Neviditelný pes

ENERGETIKA: "Česká ulička" s Temelínem

diskuse (12)

Někteří politici s igelitovými taškami se v dnešních dnech předhánějí, kolik procent prací u nové jaderné elektrárny "zůstane" v Česku. To nejenom že není moudré a levnější, ale v případě jaderných elektráren může být přímo nebezpečné.

Měli jsme tři uchazeče o dostavbu, uvedu tedy tři příklady, které se jich týkají:

1/ Parogenerátory u stávajících našich a slovenských jaderných elektráren postavených v 70. a 80. letech. U prvních bloků byly dodány přímo ze SSSR a nebyly s nimi problémy. Pak výroba začala v ČSSR a prvé dodávky byly, oproti těm sovětským, kvalitativně úplně jinde. Bohuničtí potvrdí. Nakonec se ve Vítkovicích technologie vertikálních parogenerátorů naučili a pozdější dodávky měly dobrou kvalitu, ale napoprvé to rozhodně nevyšlo.

2/ Docela podrobně jsem rozebral problémy s betonem při stavbě ve Finsku, kdy si Areva vybrala pro betonáž místní finskou firmu a nakonec ji, po fiasku, musela nahradit firmou francouzskou. Od té době se mezi jadernou komunitou říká Finsku země špatného betonu. Své vědí o kvalitě betonu a subdodavatelích i na referenčním bloku pro MIR1200 v Leningradu II, kde byla po zborcení rozestavěného kontejmentu situace tak vážná, že tento blok už Rusové raději jako referenční blok vůbec neuvádějí.

3/ Westinghouse si vybral pro Česko jako stavebního partnera firmu Metrostav. Opravdu viděli Američané některé současné "úspěchy" této firmy? Naklánějící se obytné domy v Praze, padající výškové budovy v Bratislavě, vícenáklady tunelu Blanka. Já osobně bych si u Metrostavu nezadal postavit ani hrobku pro tchýni (Evo, to je jen vtip - nic se stavět nebude, Ty nás všechny stejně přežiješ).

Mimo kvality je tu ještě nesmysl časový. Výstavba jaderné elektrárny je mnohaletý projekt. Deklarovat v roce 2012, že u posledního bloku mi bude v roce 2025 montovat řídící systém firma X, je nesmysl. X může za 13 let zkrachovat, mít horší technologie, kvalitu. Kdo ví? Já rozhodně ne.

A nakonec nesmysl "český". Jak se taková "českost" měří? Když přivezou reaktorovou nádobu z ciziny a česká firma (vlastněná cizinci) na ni natře svoje logo a "dodá" ji na stavbu, už je dodávka česká? Zisk a daně se přelijí do ciziny, český dělník se nezapojí… Když budu chtít, bude takhle celá elektrárna "česká". Takže klidně napíši do nabídky 70, 80 anebo 90 procent. Koneckonců, kdo to bude v roce 2025 kontrolovat, že…

U jaderných elektráren je prvořadá kvalita. Pokud umíme vyrobit kvalitní části, vyrobme je levněji než konkurence. Pokud to, české firmy, neumíme, raději zavřete krám nebo doplníte seznam odstrašujících příkladů, které jsem uvedl výše.

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.

zpět na článek