18.10.2019 | Svátek má Lukáš


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Temelín na dlouhé lokty

V záplavě propagace prezidentských voleb a politických hádek, které již veřejnost málo zajímají, zanikla poměrně závažná informace k Temelínu. V současné době trvalého marastu stoupajících cen elektřiny a nesmyslné podpory fotovoltaiky je i pomalý přístup k jeho dostavbě zajímavou informací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Khail 27.2.2013 8:08

Re: Proti rakouským protestům

Buďte si jist, že by to zvládli bez problémů. Mnoho lidí považuje ČR za pupek světa, pak vyjedou trochu dál za hranice a diví se, že si nás pletou v lepším případě s Jugoslávií, v horším třeba s Čečenskem.

P. Khail 27.2.2013 8:05

Re: Jak rozumět výroku: "..coby jaderný..." ???

Vidím že máte trochu problém s chápáním textu. A k plynu a výrobě elektřiny - protože jsem většinu své profesní kariéry pracoval jako energodispečer (podnik měl plynárnu a teplárnu se 2 turbínami) a v rozvodu elektrické energie (rozvodny VN a VVN), tak o tom samozřejmě trošičku představu mám. S kým se spojujete vy vám radši ani nenapíšu, třeba byste to nevydýchal.

B. Uhlich 26.2.2013 23:29

Re: Jak rozumět výroku: "..coby jaderný..." ???

Já si  to nemyslím a to z mnoha technických i jiných důvodů....které Vám zřejmě asi ani nemohou dojít.  

 S těmi aktivisty se tady v podstatě spojujete vy sám...když tvrdíte stejný nesmysl a ještě si za tím stojíte...

  Ano k plynu skoro žádné vagony nepotřebujete, akorát plynovod.. :-)))   Máte vůbec představu jaký plynovod...kolik si třeba taková 500MW turbína vezme za hodinu kubíků???? Zkuste si to někde najít....  :-)

O. Matoušek 26.2.2013 22:17

Co nyní říkají Rakušané

Současné rakouské a jiné reakce na Temelín:

http://pohledzvenku.cz/politika/mracna-nad-temelinem

P. Khail 26.2.2013 21:48

Re: Jak rozumět výroku: "..coby jaderný..." ???

Řekl bych, že je od vás docela drzost podsouvat mi jakési pocity a spojovat mne s jakýmisi aktivisty. Je to podobné jako bych se já zeptal jestli máte pocit že jste se měl stát pekařem nebo zaměstnancem krematoria. A co se týče plynu, žádné vagony nepotřebujete a vápenec také ne. Nedaleko odsud stojí vedle sebe 2 elektrárny, Prunéřov I a II, klidně by jedna mohla být na plyn a stejně to může být i v Temelíně.

B. Uhlich 26.2.2013 21:00

Jak rozumět výroku: "..coby jaderný..." ???

To jako máte pocit, že další bloky by mohly být plynové, ..nebo dokonce uhelné, ..nebo snad biomasa...??????  Ano to jsem už kdysi četl od rakouských protijederných aktivistů...akorát jsem nikdy nepochopil jak by si to , proboha, představovali....  Trochu mi to připomíná odbornou diskuzi jak konvergovat pekárnu na krematorium a opačně....  :-)))))  (v obou případech se tam topí v peci, ne?)

Jinak si myslím, a jak tak čtu diskuzi výše - nejsem sám,  dostavět Temelín .. a nejen ten... bude opravdu nutné. Naopak se domnívám , že by bylo nanejvýš vhodné už konečně odstavit většinu uhelných zdrojů. Trochu této době nerozumím, buď je tzv. "oteplování" reálným problémem - pak tedy, při zdravém rozumu, je jaderná energetika jediné řešení a nebo "oteplení" neexistuje pak je teda jedno v čem se ta energie bude vyrábět...ale i v tomto případě mi jako technikovi připadá lepší někam přivést několik vagónů s palivem než jinam kontinuálně vozit statisíce vagónů uhlí...... a nejen to, ono se tam taky musí vozit statisíce tun vápence, abyste mohl odsiřovat a pak taky odvážet vše co ona elektrárna vyprodukuje... je to poněkud neveselé...

P. Khail 26.2.2013 16:08

Re: Temelín potřebujeme.

Tak například ceny silové elektřiny klesly.

J. Kadeřábek 26.2.2013 14:45

Re: Temelín potřebujeme.

A pokud začnou Němci hromadně pálit ruský plyn jak jim to nadiktoval Schreder těžko lze očekávat jeho slevnění. Opak bude pravdou.

R. Langer 26.2.2013 13:22

Re: energetická koncepce ?

Vždycky to bylo o moci a penězích... ;-)

R. Langer 26.2.2013 13:20

Re: Temelín potřebujeme chceme-li

Do kamene tesat!

R. Langer 26.2.2013 13:19

Re: Temelín potřebujeme.

Jestli máte pocit, že v Evropě budou ceny plynu, potažmo jakýchkoliv energií klesat, tak je to nadmíru naivní představa. A jaderná energie bude VŽDYCKY patřit k nejlevnějším, nemluvě o tom, že je to vlastně OZE.

R. Langer 26.2.2013 13:17

Re: Temelín na dlouhé lokty.

A kde, a kde, a zase kde? :-P

R. Langer 26.2.2013 13:16

Proti rakouským protestům

by velice pomohl jednoduchý krok - přestat tam od nás pouštět tu zlou elektřinu z Temelína. Tak na týden, na 14 dní, na měsíc. Pak by teprve ukázala ta pravá zelená zásadovost Rakušáků...

L. David 26.2.2013 13:15

Když jsme si zabili naši (rakouskou) kozu, ať chcípne i ta koza česká!

To je veškerá podstata myšlení a jednání Rakušanů proti Temelínu.

J. Hejna 26.2.2013 13:12

A nemohla by,

samozřejmě nešťastnou náhodou, nastat porucha při dodávání elektřiny do Rakouska?

Oni přece mají ty skvělé krabičky co nepustí do zásuvky nezelenou elektřinu, takže by to možná ani nepoznali.

P. Khail 26.2.2013 13:11

Re: energetická koncepce ?

Text p. Prunera je jedním z menšiny "neideologických" a rozumných příspěvků. Vykřikování hesel k ničemu nevede. Já bych se skoro vsadil, být mladší, že Temelín coby jaderný dostavěn v horizontu příštích 20 let nebude.

A. Nováček 26.2.2013 13:08

Temelín na dlouhé lokty.

Pan Hanzlíček jako obvykle, bludy,bludy a zase bludy.

P. Khail 26.2.2013 13:07

Re: Temelín potřebujeme.

Jde ovšem o to (jako vždy) za kolik ony MWh budou vyrobeny. V USA se nemodernizují stávající jaderné elektrárny vzhledem k silnému poklesu cen zemního plynu.

J. Mrázek 26.2.2013 12:02

Velmi dobře formulováno.

Jenže lidem všechno dojde až po měsíčním výpadku elektřiny, kdy už ale bude pozdě na likvidaci po týdnu začínajícího a po třech týdnech totálního chaosu a škody budou nenapravitelné....pak už zbyde jen pozvat sem čínská vojska na zjednání pořádku...

J. Mrázek 26.2.2013 11:57

Temelín potřebujeme.

MWh bude brzy "tvrdou měnou" v obchodu mezi státy, když dál budeme poslouchat zelené aktivisty...

J. Roubal 26.2.2013 11:15

Re: energetická koncepce ?

KGB podporuje ruské jaderné lobby v případě Temelína, protože ví, že tam (ruské jaderné lobby) šance má. A podporuje ruské plynové lobby v případě Německa, protože ví, že má šance zase tam, nehledě k tomu že je tam jeho pozice silná a perspektivní (viz exkancléř Schröder a spol.). A nepodporuje ani náhodou německou jadernou lobby, ba právě naopak. Také proto, že i kdyby nakrásně Němci pokračovali s jádrem, tak by pro ruské dodavatele žádný prostor v této technologii v Německu velmi pravděpodobně nebyl. KGB prostě dělá to, co je v daném čase a v daném prostoru potřebné, a co jakémukoliv ruskému lobby přinese výhodu. Jako bychom je neznali. Jen se změnily základní teze. Zatímco dříve to bylo o moci a ideologii, dnes je to o moci a penězích.

O. Istvanfy 26.2.2013 10:38

Re: energetická koncepce ?

Vidíte, a ja som si myslel, že KGB stojí na strane ruskej jadrovej lobby. Človek sa do smrti učí.

A. Bocek 26.2.2013 9:31

Temelín potřebujeme chceme-li

1. Průmyslově vyrábět. 2. Bohatnout. 3. Topit a svítit i v zimě. 4. Být samostatní a nezávislí .5.Zbytečně neutrácet.

B. Uhlich 26.2.2013 9:02

Re: energetická koncepce ?

Tak nevím,spotřebovávat elektrickou energii přeci není nějaký rozmar,ale spíš civilizační nutnost,ne? Jestli na tomto území chceme předpokládat nějaký další technický rozvoj - bez energetiky to asi nepůjde. Navíc brát si tuto dobu jako měřítku je asi taky nesmysl...jestliže se množství nezaměstnaných v Evropě blíží pomalu třem desítkám miliónům lidí a veškerou výrobu jsme si nechali přesunout jinam.....je zřejmé,že v případě,že budeme chtít zachránit evropskou civilizaci - bez dostatečně dimenzované energetiky to nepůjde. Tedy koncepce energetiky je jasná - buď budeme budovat další jaderné elektrárny a nebo se za pár let budeme muset vrátit do středověku..ovšem bez tehdejších možností... Německo bych raději vůbec nezmiňoval...až německému obyvatelstvu dojde,kdo tam u nich ve skutečnosti "zařídil" bezjadernou energetiku asi se budou dost divit.... holt KGB je stále velmi mocná organizace....nebo myslíte,že Rusové mají radost že svých dodávek plynu jen tak náhodou????

P. Pruner 26.2.2013 7:04

energetická koncepce ?

S autorem souhlasím. Nicméně já jakékoli průtahy vítám, myslím, že doba není zralá na tak zásadní ekonomické rozhodnutí jako je dostavba Temelína.

Jak se bude vyvíjet spotřeba elektřiny a tepla za 15-30let ? Jaderná energetika je menší částí výroby elektřiny, postrádám jasnou prodiskutovanou energetickou koncepci státu než se pustíme do tak obrovské investice - pardon - ČEZ, ale se státními garancemi výkupních cen což zavání obdobným průšvihem jako byl ten solární.

Kdo by například před několika málo lety předpovídal v USA tak velký rozvoj těžby břidlicového plynu, pokles cen, výhodnost budování plynových elektráren ? Jak se bude nadále vyvíjet ten bláznivý nápad v Německu s potlačením jaderné energetiky ?