16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Pavel 12.1.2021 14:59

V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů

Praha 6. ledna (ČTK) - V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).

P. Brich 12.1.2021 15:02

Každá přeměna energie i její akumulace má účinnost menší než jedna. Mnohdy mnohem menší!!

F. Kusák 12.1.2021 15:52

Ano, je to přesně tak, jak jste na to upozornil. I akumulace ve formě stlačeného zemního plynu (LNG) není zas až tak levnou záležitostí (změna měrných objemů cca 100:1). Doprava zemního plynu plynovody není taky zas až tak levná, jak se někdy tvrdí. Plyn s musí vyčistit a pak se v kompresorových stanicích stlačuje až na 100 MPa a pak zase redukovat na nižší tlaky a pro domácnosti odorizovat. U nás se pak jen spálí a vypustí emise.

J. Kadeřábek 12.1.2021 15:39

Netřeba nic zkoumat. V roce 2013!byly v Německu realizovány první "výrobny" vodíku (2MW E.ON a 6MW Audi), který je přidáván k methanu do sítě. Výroba methanu je složitější protože probíhá prostřednictvím tzv. Sabatierovy reakce (4 H2 + CO2 → CH4 + 2 H2O) – sloučením dvou plynů – vodíku a oxidu uhličitého za vysokého tlaku a teploty. Tedy tyto exotermické reakce vyžadují značné možství energie. Ukládání takto draze získaného methanu do našich zásobníků má několik drobných háčků. Především je to majetková struktura a současné smlouvy s ukladateli (mj. i Slovenskem) dále je to mizerná kapacita pro výrobu elektrické energie. Jistě je to více než Dlouhé stráně (cca 6 hodin provozu) nebo směšná bateriová úložiště, ale stále je to zdroj jen na několik dní. A nápady, že se chybějící energie koupí postrádá základní premisu od koho. Kdo bude mít v Evropě přebytek energie kdykoliv si řekneme? Je to neštěstí když do energetiky mluví matematikou a fyzikou nepolíbení lidé.

V. Novák 12.1.2021 16:09

Endotermické.

Exotermická reakce energii vydává, endotermická spotřebovává.

L. Novák 12.1.2021 18:10

No jo, to zase nějaká partička "expertů" shrábne miliony do vlastní kapsy, aby zjistila, že je to z energetického hlediska nesmysl.

Něco stejně blbého, jako "odčerpávání CO2 z atmosféry a ukládání do podzemí". :-P