Neviditelný pes

ENERGETIKA: Konec jádra v USA?

18.5.2013

Už i USA začaly odstavovat malé jaderné reaktory, co bude s jadernou energetikou dál?

Firma Dominion, jako první americká firma po několika desetiletích, minulý týden natrvalo odstavila v Kewaunee tlakovodní jaderný reaktor o výkonu 574 MWe, přitom ten je licencován až do roku 2033. Předtím se snažila tento reaktor z roku 1974 prodat už několik měsíců. Nikdo nekoupil. Co za tím je?

Peníze. Copak jiného. Jak řekl ředitel Dominion, "vyrábíme v Kewaunee elektřinu za 4 centy/kWh, ale trh ji od nás kupuje za 3 centy/kWh", (pro Evropany, s trhem hodně nad 30 EUR/MWh, je to oboje láce – převedeno na EUR, Dominion vyrábí za 30 EUR/MWh, ale americký trh od nich kupuje za 23 EUR/MWh ).

Důvodem nízké ceny je extrémně levný břidličný plyn a malá poptávka po elektřině ve Wisconsinu. Cena plynu klesla, jak je vidět na grafu, na některých místech (tj. ne všude) v USA od roku 2008 přibližně třikrát. Od roku 2009 plynové elektrárny masivně nahrazují ty uhelné po celé zemi. Minulý týden padla první jaderná.

Znamená to konec i dalších jaderných zdrojů v USA?

gasss

Ne. A to vědí i u Dominion - před měsícem ve stejné firmě oznámili, že chtějí ve Virginii stavět nový varný jaderný reaktor ESBWR. Tento reaktor je výkonem cca 3x větší (a modernější, a tedy i ekonomičtější) než ten odstavovaný. K tomu plyn na východním pobřeží není tak levný jako u Kewaunee. Navíc poptávka po elektřině je (a hlavně BUDE, až tento reaktor bude stát) zde větší.

Dominion, jako firma zaměřená na kratkodobý (z hlediska energetiky) profit,si před akcionáři nemůže dovolit počkat, až volatilní trh s plynem zdraží, a takodstavuje reaktor na jednom místě. Ovšem naopak si nemůže dovolit promarnit příležitost, až plyn zdraží za několik let (jako se u volatilního plynu stalo mnohokrát), a tak chce stavět v jiném místě – a samozřejmě bude stavět reaktor modernější a ekonomičtější.

Co z toho plyne pro nás? Nic. V Evropě je trh se zemním plynem na úplně jiné, výrazně vyšší úrovni než v USA (pro zájemce porovnání zemí a různých jednotek přikládám odkaz) a ceny elekřiny jsou také úplně jinde.

A mimochodem, když už píši o Evropě – Turecko, po rozhodnutí stavět ruské VVER reaktory, podepsalo další kontrakt na stavbu reaktorů ATMEA1 od firem Areva a Mitsubishi (Areva neudělala stejnou chybu jako v ČR a nenabídla Turkům reaktor EPR).

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.zpět na článek