14.4.2021 | Svátek má Vincenc


ENERGETIKA: Perly od pana Bursíka

24.1.2007

Perlorodce trvá několik let, než vyprodukuje jednu perlu. Pan Bursík – pokud jde o energetiku – produkuje jednu perlu za druhou.

Když to vezmu od předvolební kampaně, tak si vzpomenu na jednu televizní debatu, kde byl předseda SZ dotazován na budoucnost jaderných elektráren u nás. Odpověděl v tom smyslu, že budoucnost nemají a jako příklad uvedl USA, kde nebyl již 25 let objednán jediný reaktor. Přitom již v té době, kdy o tom mluvil, byly v USA zveřejněny plány na výstavbu několika nových reaktorů a dnes je tam již cca 15 investorů, kteří mají zájem o stavbu nových bloků AP 600 a AP 1000 od firmy Westinghouse.

V prosinci minulého roku v pořadu Otázky Václava Moravce zase pan Bursík prokázal, že nečetl Dohodu z Melku a základní dokumenty k ní přiložené, a pletl si i zařízení na Temelíně, která se měla údajně této dohody týkat. (Psal jsem o tom na NP ve článku Bursík: Odstavme Temelín.)

Poslední dvě perly, které mi jen díky upozornění mé skvělé kamarádky neutekly (nečtu všechno) pocházejí z 19. ledna, kdy se v poslanecké sněmovně diskutovalo o důvěře vládě. Se svým příspěvkem se tam jako jeden z mnoha „opřel“ do energetické politiky nové vlády pan Urban – stínový ministr za ČSSD. Pan Bursík přišel za pultík ve sněmovně se svou reakcí a tuto dokonce nechal následně vyvěsit na stránkách Strany zelených. Možno přečíst zde.

V odpovědi bývalému ministru Urbanovi pronesl pan Bursík před dvěmi stovkami poslanců dvě neuvěřitelné věci.

Píše o odpovědnosti provozovatele jaderné elektrárny za škody při haváriích, která je u nás nastavena na maximální částku šest miliard korun. Uvádí: „Odporuje to mezinárodním konvencím a není to strategicky bezpečné.“

Můžeme polemizovat o tom, jestli je šest miliard dost nebo málo. Do budoucna je možno tuto částku zvýšit nebo snížit. Podstatné je však to, že je to tak dnes nastaveno právě v souladu s mezinárodními konvencemi. To ovšem pan Bursík neví. Nebo neříká pravdu.

Pokud jde o jeho poznámku, že to není strategicky bezpečné, přiznám se, že mi uniká její smysl…

Druhá perla jeho příspěvku však patrně překonává vše, co doposud předseda zelených o velké energetice řekl:

V severozápadních Čechách je instalováno přes 4 000 MW hnědouhelných elektráren s účinností 30 %. Jestliže ve fázi modernizace elektráren kolem roku 2015 se nahradí technologiemi, které budou mít účinnost 43 - 45 %, což není žádný problém v tuhle chvíli, tak v tu chvíli bude postačovat instalovaný výkon 2 847 MW v severozápadních Čechách.

Panu Bursíkovi uniká, že se zvýšením účinnosti elektrárny budeme potřebovat na stejné množství vyrobené elektrické energie méně paliva. On ale postavil nové elektrárny a zároveň razantně snížil spotřebu proudu. A to díky vyšší účinnosti nových bloků!

Dlouho jsem přemýšlel, jak to ti zelení myslí a chtějí udělat, když nechtějí nové jaderné elektrárny a nechtějí prolamovat těžební limity na hnědé uhlí. Z výše uvedených slov pana Bursíka leccos vysvítá:

1) Potvrzuje se, že Strana zelených nemá odborníky na energetiku. Výše uvedené nesmysly říká sám předseda strany a například paní Kuchtová nebo pan Penc se v tomto směru také nenechávají zahanbit.

2) Potvrzuje se, že obavy o budoucnost české energetiky, pokud o ní budou spolurozhodovat zelení, jsou naprosto oprávněné.

3) Potvrzuje se, že ústupek ODS a KDU- ČSL Straně zelených při koaličních jednáních o energetice opravdu neměl reálný podklad, ale že to byl ústupek neracionální, vedoucí pouze k umožnění vzniku vlády a nikoliv k lepší koncepci energetiky.

Při pohledu na energetické vize a ideály zelených mi běhá mráz po zádech. Ovšem po projevu pana Bursíka o účinnosti elektráren mám mráz po celém těle a k tomu mi na nohou začínají naskakovat kakaové skvrny velikosti mexického dolaru.

Jihočeští taťkovéÚklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.