16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Neférová hra se slovíčky

Prý je rozdíl, když se mluví o výstavbě dalších reaktorů v Temelíně nebo o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Právě to druhé je podle něj příkladem ideologického slovního zbrojení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Schuster 14.4.2012 10:02

Trochu ekologie

Jedna klasická uhelná elektrárna ročně spotřebuje 100 000 vagonů uhlí, jeden blok Temelína 6 vagonů paliva.

P. Schuster 14.4.2012 9:59

Obnovitelné zdroje a přenosová soustava

Před cca čtyřiceti lety, kdy jsem začínal pracovat v energetice byly, základní změny zatížení elektrizační soustavy tři.

1)Pomalé změny podle denního diagramu

2) Nahodilé změny způsobeny vypínáním a zapínáním spotřebičů tzv. "dýchání sítě".

3) Poruchy, způsobené vyřazením strojů, nebo vedení.

Nyní se tyto změny rozšiřují o problémy s větrem a sluncem . A začíná to být problém hlavně v Německu. Není nad energii, která je regulovatelná. V základním zatížení pracují u nás jaderné elektrárny. Cena silové elektřiny jedné kWh vyrobené v jaderné elektrárně stojí cca 1 Kč. Pak tu máme vyrovnávací elektrárny (vodní, přečerpávající, paroplynové ap.)Ovšem ta energie je o cca 6x dražší,než ta základní.Suma sumárně je to tak, že když budeme mít v elektrizační soustavě více větrných a solárních elektrární, s vysokými dotovanými cenami za kWh, tak ještě navíc se cena elektřiny podstatně zdraží rozšiřováním a regulováním přenosových soustav.

B. Rybák 13.4.2012 12:24

Re: Férovost diskusí a názorů?

Ano. Jediné co je na tom opravdu zajímá je postoj jejich mecenášů (za jejich zájmy bojují) a jejich vlastní bezrizikový, parazitický eko-byznys (který jim "mecenášové" za jejich zásluhy přihrají).

J. Jurax 12.4.2012 22:27

Re: Férovost diskusí a názorů?

Zelení aktivisté se nesmí zatěžovat věděním o problému, do něhož svou aktivitu napřou - snižovalo by to tu aktivitu ... a přírodovědné, natož technické vzdělání je pro takového aktivistu smrtící.

P. Gabriel st. 12.4.2012 16:44

Re: Nepochopitelných věcí

Nerní to nepochopitelné. Mochovce nijak nezvednou produkci energie na Slovensku nad vlastní spotřebu a navíc je dostavují Italové a tak vývar půjde do starounijních kapes. Zatímco dostavba Temelína, přístavba Dukovan, stavba Blahutovic, rozšíření těžby uranu v hlubinných revírech,  stavba úložiště... To všechno zvyšuje naši konkurenceschopnost, výkon ekonomiky, příjmy, zaměstnanost, export. A tím šlapeme některým na kuří oka, ba do šrajtofle. Až začnou Slováci ve své režii přistavovat Jaslovské bohunice, nastane ten řev také! 

P. Gabriel st. 12.4.2012 16:35

Férovost diskusí a názorů?

Ta přece primárně spočívá  ve znalosti alespoň základů problematiky, k níž se dotyčný vyjadřuje. Že by se Petr Uhl, nebo podstatná část zelených ekologistů vyznala v energetice a v přenosových energetic kých soustavách? Ani omylem! Což je současně i odpovědí na to jak seriózní jsou jejich postoje a jak vážně máme brát jejich návrhy. Nejenom v energetice.

J. Kadeřábek 12.4.2012 16:22

Když jsme si dobrovolně vybrali RVHP západu

a na rozdíl od toho předchozího tam neposíláme výrobky za hubičku ale naopak z nich taháme peníze z  eurofondů nezbývá nám než držet hubu a krok. Proto Nečas servilně Merkel přislíbil posílení naší sítě, což zaplatíme my všichni v ceně za distribuci. Při tom se za tranzit elektřiny v EU neplatí (na rozdíl třeba od plynu) a je to pro nás vyloženě prodělečný podnik. Až na ty dotace. Proto podělaná vláda.

Š. Hašek 12.4.2012 13:49

Re: Petr Uhl je velmi nebezpečný exot

Ví se to obecně, ale nechme ho žít.

Aspoń víme, na jaká řešení si dát bacha/majzla.

Š. Hašek 12.4.2012 13:48

Re: Chtít po levičáckém extrémistovi

Máte pravdu.

V. Šťastný 12.4.2012 9:35

Nepochopitelných věcí

v dění okolo jaderné energetiky je daleko více. Zatímco Slováci v naprostém poklidu dokončují Mochovce k čemuž Rakušáci ani Němci nemají žádné připomínky, stačí říci Temelín a rázem mají pěnu u huby.

P. Lenc 12.4.2012 9:26

Chtít po levičáckém extrémistovi

rozumnou úvahu je poněkut nerozumné.

A. Hrbek 12.4.2012 9:04

Vážený autore,

pokud jde o hraní se slovíčky, tak si dovoluji upozornit, že slova "atomový" a "jaderný" nejsou synonyma.

Již na střední škole se učí, že v klasickém modelu je jádro pouze jednou složkou atomu. Hmota se neskládá z jader, ale z atomů a jejich jádra mají sice ne nevýznamný, ale ne rozhodující vliv na vlastnosti hmoty.

Pečlivě se rozlišují reakce mezi atomy a jaderné reakce. V jaderných elektrárnách je jaderný reaktor, ve kterém probíhají jaderné reakce a ne atomové reakce. Atomy se zabývá atomová fyzika, jádrem jaderná fyzika.

Podstatou problému ale je, zda německé větrné elektrárny jsou schopny ohrozit české sítě. Podělaná vláda slíbila paní Merkelové s, že se s tím vyrovnáme sami posílením sítí. Jsem ohromně zvědav jak, když posílení sítí na zcela mimořádné výkyvy jsou neefektivní investicí za desítky až stovky miliard jenom proto, abychom my kryli neschopnost německé vlády. O potížích s pozemky nemluvě.

Za zločin, že dosud není dostavěn Temelín mohou především vlády po roce 2006, které podlehly tlaku zelených a zakázaly veškeré přípravy. Nyní se honí bych, ale dosti pozdě.

D. Streit 12.4.2012 8:57

Petr Uhl je velmi nebezpečný exot

...vlastně etrémista, a to nejen v energetice:

http://streit.blog.idnes.cz/c/255470/Petr-Uhl-vazne-onemocnel-hypertrofii-politicke-korektnosti.html

Jinak podle mě Merkelová přijela do Česka pošeptat Nečasovi do ucha, že Německu vyhovuje dostavba Temelína, když oni sami budou mít kvůli protijadernému populismu o stabilní zdroje elektřiny nouzi. Také přijela lobbovat, aby Češi nijak neregulovali propojení eergetických soustav, které pomáhá vyrovnávat nárazové solární a větrníkové zdroje. Zato slíbila, že nebude v současnosti tlačit na rychlý podpis fiskálního paktu.

A. Hrbek 12.4.2012 8:45

Vážený autore,

J. Hejna 12.4.2012 7:52

Co je Uhl je známo.

Jenom není jasné, proč to stále důrazně projevuje.

I. Schlägel 12.4.2012 7:50

Kariéra Petra Uhla

je na hře se slovíčky založena. Nic jiného neumí.

P. Jášek 12.4.2012 6:37

Ten pan Uhl

je tak chytrý a všemu tak rozumí! Asi také začnu studovat Trockého a Marxe!