28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Šílení Arabové? Opravdu?

Arabové se zbláznili. Kdyby umožnili organizaci OPEC snížit těžbu ropy, dostali by snadno ceny suroviny zpátky na sto dolarů a udrželi si své pohádkové zisky – asi tak zněl hlas lidu v jedné diskusi, k níž jsem se nedávno připletl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 7.2.2015 0:41

Teorie je často šedá..

Ta, která je obsahem tohoto článku je velmi rafinovaně velmi hloupá. V USA se těží břidlicový plyn a ne ropa. Jeho cena nemůže mít téměř žádný vliv na cenu ropy, nemluvě o tom, že se zatím téměř nevyváží. Představa, že Saudská Arábie, (která původně chtěla okamžitě snížit těžbu) změnila (stejně jako v době vrcholící Reaganovi hospodářské války s SSSR) názor a "okrádá" se nesmyslně o biliony dolarů (nyní pro vývoz nerentabilní ložiska pouze omezí těžbu a později budou znovu otevřena)! Je to jenom náhoda, že o tolik zisků z ropy ochuzená Saudská Arábie teď získává tolik zbraní z USA, že je čtvrtým nejvíce zbrojícím státem světa?

J. Jurax 5.2.2015 20:44

Re: Diskuze pod článkem NP ze dne 5. ledna 2015

"pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie" - radujte se zástupové, nastane ráj na zemi ...

Jinak je ovšem tvrzení, že SOUČASNÁ spotřeba energie bude v roce 2029 pokryta jen ze solární energie naprosto mimo realitu (diplomaticky řečeno) ... a to i když nebudeme zkoumat, jaká bude spotřeba v onom roce ve vztahu ke spotřebě SOUČASNÉ (tedy v roce 2015) :-)))

L. Křivan 5.2.2015 15:47

Re: Diskuze pod článkem NP ze dne 5. ledna 2015

Solárky jsou dobré akorát na subvenční podvody. 

Co potřebujeme je laciná a spolehlivá elektřina  24 hodin denně a 365 dní v roce za každého počasí.  To dokáže (zatím) jen Temelín. Víc Temelínů potřebujem, ... a konec s hnědým uhlím.

R. Langer 5.2.2015 14:30

Re: To je ale mrcha, ta ekonomika !

Mrkněte na pana Pivodu... :-D

R. Langer 5.2.2015 14:28

Re: Diskuze pod článkem NP ze dne 5. ledna 2015

Pobavil jste. Mohl byste alespoň naznačit, o jaké nově vyvíjející technologie se jedná? Jo, a už jste si všiml, že v noci slunce nesvítí? A v zimě dokonce i většinu dne? Ale stejně předpokládám, že zlým ropným společnostem se všechny tyhle nově vyvíjející technologie podaří do 14 let zcela zničit, takže je to stejně jenom bezpředmětný blábol. :-D

M. Pivoda 5.2.2015 12:05

Diskuze pod článkem NP ze dne 5. ledna 2015

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-astrologie-a-urokove-sazby-dwr-/p_ekonomika.aspx?c=A150102_204943_p_ekonomika_wag

Kohout: "... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. ..."

Saudové jsou docela inteligentní lidé a pochopili dříve než ekonomové (zejména čeští ekonomové!), že ropa jako zdroj energie (nikoliv chemických surovin!) je u konce svého životního cyklu. Takže chtějí ten neodvratný úpadek svého zdroje příjmů zpomalit. Vysoká cena ropy totiž láká do energetického odvětví konkurenční technologie. Vysoká cena ropy fakticky "subvencuje" nově příchozí (new entrants - viz Porterův model 5 konkurenčních sil, který se standardně učí na ekonomických školách).

Co způsobí radikální změnu? Nejde o jen o fracking. Existuje několik nově vyvíjejích se technologií, které během dvou dekád způsobí rozvrat stávajícího energetického odvětví. I kdyby ty další technologie neexistovaly, pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie. Tou dobou ale Češi spustí svůj pracně a velmi draze dostavěný Temelín. -- Nemohli pochopit. Amen

L. Šarina 5.2.2015 11:05

Dobrý

článek.

J. Lepka 5.2.2015 11:04

To je ale mrcha, ta ekonomika !

Co teď budou chudáci konspirátoři dělat ? Teď aby hodně rychle něco vymýšleli, než zase začnou zahlcovat diskuze blbostma !

B. Michal 5.2.2015 6:12

Re: Až v první řadě peníze

Ale ostatní aspekty taky nelze podceňovat - možná Venezuela a Rusko sunitské šejky moc nezajímá, ale že způsobí potíže šíitskému Íránu, to jim vyhovuje. A nám nakonec taky - míň peněz z ropy, míň peněz na vývoj jaderných zbraní.

J. Brunner 5.2.2015 0:30

Až v první řadě peníze

Vypadá to pravděpodobně i když, nejsem žádný znalec.