ENERGETIKA: Potřebovala ČR Temelín?
Jaká je skutečnost? Vláda ČSSD při rozhodování o dostavbě ETE vycházela z prognózy vývoje spotřeby elektřiny prováděné firmou Tractebel – tyto předpoklady se beze zbytku naplňují – viz přiložený graf:
S výjimkou poklesu spotřeby v letech 1996-1999 způsobeného restrukturalizací českého průmyslu je růst spotřeby dokonce rychlejší, než předpokládala prognóza použitá pro rozhodování o dostavbě ETE.
Je nutné doplnit, že ČR je dosud vývozcem elektřiny, ale vývoz elektřiny trvale klesá a bez rozhodnutí o výstavbě nových zdrojů přestane být ČR v produkci elektřiny soběstačná někdy v roce 2015. Pokud jde o vývoz temelínské elektřiny, ten je pouhou fikcí. ETE je vzhledem k nízkým provozním nákladům provozována v tzv. základním zatížení (pro pokrytí spotřeby ČR), případný vývoz kryjí mnohem dražší uhelné zdroje. Jen na okraj: během výstavby ETE vystavěli nezávislí výrobci v ČR elektrárny o výkonu 1 500 MW s plným vědomím dostavby Temelína a s vědomím, že pro ně bude konkurencí. Můžeme namítnout, že v nejbližší době bychom se bez Temelína obešli, ale stejně tak lze říci, že bychom se obešli bez 1 500 MW nově postavených elektráren.
Pokud jde o vliv na severní Čechy, v devadesátých letech došlo k odsíření českých uhelných elektráren (nákladem 111 mld Kč v přímých a souvisejících investicích) a i vzhledem k výstavbě ETE nebylo obnoveno 2020MW starých uhelných bloků – viz zde. Vzhledem k dožívání současných uhelných elektráren a nedostatku uhlí (nejen v rámci platných těžebních limitů) lze v nejbližších letech očekávat pokles instalovaného výkonu o dalších 1363MW. Temelínských 2000 MW není přírůstkem elektrárenských kapacit ČEZ, ale nejlevnější a moderní náhradou za zastaralé uhelné bloky. S ohledem na blízkou budoucnost a reálnou možnost nasazení obnovitelných zdrojů se jeví dostavba dalších bloků v Temelíně nutností.
Občanské sdružení Jihočeští taťkové
Směnový inženýr ETE