21.5.2022 | Svátek má Monika


ENERGETIKA: Nebetyčná hloupost či největší tunel?

16.2.2010

Píši o tom skoro patnáct let a někdy mám dojem, že házím hrách na zeď. Asi to ale nebylo zcela marné volání.

Nestabilita elektrické převodové soustavy napájené větrnými elektrárnami či fotovoltaickými panely se najednou stala hlavní zprávou dne. Předběhla zemětřesení na Haiti i předvolební šarvátky našich politikánů. Proč to však trvalo tak dlouho? Jsou naši politici tak hloupí či nevzdělaní, neznají základní fakta a neumí počítat ani do deseti?

Počítejte se mnou. Většinu naší elektřiny zatím vyrobí uhelné a jaderné elektrárny. Výrobní cena jedné kilowatthodiny je zhruba 1 koruna. Celková výroba elektřiny je kolem 70 TWatthodin. Její výroba tedy stojí kolem 70 miliard korun. Připomenu, že náš rekordní rozpočtový deficit je kolem 160 miliard Kč. Naši zákonodárci i vláda se dohodli, že 1 KWh z větrných elektráren bude vykupována (přednostně) zhruba za 3,50 Kč. Kdybychom všechnu elektřinu chtěli vyrobit ve větrných elektrárnách, zaplatili bychom za ni 245 miliard. Naši moudří zákonodárci a vláda však též stanovili, že výkupní cena za jednu kWh ze solárních panelů je 14 Kč (zase přednostní výkup) a tato cena je garantována na 13 let. Kdybychom za těchto podmínek chtěli vyrobit veškerou elektřinu ze slunečních panelů, stálo by nás to ročně místo 70 miliard přes jeden bilion – tedy více než tisíc miliard. Jinými slovy – přes šest našich rekordních deficitů.

Ponechávám na bystrém čtenáři, aby si na svém mobilním telefonu spočítal, o kolik víc budeme platit za elektřinu při 10-, 20- či 30procentním podílu obnovitelné elektřiny. Při 30procentním podílu solárních panelů by nás výroba elektřiny stála skoro 380 miliard Kč.

Vítr nemusí vždy foukat. Současné katastrofální znečištění našeho ovzduší je způsobeno dlouhodobým bezvětřím. Největší spotřeba elektřina je večer a v noci, kdy solární panely odpočívají. Takže musí nastupovat náhradní zdroje: tedy uhlí, jádro a snad, budeme-li dosti hloupí, i plyn.

Již dnes mají naše domácnosti problémy s placením účtů za elektřinu. Tony Blair před osmi lety varoval před „energetickou chudobou“. Co na to naši politici?

Za pár měsíců budou volby. Měli bychom se zeptat našich politiků, kdo tuhle šlamastyku zavinil. A svěřit vládu našich věcí do rukou politiků kompetentnějších.

Jinak se ani my, ani naše děti účtů za elektřinu nedoplatíme.

Právo, 15.2.2010