitrifikovat a ulozit. Doba nutne izolace techto materialu je jen asi 200 let. To jen pro info k situaci v oboru JE.

J. Kanioková 6.9.2011 10:04

Taky si myslím, že zelený fanatismus v Německu by si klidně vystačil sám,

a je to pro mě velké zklamání, že jsou Němci i dnes tak moc schopní podlehnout krysařům. Ovšem že si Německo s Ruskem hodně (tajně) rozumí, když jde o  VÝHODNOST  jejich mocenských ambicí, nejen ekonomických, o tom nepochybuji ani trochu. Ta tradice tam je dávno založená, z historie je důkazů dost.. Stalin, Kateřina

J. Kanioková 6.9.2011 10:16

A ještě jsem si vzpomněla, že zítra rozhoduje německý ÚS

v soudním sporu o německé EU pomoci.

"Německý ústavní soud rozhoduje o budoucnosti eurozóny

Euro je v ohrožení a dokonce hrozí jeho zánik, shoduje se dnes řada investorů. V debatě o budoucnosti eura ale poněkud zapadá fakt, že ohrožena není jen měna samotná a eurozóna, ale také budoucnost celé Evropské unie. A to možná dřív, než byste čekali…

Právě 7. září totiž ústavní soud oznámí své rozhodnutí, zda Německo poskytnutím finanční pomoci slabším evropským ekonomikám neporušilo Lisabonskou smlouvu, přesněji článek 125, tedy takzvanou protibailoutovou klauzuli. Lisabonská smlouva ovšem platí pro všechny státy, které ji podepsaly, nejen pro Německo. Pokud by tedy německý ústavní soud uznal, že pomoc zemím v problémech je porušením smlouvy, znamenalo by to, že proti ní konaly i všechny ostatní země přispívající do Evropského fondu finanční stability. "

http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/nemecky-ustavni-soud-rozhoduje-o-budoucnosti-eurozony/

J. Kanioková 6.9.2011 14:55

S plynem jsem si vzpomněla ještě na jeden argumentvystačil sám,

Že to je perfektní "vydrbání" s Ukrajinou a Polskem

V. Novák 6.9.2011 18:47

A jaký je ten argument?

Ukrajina se projevila jako vyděračská země - zatím naposled začátkem r. 2009. Polsko se !zatím?) tak vyděračsky neprojevilo, ale je závislé na Bělorusku a baťka už cosi zkusil...

Co je špatného na přímé dopravě od zdroje ke spotřebiteli bez drahých (v lepším případě) nebo vyděračských (v tom realistickém) prostředníků?

V. Novák 6.9.2011 9:25

Vaše představa, že za vším je Rusko, je poněkud mimomisná.

Němci dokáží blbnout na kvadrát aniž by k tomu potřebovali zahraniční pomoc. Jejich nenávist vůči jaderné energii je dlouholetá a má stabilní růstový trend. K tomu stačí němečtí Zelení. I jejich podpora vykazuje vzrůstající trend, což znamená, že kvazizelená nákaza už v Německu zasáhla desítky procent obyvatel - nejen bláznivé blokátory vlaků do Gorlebenu, ale běžné občany děsící se všeho jaderného. Ty, kvůli nimž se musela nukleární magnetická resonance přejmenovat na pouhou magnetickou resonanci - protože nukleární se báli.

Němečtí politici nepropadli žádné protiatomové hysterii, oni jen plní přání svých voličů - a jsou snad jejich voliči Rusové?

Rusko pouze plní - jako správný prodejce - přání svých odběratelů a dodává jim požadované zboží co nejbezpečnější a nejspolehlivější cestou. Není povinností Ruska vzdělávat Němce v energetice, ekonomice, bezpečnosti nebo energetické a politické nezávislosti. Právě spouštěný Nord Stream obchází nespolehlivé a vyděračské tranzitní země (sami jsme se mohli přesvědčit, naposled v r. 2009) a dodává přímo hlavnímu odběrateli.

J. Kadeřábek 6.9.2011 13:47

Ti voliči jsou však zpracováváni propagandou,

jichž by snad nebyl schopen ani Gebels. Dívám se na jejich TV a to co tam bylo na téma Fukušima je děs běs. I naše masmédia si honily triko na senzacích, ale německé to daleko překonávají. Včera jsem se díval na pořad  jak vyvíjejí pračky prádla na studenou vodu, sušičky na solár a další "těchniku". Je to poučné, protože oni ten fanatismus myslí vážně a jejich průmysl se na tom bude dobře živit. Ovšem je třeba přiznat, že  trend šetřit energiemi je správně.

R. Langer 6.9.2011 14:25

Re: Ti voliči jsou však zpracováváni propagandou,

Dřív nebo později je fyzikální zákony doženou. Ale to bude potom šupa!

S. Ševeček 6.9.2011 9:18

Saturnin

Naše KPURPNPM uvádí na pravou míru autorovu sentenci "Tato ruská kudla v evropských (a to hlavně polských a norských) zádech" takto

Tato NĚMECKÁ kudla ... 

K. Janyška 6.9.2011 7:51

Bohužel, v poslední době přichází bláznovství z Německa.Už to vapadá, že Němci se bez socialismu neobejdou, tentokrát si vybrali ten zelený... Dzp.