23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dostál 17.2.2010 9:19

K energii

Článek je podle mého soudu lepší než ten včerejší. Zejméma jeho závěrečná slova. Kéž by takto uvažovali naši politici. Ve volební kampani jim to můžeme předložit. Dalo by se ovšem přidat, aby sami přemýšleli, jak podpořit výzkum využití obnovitelných zdrojů, aby byly využitelné mnohem rentabilněji než ty současné.

Asi skoro nikdo neví o generátorech, využívajících energie tzv. vakua. Někteří vynálezci používají termínu "volná energie". Laikům a ovšem také "kovaným" fyzikům se jeví tato možnost jako pohádka nebo dokonce velký nesmysl. Další velký odpor vůči této eventualitě je ze strany mocných korporací výrobců a distributorů energie.

Dnes se ve vědeckých kruzích uznává, že vakuum není taková prázdnota, za jakou bylo ještě donedávna považováno. Existují alespoň nesmělé náznaky, že vakuum má mnoho společného s tzv. temnou čili skrytou energií. Této energii se připisuje vznik zatím neznámého tlaku na kosmický prostor, takže se rozpíná. Pozorované vzdalování galaxií je právě vysvětlováno rozpínáním "vesmíru". Jednoduše řečeno, v prostoru je ukryta obrovská energie. Mohla by vzniknout námitka, že jde o prostor nám značně vzdálený, nacházející se mezi skupinami galaxií. Jestliže však budeme předpokládat, že v mezigalaktickém prostoru je totéž vakuum jako v meziplanetárním (např. mez Zemí a Marsem)  a že je i uvnitř atomu, mezi jeho jádrem a obalem - což asi nebude zpochybnitelné - pak právě využití "atomového" vakua může být silně překvapujícím ale velmi kýženým hypermoderním a zcela nevyčerpatelným zdrojem energie. Musíme ovšem předpokládat, že vakuum není v klidu, že silně kmitá. Potom také, že tyto kmity jsou příčinou kmitů atomových částic a tím pádem také celého vesmíru. Není to vůbec nerozumný předpoklad - bylo např. pozorováno, že "rovina" proložená podélně naší Galaxií kmitá podobně jako blána bubnu. Z uvedeného ovšem vyplývá, že název "vakuum" je velmi nevhodný, že jde vlastně o základní formu hmoty-energie. (Každá hmota má velikou energii a enegie je hmotná).