21.10.2019 | Svátek má Brigita


ENERGETIKA: Kdo v Česku nechce Temelín?

29.12.2012

Pomineme-li zeleně vyšinuté pomatence (kteří propagují biomasu, aniž by vědeli, jak vypadá) máme dnes v Česku tři skupiny vlivných lidí, kteří nemají zájem na výběru a výstavbě nových jaderných bloků. Pojďme se podívat, kdopak to je.

1) Nejvyšší management ČEZu. Znalost jaderných elektráren zde nehraje roli. Důležitá je doba výstavby nových bloků. Budou v provozu přibližně za 10 let. A jedna věc je jistá = v té době v dozorčí radě a představenstvu budou už úplně jiní lidé, možná i firma bude jiná. Současnému vedení jde o letošní bonusy, prodej letošních akcií. Manželka nechce rodinnou hrobku za 10 let, chce ji mít připravenou už teď. Vidina 10 let dřiny a budování úspěchu pro někoho jiného nenaláka. Je to moc práce za málo peněz a ještě s možností právních sporů po vyhlášení výsledků tendru.

2) Jaderné elektrárny jsou pro elektřinu základního zatížení cenově neporazitelné, například Dukovany vyráběji dnes za cca 20 EUR/MW.h . Proto jakýkoliv konkurent nových jaderných reaktorů – a to jsou zejména společnosti spalující či dodávající uhlí a plyn - jsou z nového Temelína doslova na prášky. Kdo to je? Energetický a průmyslový holding (vlastní PPF, J+T, D. Křetinský), Czech Coal (P. Tykač) a New World Resources (Z. Bakala). Kdo například sleduje opakovaná vystoupení analytika J+T, Michala Šnobra, který do zblbnutí opakuje, že jaderné elektrárny se nevyplatí stavět (dnes je cena elektřiny na Lipské burze lehce nad 50 EUR/MW.h), musí se usmívat. Ono to není tím, že by pan Šnobr nevěděl, že 20 je méně než 50. Jemu a J+T jde o jejich vlastní peníze a je jim jasné, že například jimi vlastněná Elektrárna Opatovice se hodnotě 20 nikdy nepřiblíží. Zajímavé ale je, že "nezávislá" média jako Česká televize a rozhlas tuto blamáž podporují a přihlouplé prouhelné kampani poskytuje prostor… Pravda je úplně jiná: Dnes, v době nízkých úrokových měr se naopak vyplatí stavět jen jaderné elektrárny a plynaři a uhlobaroni nevydělávají. Až úroky stoupnou, pozice se obrátí.

3) Ti, co nejsou u vesla. Však známe "české "státní" tendry". Pandury vybere jedna vláda. Přijde druhá a hned musí podmínky obchodu změnit. (Proč asi?) Gripeny vybere jedna vláda. Přijde jiná a rychle musí kontrakt změnit. (Proč asi?) A co vidíme teď? ČSSD už začala znevažovat tendr, protože by ráda vybírala dodavatele sama….

Mimochodem, při současných dvou účastnících tendru je i velmi jasně rozděleno, kdo by chtěl ruský a kdo americký reaktor. Tipnete si, který český poitik je nejvíce proruský a který nejvíc proamerický?

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.