26.1.2022 | Svátek má Zora


ENERGETIKA: Co na to orgány činné v trestním řízení?

4.12.2018

Někteří členové Rady Energetického regulačního úřad porušují zákony?

Energetický zákon jednoznačně určuje povinnosti členů Rady ERÚ. Pravděpodobně dlouhodobě jsou tyto povinnosti zanedbávány a tím je zákon porušován. Nelze si jinak vysvětlit chaos na ERÚ v posledním více než roce.

Mávnout rukou nad tím, že další státní instituce nefunguje? Ano, je mnoho zcela zbytečných státních institucí a různých komor, neziskovek, které jsou přisáty na státních financích a kromě blbostí nic kloudného vlastně pro společnost nedělají.

Ale ERÚ, to je přece jiná parketa!

Kdo má zájem, aby ERÚ byl nefunkční? Je to vláda, která jmenovala členy Rady? Jsou to zákonodárci, kteří vyrobili paskvil v podobě Energetického zákona? Tento zmetek byl uveden v život v lednu 2016, a to tak šíleně, že rok a půl měl být ERÚ bez jakéhokoliv vedení. Toto řádění v oblasti legislativy napravovaly rychlé malé novely.

Otázka zní: Kdo paralyzuje dohled nad energetickým trhem? Kdo paralyzuje ochránce spotřebitelů, regulátora, který má vytvářet rovné podmínky pro všechny účastníky energetického trhu?

Ještě jako předsedkyně ERÚ a posléze jako předsedkyně Institutu AV jsem na nebezpečnou hru kolem regulátora, jmenování některých členů rady, upozorňovala níže uvedené:

V té době premiéra Bohuslava Sobotku, ministra MPO pana Petříčka, později ministra MPO pana Hunnera, premiéra Andreje Babiše a jeho vládu.

Nápravu nikdo z nich nezjednal, naopak v nastoleném trendu pokračovali a nepříznivá situace se dále prohlubovala až do dnešních dnů.

Pokud je pravda, co se objevilo v tisku, že Cenová rozhodnutí ERÚ na energetiku a plyn pro rok 2019 zpochybnil jeden z členů Rady, tak je to velmi vážné zjištění. Energetický úřad neplní své povinnosti ze zákona, přestal transparentně regulovat ceny, které jsme povinni platit ve svých účtech za elektřinu a plyn. Náš Institut je nucen se zabývat situací kolem energetiky a v této chvíli jsme zahrnováni dotazy občanů, zda musí platit vyšší ceny podle nového rozhodnutí, když není jasné, kdo je předseda ERÚ, a sám regulátor své ceny zpochybnil. Občané se domnívají, že vyšší ceny platit nebudou a budou hradit ty dosavadní.

Netransparentnost řízení úřadu a stanovení regulovaných cen, které vzbuzují již nyní pochybnosti, dostávají vládu Andreje Babiše do slepé uličky. V režii vlády se rozpadla státní instituce, jejíž činnost má vliv na ceny energií a tím i na hospodářství, ekonomiku a životní úroveň našich občanů.

Nefunkční ERÚ a to, co dnes předvádí tato vrcholová instituce v oblasti energetiky, má závažný dopad na stát. Něco obdobného jsme v naší novodobé historii nezažili, pomineme-li jeho katastrofální selhání v oblasti fotovoltaického boomu. Vyvstává tudíž logická otázka: Jak je tento stát řízen?

Nefunkční regulační úřad v době, kdy se řeší velmi závažná rozhodnutí o budoucnosti energetiky s dopadem na naši bezpečnost, soběstačnost a národní zájmy, lze považovat za krutý amatérismus, selhání vlády nebo dokonce vlastizradu.

Paralyzování tak důležité instituce může být i předzvěstí připravované další loupeže v oblasti energetiky.

Autorka je předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.