Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kirast

14. 5. 2008 7:15
Doufejme

"Doufejme tedy, že po zveřejnění výsledků dlouhodobé a systematické práce zmiňované komise najdou naše politické elity odvahu definovat a především důsledně řešit zásadní otázky energetické politiky státu a že tak ztratí své opodstatnění níže uvedené konstatování autorů studie ..."

Pokud voliči nezmění své preference (a toho se obávám, že to tak bude), tak budou jakékoliv práce odborníků na dvě věci. Žádná věda ještě nedokázala přivést k rozumu věřící jenom diskuzí o nesmyslnosti jejich dogmat.

0 0
možnosti

Wabi.

12. 5. 2008 21:06
Nezbývá než např. s Gandalovičem konstatovat, že trh vše vyřeší.

V Dukovanech bylo třeba možno potkat maďarské svářeče. Jak se tam mohli dostat, když vstupní testy a psychotesty jsou jen v češtině, je u boha.:-/

0 0
možnosti

Ladislav N. :-)))

12. 5. 2008 23:09
Re: ...možno potkat maďarské svářeče

Asi uměli kvalitně svařovat. To se dá prověřit na hotových svárech,. ne na psychotestech. ;-)

0 0
možnosti

Skoroprduch

12. 5. 2008 14:21
Provozní personál

Ve firmách velké energetiky (elektrárny / teplárny) provozní presonál "zraje" 3-5 let. Toto se dá celkem zvládnout. Obsluha si musí osvojit provozní předpis a potom získat provozní zkušenosti na daném zařízení. Výrazně horší to je ve firmách které velkou energetiku staví a uvádějí do provozu. Provozní personál energetického zařízení má povolenou obsluhu pouze na zařízení které odpovídá provoznímu předpisu. Technici uvádějící zařízení do provozu přijdou k zařízení které je mrtvé a zkouškami a seřizovacími pracemi se musí toto zařízení uvézt do stavu kdy odpovídá provoznímu předpisu. Technici schopní provádět tyto práce jsou dnes v předdůchodovém a důchodovém věku. Dříve se rekrutovali z již provozovaných energetických zařízení a po nějaké době spolupráce s pracovně starším kolegou začali pracovat samostatně. Pro mnoho byla motivací možnost práce v zahraničí. Tato motivace pominula a výdělky jsou v tomto oboru celkem nic moc - bez přesčasů je to průměr. Přesčasy není možno dělat protože okamžitě jsou do firem tlačeni nezaměstnaní a protože je zde velká zodpovědnost a tlak na stálé vzdělávání v oboru nikdo dlouho nevydrží a raději lidé přecházejí do klidnějších profesí. Zkušební technici se nedají najít na každém rohu a tlak na ceny zakázek zlikvidoval tuto náročnou profesi. Bez těchto techniků se energetika uvádět do provozu nedá. Mnoho firem dokáže železo smontovat, málo firem dokáže ze železa udělat energetické zařízení. Jsem hodně pesimistický jak bude pokračovat další vývoj.

0 0
možnosti

Tino

12. 5. 2008 14:51
Re: Provozní personál

 Jak bude pokračovat další vývoj, to rozhodne úplně někdo jiný, než současní "kapitáni" energetiky. Ti současní se napakují do maxima a trosky energetiky u nás úspěšně levně získá zahraniční nadnárodní subjekt. A dílo bude završeno. Politici na tom budou podobně, jen doufejme, že nepříjdou po nich taky nějací nadnárodní, ikdyž nedivil bych se kdyby EU se postarala o naše politické potřeby importem politiků k nám. Potom už nám zůstanou montovny a cizokrajní zaměstnavatelé, budeme se nuceně učit korejsky, hindsky, vietnamsky aby jsme našli práci. Střední třída už je a bude i nadále v troskách a ti vzdělaní půjdou za chlebem do světa krást práci. To bude ta globalizace, kde národ nepotřebuje vzdělání, protože blbci jsou nejlíp ovladatelní. Něco se jim slíbí a oni jdou jako stádo krav za troškou soli. ;-(

0 0
možnosti

Jura Jurax

12. 5. 2008 13:59
trend doby

V dnešní době, kdy se v manažerských kruzích bez jakéhokoliv uzardění stále běžně vychází z teze, že jeden mladý hoch s diplomem z vysoké školy ekonomického směru popř. ještě vylepšený s MBA bez problémů strčí do kapsy několik techniků po padesátce ... jojo, a jak nastanou průsery tím strčením do kapsy vyvolané, managoři se - pochopitelně v souladu se svým kariérním plánem - přesunou jinam, nejlépe výš; po několika takových výměnách se dostanou tak vysoko, že přestanou škodit - někteří se dokonce i něco naučí. A mezitím ti technici ty průsery řeší - a vyřeší, protože jinak bychom tu už byli dávno v perdeli ... :-D;-)

0 0
možnosti

JJ

12. 5. 2008 14:18
Re: trend doby

Ted je otazkou, kdo je na tom lepe - tan technik, ci ten s MBA?

0 0
možnosti

Zdeněk

12. 5. 2008 13:25
Pane Nejedlý, ještě jednou.

To kvůli omezenému rozsahu příspěvku.

Nevím, čím přesně se komise zabývá. Pokládal bych ale za tragickou chybu, kdyby se její práce omezila jenom na otázky výroby energie a to ještě jenom na elektroenergetiku. Osobně si myslím, že mnohem větší problémy můžeme mít už v blízké budoucnosti se zásobováním teplem. A to mimo jiné díky příliš velké orientaci na plyn. Teplárenské společnosti sice tvrdí, že mají diverzifikovanou skladbu paliv, ale skutečnost je úplně jiná. Ve skutečnosti je mnoho oblastí (například levobřežní část Prahy), které mohou být vytápěny pouze jedním palivem (v tomto případě plynem). Nemluvě o lokálním topení plynem ve všech velkých městech. Problémy s dodávkami plynu v zimě by pro Prahu mohly být katastrofou srovnatelnou s povodněmi.

Největší problém, který před námi stojí, to není nedostatek výrobních kapacit, ale nedostatek energetických surovin. Komise by se proto měla zaměřit nejen na stranu výroby, ale také na stranu spotřeby energie. Mimo jiné by se měl odpovědně posoudit rozsah budoucí silniční dopravy, aby se zamezilo zbytečným investicím a plýtvání půdou. (Teď jsem někomu asi šlápnul na kuří oko, ale k PeakOilu došlo v květnu 2005 - od té doby se už těžba ropy snižuje.)

Ještě jedna perlička na závěr. Nové jaderné bloky by měly být decentralizované a stavěné v blízkosti velkých aglomerací, aby bylo možné jejich odpadní teplo využívat pro vytápění.

0 0
možnosti

Tino

12. 5. 2008 13:35
Re: Pane Nejedlý, ještě jednou.

 Vy jste se nějak rozjel:-) Ale to už byste chtěl fakt příliš, když požadujete tak širokou koncepčnost. Ta komise by musela mít přímo celovládní rozsah. Jako príma fleky by to nebylo marný, ale nečekejte jakékoliv rozhodnutí od komisí. Daleko víc bych očekával od závislosti energetické firmy na sobě samé, ovšem jen v případě pestré konkurence. Monopolizace energetiky u nás je vražedná a zvláště proto, že má v ní spoluúčast stát. Slibovaná konkurenčnost prostředí v energetice se poněkud zahrála do autu a tak namísto snahy manažerů o zlepšení stavu se žádá po státu vyspravení děr. Komisí to rozhodně nezalepí!!

0 0
možnosti

Zdeněk

12. 5. 2008 12:59
Pane Nejedlý,

velmi rád jsem se začetl do diskuse k Vašemu článku. Mozaika názorů dává vcelku jasný obraz nejen o stavu energetiky, ale i o jeho příčinách. Nicméně dovolím si přispět.

Mimo jiné došlo ke ztrátě vertikálního rozměru pracovních týmů. Tj. jejich věkové a zkušenostní struktuře. Odborník pro energetiku se nevychová během 5 let. Pracovní tým musí obsahovat odborníky, kteří odvádějí práci, ale také budoucí odborníky, kteří se to teprve učí, a zkušené experty, kteří třeba díky věku nejsou na špičce produktivity, ale mají mnoho zkušeností k předání. V období "loupeživého kapitalismu" (jinak to nazvat nedokážu) byly odhazovány neproduktivní složky. Například tak, že se klíčoví odborníci osamostatnili, přičemž si odnesli ze svým původních zaměstnání (a to bez náhrady) to nejcennější - knowhow. Z pozice garážových firem, které se nezabývají zbytečnostmi, jako výchova následující generace odborníků, a které získaly zadarmo knowhow, potom mohli cenově konkurovat bývalým zaměstnavatelům, dnes pejorativně označovaným jako molochy socialismu. Téměř monopolní odběratelé technických prací na to samozřejmě velmi dobře slyšeli a pod heslem snižování nákladů finančně zadusili to, co z jejich bývalých dodavatelů zbylo. Během let 1990 až 2005 pamatuji jedno snižování stavů za druhým. A ne o procenta, ale o desítky procent. Pak přišli úspěšní privatizátoři s přístupy jako: "Když nejsou zakázky, tak snížíme stavy, a až se zakázky objeví, tak ty lidi zase nabereme." Jen příklady, které jsou nošením dříví do lesa. Každý, kdo dělal v energetice, tohle zažil na vlastní kůži a žádnou studii o vývoji počtu pracovníků k tomu nepotřebuje.

Krátce, aby firma mohla být dlouhodobě dodavatelem v energetice, musí mít minimální kritickou velikost a musí přežít i v dobách, kdy po jejích produktech není poptávka. A i tuhle skutečnost musí ceny prací respektovat. Uvědomují si tohle manažeři ČEZ ? A uvědomuje si to komise ?

Překvapilo mě, že jsem se o vzniku komise dozvěděl z TV. Zase o nás bez nás ?

0 0
možnosti

JJ

12. 5. 2008 13:37
Re: Pane Nejedlý,

CEZ si to uvedomuje, proto taky vyboxoval zpatky distribucky a ma zahranicni expanzi.

Co se tyce odborniku, pokud existuji v tech garazovych firmach, tak by to velky problem byt nemel.

0 0
možnosti

portwyn

12. 5. 2008 11:53
Spolehlivost, zkušenost?

To je přece nemoderní. Dobře má být placen dynamický MBA (mladej, blbej, arogantní) do 30 let, který se s ničím nepáře...aspoň to tak vyzerá :-/

0 0
možnosti

portwyn

12. 5. 2008 11:54
Re: Spolehlivost, zkušenost?

Tento příspěvek reaguje na komentář JJ níže (s nímž jinak souhlasím).

0 0
možnosti

Tino

12. 5. 2008 11:21
Školství je primárně záležitostí státu?

Socialistické představy, že školství je primárně záležitostí státu, dávají ČEZu alibi pro nedostatek odborně vzdělaných zaměstnanců. Nějak přehlíží, že podle Zákoníku Práce je zaměstnavatel povinen zajistit odborný růst a vzdělání svých zaměstnanců v oboru kde pracují. Bylo by velice snadné pro každého podnikatele požadovat po státu zajištění odborně vzdělaných sil. Zajisté, že stát dává možnost svým občanům se vzdělávat až po vysokoškolskou úroveň se státní podporou(mylně zdarma) do věku 26let. Každý kdo získá vzdělání v oboru, má vyšší možnosti uplatnění na trhu práce. Trh práce je však odvislý od poptávky a lukrativity v oboru. Co dělá ČEZ pro větší lákavost práce u něj? Nedělá určitě dost, když naříká na nezájem a nedostatek odborně vzdělaných. Patrně je to také tím, že stát je spolumajitelem ČEZu a proto neschopnost státní byrokracie, politická nestabilita vlád spolu s nevůlí menežmentu ČEZu jsou brzdou řešešení závažných problémů ČEZu. Jestliže je problém odborných sil záležitostí hlavně státu, pak jistě nebrání nic tomu, aby byly uvolněny velké finanční prostředky z divident ČEZu a stvořena odborná energetická školská výuka a to programově pro ČEZ. Příkladem by z historie mohl být třeba Baťa, který si zajistil pro svou prosperitu vše co bylo zapotřebí a na své konto. STÁT NENÍ DOJNÁ KRÁVA! Jestliže firmy prosperují, měly by vracet větší část do svého rozvoje, do budoucnosti.

My všichni jsme zákazníci ČEZu a platíme dost tvrdě a ohledů na naši solventnost se nikdy nedočkáme. Proč bychom měli tolerovat gigantu ČEZ úsporná řešení jejich problémů s pomocí státu?!

0 0
možnosti

qwert

12. 5. 2008 10:51
podstata problému???

Když chtěl před 75 lety podnikatel zaměstnance, postavil jim rodinné domky, když chtěl kvalifikované zaměstnance - vychoval si je, když potřeboval více elektrické energie, postavil vlastním nákladem elektrárnu pro potřeby podniku.

Poněkud tedy nechápu to SKUHRÁNÍ nad nedostatkem techniků v energetice. Brání snad ČEZu (ČEPSu) něco v založení technického institutu, kde si bude vychovávat kvalifikovaný presonál? Brání snad ČEZu někdo v tom, aby pořádně, tak jak by odpovídalo příjmům takového energetického gigantu, zadotoval SPŠ elektrotechnické, včetně jedné z nejlepších, která je na Na příkopě v Praze (SPŠ Františka Křižíka)?

0 0
možnosti

Jura Jurax

12. 5. 2008 14:07
Re: podstata problému???

Brání snad ČEZu (ČEPSu) něco - brání. proč by vyhazoval vlastní peníze, resp. peníze akcionářů, a vychovávali si odborníky, když to můžou vyskuhrat od státu. Pikantní je, že stát je akcionářem ČEZu.

0 0
možnosti

JJ

12. 5. 2008 10:45
Nejdramatictejsi je to v jadernem sektoru, kde

ve svete v podstate chybi dve generace pracovniku (vetsina lidi prisla v dobe puvodni velke vystavby a potom to nejak zamrzlo a jadro uz nebylo v kurzu).

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz