9.6.2023 | Svátek má Stanislava


ENERGETIKA: Když jeden tratí, mohou ostatní ziskat

10.5.2012

Vítězný Hollande + zbořený Fessenheim = šikovní Němci v Plzni?

Nicolas Sarkozy měl jaderné choutky skoro napoleonské: před dvěma lety chtěl prodávat jaderné reaktory všem okolo Středozemního moře, od Káhiry až po Řím. Dokonce i Muammara Kaddáfího kvůli tomu v Paříži štědře hostil, když mu nabízel jaderné reaktory od Arevy. Po Fukušimě a arabském jaru tato taktika jaksi vzala za své. Ovšem Sarkozy se rychle v nové situaci zorientoval a hrdinně své bývalé kamarády v Libyi vybombardoval. Ale ani to na náskok preferencí Francoise Hollanda letos v prezidentských volbách nestačilo.

A to by socialisté ve Francii rádi své prezidentské vítězné tažení potvrdili i v parlamentních volbách. Očekává se, že se zopakuje situace z roku 1997. To Lionel Jospin, aby nalákal zelené do vlády, oznámil uzavření rychlého reaktoru v Creys-Malville. (Ironii je, že na tento reaktor v roce 1982 zelený aktivista Chaïm Nissim vystřelil pět protitankových střel a v roce 1985 už seděl - a, aby bylo jasno, nikoliv v base, ale v parlamentu.)

Tentokrát, jak mnohokrát avizoval, bude chtít Hollande zavřít dva jaderné reaktory ve Fessenheimu, aby zelené obměkčil. A to může být pro Arevu záchrana. Že to zní divně? Inu, Areva nyní staví po světě čtyři jaderné EPR reaktory: dva zpožděné projekty má v Evropě (Finsko a Francie) a dva se staví podle plánu v Číně. Nějak se to tak sešlo, že totožné a velmi kvalifikované práce se mají dělat ve stejnou dobu na různých místech. Opravdoví odborníci jsou na roztrhání, měli by být ve stejnou dobu v Číně i Evropě. Ale to platí jen pro rok 2012. V roce 2013 už nikdo tyto specialisty u Arevy potřebovat nebude, tedy pokud nedojde na stávajících reaktorech k dalším prodlevám. Následné reaktory, pokud se u Arevy stavět budou, budou až za několik let v Británii.

Zaměstnanci Arevy volí nohama - za první kvartál tohoto roku uteklo z firmy šestkrát více lidí než vloni. Bohužel pro firmu, utíkají především ti schopní... To v roce 2012 Areva nechce, nejlépe by bylo snížit stavy až v roce 2013. Jenže to se zase nehodí socialistům do nového vládnutí. Takže se nabízí řešení, aby se nemuselo ve Francii propouštět: začne se připravovat likvidace Fessenheimu (nyní nejstarší francouzská jaderná elektrárna se dva reaktory na obrázku, Hollande mluví o roku 2017). Inženýři budou mít na čas práci a bude se vyčkávat na nové projekty.

haut_fessenheim

Co v takovém případě udělá chytrá konkurence? V kapitalismu toho využije. Pokud stojí její fabrika třeba dvě hodiny autem od jedné pobočky takto zbídačované firmy, začne nespokojené zaměstnance konkurence přetahovat. Ano, z Plzně (Škoda JS) je to do Erlangenu (Areva) po dálnici méně než dvě hodiny autem. Asi se ptáte se mnou. Kolikpak k nám do Plzně z Německa letos přešlo lidí v jaderných oborech? Můj odhad je NULA, i když jich z Arevy odcházejí zástupy. Němečtí jaderní inženýři jsou dle mě nejlepší v Evropě, ale asi nebudou pro nás dost dobří. Anebo to je trochu jinak. Pokud je na Arevě po Fukušimě cítit enormní, až existenční snaha temelínský tendr vyhrát (a je to stará pravda - hladový vlk lépe běží), na straně plzeňského konsorcia tomu tak není. Indicií je mnoho: manažeři odpovědní za nový Temelín vypadají, že nepracují na plný úvazek, nechávají si paralelní funkce, aby se k nim snad mohli "po nevyhraném tendru" vrátit, chybí viditelný marketing, neexistuje standardní řízení projektu tendru, nevytváří se struktura nových lidí pro projekt. Až to navenek vážně vypadá, že by snad v Plzni byli nejraději, kdyby nový Temelín vyhrála Areva a nějaké drobky jim nechala.

O Temelín se ovšem neucházejí jen dvě firmy. Abych nevynechal třetího účastníka tendru: za oceánem se též děly zajímavé věci. Ředitel Westighouse Aris Candris oznámil k 1.4.2012 odchod s tím, že otěže firmy má po něm převzít Jim Ferland. A nebyl to apríl, tak se i stalo. Na celé tři dny. Třetího dubna Jim Ferland úspěšně a spěšně odešel k jaderné konkurenci Babcock & Wilcox. Někdo říká, že šlo o peníze, někdo, že o japonský styl senpai (先輩) a kōhai (後輩). Ať problémem bylo cokoliv, Babcock & Wilcox toho bleskově využil. Od čtvrtého dubna vede Westinghouse dočasně Shigenori Shiga. A pan Shiga hledá svého nástupce. Westinghouse bude mít letos minimálně 4 ředitele. Americký kapitalismus je prostě jiný než ten evropský.

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.