22.4.2021 | Svátek má Evženie


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.4.2021 11:20

Pokud se podělá energetika, tak umře mnohonásobně víc lidí než na nějaký blbý virus. A daleko horším způsobem. Bez elektřiny se vrátíme do středověku.

P. Rada 8.4.2021 12:26

"Podělat energetiku" lze i tak, že produkce masivního jaderného molochu přinese jen o nedostatečně málo více energie než ji spotřebuje stavba. To je obecným symtomem všech 3+ generací reaktorů. Parametr EROEI musí být u dominantního zdroje pro udržení civilizace alespon 5x a pro náhradu dnešních konkurenčních zdrojů alespon 20x. To JE dneška žel nedokáží naplnit.

"Podělat ekonomiku" lze i tak, že bude zainvestováno do nerentabilních oblastí s neadekvátně vysokou energetickou náročností - namísto toho aby se investovalo do sofistikovaných technologií - dnes třeba vakcín, nanotechnologií, informatiky ... které vykazují vysokou přidanou hodnotu.

Pokud např nebude v řece Jihlavě dost chladicí vody - musí se jadernka odstavit a to třeba i právě v období veder kdy leckde běží klimatizace naplno. Právě tento scénář ale ohledně Dukovan hrozí a právě toto limituje velikost tam produkované energie do budoucna. Viz prognozy vývoje sucha.

V. Petr 8.4.2021 12:53

Žvaníte!

J. Dostál 8.4.2021 15:08

Jaké má podle vás EROI v našich podmínkách fotovoltaika a jaké větrníky. Nutno do toho zahrnout i stavbu těch záložních zdrojů na zimu a když nesvítí a nefouká. Nebude na škodu přidat i ty dráty. Pak bych prosil zdůvodnit jak souvisí ekonomika s EROI zdroje a proč se tedy ještě musí dotovat.

V. Petr 8.4.2021 11:15

SOUHLAS!

V. Novák 8.4.2021 9:54

Možná Babiš vychází ze zkušenosti a předpokládá, že Green Deal bud mít stejný osud jako Lisabonská strategie nebo Husákův Soubor opatření.

Stejně to vše má, jak pravil vtip ze soutěže "O zlatou mříž MV", společného s opiem to, že pochází z nezralých makovic...

M. Hoblík 8.4.2021 9:13

Babiš naopak dokáže, že umí dělat ještě větší škody! On na něco zase přijde.

P. Rada 8.4.2021 9:27

Nepochybně že B. na něco přijde. Voliči by ale měli situaci zaonačit tak aby za své chyby zaplatil a své nápady mohl dál realizovat zejména sám na sobě.

F. Kusák 8.4.2021 10:13

A kdo zaplatí za fatálně chybná rozhodnutí zelených fanatiků. Jejich fundamentalismus nemá s ochranou životního prostředí nic společného.

P. Rada 8.4.2021 11:55

Jmenujte k diskusi konkrétnosti. Na fanatismus (slepou vášnivou zaujatost) by zdravě jednající společnost doplácet neměla a měla by se fanatismu (který na jednostrannostech dnes presentoval např Souček) naopak bránit. Nikoli hloupost jednostrannosti až a destruktivity ještě rozšiřovat - jak to v tomto případě udělala redakce NP.

Dnešní na surovinový dluh a nerecyklovatelné odpady nezdravě žijící společnost pochopitelně začíná v uzavřeném systému planetární biosféry na neřešené rozpory doplácet.

J. Kadeřábek 8.4.2021 12:11

Konkrétně za jeden bilon kč / 20 let zde vyrábíme 2,6% energie z fotovoltaiky. Směšných ubohých 2,6%.

P. Rada 8.4.2021 12:35

Fotovoltaický tunel je pro vás zřejmě zásadní zkušeností ale ten má právě jen v ČR na svědomí nekonající Fišerova vláda - nikoli údajní zelení fanatici - a podnikatelská vychytralost anonymních akcionářů. Většinu FV dnes přeci vlastní polostátní ale neprůhledný ČEZ.

V. Petr 8.4.2021 12:56

Zákon 180/2005Sb napsal Bursík (resp. přeložil z němčiny). Když už ČSSD + KSČM + P&L dali Kmotrům takový zdroj zisku, je velmi obtížné jim to sebrat. To by dokázal jen nacionalistický diktátor!

T. Hraj 8.4.2021 12:14

Konkrétnosti jsou v článku. Jste to vy, kdo vždy zobecní a ztotožní nekonání ve věci "záchrany" klimatu s nezájmem o ekologii jako celek. Je to klasická podpásovka.

V. Chrastina 8.4.2021 12:18

Pane Rado, projevujete se jako příkladný agent EU a tím naše škodlivá pátá kolona. Vaše zelené argumenty nemají hlavu ani patu, neukazujete cestu z energeické kolapsu, nýbrž máte zřejmě za úkol nás do něj dotlačit. :-/

F. Kusák 8.4.2021 12:37

Víte, já vaše názory docela dobře znám, a s něčím i souhlasím. Problém je, že jsou většinou moc idealistické a obecné, takže se na to dá reagovat zase jen obecně. Většina lidí by si jistě přála mít čisté a kvalitní ŽP. Jenže by se vše a všichni museli změnit. To se jistě nestane. Pamatuji si na doby, kdy věci fungovaly jinak, kdy lidé více fyzicky pracovali, na okresní silnici se dal hrát tenis, jak bylo málo aut, spotřební výrobky se opravovaly a maso bylo jednou týdně. Domácí koupel si většina dovolila jednou týdně, a celá rodina v jedné vaně. V barácích byly jedny kamna, kde se velkým podílem topilo odpadovým dřevem atd. Ale také Čína měla 800 mil. obyvatel, Indie 600 mil. a Egypt 50 mil. Zkuste to vrátit přesvědčováním lidí, tak se vám vysmějí.

F. Kusák 8.4.2021 10:10

Babiš sem Babiš tam, ale každé rozhodnutí vlády, zejména v oblasti strategické, musí být konsenzuální. Rozhodovat o JE a energetickém mixu v době předvolební je fakt nebezpečné, protože může být nezvratné. Smiřte se s tím, že k nějakému dobrému a pro nás výhodnému řešení se nedobabráme. A upřímně, z vlády Pirátů (s podporou jakýchsi "Starostů"), kteří jsou bytostně spjati se Zelenými v Německu, mám hrůzu. Tak uvidíme, jak to vše dopadne.

L. Novák 8.4.2021 15:02

Jistě. Ono "se to vyřeší samo". ;-D Stačí dva blackouty týdně, elektřina na příděl, a zelení magoři budou viset po větvích a sloupech veřejného osvětlení... Chce to čas. Vzorem (zatím v počátečním stadiu) budiž americká Kalifornie.

J. Nevrkla 8.4.2021 8:44

Je docela možné, že se klima začne ochlazovat, pár věcí pro to svědčí. Pro nás velmi nepříjemné. Jediné pozitivum z toho bude, že ty zelené magory, kteří nás nutí investovat neuvěřitelné peníze do nesmyslného boje s klimatem, který až na pár vycuranych elit všechny ochuzuje, konečně pošleme do háje.

Š. Hašek 8.4.2021 9:01

Zelených magorů bude víc a víc. Ve školách se přestává učit "reálno". Představují si regulaci klimatu Země jako ten plynový kotel doma a nebo internet!

Tuhle jedna, ve vlaku, na otázku: Kolik energie by bylo třeba přesunout, aby se průměrná teplota povrchu Země a její atmosféry změnila cíleně, vypočítaně "o něco"? Šáhla po telefonu .... asi chtěla nafacebookovat nějakou poučku z brusele ..... Ale asi měla nějaký zbytek rozumu, tak to hned vzdala.

J. Nevrkla 8.4.2021 9:09

Učit mohou, co chtějí, realita je doběhne. Představte si, že se klima ochladí, průmysl kvůli zelené ideologii ztratí konkurenceschopnost, lidé přijdou o práci, nebudou mít na elektrické auto ani topeni, zadlužené země nebudou mít kvůli splácení dluhů na sociální výdaje, potomci se budou mít hůře než předkové. Snad ještě nedospejeme do situace v KLDR, aby si tohle nechali lidi líbit. Vždyť už jsme revoluci zažili.

P. Rada 8.4.2021 9:24

Možnost ochlazování klimatu je reálná asi tak jako možnost ochlazování hrnečku pod kterým stále více topíte.

Hypotetickou naději se odjakživa mohou věřící bezmocní lidé začít v beznadějné situaci lidé alespon konejšivě ukolébávat.

Realisté by měli - dokud to vůbec jde - situaci konstruktivně reflektovat ve svých počinech.

P. Pepax 8.4.2021 9:49

Realisté by měli především počítat i s možností ochlazování klimatu.

P. Rada 8.4.2021 12:04

Jak si ochlazení přírůstku 2W/m2 celé planety chcete v realitě představit až provést? Jde totiž úhrnem o energii tisíc x tisíc x tisíc milionů watů působící ale už dlouhá desetiletí. Může te si to názorněji představit i jako celá desetiletí působící energii výbuchů hirošimské pumy ale vlekle desetiletí s četností zhruba tři za sekundu.

V. Novák 8.4.2021 9:57

V letech 70. a 80. minulého století byla se stejnou vehemencí prosazován "nezpochybnitelná skutečnost", že nás čeká Globální ochlazování až k době ledové.

Věřících bylo rovněž dost - a vysvětlit jim cokoli bylo stejně nemožné jako v současnosti vám.

P. Rada 8.4.2021 12:06

Uvedte kým a s jakou vehemencí a hlavně na základě jakých poznatků a zkušeností.

V. Novák 8.4.2021 17:54

Najděte si to sám, Rado.

J. Nevrkla 8.4.2021 10:07

Pane Rado, vy vůbec nechápete měřítka. Na čtvereční metr zemského povrchu dopadá při slunečním svitu asi 1kW. 2000MW výkonu Temelína je analogických sluneční energii dopadající na plochu dvou kilometrů čtverečních. A to pomíjím, že oteplování je pro nás blahodárné, jakkoliv na něj máme nulový vliv.

V. Povolný 8.4.2021 11:40

Pane Rado, váš příměr s hrnečkem, pod kterým se topí, je nesmyslný. Předstírá totiž, že "topení" je jediná věc, která hrneček ovlivňuje. A co je ještě větší nesmysl, váš příklad podsouvá tvrzení, že kdy se přestane "topit", tak se hrneček přestane ohřívat. Takové tvrzení je ovšem ničím nepodloženou hypotézou a patří spíš do říše fantazie.

J. Vintr 8.4.2021 11:24

To se mýlíte. Se stejnou vehemencí, s jakou teď bojují proti globálnímu oteplování začnou bojovat proti globálnímu ochlazování. Nějspíš vědci přijdou na to, že ochlazování způsobuje skleníkový efekt lidmi produkovaného CO2, takže se ani nebudou muset měnit metody boje.