18.9.2020 | Svátek má KryštofDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ENERGETIKA: Jednoduché počtyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 74, poslední: 6.4.2007 12:46, přehled diskusí

Vývoz:
Autor: Harwey Datum: 6.4.2007 12:46

Je výhodnější vyvážet auta než energii na jejich výrobu. Jak ekonomicky, tak environmentálně. Jinak s jádrem článku spíše souhlasím, i když některé spekulace bych asi nedělal.

V energetice je nutné zároveň zvyšovat výrobu i šetřit:
Autor: JardaK Datum: 5.4.2007 21:17

Vydat se jen jednou cestou - buď šetření nebo jen zvyšování výroby elektřiny je nereálné. Při plánování výstavby nových energetických zdrojů je nutné počítat se současným trendem zvyšující se spotřeby ale zároveň je nutné hledat cesty jak spotřebu snížit. Snižování spotřeby bohužel není jednoduchá věc a je dost nepravděpodobné že bude rychle objeven nějaký zázračný způsob, jak rychle snížit spotřebu o 5, 10 nebo dokonce 20 %. Musí se jít cestou postupných kroků v úsporách, které nikdy nebudou dost rychlé, a současně je nutno začít budovat nové energetické zdroje, abychom se při nižší dynamice úspor než jakou bychom si všichni přáli, nedostali do energetické a potažmo tím v budoucnu i ekonomické pasti. Pokud se budou budovat nové zdroje, pak je pochopitelně nutné využít všech dostupných alternativních zdrojů, ale ty ani v nejoptimističtějších předpovědích nemohou dosahovat víc než několik procent naší energetické spotřeby. Jedinou reálnou možností pro blízkou budoucnost tak pochopitelně zůstává jaderná energetika. Neprodukuje skleníkové plyny, má dostatečný výkon, je technicky zvládnutá a tolik diskutovaný jaderný odpad v sobě skrývá stále ještě více než 90 % využitelné energie. Potíž je jen v tom, že při dnešních technických možnostech se jaderný odpad obtížně a draze přepracovává. V budoucnu ale bude jaderný odpad zlatým dolem energetiky. Takže zatím je jej třeba jen inteligentně skladovat a naši vnuci nám za něj ne jen že nebudou spílat, ale poté co jej bude technicky ale i společensky reálné zpracovávat, na něm budou  dokonce i profitovat. Státy které se touto cestou nevydají budou mít za deset, dvacet nebo třicet let problémy. Se stavbou nových elektráren je třeba začít rychle. Jejich stavba není tak rychlá jako stavba nákupního střediska na zelené louce !

..navrhuju energicky trit tyc liscim ocasem:
Autor: jara cimrman Datum: 4.4.2007 18:06

....aby bylo dost elektricky energie....zatim sice staticky ale to se potom rozhejbe....

Velmi logické:
Autor: PetrK Datum: 4.4.2007 16:03

Pomalu, ale jistě dosluhují staré elektrárny, proto je chce ČEZ modernizovat, resp. postavit nové, které budou spalovat uhlí a tudíž přispívat ke znečišťování ovzduší. Vím, že současná energetická politika vlády je úlitbou Bursíkovi a jeho boys, nicméně doufám, že rozumně uvažující odborníci mají někde v šuplíku připravené plány na výstavbu nových jaderných elektráren, protože jinak se může stát, že budeme sbírat louče a hledat vhodné jeskyně.

Vy tomu opravdu věříte?:
Autor: Enik Datum: 4.4.2007 15:35

Čemu? Že se při výrobě VW Pasat spotřebuje o 40% méně elektrické energie než při výrobě Škody Superb! Že by na tom VW bylo o 40% méně svárů? Nebo, že by dokonce v Německu bylo možné tavit železo při teplotě o 40% nižší nežli u nás? Že by prostě fyzikální zákony platily jinak v Evropě, a jinak u nás? To je přece blbost.

Srovnání výkonu HDP se provádí přes měnu. Pokud by hodnota naší koruny stoupla oproti euru na dvojnásobek (cca 14Kč/EU), pak by energetická náročnost naší ekonomiky na jednotku HDP proti zbytku Evropy klesla proti současnosti na polovinu. Problém tedy není v plýtvání, ale ve struktuře průmyslu. Pokud budeme i nadále montážní linkou Evropy, a potažmo celého světa, pak budeme potřebovat více energie než ostatní. Pokud by naše ekonomika produkovala špičkové know how, a prodávala jej do zahraničí, pak bychom měli mnohem menší energetickou náročnost na jednotku HDP. Jenže my know how dovážíme, a přetavujeme na zboží, což je energeticky náročné. V současné době u nás budujeme další automobilku. Jenže vyrábět ta auta je energeticky náročnější, než je vyprojektovat. Jenže projekt za drahé peníze dovezeme, a lisováním plechu a jeho svařováním si zvýšíme energetickou náročnost průmyslu. Zatím co autor toho vozu potřeboval ke své práci jen počítač, my si necháme postavit na zelené louce fabriku, a budeme k tomu potřebovat desítky MW výkonu abychom ta auta vyrobili! 

 Za těchto podmínek není možné šetřit. Pro snížení energetické náročnosti našeho průmyslu se musíme přeorientovat na jiné druhy technologií. Produkovat výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Nikoliv mlátit kladivem do plechu. Jenže ani tak primitivní věc naši politikové ještě nepochopili. A už vůbec to nechápou melouni.

Re: Vy tomu opravdu věříte?:
Autor: Jenda Datum: 4.4.2007 15:58

Zacal jste dobre ale ten konec ... az se nam to povede tak budem resit problem co se vsemi temi lidmi, kteri umi "mlatit kladivem do plechu". Prace pro ne nebude, ale zivit je bude potreba.

Re: Vy tomu opravdu věříte?:
Autor: Spotřeba Datum: 4.4.2007 16:36

Hmm - rakousko má o třetinu větší spotřebu na hlavu než my. Je to příklad správného směru vývoje, nebo je tam o třetinu více montoven, než u nás?

Re: Vy tomu opravdu věříte?:
Autor: Hisrtorik Datum: 4.4.2007 17:10

Produkovat výrobky s vysokou přidanou hodnotou by chtěl skoro každý, tak, jako by skoro každý chtěl být mistrem světa a skoro každá královnou krásy.

Jenže k tomu je třeba uspět v tvrdé mezinárodní konkurenci vedené stylem Catch as catch can.

Re: Re: Vy tomu opravdu věříte?:
Autor: Enik Datum: 4.4.2007 19:43

S tím vším já souhlasím. Tím spíš je zřejmé, že nejde o úspory ale o restrukturalizaci průmyslu a produkci výkonných mozků! Snížit energetickou náročnost současného hospodářství, podle představ Bursíka, je nemožné. Současný průmysl tu energii prostě potřebuje. Až budeme vyrábět high technologi, tak nám klesne energetická náročnost, a stoupne HDP!

zisk:
Autor: jirmisan Datum: 4.4.2007 15:02

firmy ČEZ z jaderný energie je  mi u pr. , mám důležitější starosti než co bud ev roce 2020(Y)

Re: zisk:
Autor: Hisrtorik Datum: 4.4.2007 17:07

Nevím, kolik je Vám let, ale ten rok 2020 PŘIJDE a pokud nejste dost starý, abyste předtím umřel, budet v tom muset žít.

Uvedu jeden případ ze svého okolí. Byl jednou jeden pán (tehdy nestraník !!) a ten roku 1978, to mu bylo cca 40 let, říkal, co je za deset let je pro mě nikdy. Pomocí kamarádenčoftu se soudruhy z StB se krátce poté dopracoval až do funkce náměstka. V listopadu 1989 zastával proti zaměstnancům normalizační linii a tak ho téměř ihned poté z té fabriky vyrazili. Jestli dobře počítám, bylo mu kolem 50 let.

Rozumný článek, ale do autora budou řezat:
Autor: portwyn Datum: 4.4.2007 14:50

zleva fanatičtí environmentalisté (něco jako "Zastavte český Černobyl!") a zprava fanatičtí ekonomisté ("fosilní paliva bychom měli pálit co nejvíc, když nám je příroda naděliia"). Nicméně nakonec to dopadne tak, jak autornavrhuje - prostě proto, že to jinak nepůjde.

Stranu zelených sponzoruje RWE Transgas...:
Autor: bp Datum: 4.4.2007 13:31

...takže oni budou dřív nebo později silou mocí prosazovat "ekologické" plynové elektrárny a přestavbu stávajících uhelných a jaderných na plyn.

To, že spalováním plynu na rozdíl od štěpení jádra vzniká CO2, je netrápí, protože aspoň se to jejich globální oteplování nezastaví (a s ním i přísun peněz do správných kapes). A to, že se s plynem dostaneme do závislosti na říši velkého medvěda, to už melounům, kteří jsou zelení jen na povrchu, nevadí už vůbec...

plynove elektrarny jsou horsi nez uhelne:
Autor: loiz Datum: 4.4.2007 18:41

samotne sice produkuji cca polovinu CO2 nez uhelne na jednotku vykonu, ovsem CH4 je daleko silnejsi sklenikovy plyn nez CO2, takze staci maly unik plynu pri tezbe a doprave, aby se bilance vyrovnala. Rusko udaje moc neuvadi, ale zapadni spolecnosti priznavaji uniky na urovni cca 4% produkce, coz cini plynove elektrarny asi 2x horsimi z hlediska prispevku ke sklenikovemu efektu, nez uhelne.

Re: Stranu zelených sponzoruje RWE Transgas...:
Autor: Emp Datum: 4.4.2007 19:04

měl byste někde zdroj, odkud víte, že SZ podporuje RWE? Věřil bych tomu celkem

Naprosto přesně. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 4.4.2007 12:14

Možnost systémového  a méně nákladného řešení jsme promeškali. Tak nám nezbývá nic jiného než řešení na individuální úrovni. Otázka nezní zda elektřiny bude dostatek. Otázka zní kolik bude stát.

Byl bych rád kdybyste měl pravdu. Re: Naprosto přesně. :
Autor: gerontusinza Datum: 4.4.2007 12:58

Ale bohužel nebude platit také otázka " nikoli jen dostatek, ale bude jen pro někoho?" Mám spíš obavy horší, bude vůbec pro nás?  V případě nedostatku státy budou trvat na tom, že přednost mají jejich občané. Jen pitomci současných vládních garnitur v ČR na své občany s.....

Pro někoho ano, pro někoho ne. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 4.4.2007 15:59

Žádné  pro "nás". "My" nemáme v garáži Rollse. Někteří mají, někteří nemají. S energií  je to stejné jako s jakýmkoli jiným zbožím. Energie není veřejným statkem. Připomínám, že platí co řekl MP : Jednotkou spotřeby není jedna kilowatthodina, ale jedna koruna.

Vy nepamatujete nedostatkovou ekonomiku a přídělové hospodářství:
Autor: Historik Datum: 4.4.2007 17:14

Myslel jsem, že jste starší. A my občané státu XY platí a to tak, že hodně, někdy to může být otázka života a smrti.

Re: Naprosto přesně. :
Autor: Bubik Datum: 4.4.2007 15:43

no, aby vůbec nějaká byla.

My starší jsme v podnicích elektřinu na příděl už zažili. Viz známé regulační stupně a zákazy vaření kafí a ohřevu teplé vody. Byly hodiny, kdy jsme museli vypínat i sálové počítače, což pro výpočetní středisko nebyla věc zanedbatelná......

Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: Saša Datum: 4.4.2007 10:25

čeká nás bída a silný pokles civilisační úrovně.

Re: Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: RomanL Datum: 4.4.2007 12:46

No, nás doufám ještě ne. Ale naši vnuci budou zřejmě zelené proklínat jako my komunisty.

Re: Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: L Datum: 4.4.2007 14:11

takže souhlasíte s tím aby Vám u domu vyrostlo úložiště jaderného odpadu. to je moc dobře, jinde ho totiž nechtějí:)

Souhlasím.:
Autor: Saša Datum: 4.4.2007 14:25

Ještě raději bych však byl, kdyby bylo tam, co mám rekreační chalupu. Kdyby na to měl dost velký pozemek, hned bych ho k tomu účelu nabídl.

Úložiště jaderné odpadu mimo jiné znamená, že se v dané lokalitě nebudou stavět další fabriky a sídliště, i to, že tam nebude žádný extrémní turistický ruch - a tedy je tam jistota klidu a nedotčené přírody pro všechny domácí.

Takže znovu: líbilo by se mi to.

Já také. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 4.4.2007 16:04

Třeba někdo už koupil a nabídne ;-P

Re: Re: Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: Bubik Datum: 4.4.2007 15:45

ANO, CHCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kdybych měl vhodný pozemek, pronajmu jim ho hned. Za roční peníze, které mne, moji rodinu a moje sousedy zabezpečí na několik generací dopředu.:-D

Re: Re: Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: Papouch Datum: 4.4.2007 16:15

klidne k nam do sklepa, aspon se nebudou kazit kompoty

Re: Re: Pokud se rychle nezačnou stavět nové jaderné elektrárny,:
Autor: RomanL Datum: 6.4.2007 10:47

Souhlasím a chci u svého domu úložiště jaderného odpadu. Nejsem totiž nevzdělaný pologramota...

Nás ? :
Autor: Sch.glosátor Datum: 4.4.2007 16:03

Spíš jak koho. Někomu v žaludku kručí už teď,  někomu kručelo vždycky, jinému nikdy.Když se kopnu do place, tak to také bolí mě, ale nikdy "nás" ;-P

Re: Nás ? :
Autor: Historik Datum: 4.4.2007 17:20

Víte, on profesor Koukolík ve své knize Vzpoura deprivantů napsal jednu důležitou věc. "My dnes žijeme v situaci, která nebyla/není normální. Nenormální je, že jsme už dlouho neměli žádnou válku." To mínil v tom smyslu, nebyli jsme vystaveni hrůzné zkušenosti války.

A pak platí NÁS, ač ne úplně.