Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996ENERGETIKA: Sklad na elektřinu? Zn.: Nobelova cena
Od spuštění první průmyslové přečerpávací vodní elektrárny v dvacátých letech minulého století nevymysleli vědci, technici ani energetici pro skladování elektřiny ve velkém nic lepšího.
Zásadní průlom je stále v nedohlednu – přestože autoři nového řešení mohou počítat s Nobelovou cenou a byť bez něj nemá masivní nástup obnovitelných zdrojů šanci na úspěch. Takže stavět nové a nové Dlouhé Stráně? Asi to bez nich nepůjde, chceme-li mít elektřinu k dispozici 24 hodin denně sedm dní v týdnu.
Počítá s nimi i německá energetická revoluce a také naše tuzemská energetika by jich snesla více než současné čtyři o výkonu kolem 1200 megawattů. Postavit nový takový zdroj je však úkol na dlouhá desetiletí, tím spíš, že jeho budování tvrdě naráží na protesty obyvatel. Daň za takové úložiště v podobě až 25procentní ztráty způsobené dvojí přeměnou energie se však jeví jako poměrně únosná.
Lákavá "energie zdarma" ze slunce a větru tak přivádí na svět nové a nové nápady. Znějí skvěle, mají však zpravidla dvě velké vady: zatím nefungují ve velkém a ztrátami při jejich využívání se jejich hospodárnost nebývale snižuje.
Doporučuje se například elektřinou z obnovitelných zdrojů v době, kdy je jejich produkce přebytečná, rozkládat vodu. Vodík lze používat v dopravě jako palivo místo ropných produktů nebo v palivových článcích, spalovat se může také ve vodíkových elektrárnách.
Netroufám si odhadnout, na kolik přijde vybudování takového systému. Jisté však je, že jeho účinnost v energetice bude mizivá. Z elektřiny vyrobené ve fotovoltaických nebo větrných zdrojích si přeměna na vodík ukrojí podle vědců až 40 procent. Zpětná výroba elektřiny sebere ze zbytku dvě třetiny – takže na konci bude pouhých 20 procent původního proudu.
Zajímavěji vypadá stlačování vzduchu. Systém se podobá přečerpávacím vodním elektrárnám a může mít i podobnou účinnost: elektrické kompresory naženou do podzemí vzduch, jenž ve špičce pohání generátory. Demonstrační jednotka běží už léta v Německu, zatím ji však nenásledovala jiná.
Baterie? Přes významný technologický pokrok se zatím stále uplatňují jako nouzový zdroj, nikoli jako velkosklady elektřiny. Že by akumulátory po rozšíření elektromobility a při provozu miliónů vozů mohly plnit při připojení k nabíječce roli velkokapacitního špičkového zdroje, patří zatím do říše snů.
Skladovat elektřinu ve velkém a s minimálními ztrátami prostě ještě nedovedeme. Věřím však, že potřebný průlom nakonec přijde. Může to být zcela nová technologie, anebo třeba systémové řízení energetických zdrojů a sítí v kontinentálním nebo dokonce nadkontinentálním měřítku.
Či něco úplně jiného?
Právo, 28.12.2012
Autor je reaktorový fyzik, pracuje v jaderné elektrárně Dukovany. Je rovněž prezidentem České nukleární společnosti
danes.burket.cz

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Nejsem přesvědčen, že je tato vláda schopna udělat razantní a seriózní rozhodnutí, říká bývalý šéf Škody
Matovič se omluvil za žert o Zakarpatské Ukrajině. Na konzulátu se objevil nápis ‚Vyměníme Slovensko za Krym’

Hlavní hygieničkou se stane Svrčinová. Na jejím Facebooku byl příspěvek, který Romové označili za rasistický
Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Jako první stát využila nová pravidla EU

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
