ENERGETIKA: Německo potřebuje pomoc z Rakouska
Stabilitu německé energetické sítě je možno udržet jen za částečné pomoci ze zahraničí. Aby v některých německých regionech nezhasnulo světlo, musela být tuto zimu poprvé zprovozněna i stará naftová elektrárna u rakouského Grazu.
"Díky, paní Merkelová!"
"Velké projekty – velké problémy."
"A to je teprve začátek."
"Německo potřebuje podporu ostatních."
(některé čtenářské ohlasy na článek v německých FAZ)
Kvůli udržení plynulého zásobování elektrickým proudem byl holandský provozovatel energetických sítí Tennet v Německu poprvé tuto zimu nucen sáhnout i po rezervách v Rakousku. Konkrétně – dle informací deníku Welt – musela být začátkem prosince reaktivována naftová elektrárna u Grazu. Spolková energetická agentura to na dotaz redakce potvrdila.
"Zcela normální provoz"
Aby bylo zásobování elektrickým proudem stoprocentně zajištěno i po politicky vynuceném rozhodnutí odstavit 8 ze 17 německých atomových elektráren, k tomu složí coby rezerva staré uhelné a plynové elektrárny v Německu s celkovou kapacitou okolo 1000 megawattů. Nutno navíc připočíst i údajně jistou rezervu v Rakousku okolo 1075 megawattů. Právě ve studených měsících to nicméně může přinášet problémy, neboť spotřeba je v tomto období, kdy solární zařízení dodávají zároveň i výrazně méně energie, vyšší.
8. a 9. prosince loňského roku bylo na severu větrno. Jelikož ale chybí odpovídající dálková vedení, jimiž by se proud mohl transportovat na jih, a jelikož právě tam zrovna byla také tehdy mimo provoz atomová elektrárna Gundremmingen C kvůli údržbovým pracím, byl distributor Tennet nucen čerpat proud z naftové elektrárny u Grazu. "Je to zcela normální provoz," vyjádřil se mluvčí spolkové energetické agentury. Koneckonců, pro takové případy jsou prý tyto rezervy určeny...
990 zvláštních opatření v jednom roce
Tatáž agentura už po delší dobu nicméně varuje před dlouhodobými energetickými tísněmi. Plynulost dodávek zůstává být totiž od vyhlášení atomového embarga trvale napjatá. A přesto příslušné úřady zcela rezignovaly na to, aby nějakou z vyřazených jaderných elektráren ponechaly coby železnou rezervu na zimu.
Tennet převzal vysokonapěťovou síť od E.ON. Dle jistých zpráv musel pak v minulém roce přijmout k zajištění plynulosti dodávek elektrického proudu třikrát více mimořádných opatření než v předchozím roce. Aby byla stabilita elektrické sítě zajištěna, musela firma v 306 dnech zasáhnout celkem 990krát. V roce 2010 tomu přitom bylo 298krát za 161 dnů.
Z německého deníku Frankfurter allgemeine Zeitung přeložil