5.8.2020 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Nejen tupost sovětských kádrů

Seriál Černobyl není pouhým úšklebkem nad tupostí sovětských kádrů a riziky jaderné energetiky – je univerzálním příběhem o odvaze říkat pravdu tváří v tvář molochu, kterému se nehodí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Liptovský 17.6.2019 16:26

Závidím svojmu pradedovi a jeho predkom...

...žili na predhorí, keď sa blížil nepriateľ, stiahli sa do doliny, a potom dokonca do pripraveného útočišťa na kopci (dokonca aj pred Nemcami)... Povodeň nepoznali, boli vyššie od potoka. Vodu mali zo studne... Pri prípadnom požiari potok bol blízko... Cítili sa bezpečne, aj ekonomicky - pôda vždy dala aspoň na prežitie. V najhoršom aj les... Ale kam teraz pred ohrozením? V akom čase to žijeme? O čo usilujeme? Už ani tie staré (navonok večné) opatrenia neplatia.

R. Tichý 17.6.2019 7:15

Vice Drabovych a vice jaderne energie!

J. Lukavsky 17.6.2019 6:53

každá legrace něco stojí

Každá výroba energie má své náklady. Někde se dají najít statistiky kolik mrtvých lidí je na vyrobený TWh... v uhlené, plynové, vodní, větrné, solární (že by i tam?), geotermální, přílivové elektrárně... Také ekologické náklady se dají vyčíslit, kolik ptáků či netopýrů zemře vrtulí větrné elektrárny např. Podstatné je při rozhodování vážit bedlivě obě strany a nedělat gesta sice krásná - leč v konci špatná. Např. zavřít v Německu jaderné reaktory a muset stavět elektrárny uhelné a plynové. Nelze totiž současně bojovat proti CO2 a proti jaderným reaktorům. Nebo lze, ale za cenu toho, že občas několik dní nepůjde elektrřina. To bude stát mrtvé ve špitálech na přístrojích a v inkubátorech, umře řada důchodců v panelácích (nepojede výtah ani mobil, nepoteče voda).... ale tak pěkně to vypadá že?

J.L.

J. Sinnreich 17.6.2019 1:30

Sovetska glasnost

Kdyby v dobe Cernobylu neexistovaly mezinarodni prostredky detekce , urcite by to sovetsky system dokazal utajit. Podobne jako se to stalo po jaderne havarii, explozi skladu jaderneho odpadu, ktery byl mnohonasobne vetsi nez Cernobyl. Jednalo se o havarii v zavodu Mayak (kde se produkovalo plutonium pro sovetske jaderne pumy) v Celjabynske oblasti SSSR v r.1957. Radioaktivitou byla zamorena oblast kolem 20 000 km2. Zajimave je, ze se na likvidaci havarie podilel i Igor V. Kurcatov (podle nehoz byl pojmenovan institut nuklearniho vyzkumu) ,ktery predcasne zemrel na nasledky ozareni.

V. Novák 17.6.2019 11:41

Re: Sovetska glasnost

Kurčatov zemřel na srdeční embolii. Ještě jsem neslašel ani nečetl, že by vmetek byl důsledkem ozáření...

J. Sinnreich 17.6.2019 16:39

Re: Sovetska glasnost

V Mayaku dostal znacnou davku pri zachranovani zasob plutonia.(kumulativni davky osob nemerili ani v Cernobylu). Smrt v 57 letech na poskozene srdce je mozne vykladat ruznym zpusobem.

V. Novák 17.6.2019 11:45

Re: Sovetska glasnost

A havárie v Majaku se považuje až za třetí největší radiační havárii - po Černobylu a Fukušimě.

V. Petr 17.6.2019 21:03

Mayak byl nepoměrně horší, než Fukušima.

Kdyby se Fukušima stala v SSSR r. 1957, patrně by už opět fungovala!

F. Dido 17.6.2019 21:11

To by musela být sakra velká tsunami, jinak souhlas.