26.5.2022 | Svátek má Filip


ENERGETIKA: Berte baltské větrníky

24.8.2012

Nápadem, aby Německo výměnou za český závazek nedostavovat Temelín dodalo Čechům větrný park, reagoval Dieter Mazitschek (čti Macíček) na výzvu německých Zelených, aby občané podávali připomínky k dostavbě Temelína.

Jde o německého manažera působícího v kolumbijské Bogotě. Z jeho facebookového profilu není poznat, v jakém oboru pracuje, ale na fotografii vypadá jako velice seriózní člověk. Proto je překvapivé, že zřejmě netuší, že elektřina z baltských (a severomořských) větrných elektráren už dávno do Česka proudí. A často je jí víc, než je nám a zejména naší přenosové soustavě milé.

Pan Mazitschek asi netuší ani to, že český spotřebitel už dnes platí a ještě víc v budoucnosti bude muset platit nemalé náklady na posílení domácí sítě, aby ty neplánovatelné přetoky elektřiny z Německa vydržela.

Ostatně ani s těmi "občanskými" výhradami proti dostavbě Temelína, o kterých mluví aktivisté v Německu a Rakousku, to není úplně košer. Nikdo už totiž nemluví o tom, jak vznikaly. Třeba o tom, jak se na všech možných webech objevil ve formátu pdf příslušný dopis s výzvou, aby si jej čtenáři vytiskli, podepsali a poslali na příslušná místa. Kolektivní podání se připouštělo a mlčky podporovalo.

Takhle tedy vznikaly ty desítky tisíc připomínek, jejichž vyřízení se dnes vehementně dožadují protitemelínští aktivisté. Na rozdíl od Dietera Mazitscheka totiž dovedou počítat až moc dobře, takže vědí, že kdyby se české úřady měly každou jednou stížností zabývat jen deset minut, trvalo by jim to několik let. A kdoví, jestli by Češi takové zdržení, se všemi ekonomickými a obchodními důsledky, unesli. Jak prosté! Stejně jako myšlenka vyměnit baltské větrníky za závazek, že se Temelín nebude dostavovat.

Právo, 22.8.2012

Autor je reaktorový fyzik, pracuje v jaderné elektrárně Dukovany. Je rovněž prezidentem České nukleární společnosti
danes.burket.cz