20.9.2019 | Svátek má Oleg


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 12.8.2019 7:46

Podstatná je cena

A jak vychází cena zemního plynu plynovodem v porovnání se zkapalněnou verzí?

J. Lepka 12.8.2019 13:54

Re: Podstatná je cena

To by mě také zajímalo. Vzhledem k faktu, že se tím nikdo z rusofilcek neohání, tak to asi nebude pro plynovod žádná výhra.

V. Novák 12.8.2019 14:25

Re: Podstatná je cena

Kdyby byla cena LNG na stejné úrovni jako plynu z roury, prodsadil by se čistě komerčně a evropské firmy by neinvestovaly (navzdory americkému vydírání) do NS2 a TS.

J. Lepka 12.8.2019 19:49

Re: Podstatná je cena

Tomu se říká přání otcem myšlenky, milý Nováku, čísla by hovořila jasně. Ovšem dostat od rusáků relevantní a přesná čísla nelze. A výhrady vůči NS2 jsou čistě finanční, kdy německá strana cpe prachy do politicky motivovaného podivného projektu, místo aby dodržela své smluvní závazky vojenského charakteru a nevymlouvala se na neakčnost a neschopnost Bundeswehru. A kromě jiného soudím (ne to není omylem ani náhodou zvolená formulace), že současné šílenství zelených mlamojů kolem CO2 je zase a jen vyprovokované Kremlem, právě kvůli plynu, do jehož těžby nacpal taťka Puťka šílené prachy, chce je zpátky a v klasickém ruském stylu využívá užitečných idiotů, včetně vás.

J. Vrzal 12.8.2019 15:42

Re: Podstatná je cena

Mno, nezapomente, ze plyn z bridlic je ziskavan technologii tzv. horizontalnich vrtu. Tzn. Mate jeden vrt vertikalni, do ktereho se sbiha nekolk vrtu horizontalnich z rozsahlejsi podzemnich oblasti.

Dovedu si predstavit, ze v tomto lze vyrazne usetrit oproti klasicke tezbe. Potom nejake stlaceni plynu do tankeru uz nemusi byt nakladove tak hrozne. A lodka plujucic po svetovych morich pluje v podstate zadarmo.

P. Grigar 12.8.2019 16:41

Re: Podstatná je cena

.. nějak vám z toho vypadl "podružný detail". Do vrtů musí být vháněna chemická směs(frakovací kapalina) v objemu cca.8-16 milionů litrů na jeden vrt, zpět se odčerpá 15-80% objemu. V průběhu životnosti vrtu bývá frakování několikrát opakováno.

"Těžební společnosti většinou nezveřejňují plné chemické složení frakovacích kapalin a bagatelizují rizika spojená s chemikáliemi, které využívají v procesu těžby. Říkají, že se jedná o běžné chemikálie využívané v domácích čisticích prostředcích, kosmetice a potravinách, jejichž pozření nebo vdechnutí neohrožuje zdraví. Přístupná data však ukazují, že tyto kapaliny často obsahují chemikálie jako benzen, toluen, ethylbenzen a xyleny, které mají podle oficiálních pramenů karcinogenní, mutagenní, reprotoxické, neurotoxické a alergenní účinky."

zdroj: tzbinfo; Břidlicový plyn- těžba.

V. Novák 12.8.2019 17:44

Re: Podstatná je cena

To si ovšem představujete hodně špatně.

Vrt na těžbu břidličného plynu má mnohem menší výtěžnost než vrt do běžného ložiska, musí jich být více na plochu a musí se častěji obnovovat - tedy vrtat nové.

Tedy oproti klasické těžbě jsou náklady naopak vyšší.

Co se "loděk plujících po světových ořích zadarmo" týče, to snad nemyslíte vážně - že ne?

V. Novák 12.8.2019 17:49

Re: Podstatná je cena

Mimochodem - nikde jsem nenašel zmínku, že by frakování probíhalo v několika horizonztálních vrtech vycházejícívh z jednoho vertikálního. Nejsem odborník na vrty, takže se nebudu hádat, ale skoro bych řekl, že někde by o tom zmínka být měla. Pokud je to pravda...

P. Grigar 12.8.2019 19:37

Re: Podstatná je cena

Do vertikálního vrtu se vsune speciální zařízení, které ve vodorovné části v břidlici vytvoří pomocí malých náložek trhaviny sérii otvorů (puklin). Pak přijde na řadu zmíněné hydraulické štěpení(frakování), které tlakem vody trhliny rozšíří a rozvětví podél přirozených zlomů a slabších míst v hornině. Zrna písku ve vodě trhliny podepřou a zabrání jejich zavření po odčerpání vody.