20.6.2021 | Svátek má Květa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 5.5.2021 13:58

S tímto mentálním "výbuchem" doporučuji navštívit psychiatra.

P. Brich 5.5.2021 12:47

Tu fabriku v Hranicích na Moravě stavěl nejspíš ještě stát, neb se říkalo, že kdyby každý zájemce o práci v ní dostal 1 MKč na dlaň, že na tom ČR ještě vydělala.

P. Brich 5.5.2021 12:34

Paní Drábová se nejspíše zalekla mocných loutkovodičů, kteří "zařídili" výbuch ve Vrběticích.:-P

P. Pavel 5.5.2021 9:57

A ano, u místních teplákových kritiků Drábové vítězí politika. Ti nikdy odborníky nebyli.

P. Pavel 5.5.2021 8:51

Ano, složitější texty vám evidentně dělají problém. Takže znovu, jednoduše a VELKÝMI pímeny. Francouzi měli (nikoliv maji) zpoždění 11 let za CELOU dobu stavby. Rusáci nabrali zpoždění 4 roky jen kvůli neschopnosti dodat požadovanou dokumentaci a aniž se k nějaké stavbě vůbec dostali. Z výhledů jak se zpoždění rosatomu bude vyvíjet až se začne stavět maďary a finy jímá hrůza. Příklad můžeme viďet v indii, kde rusáci mají zpoždění 10 let za plánem.

V. Novák 5.5.2021 8:49

Pokud budou vládu sestavovat zelení Piráti, tak nejméně 4 - 5 let. Protože popirátská vláda bude potřebovat aspoň rok, spíš více.

J. Jurax 5.5.2021 0:03

Dokončení - Což lze charakterizovat jako průser, protože výstavba jaderné elektrárny trvá minimálně patnáct let, pokud nebudou obstrukce z EU. Životnost stávajících bloků v Dukovanech je do roku 2040.

A ještě bych doplnil, že ta část Škodovky, co uměla licenční reaktory VVER a dodnes je po světě opečovává - nyní Škoda JS - je taky vlastněna Rusy, byť ne Rosatomem.

M. Rozbořil 5.5.2021 0:01

Až tak?

J. Jurax 4.5.2021 23:59

Ne. To není o přichylování se k divákům.

Chápu text páně Novákův jinak. Jako výčet chmurné budoucnosti naší energetiky, pokud rychle nezačneme konat a nezačneme budovat stabilní, vzhledem ke kysličníkové hysterii bezemisní a stabilní zdroj energie, jímž v současnu může být jedině jaderná elektrárna. Uhelné elektrárny kvůli zeleným magorům a jimi vysoce nastaveným odpustkům uměle přestávají být konkurenceschopné; taky vítězství ideologie tentokrát zelené.

No a u jaderek máme výběr omezený na Westinghouse, Jihokorejce a Rosatom, když Číňany nechceme. Z nich zdroj vyhovující dostavbě Dukovan (dost vody na chlazení je jen pro reaktor do 1200 MW) nabízí jen Rosatom. Bohužel proti této volbě jsou námitky ideologické, byť reaktory ne ruské, ale dokonce sovětské provenience v licenci námi vyrobené (kdysi jsme to uměli) běží k obecné spokojenosti desetiletí a Rosatom dodává palivo bez problémů, když pokus s Westinghousem selhal.

Navíc o záporech firmy Westinghouse, jejíž kredit je v oboru velice nízký, bylo napsáno už dost, ač je to vlastně nepodstatné, protože taky nenabízí vhodný reaktor. Ovšem nabízí teprve vyvinout a dodat prototyp, jež by vyhovoval zadání. Ovšem nevyzkoušený, což je velké riziko časové, ekonomické i technické.

Jediná další možnost je plyn, jenž je ovšem emisní a taky z Ruska, být by byl pasírován přes Německo (Nordstream). Proti tomu kupodivu ideologické námitky nejsou, ač generuje závislost podstatně vyšší a dlouhotrvající, protože trubky vedou jak vedou. Kdežto palivo pro jadernou elektrárnu lze koupit jinde.

A protože za stávající politické situace (příhodně vypuknuvší aféra Vrbětice) mají ideologická hlediska větší váhu než hlediska technickoekonomická, je situace patová. Tendr se odsunul, protože nikdo si teď netroufne do něj pustit Rosatom, aby ve stávající atmosféře před volbami nedodal munici politické konkurenci, ovšem ví, že bez něj je vlastně zbytečný. Tak se to hodilo na krk vládě vzniknuvší z voleb, a je zase rok v háji.

Což lze charakterizov

P. Palíšek 4.5.2021 23:26

Sancta simplicitat. Rusové sice mají zpoždění, ale ve srovnání s Francouzi jsou pořád "rychlí". Ve Finsku - JE Olkiluoto - mají zpoždění oproti původním plánům skoro o 11 let!!! Zpoždění nabírají i v Hinklei Point C i v domácích JE. U Drábové bohužel vítězí politika nad odborností.

P. Pavel 4.5.2021 22:31

"Schvalování v EU" je z prstu vycucaná fantasmagorie. Realitou je, že rusáci měli dodat úřadům v roce 2017 veškerou dokumentaci nutnou pro vydání stavebního povolení, kterou vyžadovala maďarská legislativa. Tuto dokumentaci rusáci dodali až letos. Mají tedy zpoždění 4 (slovy čtyři) roky. Ve Finsku se stalo přesně to samé. Na elektrárně Hanhikvi mají rusáci 4 roky zpoždění, a to jstou teprve ve fázi přípravy. 5 let bylo zpoždění za celou dobu dostavby Temelína. Rusáci nabrali v obou případech zpoždění 4 roky už ve stádiu přípravy. Třeba Areva ve Finsku tuto fázi zvládla zcela bez problémů, Proaztím to vypadá, že ve Finsku vede Areva nad Rosatomem na body. Nemluvě o tom jaké zpoždění nabral atomstrojexport (dnes součást rosatomu) při stavbě dvou bloků v Indii. Tam už má zpoždění dokonce 10 let. Drábová na rozdíl místních teplákových jaderných znalců ví o čem mluví a dokáže svá vyjádření korigovat podle faktů (například o neschopnosti rosatomu), které postupně vyplouvají na povrch.

P. Pavel 4.5.2021 22:17

Ve Finsku měli rusáci už 4 roky stavět. Přesto dosud zvládli akorát srovnat plac buldozerem. TOtéž v Maďarsku. V Indii má s rusácký dodavatel zpoždění s dodávním dvou jaderných bloků 10 let.

A. Renjascu 4.5.2021 22:16

Už to tady v diskuzi zaznělo vícekrát, takže jen ve skratce. Stavba v Maďarsku měla začít v roce 2018, ale kvůli zdržení při schvalování v EU byl začátek posunut na rok 2020. V té době také začaly přípravné práce. Pro srovnání jen dostavba Temelína se opozdila o pět let a prodražila se o 420 %. paní Drábová žel mluvila dříve jinak, ale v posledních 3 - 5 letech se její postoj změnil. Tato změna se ovšem netýkala kvality a technologie. Na kolik je tato změna postoje způsobena reálnými argumenty a nakolik tím, že by ještě ráda nějaký pátek šefovala jadernému úřadu toť otázka...

P. Pavel 4.5.2021 22:14

Fakta ti nejdou pod čumák, nováku.

P. Pavel 4.5.2021 22:13

Sám, jsi magor. Na rusácké neschopnosti stavět JE (viz Finsko nebo Maďarsko) vidí zelenou akorát tvoje rudá palice.

P. Pavel 4.5.2021 22:09

A co jiného by asi měl tvrdit akcionář, který kvůli vysokým investičním nákladům, přijde o dividendy. Samozřejmě, že bude šnobr vykládat sebevětší nesmysly, jen, aby této investici zabránil.

Na dotaz na toto téma Havlíček v rozhovoru označil šnobra za antijaderného maskota.

Ano, Dukovany jsou obětí politikaření. ... burešova politikaření. Agent bureš je roky u moci a kam se tendr za tu dobu pohnul. Nikam. Bureš rozhodnutí o stavbě další bloku už několikrát odložil a udělá to zas. Není divu, máslo a hadr na podlahu bureš se vždy, když má přijmout rozhodnutí, za které by musel nést zodpovědnost, poděIá.

Dan Drábová, která na rozdíl, od autora článku (pravděpodobného akcionáře rosatomu) ví o čem mluví a píše, má pro svou skepsi vůči rosatomu své dobré TECHNICKÉ důvody. A tou je totální neschopnost jakou rosatom prokázal při stavbě jaderných elektráren ve Finsku a Maďarsku. Tedy "stavbě".... za 4 roky kdy už se mělo plnou parou stavět, byl rosatom sto tak akorát srovnat plac buldozerem.

L. Novák 4.5.2021 21:25

Jadernému strojírenství se v Plzni daří. Škoda JS expanduje navzdory ruským majitelům

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/skoda-js-mela-zisk-122-miliony-kc-trzby-3-3-miliardy-oboji-k/r~b421b6b6acb411eb89ccac1f6b220ee8/

A. Renjascu 4.5.2021 20:23

No ono těm Rusům za posledních pár let také někdo vyhodil do vzduchu deset velkých muničaků, ale třeba tam Čuk a Gek jenom trénovali.

V. Novák 4.5.2021 20:00

A "těžba" bitcoinů - co TA sežere!

V. Novák 4.5.2021 19:58

A něco k věci byste měl?

Neměl, že - vždyť vy víte kulový, jak hrdě hlásíte.

Sice nevím, proč jste na to tak hrd, ale vaše věc. Vaše kšanda...

J. Jurax 4.5.2021 19:46

Klíčové je, v jakém časovém horizontu to bude. Času je málo. Klasická jaderka i bez byrokratických obstrukcí (a ty lze z EU čekat) se staví deset, ale spíš patnáct let. A modulární reaktory - ještě neexistuje ani funkční prototyp; požadavky na bezpečnost je velice prodražují - je mnohem méně nákladné patřičně zabezpečit a střežit jedny Dukovany než dvacítku malých reaktorů, na něž jsou kladeny stejné bezpečnostní požadavky.

A my z úradku bruselských zelených magorů musíme odstranit uhelky, neboť furt zdražují odpustky, tedy povolenky.

O. Mayer 4.5.2021 19:44

.. tím recht myslíte, že naší jedinou šancí na přežití je přimknout se k mocnému dubisku?

J. Jurax 4.5.2021 19:34

Bez tendru nelze, to by bylo řevu ...

J. Jurax 4.5.2021 19:27

No, i Piráti musí někde nabíjet své smartfouny a noťasy ... je naděje, byť malá, že pod tlakem reality i Pirát přestane blbnout ...

J. Jurax 4.5.2021 19:24

No jo, jenže střízlivě vzato má celkem recht, arciť ideologicky nevhodný ... :-)

J. Jurax 4.5.2021 19:22

Jo, a jak byste konkrétně navrhoval řešit energetiku ČR? Když tedy Rosatom nikdy ... že by plyn z Ruska ideologicky pročištěný propasírovaním (a zdražením) přes Německo, neboť Nordstream?

Neboť z úradku bruselských blbečků uhlí taky ne, protože ti zdražili odpustky, vlastně povolenky, a šílí z kysličníku ...

A nakupovat brzy nebude kde, zelení magoři zkurwili energetiku po celé EU ...

O. Mayer 4.5.2021 19:12

.. safra, vy máte ale výdrž (24/7 ?)- dáváte si alespoň 3x denně jídlo, nebo se už živíte jen pirohy z Něvskýho? I kdyby jste dělát jen Psa, tak klobouk dolu před takovým nasazením.

J. Jurax 4.5.2021 19:06

A nedostali jsme taky investorskou pobídku v řádu desítek miliónů?

V. Kain 4.5.2021 19:04

Příští vláda nic budovat pokud o jádro nebude.Bude tam dost těch kteří brojí proti jádru.Dneska už je pozdě.Doplatí na tu pošahanou politiku zase jenom spotřebitel.

O. Mayer 4.5.2021 19:03

Možná kdybychom hezky poprosili na kolenou před ikonou bohorodičky a na podpisových arších všichni stvrdili, jak odsuzujeme tyhle americké rejdy... třeba nám Vladimír Vladimírovič ještě odpustí.