29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zoufalá vládní účtařina

Ekonomický program vládní koalice pokračuje ve slepé koleji minulého režimu. Není divu, vždyť je opět ve vleku "kalouskovin", tentokrát socdemokratických. V relativně chudé ekonomice vysoké daňové kvóty (47 procent) je jediná cesta z močálu recese radikální snížení daní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 20.12.2013 16:40

hrátky s DPH

Hrátky s DPH nedoporučuji. Problém této daně je v tom, že její zvýšení obchodníci okamžitě promítnou do ceny (někdy se to stane i vítanou záminkou k zdražení nad ekvivalent zvýšení sazby). Na snížení DPH však obchodnící rozhodně nezareagují tak, že sníží ceny o ekvivalent snížení sazby DPH. To je věc, která prokázána praxí.

Navíc domácí spotřeba nemá na HDP českého proexportního hospodářství téměř žádný vliv.

A HDP zase vůbec nic neříká o zdraví hospodářství a kvalitě života obyvatel. HPD je jen takový ukazatel objemu ekonomiky (i včetně objemu prostředků, které stát naprosto nehospodárně utratil).

Takže - já bych DPH nechal být - v tomto problém není.

Š. Hašek 20.12.2013 16:51

Re: hrátky s DPH

Asi tak.

Osobně se domnívám, že DPH je "mírnější" daň, než třeba daň ze mzdy. Pokud DPH, tak jedna sazba a na desetiletí. Výrobci, obchodníci, zákazníci si to již sami přeberou.

Ne tak politici levého spektra a jejich voliči za 30 Kč! A v tom jest problém.

A kdo má problém s "vysokou" DPH za potraviny - 50 % křiklounů má na venkově chalupu/rodiče/známé, má zdravé děti a ti všichni místo do Chorvatska mohou vyrazit na pěstování brambor a zeleniny. A bez DPH a zadarmo!!!!!!!! Je to jen mnohdy drzé fňukání a žebrání u politiků.

M. Kosejk 20.12.2013 17:30

Re: hrátky s DPH

S tím žrádlem je to vůbec zajímavý český fenomén. Já tomu říkám: "Adorace plné ledničky". Lednička musí být plná - i kdyby ji měli zaplnit šuntem. Podle mého je to dědictví gulášového socíku, kdy lidi nemohli dělat nic - jenom amatérsky prznit venkov chatovými osadami a žrát... a hlavně žrát hodně. 

Lidem v ČRc hybí u tohoto racionalita. Řvou, že nemají prachy, ale místo obyčejného bílého jogurtu a ovoce si raději koupí předražený pseudojogurt s pseudoovocem. Místo toho, aby si koupili chleba a máslo - a tak si kupují denně drahé dalamánky a nějaké chemické pomazánky "znáte z reklamy"...

Ale hlavně! Bída tady fakt není. A kdo tvrdí, že je, tak toho bych nejraději násilím odvezl někam do Kalkaty a tam mu ukradnul pas - aby blbeček věděl, co je to BÍDA.

J. Navrátil 20.12.2013 17:58

Re: hrátky s DPH

My se nemůžeme uklidňovat tím, že to u nás není jako v Kalkatě. Žijeme ve střední Evropě v sousedství m.j. Rakouska a Německa. Ve srovnání s nimi jsou u nás zhruba třetínové mzdy a důchody a přitom cenová hladina běžného zboží se pomalu ale jistě vyrovnává. Jsme třikrát blbější nebo lenošnější než oni? Jak je to možné?

L. Novák 20.12.2013 18:28

Re: hrátky s DPH

50 let komunistické výchovy... :-)

M. Kosejk 20.12.2013 20:43

Re: hrátky s DPH

Tak teď jste předvedl až klišoidně přesnou ukázku dalšího typicky českého fenoménu - zásadně se hodnotíme prizmatem srovnávání se s bohatšími - a "trpíme" tím. A starší generace, které mají svůj podíl na čtyřicetiletém budování tupého a zaostávajícího socíku, se najednou "diví", že státy bez komunistické minulosti jsou na tom pořád o něco lépe než postkomunistické. Co se takhle srovnávat třeba s Polskem, Maďarskem, Slovenskem, Litvou, Slovinskem...?! A co se přestat pořád s někým srovnávat?! Mně se prostě žije dobře - a žádnou bídu kolem sebe nevidím.

B. Rybák 21.12.2013 18:43

Re: hrátky s DPH

Určitě nejsme blbější "západ EU", bolševickou deformaci ve znalostech jsme už napravili, produktivitu práce jsme s ním téměř srovnali a jeho politicko-korektnímu hlupáctví a morálně relativistickému státně mafiánskému parazitismu jsme zatím zcela nepodlehli, takže Vaše otázka je zcela oprávněná. Myslím, že v podstatě jde o toto.

Z montoven a dceřiných bank umístěných v mnoha zemích světa a z jím ovládaných zdrojů surovin např. v "bývalých" koloniích přichází na západ EU biliony $ ročně (jenom od nás cca 300 miliard Kč). Po válce jsme pouze my a Švédsko byly v Evropě schopni hned odstartovat mírovou průmyslovou výrobu. Pan inženýr Lobl v r. 1968 odhalil, že už jenom díky vlastnictví tehdy nejkvalitnější uranové rudy jsme mohli žít bez daní jako např. ropné státy. Nebýt bolševiků jezdila by Evropa především v našich automobilech, chodila v našich botách... Šanci využilo Švédsko, i když zdaleka ne optimálně protože zabředlo do trvale neudržitelného, byť zatím demokratického socialismu.

Díky němu nezvládlo už první ropnou krizi a od sedmdesátých ztrácelo hospodářské postavení což vyvrcholilo v devadesátých letech recesí řešenou úspornými opatřeními a devalvací měny. K jeho stabilizaci bezpochyby přispěly obrovské částky, které jeho banky získaly např. splácením úvěrů z bankrotujících pobaltských republik. Pouze šťastnou náhodou jsem narazil na informaci, že v některých afrických zemích vlastní švédští občané téměř všechnu půdu. Není v mých silách tuto informaci upřesnit.

Oni prosperují navzdory svému "socialismu" a ne díky němu. Podobně jako cca 300 tisícové platy v Lucembursku (a ve Švýcarsku) nemají nic společného s produktivitou práce, ale s praním špinavých peněz.

http://www.parat.webzdarma.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1813&Itemid=46

Š. Hašek 20.12.2013 15:42

Socialisté a středisté

přívádějí ČR a i Evropu k situaci, kdy ekonomika "zamrzne", všichni budou naštvaní (plátci daní na jejich výši, příjemci na "níži" toho, co nárokově dostávají).

Bude to asi trvat desetiletí.

A levičáci nebudou v žádném případě ochotni připustit, že svými požadavky - aby se každý měl nárokově/právisticky dobře - to způsobili nejvyšší měrou. Nějaký Dalík je nic!

Poslouchat Sobotku (a jeho "30Kčvoliče") to je snad jen zlý sen.

J. Schwarz 20.12.2013 12:39

Taky se mi zdá

divné proč potřebujeme pořád víc policajtů a hasičů když mají stále lepší vybavení a předpisy, které by přece měly omezovat rizika stále přísnější. I učitelů přibývá, a ač mají stále modernější pomůcky, metodiky, interaktivní tabule a úžasné následováníhodné vzory z Finska všechno jde - alespoň podle médií, od deseti k pěti a ve slavných "testech PISA" se propadáme stále hloub... Ne, že by ty testy byly něčím světoborným a na jejich výsledku záleželo, ale proč u čerta pořád rostou počty zaměstnanců v evidentně neproduktivních profesích?

L. Novák 20.12.2013 15:46

Re: Taky se mi zdá

Policajti (zvláště městští strážníci a celá na ně navazující mašinérie) nezvýší bezpečnost občanů. Sníží ji tím, že za kdejakou pitomost, za přestupek, který nesplňuje základní definici podle zákona (společenská nebezpečnost jednání), se dá dodatečně vybrat hromada peněz. Kdo se bude soudit s mašinérií magistrátu a krajského úřadu, platit za odvolání tisícikorunový poplatek, a hádat se s penězchtivými blby? Tahle strategie státních parazitů je úspěšná a zcela v souladu s Parkinsonovými zákony o bujení byrokracie. Tak proč jí nevyužít, když je to tak snadné...

V. Kain 20.12.2013 16:25

Re: Taky se mi zdá

Máme víc policistů než je zdrávo a Pecina by chtěl jejich počet ještě zvýšit.Stačí projít města v republice a na kolik policistů kteří patrolují by se asi narazilo.Měšťáky do toho nepočítám.Ti ostatně práci stáťáků suplují.Tak kde se povalují ty tisíce policistů?

F. Kusák 20.12.2013 12:27

Je to tak a

souhlasím s Vámi, protože zvyšování daní zcela jistě svazuje podnikavost a jedinečnost každého z nás. Stovky generací se lidé museli postarat sami o sebe, o své rodiny, ale dnes se jim kdosi snaží nakukat, že stačí zvolit jinou partaj nebo být u lizu a bude dobře. No prostě, nebude. Stačí si přečíst některé diskuzní příspěvky a pochopíme, že si "masy" v podstatě žádnou změnu nepřejí, natož snižování daní, snižování dávek a více pracovat. Být vzdělanější, lepší než jiní. Co takhle si zanádávat, nalézt viníka někde jinde a potom se postavit do fronty na dávky (všem potřebným se omlouvám).

A. Hrbek 20.12.2013 9:29

Vážený "ekonome" Tomský

1. Daňovou kvótu 47% zdědí nová vláda po osmileté vládě minulé koalice. To jste ale příliš neprotestoval. 2. Pokud byste se náhodou podíval do připravované koaliční dohody, tak se tam počítá se snížením DPH u vybraných položek. 3. Poplatky ve zdravotnictví jsou de facto spotřební daní. Jejich zrušením se zvýší koupěschopnost obyvatel, zejména těch s nižšími příjmy. 4. Státní investice jsou význačnou cestou k obnovení hospodářského růstu. Musí ale být efektivní. Nikdo nemůže donutit soukromý sektor, aby v období nejistoty investoval. 5. Nevím jak omezení státních investic a zeštíhlení státního aparátu způsobí krátkodobé zvýšení státního dluhu. To počítáte se zvýšením nezaměstnanosti nad 1 mil. zaměstnanců? Úspory investic a platů vysoce převyšují náklady na očekávané příspěvky díky zvýšené nezaměstnanosti. Mohl byste dodat konkrétní výpočty? O kolik se v Německu po zavedení minimální mzdy zvýší fronty na pracácích a o kolik u nás? Prosím konkrétně!

Jinak jde o prázdné politologické plácání.

M. Šejna 20.12.2013 10:47

ano, pane Hrbku

taky mě pobavila autorova představa o tom, že daně by se měly snížit, a doplnil to poznámkou o Lafferově křivce, ale spotřební daň zvanou "poplatky u lékaře" by zanechal.

A. Hrbek 20.12.2013 12:26

Re: ano, pane Hrbku

Vážený pane Šejno.

o L křivce mluví hodně lidí, ale žádnou reálnou neviděli. Strávil jsem hodně času jejím rozborem i analýzou její platnosti v ČR. Rozhodně se snížením daní daňový výnos nezvýší. Daňový výnos se bezpečně zvýší zvýšením daňového základu zvýšením objemu výroby a služeb.

S pozdravem

L. Novák 20.12.2013 15:53

Re: ano, pane Hrbku

Pane Hrbku, s vámi je ale legrace! :-)

".... 3. Poplatky ve zdravotnictví jsou de facto spotřební daní. Jejich zrušením se zvýší koupěschopnost obyvatel, zejména těch s nižšími příjmy. 4. Státní investice jsou význačnou cestou k obnovení hospodářského růstu. Musí ale být efektivní. ..."

Jasně, chtít po státu "efektivní investice" je stejné, jako chtít po kaluži vody, aby byla suchá. Potíž je, že vy, levičáci, budete pořád věřit ve všemocný stát, který svým podnikáním a efektivností hospodaření uživí své poddané... navzdory historickým zkušenostem, že to tak být nemůže, protože ani sovětským komunistům se za 80 let monopolního držení moci nepodařilo vychovat "nového člověka". :-P

A. Hrbek 20.12.2013 16:34

Re: ano, pane Hrbku

Si tacuisses, philosophus mansisses

L. Novák 20.12.2013 18:31

Re: ano, pane Hrbku

Koukám, že s Ransdorfem máte i společná oblíbená latinská rčení... :-D

V. Kain 20.12.2013 16:39

Re: ano, pane Hrbku

Pane Nováku levicovému Hrbkovi nemá cenu vysvětlovat,že snížením daňové kvoty by zcela jistě ubylo nezaměstnaných a lidem by zbylo víc v peněženkách.Levicové vládě by ale zbylo míń na rozdávání a kupování si voličů.Pokud jde o zdr.poplatky,tak u prakt.lékaře po jejich zrušení budou plné čekárny hypochondrů a lékárníci si drobek navýší marži.U stomatologů platíme takřka za všechno a nikdo si nestěžuje.

A. Hrbek 20.12.2013 17:15

Re: ano, pane Hrbku

Tak pane Kaine konkrétně! Kolik nezaměstnaných ubude, když se DPH sníží z 15 % na 10%? A z jakého důvodu?

L. Novák 20.12.2013 18:33

Re: ano, pane Hrbku

Rudý demagog Hrbek chce vyjadřovat složité procesy s mnoha proměnnými trojčlenkou... :-)

B. Rybák 22.12.2013 0:35

Re: ano, pane Hrbku

Přesně tak!

B. Rybák 22.12.2013 0:33

Re: ano, pane Hrbku

To, že procentová část se zvětší, když se zvětší procentový základ je skutečně objevné! Pokud ještě přijdete i na to, že zvětšit objem výroby a služeb by v podmínkách recese mohlo nastat jenom zvýšením produktivity práce, což stát provést neumí nebo zvýšením konkurenceschopnosti a podnikatelské nálady důvěryhodným snížením státních výdajů, což neumí stát levicový, pak by jste dospěl k jedinému myslitelnému řešení: "Malý efektivní pravicový stát".

S. Ševeček 20.12.2013 11:55

Re: Vážený

Pan Tomský není ekonom - politolog.

Jeho texty s tématem politiky a ekonomiky jsou - obecně řečeno - liberálně konservativní.

S jeho názory můžete polemizovat, ale to je tak všechno.

Název článku Zoufalá vládní účtařina plně vystihuje téma a problém. S většinou jeho názorů souhlasím.

Patří do kategorie ... zkuste třeba http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php

A. Hrbek 20.12.2013 13:20

Re: Vážený

Vážený pane Ševečku,

žádný učený z nebe nespadl, ale politiků, politologů, ekonomů" a nejrůznějších radil neurekom.Jenom zodpovědní hospodáři nějak chybějí.

Panu Tomskému se hluboce omluvím, když mi zcela konkrétně řekne, o kolik % se nejméně zvýší výběr DPPO když se sazba korporátní daně při stejném objemu HDP sníží o 1%. A zaručí se za to částkou řekněme 100.000 Kč. Pokud jeho výpočet se ukáže jako pravdivý, proplatím částku 100.000 Kč jemu.

L. Novák 20.12.2013 15:55

Re: Vážený

Na co ty peníze potřebujete? Rozdejte je chudým, jistě vás za to, že příště už nebudete mít z čeho rozdávat, pověsí na nejbližší kandelábr. :-P

A. Hrbek 20.12.2013 16:30

Re: Vážený

Až je od pana Tomského získám, rozdám je chudým duchem. Především Vám.

J. Václavíková 20.12.2013 18:07

Re: Vážený

:-))))

Vzal jste na sebe úkol Sisyfa. Tady se argumentuje třídně, ne fakty!

L. Novák 20.12.2013 18:34

Re: Vážený

Zase jste si přišla zakdákat?

J. Václavíková 20.12.2013 19:25

Re: Vážený

Troubo!