19.11.2019 | Svátek má AlžbětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ENERGETIKA: Malé zdroje nás nezachráníVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 18, poslední: 28.6.2010 21:00, přehled diskusí

TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA:
Autor: V. Kolman Datum: 28.6.2010 10:26

Stále tvrdím, že chyba není v technice, ale v naprosto zhůvěřilé politice dotací a nařízení o povinném výkupu el. energie!!!

      Pokud by nebyly nesmyslné mega-dotace, pak by se (dle mého skromného názoru) dříve či později alternativní zdroje el. energie stejně v energetické soustavě prosadily, ale netahaly by nesmyslně peníze z kapes nebohým spotřebitelům.

Re: TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 13:36

Mega-dotace jsou k ničemu, plně souhlasím.

Ovšem míra zisku ČEZu mě taky nějak nepřijde adekvátní.

Re: TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA:
Autor: V. Kraus Datum: 28.6.2010 14:44

ČEZ nehodlám v žádném případě obhajovat.

Cena elektrické energie v ČR se ale dnes tvoří na burze a prakticky kopíruje cenu v Evropě. Cena elektrické energie v Evropě však vzrostla kvůli všem těm větrníkům, bioplynovým stanicím a fotovoltaikám v Německu a jinde. ČEZ vyrábí elektrickou energii levněji a vysokých zisků tak dosahuje vlastně díky drahé "zelené" elektřině v okolních státech.

To jsou mi ale paradoxy, viďte!  

Platy se budou také kopírovat? Kdy?:
Autor: J. Mrázek Datum: 28.6.2010 20:57

Zatím je to na 30% a ceny na 100 -110% . Ano, chápu, vzali nás, aby měli odbyt svých výrobků a otroky, ale už by se to mohlo narovnat !!!!

Míra zisku ČEZu je dána cenou,:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 14:48

která se tvoří na trhu nejtrhovatějším - na burze. Tudíž je adekvátní.

Re: Míra zisku ČEZu je dána cenou,:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 15:06

A že pokles ceny zhruba 30% na burze se promítnul zlevněním o 5%, když je to tak jasný. Hlavně, že Státní regulační úřad to zdůvodnil investicemi. Děkuji za odkaz na takovou burzu, je zcela na prdlačku, stejně jako Váš argument.

Člověče, když o něčem diskutujete, tak:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 15:21

byste měl znát základní fakta.

Silovou elektřinu na roky 2009 a 2010 nakoupili obchodníci s předstihem - než přišla krize, byla to stejně spolehlivá investice jako nemovitosti. No, a přišla krize, elektřina zlevnila - jenže jen pro nové nákupy. Tak to při nákupech budoucích komodit chodí... Chrenek na tom dojel.

Energetický regulační úřad (ano, tak se to jmenuje) nemusel nic zdůvodňovat. Do ceny silové elektřiny, která se stanoví na burze, nemá co kecat a taky nekecá. Dalšími investicemi zdůvodnili všichni vlastníci distribuček růst regulovaných cen za distribuci a systémové náklady - tedy udržení stability sítě v situaci, kdy do ní práskají náhodné, neregulovatelné a nepředpověditelné výkony českých, ale zejména německých větrníků, slunečníků a měsíčníků. Pardon - měsíčníky nepráskají, nejsou - a byly by předpověditelné... ERÚ růst nákladů uznal - a těžko mohl neuznat.

Takový puncovaný pravičák, a bude snad zpochybňovat trh...

Re: Člověče, když o něčem diskutujete, tak:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 15:36

Až na to, že ke zlevnění o pokles na burze nikdy nedojde, ani přibližně. Ta tak plní svoji funkci jen z poloviny. Nedokázala snížit cenu pro odběratele, respektive o směšnou část, takže v paxi je na dvě věci.

Naprosto nic to není proti trhu, ale proti psudo-trhu, kdy burza slouží pouze a jedině k formálnímu vysvětlení růstu ceny.

Takový chytrolín a nevšimne si zásadního zádrhele energetické burzy.

Ale samozřejmě, že došlo.:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 16:54

U silové elektřiny - a Chrenek se svou Moravia Energo dopad jak dopad. Ono se to spekuluje, když cena jenom roste! Jenže růst přestala, ba snížila se značně - a jeho Velcí Spekulanti radši nechali firmu zkrachovat.

Cena pro odběratele se NESTANOVÍ na burze. Stejně jako se na burze nestanoví cena u OMV za rohem. Na burze se stanoví cena MWh a spíše GWh. Silové elektřiny...

Re: Ale samozřejmě, že došlo.:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 18:44

Tak teď jste se usvědčil jako lhář. V 14.48 píšete "Míra zisku ČEZu je dána cenou, která se tvoří na trhu nejtrhovatějším - na burze." A v 16.54 už cena pro odběratele není stanovena na burze.

Re: Ale samozřejmě, že došlo.:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 19:01

Cena silové elektřiny se stanoví na burze - dokážete to pochopit, voni troubo?

Silové elektřiny - ráčej si najít co to je, já nemám sílu na vysvětlování takových elementárních pojmů takovým agresivním ignorantům, jako ráčej bejt voni...

Na burze se stanoví cena silové elektřiny, cenu za přenos, distribuci a systémové služby reguluje ERÚ a marži si určuje každý obchodník.

Mein Gott, co to taky pouštěj ke klábosnicím...

Re: Ale samozřejmě, že došlo.:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 19:24

Nikdy jsem nezpochybnil složení koncové ceny elektřiny.

Jsem ale zásadně proti, aby byla burza označována za trh nejtrhovatější pro stanovení ceny. Pro spekulany třeba, pro koncového spotřebitele se ukazuje, jako naprosto bezcenná. Funguje v rozporu s principy trhu. Konkurence a trh přinášejí zlevnění pro spotřebitele, ne pro nějaké spekulanty.

Nejde ani zdaleka jen o peníze.:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 15:32

FVE a VěE mají nestabilní výkon, který jejich provozovatele ani nenapadne nějak stabilizovat. Až budou větrníky a slunečníky stejně ovladatelné a tedy použitelné pro síť jako uhelné elektrárny (o vodních, plynových nebo přečerpávacích nemluvě) nebo stabilní jako JE - pak nechť jejich elektřina soutěží na volném trhu s elektřinou z jiných zdrojů.

Do té doby bude na volném trhu neprodejná za libovolnou kladnou cenu.

Re: Nejde ani zdaleka jen o peníze.:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 15:43

Proč by FVE a VěE nemohly soutěžit s JE, když současná cena z JE je lepší jen proto, že do ní není započítána cena na lividaci jaderného odpadu. Jen co ČEZ někde uplatí nějakou lokalitu, tak uvidíme to zdůvodnění růstu cen - burza neburza - na tu dardu za úložiště, jeho ochranu a provoz.

Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete:
Autor: V. Novák Datum: 28.6.2010 17:08

o věci něco přečíst (a tím nemyslím Příručku politického školení zeleného mužstva) než začnete o ní žvastat? JE je jediná, kde je v ceně elektřiny započítáno jak naložení s odpadem, tak likvidace elektrárny. Patřičný obolus se odvádí na účet a o jaderný odpad (tedy v případě vyhořelého paliva spíše energetickou surovinu) se postará Správa úložišť. Ne ČEZ.

Nejste vy humanitně vzdělán? To by vysvětlovalo jak vaše neznalosti, tak ochotu žvanit o něčem, o čem máte šajna asi jako sousedovic kočka. Přinejmenším pro české humanitní vzdělance je to typické.

Mimochodem - cena byla stanovena pro nejpitomější (a proto Zelenými prosazený) způsob zacházení s "vyhořelým" palivem. Technika by trvalé uložení a znepřístupnění suroviny, obsahující naprostou většinu využitelné energie nenapadlo ani ve snu. Ledaže by se mu zdálo, že zešílel...

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 19:03

Pardon, ale nebylo kopnuto do hlíny, takže správa úložišť(trvalých) se stará leda o papíry. Kdo se stará o účet s penězi za odpad a likvidaci by mě fakt zajímalo a kolik tam je taky.

Kardinální problém - tak proč to stojí "na dvoře" Temelína, když je to surovina ? Tak to stačí výhodně prodat a hned se zlevní elektřina. Jednoduchý princip trhu.

Osobní výpady ohledně vzdělání Vás usvědčují jen z toho, že Vám došly argumenty. Já nejsem sprostý nebo blbý. To jen Vy na víc nemáte.

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete:
Autor: J. Frankl Datum: 28.6.2010 19:15

Proč bych něco co bude v budoucnu vhodné jako surovina teď prodával,když mám dost místa "na dvoře"?

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete:
Autor: J. Šimek Datum: 28.6.2010 19:26

Podle stejného principu je ale třeba pohlížet i na alternativní zdroje energií. V budoucnu to taky může být šlágr.