Neviditelný pes

ENERGETIKA: "Férová soutěž" o Temelín a ruské Safari

29.7.2013

Náš premiér slíbil Rusům k Temelínu "férovou soutěž". Já si nepamatuji, že by kdy Rusové reaktory stavěli po "férové soutěži", a že by na tom kdy protistrana vydělala.

JE Temelín

Před více než měsícem, ve čtvrtek 13.6.2013, jsem byl v jihoafrické Pelindabě svědkem zajímavého rozhovoru mezi "Rusy" a "Jihoafričany"... (Pelindaba je místo vzniku jihoafrické jaderné bomby a dnes je tamní NECSA významný producent Mo99 pro medicínské účely.) Rosatom se, stejně jako nám, snaží Jihoafričanům prodat jaderné reaktory VVER1200 a v rámci toho nabízí i výstavbu "malého" výzkumného reaktoru Safari-II (nám nenabízí Rosatom ani Westinghouse "bokem" zatím nic).

V onen čtvrtek ruská delegace, doprovázená Němci z firmy NUKEM, tento nový výzkumný reaktor propagovala (tedy prezentovali ho Němci v angličtině a Rusové na to dohlíželi, abych byl přesný). Náhodou jsem byl na jihoafrické straně a tak jsme zapředli hovor. Večer před tím, ve středu 12.6.2013, proběhla totiž v Praze policejní razie, která později shodila českou vládu, a tak jsem se zajímal o reakci ruské strany a vliv potenciální nové vlády na tendr. Ruská reakce byla, podobně jako moje, překvapená. Až bych řekl vyděšená.

Trocha politického pozadí, dva měsíce jsou i na českou politiku věčnost.

SVBR

17.5.2013 se na Krymu potkali jihoafrický prezident J. Zuma a V. Putin. Prezidenti spolu mluvili i o jaderném programu a Jihoafričané velmi vážně o ruském řešení VVER1200 uvažují. Na vládní úrovni, bez "férové soutěže". Tím si mohou s Rusy dojednat v rámci obchodu i jiné podmínky, než jen elektrárny. Proto taky Rusové nabízeli v Pelindabě zmíněný výzkumný reaktor Safari-II. Jaký rozdíl oproti nám = o týden později po Zumovi na Krym přiletěl 27.5.2013 náš premiér Nečas s ministrem Kubou. Pokud si vzpomínáte, slíbil náš premiér Rusům k Temelínu "férovou soutěž". Já si nepamatuji, že by kdy Rusové reaktory stavěli po "férové soutěži", a že by na tom kdy protistrana vydělala. Vždy dodávka reaktorů byla politicky utvrzena na vládní úrovni (namátkou Indie, Turecko, Irán, Vietnam, Čína...), a vždy byla podpořena jinými kontrakty (tu z toho vzešla útočná ruská jaderná ponorka pro Indii, tu ruské odstředivky pro obohacování v Číně...). Jelikož nám Rusové nic dalšího k Temelínu nenabízeli (a klidně mohli, například slibný malý reaktor SVBR-100 na obrázku jsme mohli testovat a vyvíjet my (Rusové teď zvažují americký Hanford), ale třeba i ty odstředivky by se hodily), bylo jasné, že "férová soutěž" byla myšlena Čechy naivně vážně.

Svědčí o tom i cenové poměry. Ruský reaktor VVER1200 nabízený do Česka je objektivně komplikovanější a složitější na výstavbu než americký AP1000. Zajímavé přitom je, že cena tomu neodpovídá. Ruský projekt je levnější. To mě zaráželo do té doby, než jsem zjistil, že obdobně tentýž objektivně jednodušší americký projekt byl nabízen dráže než komplikovanější francouzský reaktor EPR v jihoafrickém tendru v roce 2008 (tendr byl tehdy zrušen z důvodu ekonomické krize.) To by francouzský projekt cenou vyhrál. Třeba by prohrál v jiných parametrech, ale ne v ceně. Inu, každý projekt má své silné i slabší stránky a každý může mít k "férové soutěži" svoji i sebeodvážnější teorii.

ACP1000

A teď trochu odbočím z politické do technické roviny, protože píši z Pekingu. Pokud někoho z vás napadlo, že by bylo možné výhody všech těchto reaktorů spojit, tak věřte, že nejste první. Číňané "namíchali" do svého nového reaktoru ACP1000, na obrázku, systémy chlazení kontejnmentu od Rusů, chlazení poškozené aktivní zóny od Američanů a celý primární okruh od Francouzů (a to z dob před reaktorem EPR, takže nevznikl mastodont s 1650MW, ale jen s 1100MW). Ve výsledku v ACP1000 mají tři smyčky na desítky metrů nad zemí ani potenciální koroze kovového kontejnmentu. Netrápí je cena lapače tavené aktivní zóny, protože okopírovali chlazení taveniny v reaktorové nádobě. Jednoduše si vybrali na každém typu jeho silnou stránku a tu začlenili do svého řešení. Dnes tak jednoznačně Čína začíná zúročovat nákup a výstavbu všech současných typů tlakovodních reaktorů. Dva reaktory ACP1000 budou stavět v Pákistánu, další cílová země je Argentina. Jižní Afrika je též v hledáčku, ale tam Číňané asi u Zumy narazí na Rusy. ACP1000 vychází na papíře levnější i bezpečnější než jiné tlakovodní reaktory (varné reaktory však nedostihne); uvidíme, jestli tomu tak bude i v realitě. To by mohl být pravý reaktor pro "férové soutěže".

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.zpět na článek