Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ENERGETIKA: Kdo chvíli stál, již stojí opodál

Je těžké zaujmout pozornost v době, kdy celá veřejnost je zahlcena informacemi o koronakrizi. Jenže covid-19 se v průběhu jednoho, dvou let rozplyne v celkovém spektru viróz, které naše zdraví ohrožují, zatímco za deset, patnáct let budeme čelit jinému nebezpečí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J47u58r71a 67J64u17r17a26x

12. 1. 2021 18:28

Jojo, spalováním přes Germánii přecezeného ruského plynu se zbavíme fatální a politicky zcela nepřípustné závislosti na Rusku, do níž bychom upadli, kdyby naši jadernou elektrárnu stavěl Rosatom.

A navíc spalování plynu by určitě nevytvářelo zločinný kysličník, neboť plyn by byl cezen přes Německo!

0 0
možnosti
Foto

P46a76v15e22l 26R24a40d71a

12. 1. 2021 21:43

"Zločiným" nazýváte CO2 Vy!

Paroplyn ho umí produkovat 3x méně jak uhelky a několikanásobně rychle jak uhelné také dokáže najet na plný výkon.Výstavba takového zdroje je také násobně kratší. Tak proč ho v mixu nevyužívat tak ja to jiné zdroje nedokáží?

0 0
možnosti
BP

B53u81š10e58k 91P13a59v60e49l

12. 1. 2021 14:59

V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů

Praha 6. ledna (ČTK) - V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).

0 0
možnosti
PB

P51e80t51e 74B33r45i84c40h

12. 1. 2021 15:02

Každá přeměna energie i její akumulace má účinnost menší než jedna. Mnohdy mnohem menší!!

0 0
možnosti
PB

P48e76t90e 35B95r90i10c96h

12. 1. 2021 14:54

Skupina politiků a jejich pacholků tu pracuje proti zájmům ČR a její energetické soběstačnosti. Jsou organizováni ve stranách (např. Piráti, Zelení a další narychlo spíchnuté straničky) a všelikých iniciativách (např. Jihočeské a bůhví jaké ještě matky).

Nezávislost na Rusku si zajistíme paroplynkami poháněnými ruským plynem od německých překupníků;-€EU;-O

0 0
možnosti
JJ

J72u10r77a 85J86u16r76a14x

12. 1. 2021 18:06

Ano, vyznívá to jako blbý vtip, ale jak patrno, jsou blbci, kteří to myslí vážně a prosazují.

Nejspíš jsou zlobbováni, čti uplaceni, ruskými a německými plynaři - zadarmo by takovou hovadinu přece neprosazovali ... :-)

0 0
možnosti
FK

No a pak tu je ještě jedna alternativa, a ta je bohužel velmi pravděpodobná, totiž zásadní závislost na cizích zdrojích. Vzhledem k mimořádné složitosti rozhodovacího procesu (hlavně politické odvahy), žádná JE nebude. A budoucí stav našeho energetického mixu: uhlí nula, vývoz elektřiny nula, vlastní OZE do dvacetipěti procent a výroba elektřiny v dosluhujících JE. Překotně se budou stavět právě paroplynové elektrárny na ruskoněmecký plyn a využívat přetoků z německých OZE. Cena elektřiny bude ovšem německá. Vzniká logická otázka, čím to budeme platit. No výrobou v německých fabrikách na českém území, ale z německé energie pro německé zákazníky. Moc bych si přál, aby to bylo jinak.

0 0
možnosti
VP

V66a90ň15u85r59a 71P64e92t44r

12. 1. 2021 11:07

Vyhledem k současnému politickému vývoji představují největší politické riziko neokomunistické Spojení státy!!!

Rusko je dost typická demokracie, která není ovládána rudozelenými šílenci!

0 0
možnosti
LN

Rusko je hlavně samoděržaví s oslavovanou komunistickou historií. :-P

0 0
možnosti
MK

Bývaly doby, kdy ŠKODA Plzeň uměla vyrobit i dodat JE téměř sama - tak se teď budeme ještě 20-30 let dohadovat a pak budeme svítit loučemi a topit štěpkou v kamnech - podobně jako je tomu s výstavbou dálnic, vlakových koridorů a pod v ČR !!!!!!

0 0
možnosti
MP

Cituji chybnou úvahu autora: "... Napříč politickým spektrem panuje shoda, že koncem let třicátých tohoto století začne naše národní hospodářství pociťovat, že zdroje elektřiny nejsou v tuzemsku dostatečné. Ovšem jak elektřinu opatřit, v tom už shoda není. Jediné, na čem se shodnou všichni, je důležitost soběstačnosti zásobováním elektřinou. ... "

Bude Česko koncem třicátých let 21. století členem EU?

Pokud ano, pak by téma budoucí energetické politiky slušelo být celoevropskou záležitostí. Jenže pak se pro Česko rýsuje více alternativ naší budoucnosti, než je 100% soběstačnost Česka v zásobování elektřinou.

Je to skutečně "to jediné, na čem se všichni shodnou"?

0 0
možnosti
VP

V25a49ň66u23r42a 36P74e22t77r

12. 1. 2021 11:09

A odkud jako chcete elektřinu kupovat, Vy alternativo! NIKDE jí nebude dost!

0 0
možnosti
JN

Včera čtu, že Rakousku opět hrozil blackout, už snad po 240x, museli rychle zprovoznit uhelnou elektrárnu a zajistit více nákupů venku. Až ty blackouty opravdu nastanou, nálada lidí se rychle změní, nebude takové ticho po pěšině.

0 0
možnosti
LN

Přesně. Šílený komunistický dědek "Rada" už nejspíš vytěsnil z paměti, jak v Československu za komunistické totality, kdy prioritou byl těžký průmysl a vývoz polotovarů do SSSR, vypínali po večerech celým městům elektřinu, aby byl dostatek energie pro elektrické pece. Všichni museli mít doma zásobu svíček připravených na svícnech v pohotovosti, aby až zhasnou, byly snadno k nalezení. Pravda, byla města či oblasti, kde se tahle praxe uplatnila méně nebo jen zřídka, protože bolševici měli strach z na*raných dělníků a horníků v průmyslových centrech, která naopak měla prioritu v zásobování nedostatkovým zbožím.

A to jsme měli předimenzovanou výrobu elektřiny i rozvodnou síť oproti okolním zemím směrem na Západ, a těžíme z toho stále i dnes.

0 0
možnosti
MT

V této souvislosti se vyplatí sledovat pečlivě takové projekty, jako je ruský atomový prám Akademik Lomonosov a nové reaktory KLT-40S. Čína jde také s dobou, zatím jenom plány na ACPR100. Západ díky protiatomovému třeštění Zelených dost zaspal, prozatím jsou tyhle koncepty na úrovni vášnivých debat v proAtomových klubech. Naším cílem by mělo být postavit modulární atomovku, sice to nebude mít tu nejvyšší možnou účinnost, ale nebudeme ji stavět desítky let a neutopíme v tom miliardy, mělo by to být malé a rychle rozběhnutelné, tím pádem i lépe financovatelné a z pohledu kolik elektřiny vyrobíme na vloženou korunu korunu mnohem efektivnější než stávající model.

0 0
možnosti
LN

Myslím si, že o "miliardy" tady vůbec nejde. Když máme "dost peněz" na financování "Bilionového tunelu OZE" a "Green Dealu" vnucovaného šílenou EU/EK, tak vyřazením těchto ryze nábožensko-ideologických priorit uvolníme dostatečné prostředky na výstavbu jaderných elektráren.

Za peníze, které už padly do bezedné propasti vytvořené zelenými magory a jejich politickými spolupracovníky v Parlamentu (velká levicová koalice - viz Zák. 180/2005 Sb.), jsme mohli mít nejméně dvě velké jaderné elektrárny "zadarmo" i s pozlacenými klikami na dveřích. A jejich pomyslný počet se s časem zvyšuje spolu s dalším rozhazováním peněz na idiotskou "zelenou" politiku EU i našich domácích zelených magorů, jejichž činnost je koordinována ze zahraničí (Greenpeace a spol.).!!

0 0
možnosti
Foto

A mě přišla ponižující anexe Krymu a zamrzlá válka na východě Ukrajiny. Takové "kámoše" nepotřebuju.

Pěkný den.

0 0
možnosti
Foto

Vy máte raději ty, kteří už třicet let válčí v Afghánistánu nebo Iráku?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz