29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 28.6.2010 10:26

TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA

Stále tvrdím, že chyba není v technice, ale v naprosto zhůvěřilé politice dotací a nařízení o povinném výkupu el. energie!!!

      Pokud by nebyly nesmyslné mega-dotace, pak by se (dle mého skromného názoru) dříve či později alternativní zdroje el. energie stejně v energetické soustavě prosadily, ale netahaly by nesmyslně peníze z kapes nebohým spotřebitelům.

J. Šimek 28.6.2010 13:36

Re: TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA

Mega-dotace jsou k ničemu, plně souhlasím.

Ovšem míra zisku ČEZu mě taky nějak nepřijde adekvátní.

V. Kraus 28.6.2010 14:44

Re: TECHNIKA VERSUS CHYBNÁ POLITIKA

ČEZ nehodlám v žádném případě obhajovat.

Cena elektrické energie v ČR se ale dnes tvoří na burze a prakticky kopíruje cenu v Evropě. Cena elektrické energie v Evropě však vzrostla kvůli všem těm větrníkům, bioplynovým stanicím a fotovoltaikám v Německu a jinde. ČEZ vyrábí elektrickou energii levněji a vysokých zisků tak dosahuje vlastně díky drahé "zelené" elektřině v okolních státech.

To jsou mi ale paradoxy, viďte!  

J. Mrázek 28.6.2010 20:57

Platy se budou také kopírovat? Kdy?

Zatím je to na 30% a ceny na 100 -110% . Ano, chápu, vzali nás, aby měli odbyt svých výrobků a otroky, ale už by se to mohlo narovnat !!!!

V. Novák 28.6.2010 14:48

Míra zisku ČEZu je dána cenou,

která se tvoří na trhu nejtrhovatějším - na burze. Tudíž je adekvátní.

J. Šimek 28.6.2010 15:06

Re: Míra zisku ČEZu je dána cenou,

A že pokles ceny zhruba 30% na burze se promítnul zlevněním o 5%, když je to tak jasný. Hlavně, že Státní regulační úřad to zdůvodnil investicemi. Děkuji za odkaz na takovou burzu, je zcela na prdlačku, stejně jako Váš argument.

V. Novák 28.6.2010 15:21

Člověče, když o něčem diskutujete, tak

byste měl znát základní fakta.

Silovou elektřinu na roky 2009 a 2010 nakoupili obchodníci s předstihem - než přišla krize, byla to stejně spolehlivá investice jako nemovitosti. No, a přišla krize, elektřina zlevnila - jenže jen pro nové nákupy. Tak to při nákupech budoucích komodit chodí... Chrenek na tom dojel.

Energetický regulační úřad (ano, tak se to jmenuje) nemusel nic zdůvodňovat. Do ceny silové elektřiny, která se stanoví na burze, nemá co kecat a taky nekecá. Dalšími investicemi zdůvodnili všichni vlastníci distribuček růst regulovaných cen za distribuci a systémové náklady - tedy udržení stability sítě v situaci, kdy do ní práskají náhodné, neregulovatelné a nepředpověditelné výkony českých, ale zejména německých větrníků, slunečníků a měsíčníků. Pardon - měsíčníky nepráskají, nejsou - a byly by předpověditelné... ERÚ růst nákladů uznal - a těžko mohl neuznat.

Takový puncovaný pravičák, a bude snad zpochybňovat trh...

J. Šimek 28.6.2010 15:36

Re: Člověče, když o něčem diskutujete, tak

Až na to, že ke zlevnění o pokles na burze nikdy nedojde, ani přibližně. Ta tak plní svoji funkci jen z poloviny. Nedokázala snížit cenu pro odběratele, respektive o směšnou část, takže v paxi je na dvě věci.

Naprosto nic to není proti trhu, ale proti psudo-trhu, kdy burza slouží pouze a jedině k formálnímu vysvětlení růstu ceny.

Takový chytrolín a nevšimne si zásadního zádrhele energetické burzy.

V. Novák 28.6.2010 16:54

Ale samozřejmě, že došlo.

U silové elektřiny - a Chrenek se svou Moravia Energo dopad jak dopad. Ono se to spekuluje, když cena jenom roste! Jenže růst přestala, ba snížila se značně - a jeho Velcí Spekulanti radši nechali firmu zkrachovat.

Cena pro odběratele se NESTANOVÍ na burze. Stejně jako se na burze nestanoví cena u OMV za rohem. Na burze se stanoví cena MWh a spíše GWh. Silové elektřiny...

J. Šimek 28.6.2010 18:44

Re: Ale samozřejmě, že došlo.

Tak teď jste se usvědčil jako lhář. V 14.48 píšete "Míra zisku ČEZu je dána cenou, která se tvoří na trhu nejtrhovatějším - na burze." A v 16.54 už cena pro odběratele není stanovena na burze.

V. Novák 28.6.2010 19:01

Re: Ale samozřejmě, že došlo.

Cena silové elektřiny se stanoví na burze - dokážete to pochopit, voni troubo?

Silové elektřiny - ráčej si najít co to je, já nemám sílu na vysvětlování takových elementárních pojmů takovým agresivním ignorantům, jako ráčej bejt voni...

Na burze se stanoví cena silové elektřiny, cenu za přenos, distribuci a systémové služby reguluje ERÚ a marži si určuje každý obchodník.

Mein Gott, co to taky pouštěj ke klábosnicím...

J. Šimek 28.6.2010 19:24

Re: Ale samozřejmě, že došlo.

Nikdy jsem nezpochybnil složení koncové ceny elektřiny.

Jsem ale zásadně proti, aby byla burza označována za trh nejtrhovatější pro stanovení ceny. Pro spekulany třeba, pro koncového spotřebitele se ukazuje, jako naprosto bezcenná. Funguje v rozporu s principy trhu. Konkurence a trh přinášejí zlevnění pro spotřebitele, ne pro nějaké spekulanty.

V. Novák 28.6.2010 15:32

Nejde ani zdaleka jen o peníze.

FVE a VěE mají nestabilní výkon, který jejich provozovatele ani nenapadne nějak stabilizovat. Až budou větrníky a slunečníky stejně ovladatelné a tedy použitelné pro síť jako uhelné elektrárny (o vodních, plynových nebo přečerpávacích nemluvě) nebo stabilní jako JE - pak nechť jejich elektřina soutěží na volném trhu s elektřinou z jiných zdrojů.

Do té doby bude na volném trhu neprodejná za libovolnou kladnou cenu.

J. Šimek 28.6.2010 15:43

Re: Nejde ani zdaleka jen o peníze.

Proč by FVE a VěE nemohly soutěžit s JE, když současná cena z JE je lepší jen proto, že do ní není započítána cena na lividaci jaderného odpadu. Jen co ČEZ někde uplatí nějakou lokalitu, tak uvidíme to zdůvodnění růstu cen - burza neburza - na tu dardu za úložiště, jeho ochranu a provoz.

V. Novák 28.6.2010 17:08

Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete

o věci něco přečíst (a tím nemyslím Příručku politického školení zeleného mužstva) než začnete o ní žvastat? JE je jediná, kde je v ceně elektřiny započítáno jak naložení s odpadem, tak likvidace elektrárny. Patřičný obolus se odvádí na účet a o jaderný odpad (tedy v případě vyhořelého paliva spíše energetickou surovinu) se postará Správa úložišť. Ne ČEZ.

Nejste vy humanitně vzdělán? To by vysvětlovalo jak vaše neznalosti, tak ochotu žvanit o něčem, o čem máte šajna asi jako sousedovic kočka. Přinejmenším pro české humanitní vzdělance je to typické.

Mimochodem - cena byla stanovena pro nejpitomější (a proto Zelenými prosazený) způsob zacházení s "vyhořelým" palivem. Technika by trvalé uložení a znepřístupnění suroviny, obsahující naprostou většinu využitelné energie nenapadlo ani ve snu. Ledaže by se mu zdálo, že zešílel...

J. Šimek 28.6.2010 19:03

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete

Pardon, ale nebylo kopnuto do hlíny, takže správa úložišť(trvalých) se stará leda o papíry. Kdo se stará o účet s penězi za odpad a likvidaci by mě fakt zajímalo a kolik tam je taky.

Kardinální problém - tak proč to stojí "na dvoře" Temelína, když je to surovina ? Tak to stačí výhodně prodat a hned se zlevní elektřina. Jednoduchý princip trhu.

Osobní výpady ohledně vzdělání Vás usvědčují jen z toho, že Vám došly argumenty. Já nejsem sprostý nebo blbý. To jen Vy na víc nemáte.

J. Frankl 28.6.2010 19:15

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete

Proč bych něco co bude v budoucnu vhodné jako surovina teď prodával,když mám dost místa "na dvoře"?

J. Šimek 28.6.2010 19:26

Re: Pro Gotta, člověče, opravdu si nechcete

Podle stejného principu je ale třeba pohlížet i na alternativní zdroje energií. V budoucnu to taky může být šlágr.

J. Hanzal 28.6.2010 9:36

Ještě

jste ve svém článku zapoměl na jeden eko. zdroj - liščí ocas a ebonitovou tyč (hůl). Ty lišky bych vypustil, ale ty hole použil právě na ty ekoteroristy, jenže to je už asi pozdě.

V. Kolman 28.6.2010 10:40

Re: Ještě MALÁ TECHNICKÁ PŘIPOMÍNKA

Ono by použití liščích ohonů + ebonitových tyčí pro výrobu elektrického proudu bylo pane Hanzale VELMI - VELMI složité.

      V evropské elektrizační soustavě by Vámi zmíněné ebonitové tyče musely být ČTYŘI! Tři aktivní + čtvrtá, která by tvořila t. zv.: "nulálk" Tři aktivní tyče by musely být třeny třemi liščími ohony 100x za sekundu (dříve vteřinu) s fázovým posuvem 120° mezi jednotlivými tyčemi, což už samo o sobě by bylo dosti obtížně technicky proveditelné. Dále by ale musela být (k dodržení "střídavosti" takto vzniklého proudu) prováděna komutace polarity 50x za sekundu u každé ze tří tyčí, samozřejmě také s patřičným fázovým posuvem. O použitelnosti tvaru výstupního napětí, který by od sinusového byl na hony vzdálen se lze jen stěží dohadovat. Tolik malá technická připomínka.

     Jinak s Vámi celkem souhlasím a přeji Vám hezký den :-))

J. Šimek 28.6.2010 11:57

Re: Ještě MALÁ TECHNICKÁ PŘIPOMÍNKA

Sranda je to převeliká, ovšem prakticky kompletní výrobu z Temelína stále vyvážíme. Nějak stále není vidět ten nedostatek, kdy budou muset zelení přijít s těmi ebonitkami. Prognóza nedostatku se stále odkládá. Kde je chyba ? Snad ne u energetických expertů typu pana autora článku ?

O. Vašek 28.6.2010 15:06

Re: Ještě MALÁ TECHNICKÁ PŘIPOMÍNKA

Odkládá se splnění té prognózy a je to dobře. Dosáhnout nedostatku energie (a čehokoli) je ideál jednak blbců a jednak těch, kdo se na tom napakují.

J. Šimek 28.6.2010 15:15

Re: Ještě MALÁ TECHNICKÁ PŘIPOMÍNKA

Ovšem ve jménu té prognózy se zdražuje elektřina a zahajuje se dostavba Temelína.

J. Šimek 28.6.2010 9:03

LInky

Tak když se "nezávislé" energetické studie jen rojí, tak kde jsou na ně linky ? Hlavně na ty s doporučením šlapadel s dmychadlem.

To bude mít autor těžký, leda by něco takového sám rychle vypublikoval.

Neuvést zdroj, proti kterému autor tak plamenně vede svoji agitku je minimálně neprofesionální a nechápu, čím při takovém přístupu může být prospěšný pro Českou nukleární společnost. Leda by to byl je PR energetický spolek.

V. Kraus 28.6.2010 9:42

Re: LInky

Například tato energetická studie je Hnutí Duha je asi měsíc stará:

http://hnutiduha.cz/publikace/detail-publikace/article/chytra-energie/

Samozřejmě, že tato studie je rovněž "nezávislá". 

J. Šimek 28.6.2010 11:51

Re: LInky

A ty šlapadla a dmychadla jste tam našel kde ?

V. Kraus 28.6.2010 12:08

Re: LInky

Studie tvrdí, že nepotřebujeme nové a už vůbec ne velké elektrárny. Že si vystačíme s decentralizovanou obnovitelnou energetikou doplněnou inteligentními sítěmi a s úsporami.

Větrník u každé vesnice, solární panel na každé střeše, elektrárna v každé továrně - to všechno tam v podstatě je. Jen to šlapadlo s dynamem v každé domácnosti pro případ nouze si tam autor přidal jako nadsázku.

J. Šimek 28.6.2010 12:59

Re: LInky

Myslíte, že autoři publikace jsou jeden blbec vedle druhého a disponují penězotoky konkurujícími ČEZu, Czech coalu a podobným firmám, které proti úsporách, diverzifikaci a novým technologiím mají páky i na premiéry a ministry ? Kdo z nich může za svou práci dostat prémii 3/4 miliardy korun (aby z ní pak mohl poslat na účet prezidentova synka 100M, jistě zcela nezjištně :-)) a být tak těm firmám v účinné opozici ?

Mě vychází, že autor článku poněkud nedosahuje úrovně autorů zmiňované publikace (nebo ne všech), aby si mohl dovolit takto PRovitě psát a zaštiťovat se svým členstvím v nějaké instituci.

BTW - máte problém s decentralizací, dobrá. A co úspory ? Aspoň ty jsou popsány správně, nebo je lepší současné energetické obžerství a šetřit je blbost ?

V. Novák 28.6.2010 14:57

A to jste si vycucal z čího palce?

Vychází vám to z čeho?

Co se úspor týče, tak Západ zelení a šetří zhruba o 20 let déle než bývalé lido-demo. S výsledkem tím, že Němci i Rakušané mají vyšší spotřebu elektřiny na osobu než my (s naším energeticky náročným průmyslem, jehož výrobky ovšem Němci i Rakušané s klidem  konzumují), kteří šetříme o těch 20 let kratčeji. Zatím jsem nenašel příklad státu, který by skutečně ušetřil - ony se sice zavádějí úspornější spotřebiče, ale zato je jich více.

Švédové, kteří se před nějakými 30 lety rozhodli, že za 30 let nahradí atomové elektrárny šetřením a alternativními zdroji honemhonem ruší zákon a povolují si nové jaderné bloky - halt ani u Tre Kronor se nepodařilo poručit větru dešti. Mimochodem - Švédové spotřebovávají 3x více elektřiny na osobu, než my. Ovšem oni mají elektrárny na tocích s obrovským spádem do fjordů. Dokonce si je můžou komplet zatesat do skály.

J. Šimek 28.6.2010 15:12

Re: A to jste si vycucal z čího palce?

Nepochopil jsem Vaši argumentaci. Asi nějaká skrytá nadsázka.

"...zavádějí úspornější spotřebiče, ale zato je jich více.". To jako že se mohlo na úspornější spotřebiče kašlat, stejně to je na nic ? Pak mi stačilo odpovědět - ano, je lepší současné energetické obžerství a šetřit je blbost.

Hodně mi připomínáte jednoho pána s plakátu s pihou. Ten zas tvrdil, že se dluhy přece nesplácejí. U Vás je to o šetření.