ENERGETIKA: Bravo, Merkelová!
Bezproblémové jaderné reaktory vymění za větrné elektrárny obřích rozměrů a dvakrát více elektráren na fosilní paliva než plánovali, neboť větrné elektrárny jsou v dodávkách proudu nestabilní a potřebují kompenzaci o stejné síle, která tento průvodní jev napraví.
Jsem si vědom skutečnosti, že elektrárny na fosilní palivo nejsou výhrou lidstva. Koneckonců bydlím už dvanáct let v Mostě a krajina se nám tu mění před očima každým dnem. Bez jakýchkoli pochyb budeme jednou potřebovat náhradu. V současné době však v rámci možných náhrad neexistuje efektivnější zdroj elektrické energie, než je jádro. Mám pochopení pro snahy o zavádění alternativních zdrojů, ale také bych rád viděl konečně nějakou sebereflexi těch, kteří je vymýšlejí. Jestliže zjistím, že kompletní náklady od projektu, přes výrobu komponentů, dopravu, uvedení do provozu, investice do přenosových sítí, kompenzace nestabilního výkonu a nakonec likvidaci po ukončení životnosti jsou vyšší, než vyprodukovaná hodnota, zabalím to a přemýšlím dál.
Merkelová však vynechala proces sebereflexe a společně s vládou rozhodla o zrušení osvědčeného a nahrazení neosvědčeným. „Chceme-li odstoupit od jaderné energie a přejít k obnovitelné energii, potřebujeme k tomu elektrárny na fosilní paliva. V nadcházejících deseti letech musíme vybudovat nejméně deset, ale spíše 20 gigawattů kapacit tepelných elektráren,“ uvedla.
V Německu dodávají jaderné reaktory do sítě 23% celkové spotřeby. Pokud jde o stabilitu dodávek v režimu 24 hod/den, pak pokrývají celkem 45%. Jejich zastavení tak, jak to odsouhlasila vláda pod vedením Angely Merkelové, přijde německé daňové poplatníky na 22 miliard eur, které téměř jistě budou muset uhradit společnostem E.ON a RWE, největším provozovatelům jaderných reaktorů. K tomu si připočtěme náklady na výstavbu dvakrát více nových elektráren na fosilní paliva nad původní plán, nové plantáže větrníků, ale i náklady na nesplnění předchozích ambiciozních cílů při snižování vyprodukovaných emisí, u kterých politici potrestali lidi založením uhlíkových burz a vznikem emisních povolenek, čímž zdražili elektrickou energii pro všechny.
Doufám a chci věřit, že podobné uvažování nedojde do České republiky, nebo že nebudeme přinuceni k podobným krokům cestou většinového rozhodnutí z Bruselu podle Lisabonské smlouvy, až zase někdo přijde s nějakou novou „společnou politikou“ evropského obnovitelného blaha. Já jsem za jádro vděčný a pokud by další nové bloky reaktorů měly ukončit či omezit existenci elektráren na fosilní paliva u nás, považoval bych to za jedno z největších vítězství rozumu. A Angela Merkelová? Ta by podle mě měla vrátit diplom a uhradit Němcům peníze za svá studia fyziky na univerzitě v Lipsku. Svým politickým rozhodnutím popřela vše, co studovala.
Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora