24.9.2021 | Svátek má Jaromír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Taky venkovan. 10.1.2007 13:50

Re: Nebude se zhasínat

Má recht. Byly mimochodem doby, kdy takové zelené mozky jako ty bojovaly proti tomu, aby se Temelín vůbec dostavoval.

honzaD 9.1.2007 23:07

Re: Skepticus Maximus je typický příklad demagogického fundamentalisty

Já jsem se tedy díval na ten sloupcový graf čisté spotřeby a výroby elektrické energie a kdybych provedl jen čistou extrapolaci, tak se to opravdu cca do 6 let protne.

skoroprduch 9.1.2007 21:02

Re: Re: Ono to zhasne samo

Tak sláva ať žije Kocourkov. Páni politici si dělají z huby senkruvnu a diví se že níkdo nechce jít k volbám, fuj kam jsem se to od energetiky dostal

emp 9.1.2007 20:52

Re: Ono to zhasne samo

ale vždyť byla schválena státní energetická koncepce... to je na následujících 20 resp (50let) . jenže programové prohlášení vlády ji odporuje.

skoroprduch 9.1.2007 20:28

Ono to zhasne samo

Proč je takové vzrůšo ze zvyšování spotřeby. Vždyť pouze udržení stávajícího instalovaného výkonu je hodně náročné. Elektrárny staré 30 let to mají za sebou fofrníky to nezachrání a pokud bude jejich výstavba opravdu masivní tak co bude zajišťojat jejich zálohu. Starej šrot bude stále jenom šrotem. Tím se nechci dotknout provozovatelů ti se snaží uplést z ho... bič a nejsou schopni vytvořit rezervy na novou výstavbu. Ty rezervy měl vytvářet ČEZ aby dokázal nahradit dosluhující zařízení. Ale protože celá energetika funguje jako beránek který se má otřást díky našim skvělým politikům tak se beránek třese jenom zimou. Je třeba konečně určit jednoznačnou energetickou politiku s výhladem na minimálně 25 let a když někdo prohlásí že jádro ne tak "CO" jinak jsou to bláboly bez hlavy a paty.

Venkovan 9.1.2007 20:24

Nebude se zhasínat

Jaderný Burket nepřestane bojovat a hřímat za jádro.

Auto 9.1.2007 19:47

Re: Jedna zásadní věc mi chybí - proč spotřeba energie stoupá??

Moderní energie mohou být úsporné. Třeba nová tramvaj má o 5% menší spotřebu, než předchozí generace (fyzika se zase tak moc okecat nedá). Ale co je platná nová technologie, která uspoří 5%, když se délka tramvajových tratí a počet tramvají zvedly o 10-20%.

Je skvělé, že nový LCD displej žere méně, než staré CRT monitory. Ale přinese tato technologie úsporu, když mám doma u 2 počítačů ty LCD monitory 2 místo jednoho CRT u jednoho počítače?

A to vůbec nemluvit o moderních technologiích v průmyslu. Tam zmodernizujete výrobní linku a místo 5 motorů na elektřinu a 20 dělníků na knedlíky tam bude 5 těch dělníků, 10 robotů a motorů dohromady nepočítaně. Ušetřil jsem knedlíky v jídelně - počítá se to jako úspora energie, nebo si ti lidé najdou jinou práci a budou jíst dál?

Jestli se na výrobu čehokoliv spotřebovává více energie než v jiných vyspělých státech? No když se ptáte čehokoliv, tak to je triviální otázka a odpověď zní ne. Ale i kdybyste se zeptal rozumně, tak odpověď bude také ne.

emp 9.1.2007 19:46

Re: Jedna zásadní věc mi chybí - proč spotřeba energie stoupá??

jen doplním... Vaše poslední věta uplně přesná není... Část energie se vyzařuje do vesmíru jako IČ záření, se stoupající teplotou povrchu úměrně stoupá i toto vyzařované záření.

Marek Bozenhard 9.1.2007 19:38

Re: Jedna zásadní věc mi chybí - proč spotřeba energie stoupá??

Pane Alexi, mrkněte se na spotřeby energií u nás a v zahraničí na západ od nás. Myslím tím klasickou spotřebu na hlavu, nikoli zelenými tak často omílaný graf (spotřeby na paritě kupní síly). Zjistíte, že Rakousko, které nám je dáváno za vzor spotřebovává stejné množství energie jako ČR, navíc má Rakousko jen 8 Milionů obyvatel a nemá těžký průmysl. Německo má spotřeby ještě větší a to nemluvím o Francii, Belgii ale kupříkladu i Švýcarsku atd.

Vzrůst energie je dán zvyšující se životní úrovní , množstvím spotřebičů, klimatizacemi, atd atd. Průmysl již není tak energeticky náročný (rozuměte nehospodárný) jako v minulosti, takže tam už není velká rezerva, jak šetřit. 

Uspory jsou jistě na místě, a já za sebe je chci maxilmálně podporovat, ale řekněte mi.. To Rakušané a Švýcaři nešetří? Nebo šetří méně, než lidé v ČR?

četnář 9.1.2007 19:38

Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

a Vy jste kdo?-Placený provokatér.hospodský mudrc, superodborník na energetiku- ???

zm 9.1.2007 19:33

Re: Jedna zásadní věc mi chybí - proč spotřeba energie stoupá??

kolik jste letos ušetřil ve srovnání s loňskem?

Alex 9.1.2007 19:29

Jedna zásadní věc mi chybí - proč spotřeba energie stoupá??

To by měl být ten "zásadní obrat". Copak u nás přibývá stále více nových hutí a podobných těžkých výrob, které žerou elektřinu? Moderní technologie by přeci měly na energii stále méně náročné. Je právda, že u nás se na výrobu čehokoliv spotřebovává stále ještě poměrně více energie než v jiných vyspělých státech? Místo buldočího prosazování "jaderná elektrárna do každé ébce, do každé domácnosti" by měl pan Burket se stejnou, či větší zarputilostí prosazovat úspory. Protože cesta neustále se zvyšující spotřeby a tomu odpovídající výroby energie vede logicky kam? Do p...ekla. Téměř doslova - vyrobená energie, která se nakonec všechna přemění v teplo, se nikam do vesmíru nevypařuje, ale zůstává pod pokličkou na Zemi.

vita 9.1.2007 19:16

Re: Re: Re: Stand-by

Když vy se pokušíte aplikovat poučky trhu na období přechodu od plánovitého hospodaření k tržnímu.

Cena vody byla za socialismu nízká, pod výrobními náklady, takže musela vzrůst Byla tak nízká, že se nevyplácelo ji rozpočítávat na konstantní a variabilní - prostě u těch pár halířů to bylo jedno. pak zdražila, lidi omezili spotřebu (aniž ji ovšem zrušili úplně) - a bylo nutno ji rozpočítat - tohle je za vodu a tohle za MOŽNOST tu vodu odebírat. To je totiž dražší než samotná voda.

Zrovna tak cena elektřiny pro domácnosti byla nízká - takže musela vzrůst. Kromě toho se u nás liberalizace sešla s obdobím obecně evropského růstu cen - protože už se začal projevovat vliv Zelených i nízkých zisků v odvětví. Němcům nejdřív cena mírně klesla než začala zase stoupat.  U nás ne.

pavel 99 9.1.2007 19:10

Re: Re: Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

snad jste ty přímotopy pochopil z předchozího vysvětlení - a jaký vliv to mělo si můžete představit ze stávající situace, kdy byla elektriky zdražena a topení se vrací do situace "před nimi".

Auto 9.1.2007 19:00

Re: Re: Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

A co je/bylo s přímotopy? To bylo politické rozhodnutí vlády, jak alespoň část lidí odvrátit od používání lokálních topenišť. I toto se podílelo na celkovém zlepšení ovzduší v naší zemi v 90. letech.

Jak to souvisí problematikou stavby JE?

emp 9.1.2007 18:59

Re: Jaderna elektrarna

není problém, pár souhlasů, pár studií, rozhodnutí SUJB atd...  a hlavně dost financí...  Uspesný podnikatelský záměr, přeju vše nej :))

zm 9.1.2007 18:56

Re: Jaderna elektrarna

a územko už máte?

emp 9.1.2007 18:51

Re: Re: Re: Stand-by

ale tohle je přesně ono - v elektřině, co platíte doma platíte jednak vlastní výrobu + distribuci. za distribuci platíte víc jak 50procent ceny.

U té vody je to malinko odlišné, ta byla dlouhodobě výrazně levná a se stoupajícími náklady rostla i její cena. Vodu navíc nemůžete vyvážet, neexistuje konkurence. a nemůžete si vybrat, jaká voda (z jakého zdroje) v kohoutku poteče. U elektřiny si to váš obchodník s elektřinou vybírá....

Pokud bych si svítil loučí, nechám si odpojit lektřinu komlet a nic platit nebudu.

Věřte tomu, kdyby bylo všude energie dost, cena půjde dolů (nebo maximálně nebude růst takovým tempem)

zm 9.1.2007 18:49

Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

Jo chlapče, za pár let bude jaderka stejně cenná jako dneska ropnej vrt. Ale větrníky taky nejsou špatný, alespoň to plaší ty uvřískaný ptáky.

A chci vidět jak budou budoucí jaderky bezpečný, až se zjistí, že musí stát do roka, jinak se budou lesy hlídat tankama.

Jirka 9.1.2007 18:46

Re: Re: Stand-by

No to je zajímavé. Spotřeba vody taky klesla, ale cena stoupla. A druhá věc. Můžete si třeba svítit loučí a stejně budete platit za dráty, co vedou do domu.

emp 9.1.2007 18:42

Re: Re: ono to zhasne samo

nedivil bych se ani těm 40. Projekt VVER 440 je výborný a reaktorová nádoba, s kterou vlastně vše padá je v lepším stavu, než se čekalo

emp 9.1.2007 18:38

Re: Stand-by

když se vám sníží spotřeba, cena se sníží taky.... =základ ekonomie. Problém je v tom, že elektřiny je celoevropsky poměrně málo, takže když se sníží spotřeba u nás, tak se přebytek vyveze. A jelikož se cena energií v evropě ještě nevyrovnala, stále platíme méně oproti západu, dá se na vývozu vydělat. Když bude všude elektřiny dostatek a ceny budou stejné, určitě pujde cena dolů.

emp 9.1.2007 18:35

Re: Re: Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

proč myslíte, že je vyhořelé palivo časovaná bomba? Co přepracování a transmutace? (přepracování se ve světě běžně provádí  a transmutace je technologicky vyřešena, jen je zatím neekonomická, ale metody již jsou)

Propagační éru přímotopů si pamatuju, mno trochu nešťastné řešení... I když určitě více ekologické, než spalování uhlí doma v kamnech. Přímotopy byly propagovány v počátečních fázích (po revoluci), aby se snížila zátěž na ovzduší. Navíc bylo elektřiny přebytek a počítalo se i s další výstavbou JE. Poté od toho bylo upuštěno, peníze na výstavbu elektráren se použily ne odsíření stávajících a bylo rozhodnuto o postupném odstavení 2000MWe elektráren, k čemuž postupně došlo.   

Lájoš B. 9.1.2007 18:27

Re: Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

to nemohu a tak se ptám, co měly znamenat ty přímotopy, když je všechno tak jasný ?

pavel 99 9.1.2007 18:01

Re: Re: Re: Re: tedy luxi

Tak to chápu, že mohou být obtíže s prodejem - to se snad i nafouknou dráty.

pavel 99 9.1.2007 17:54

Re: Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

můžete ptosím jmenovat jedinou vyspělou (průmyslovou) zemi, kde spotřeba el. energie klesá? (A pokud možno ne pár hodin, ale nejlépe pár let?)

Lájoš B. 9.1.2007 17:43

Zastánci jaderné energetiky v ČR mlží.

To pořád jen čtu argumenty, že energie z obnovitelných zdrojů je děsně drahá, technologie mají blbou účinnost a Temelín je proti tomu po všech stránkách špička. Hmmm, a co je špičkového na tom, že největší problém a to je vyhořelé palivo je ukrutně drahá časovaná bomba, která v ČR nemá žádné zvládnuté konečné řešení a pouze se ten problém odsouvá a všichni  jen doufají, že se do té doby podaří vyvinout technologie, která ten problém vyřeší?

Navíc mě prognózy o tom, že spotřeba elektřiny prostě v ČR poroste a basta připadají srandovní, když si uvědomím, že máme za sebou krach s podporou přímotopů. Za ty lobovali stejně fundovaní odborníci, kteří nás dnes ubezpečují o té své jedině správné prognóze.

Pája 9.1.2007 17:28

Re: Re: Re: Vypínaní stand-by je totální hovadina, PRE ani EON na tom nic nezmění

Tak si nemáš takové spotřebiče kupovat. Máš mět normální kisňu a knoflík, a pak můžeš být chytrolín! nazdar

Pája 9.1.2007 17:09

Stand-by

Myslím že určitě by se mělo v prvé řadě skončit s rozežraností ve stylu nepřetržitě zapojených domácích spotřebičů. Jenže možná bude i potíž v tom že výrobci sami vyrábějí tak že se některé spotřebiče dají úplně odpojit jen když je vyškubnem ze zdi.... Já to tak dělám. Ale napadlo mě co když výrobci elekřiny podporují nějakou dohodou s výrobci spotřebičů to aby se elektřina odebírala pořád? VŽDYT TO MŮŽE BÝT DOBRÝ BUSINESS ! Malá platba pro jedince a milionové zisky pro šéfy energospolečností. Takže jen oni ti vynalézaví pohlaváři nahoře to vědí jak to je. A i když by se skokově snížila spotřeba zcela jistě by se skokově zdražila elektřina. Že? Takže z hklediska jedince neb domácnosti skoro žádná změna, z hlediska výrobce elektřiny pořád stejný zisk a možná by se jen trochu pošetřilo už tak dost n*a*k*u*r*v*e*n*é životní prostředí. Osobně si myslím že jediná cesta je jen od jedince- šetřit a nepodporovat lumpárny řízené státem, pokud to ovšem jde.....

Krasne Nove Stroje 9.1.2007 16:53

muzete specifikovat ta "tuhá, tekutá či plynná paliva"

Tuha paliva jako alternativu k uhli - budeme palit Vase tuha jatra?

Kapalna a plynna - tedy ropa a zemni plyn? To snad nemyslite vazne.