1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Elektrárna Moorburg – symbol Energiewende

Na konci roku 2020 bylo rozhodnuto o odstavení jedné z největších a nejmodernějších uhelných elektráren v Německu. V provozu byla pouze pět let a její výstavba i konec jsou symbolickou ukázkou reality a environmentálních dopadů německé Energiewende.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 1.2.2021 20:58

Člověk se skládá s uhlovodíků a vody. Tedy s vody, která jako pára je nejdůležitější skleníkový plyn (asi 95%) a uhlík který ekoteroristi a pokrokoví politici s jakýchsi vědě neznámých důvodů (vliv CO2 je v koktailu skleníkových plynů marginální) nenávidí.

Takže by se měli ukázat jako kádři. Vždyť člověk je samej skleníkovej plyn. Při likvidaci by tedy měli začít u sebe. Třeba by zas strhli další, třeba ty politiky, ne?

M. Pivoda 1.2.2021 16:45

Článek jsem přečetl jako informativní (jsem totiž původem strojní inženýr ve specializaci Stavba chemických strojů a zařízení.) Takže jsem si zde svá minulá studia připomenul. V tomto směru jsem byl autorovým článkem uspokojen.

Jaký je ale autorův závěr v jeho článku?

Ten závěr zní: JE MOŽNÉ, ŽE ... Cituji: "... Je tak možné, že se německá Energiewende z environmentálního hlediska ukáže ještě větším propadákem, než si dnes myslíme. ...."

Jaký je čtenářský závěr?

1. Připomenu čtenářům, že podnikatelská činnost (byznys) není nikdy bez rizika. Někdy se to riziko prostě naplní.

2. Nevím jak to nakonec s německým investičním rozhodnutím dopadne, ale vím, že Německo si určitě nebude stěžovat a žádat kohosi o náhradu vzniklé škody, kvůli tomu, že (ač v dobrém úmyslu) se v minulosti "blbě" rozhodlo.

3. To ale určitě dokázala česká byznys společnost Smartwings, která v dnešní době zaujala stanovisko poškozeného zaměstnance, a po českém státu (tedy i po všech čtenářích tohoto článku) požaduje jakési peněžní odškodnění.

P. Rada 1.2.2021 18:47

1. Připomínám, že nejen podnikatelská činnost nese riziko - ale rizika lokálních aktivit nese i širší prostředí. Lecky se přitom ale nezohlednují (i pokud k tomu existuje legislativa) a když tak - pak hlavně u nás bagatelizují.

Němci si svého prostředí pravidelně považují více a princip rozvažování dalšího postupu je tam spíše součástí života. To ale asi ani W. připomenot nechtěl.

M. Pivoda 1.2.2021 19:22

Občané v regionu jsou "stakeholders", i když nejsou "shareholders".

M. Rohovský 1.2.2021 19:32

Chcete tímto naznačit, že vyhodit bambilión za elektrárnu, kterou za pár let zavřu je správný princip rozvažování?

L. Novák 1.2.2021 19:46

Blázni ;-O Pivoda a "Rada" jsou při své na NP už tradičně prezentované blbosti schopni čehokoliv. Bilión - nebilión, hlavně že sem vylepí nějakou pitomost... :-P

M. Pivoda 1.2.2021 20:40

Nové je dnes jen to, že magor L. Novák se dnes zde již nedovolává slintu "komunisty" ing. Miroslava Kelnara, kterého (pro odbornou neschopnost) vyhodili ze studijního pobytu v Londýně.

Omlouvám se tímto komunistům z přesvědčení, že jsem je výše výslovně nerozlišil.

L. Novák 1.2.2021 21:32

Tebe vyhodili jako šarlatána a registrovaného agenta StB "Akát". :-P A podle toho co sem píšeš za nesmysly, sám jsi komunista až do morku kostí. :-P

M. Rohovský 1.2.2021 19:49

Pane Pivodo, nevím jak jste na tom byl s chemickými stroji, ale s chápáním textu a souvislostí to evidentně není nic moc. Na koho by si mělo Německo stěžovat za svoje vlastní rozhodnutí zavírat uhelné elektrárny? Smartwings, stejně jako každá kadeřnice, hospodský, hoteliér, vlekař a spousta dalších požadují po všech čtenářích tohoto článku "jakési peněžní odškodnění", proč jste nezmínil i je? Ale ne, to je vlastně lež Smarwings odškodnění nepožadují.

M. Pivoda 1.2.2021 20:34

Nejprve ke kvalifikaci. Já jsem v 90. letech v Česku zorganizoval 4 celostátní fóra podnikatelů (po proškolení Evropskou nadací pro podnikatelský výzkum holandského podnikatele Bert Twaalfhovena).

Já jsem proto již zkritizoval všechny české podnikatele, že se (v dnešní době koronavirové) pasují spíše do role zaměstnanců, než podnikatelů.

Firmu Smarwings jsem použil jen jako ilustraci. Takových firem je totiž příliš moc a fungují na přecpaném trhu. Takže někdo z nich musí "vypadnout ze hry" tak, jak tak.

Zejména v této době koronavirové pro většinu českých občanů jsou možná důležitější dostupné tuzemské lyžařské svahy, než lety do zahraničí k moři. Tím ale jen naznačuji možné státní priority, protože podpora všech (natažených rukou) není možná.

L. Novák 1.2.2021 21:38

Jako vždy, dementní ;-O Pivoda zase*e komentáře bláboly, které s článkem nijak nesouvisí... Rv

J. Sinnreich 1.2.2021 16:13

Zasadni otazkou zustava, jak je mozne, ze Nemecko v ramci Energiewende zavira atomove elektrarny a soucasne rozsiruje povrchovou tezbu hnedeho uhli pro tepelne elektrarny. Dale ze buduje plynovod Nordstream 2, plati miliardy za plyn a a tim podkopava energetickou nezavislost cele Evropy na Rusku.

Nemyslna energeticka politika Nemecka totiz nema s klimatickym bojem nic spolecneho. Je to boj o koryta, politickou moc. Angela Merkel potrebovala hlasy Zelenych a proto se zacaly rusit atomove elektrarny. S jadrou bezpecnosti to nema nic spolecneho.

Š. Hašek 1.2.2021 17:12

Pokud se bude vytápení domů a napětí v zásuvkách řešit politicko štrasbruselsky (a radit bude Bursíková) - tak to bude takhle.

Budeme platit výpalné grázlům, úředníkům a ideologům. Normální technik a ekonom - ti budou skřípat zubama.

V. Novák 1.2.2021 17:15

Energetická nezávislost Evropy na Rusku je chiméra.

Nord Stream 2, stejně jako původní Nord Stream snižuje energetickou závislost Evropy na nestabilní a potenciálně vyděračské Ukrajině, jejíž plynovody jsou v tristním stavu, takže není schopna zaručit, že bude schopna plyn do Evropy tranzitovat.

P. Rada 1.2.2021 18:21

Jaderná bezpečnost v Německu aplikovaná v požadavcích na neprodlužování za projektovou životnost až odstav rozhodně roli měla. Diskutovat lze jen jak velkou.

Žádná JE totiž už s fyzikálního principu nejde zcela vypnout, ve všech dochází vlivem neutronového záření ke křehnutí materiálů....

Na takováto fakta se pak doposud váží další často i vbnější bezpečnostní rizika. Otázkou je pak přiměřenost k dalším aspektům jako: - zalidněnosti oblasti, teroristickému až vojenskému vlivu...

Jestli tedy něco/někdo nemá s vysokou pravděpodobností co do činění s jadernou bezpečností - pak typuji J. Sinnreicha.

R. Langer 1.2.2021 18:24

Neplácej tady zase ty své lži, prolhaný Zelený bolševiku! :-P

P. Rada 1.2.2021 19:05

Pane Langere slyšel jste někdy něco o nukleogenezi?

Štěpné JE jsou takovými lidskými nukleo-dílničkami, kde ale už jednou započaté děje s principu také nelze zcela zastavit.

V případě štěpného reaktoru jde pak zejména o uvolnování tepla v ještě procentech původního výkonu. To u energetických reaktorů výkonu jen 100MW ale i po odstavu ještě pořád činí jednotky megawatů produkované v oběmu jen několik metrů kubických po dlouhé dny....

Pokud se takový prostor přestane chladit pak teploty tam mohou vystoupit nad meze odolnosti konstrukčních materiálů. Pak už to je o vyčíslování stupně havárie - ke které by nemuselo dojít kdyby i pan Langer lépe věděl s čím má tu čest.

L. Novák 1.2.2021 19:39

Blb ;-O jako ty, který má problémy s češtinou a vylepuje jeden nesmysl za druhým a z blbosti šíří dezinformace, není ten, který by se mohl kvalifikovaně vyjadřovat k jakékoliv problematice, natož fyzikální, které nerozumíš ani co by se za nehet vešlo, jenom opisuješ odněkud texty, které nedávají v souvislostech smysl.

Táhni k čertu, magore zelený!!!Rv

J. Sinnreich 1.2.2021 18:43

O cemz jste jiz pred valkou patrne mluvil se starostou a svym okresnim hejtmanem...

J. Jurax 1.2.2021 21:19

A za domácí úlohu si dokažte, že se ve všem mýlíte. Není to složité.

P. Brich 1.2.2021 15:17

Zelení jsou škodná!! A škodná se má střílet.

P. Kubáč 1.2.2021 13:56

Jadernné, uhelné .... jakékoliv účinné elektrárny se zruší, aby nastal kýžený stav afrického venkova se solárem a blackoutem, když fouká nebo svítí .... málo, nebo příliš.

Š. Hašek 1.2.2021 10:43

Všimněte si, jak se všechna páteřní elektrická vedení v ČR, její západní části, vedoucí příbližně sever-jih, za posledních patnáct let mnohde posílila na dvoj/ trojnásobek. Proč?

Kolik je nám placeno za přenos energie? Elektřinu nelze posílat směrnicema štrasbrusele!

Máme svoji ČR síť, která nezkolabuje, pokud se Němcům něco šlusne/neutáhnou to??? Doufám, že ano. Až si budu zapojovat vypínač doma, mám se optat Bursíka a čmelákářů???

P. Dvořák 1.2.2021 11:04

Bezpečnější je domácí centrála a tak, já nevim, 200 l sud benzínu? :-)

A. Teply 1.2.2021 12:55

Poplatky za mezinárodní přenos elektřiny jsou v EU pokud vím prakticky nulové.

Jen se něco "připlácí" převládajícím tranzitním zemím (ČR) z fondu o objemu 100 mil. EUR/ročně.

Do fondu přispívají exportující země - tj. opět ČR. Platí to konečný spotřebitel exportující země (tj. spotřebitel v ČR).

https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/interview/jiri-strnad-ownership-unbundling-ceska-republika-je-vzorem-pro-celou-eu/

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32010R0838

https://www.mpo-efekt.cz/upload/7799f3fd595eeee1fa66875530f33e8a/kniha-trh-s-elektrinou.pdf

Z. Lapil 1.2.2021 11:05

Kolik a jestli je placeno, nevím. Něco asi ano.

Síť je, řekl bych že z vysloveně technologických důvodů, společná. Možnost nebezpečných přetoků z Německa je - no, nebudu riskovat slovo eliminována, ale opatření jsou: https://www.euro.cz/byznys/transformatory-u-chemnitzu-maji-zamezit-blackoutu-v-cechach-1419904.

Společná síť umí přejít na "ostrovní systém" - naposledy 8. ledna: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/patecni-problemy-evropske-site-odvracely-i-ceske-elektrarny/1980907

P. Rada 1.2.2021 11:12

"Síť je, řekl bych že z vysloveně technologických důvodů, společná"...???

Historické důvody vedly k realitě kdy sít je vlastněna monopolně:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8CEPS

L. Novák 1.2.2021 11:28

Zase jsi nepochopil téma, hlupáku? Rv !!

Z. Lapil 1.2.2021 16:31

Pozor - ČEPS vlastní jen české dráty. Německé vlastní Němci, Rumunské Rumuni...

ČEPS je jako železnice v ČR. Ta může být vlastněná monopolně. Důležité je zařídit, aby se vlaky neposrážely ani v mezistátním provozu. K tomu potřebujete mj. jednotný jízdní řád, dopravní signalizaci, rozchod kolejí a únosnost mostů...

Podobně elektrorozvodná soustava funguje jednotně, mj. na stejném kmitočtu. Viz naposledy 8. ledna, kdy jakási havárie v Rumunsku v kombinaci s nedostatkem větru v Německu způsobila průšvih v Rakousku (oni jsou sice prima zelení, ale elektřinu dost dovážejí) a zachraňovalo se to u nás tím, že se šláplo na plyn v místních elektrárnách. Dost zjednodušeno, ale bez podstatných chyb. Vlastníka v tu chvíli fakt nikdo neřešil.

O. M. 1.2.2021 19:18

A to nikdo rakouským zeleným radši neříká, že z fyzikálních důvodů vpodstatě všechna elektřina, kterou od nás odeberou, je z Temelína a Dukovan, protože ty jsou Rakousku nejblíž.