Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ENERGETIKA: Příběh jaderné (ne)bezpečnosti

V době vzrušených diskusí o budoucnosti energie z jádra a v čase, kdy - doufejme bezúspěšně – válečný konflikt na Ukrajině testuje funkčnost bezpečnostních systémů atomových elektráren v Černobylu a v Záporoží, bychom neměli opomenout výročí připadající právě na tyto dny.

Dvacátého osmého března roku 1979 se u amerického města Harrisburg v Pensylvánii v jaderné elektrárně Three Mile Island, ležící na stejnojmenném ostrově v řece Susquehanna zčásti roztavil druhý jaderný reaktor. Radioaktivita následně zamořila provozní budovu elektrárny a její nejbližší okolí.

Komise, která havárii vyšetřovala, označila za bezprostřední příčinu závadu na bezpečnostním ventilu a pochybení personálu.

Události v elektrárně Three Mile Island se řadí mezi tři nejzávažnější havárie jaderných elektráren v historii – společně s tragédií v Černobylu v roce 1986 a výbuchem v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011. Přesto je tato katastrofa na rozdíl od dvou výše zmíněných havárií méně medializována a široké veřejnosti spíše utajená. Proč? Odpověď je prostá. Události na Three Mile Islandu se totiž podařilo zvládnout, a škody byly proto minimální.

Tak se alespoň v našem rozhovoru vyjádřila Dana Drábová, dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost: „Málo se ví, že rozsah poškození při havárii na Three Mile Islandu nebyl z hlediska stavu jaderného paliva o mnoho menší než v případě Černobylu! Ale tady se ukázalo, jak to má vypadat, když se dobře naprojektovaná a dobře postavená jaderná elektrárna najednou dostane do stavu, kdy je něco špatně. To znamená, že to zařízení bylo sice zničeno, ale okolí ohroženo nebylo.“

I přesto tato nehoda posunula pohled některých Američanů na jadernou energetiku, která se jim do té doby jevila (a také jim tak byla prezentována) jako maximálně pokroková a zcela bezpečná.

Epocha atomového věku v bipolárním světě za časů sílící studené války odstartovala v roce 1956 zprovozněním první komerční atomové elektrárny Calder Hall ve Velké Británii a od té doby se rychle rozvíjela po celém světě. Tedy až do roku 1979, a především 1986 (Černobyl).

Poté se proti využití jaderné energie zvedla vlna odporu. V Rakousku (1978), Švédsku (1980) a Itálii (1987) dokonce proběhla referenda, jejichž důsledkem bylo upuštění od využití jaderné energie; Švédsko však později své rozhodnutí změnilo.

Jaderná energetika je sice zdánlivě laciná, investiční náklady na stavbu a likvidaci jaderných elektráren se ale oponentům jeví jako neúměrně vysoké. A když k tomu připočítáme riziko likvidace jaderného odpadu, neřku-li přímo havárie...

Odvětví zatím drží svůj procentuální podíl na výrobě energie ve světě a akcie jádra v minulých letech progresivně stouply poté, co se ukázalo, že jednotlivé jaderné elektrárny je možné bezpečně provozovat podstatně delší dobu, než se původně předpokládalo. To je ostatně i příklad českých Dukovan, které se budou, jak známo, rozšiřovat.

Jaderné elektrárny (či bloky) se aktuálně staví například v Bělorusku, Finsku, Rusku či na Slovensku, Bulharsku nebo ve Spojeném království. Naopak Francie či Německo, jež byly dříve evropskou Mekkou jaderné energetiky, jdou dnes přesně proti tomuto trendu. I když už nikoliv tak svéhlavě a „energicky“, když především dlouhodobě protežovaná energie z obnovitelných zdrojů naráží na své zákonité limity dané přírodními zákony (aneb nebude-li foukat, (ne)zmrznem).

Ale nechci zde otevírat stránku zvanou Green deal, svůj názor jsem už ostatně na tomto webu nedávno jasně vyjádřil. V tomto případě mám na mysli „pouze“ téma bezpečného provozu jaderných elektráren, jeden z tradičních argumentů pravověrných popíračů jaderné energie, kteří nás po dlouhá desetiletí krmí žvásty o blížící se celosvětové atomové apokalypse.

Příklad Three Mile Islandu z roku 1979 totiž názorně ukazuje, že i při tak fatálním a navíc současném selhání techniky i lidského faktoru se dá dostatečně kvalitními bezpečnostními systémy zabránit jaderné havárii se širším dosahem a destruktivními konsekvencemi typu Černobylu.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Milan Smutný
15. 10. 2024

Německá vláda oficiálně připustila, že německá ekonomika se v roce 2024 bude zmenšovat druhý rok po...

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

Jiří Chýla
15. 10. 2024

Peníze nejsou to nejdůležitější, tím je celková změna řízení a fungování našich vysokých škol.

Tomáš Zdechovský
15. 10. 2024

Kreml dokáže využít opravdu jakýkoli možný způsob, který může oslabit Evropu zevnitř.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úřadující šampioni Evropy Španělé porazili ve fotbalové Lize národů Srbsko 3:0. Portugalsko s...

Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úvodní fáze Ligy mistrů se chýlí ke konci a v té další nebude chybět Sparta. Ta si totiž výhrou 2:1...

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Česká fotbalová reprezentaci do 21 let završila účinkování v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2025...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Zástupci STAN a SPOLU ve středních Čechách se dohodli na místech v radě kraje. Hejtmankou by měla...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Představitelé Spojených států ujistili Libanon, že Izrael zmírní své údery na Bejrút a jeho jižní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz