24.10.2020 | Svátek má Nina


EKONOMIKA: Zkouška Řeckem

3.3.2010

Řecká ekonomika balancuje nad propastí. Již několik týdnů se v souvislosti s Řeckem hovoří o státním bankrotu. Co však s sebou státní bankrot přináší? Bankrot firmy je způsoben jejím předlužením a z něho vyplývající neschopností dostát svým závazkům vůči věřitelům. Princip státního bankrotu je v podstatě stejný. Bankrotující stát je předlužen a jeho dluhopisy, ze kterých financuje obsluhu státního dluhu a alespoň z části mandatorní výdaje, se stávají neprodejnými. Během letošního roku má zadlužení Řecka dosáhnout „úctyhodných“ 120 %. Pro srovnání, veřejný dluh České republiky je v současnosti necelých 36 %. S nárůstem státního dluhu roste rizikovost dluhopisů a ratingová agentura zareaguje sníženým hodnocením dané země, což má za následek růst úroků za prodané dluhopisy a z toho pramenící prodražení obsluhy veřejného dluhu, které může v krajním případě vyústit v neschopnost dluh dále splácet. Z vyspělých zemí postihl bankrot před pár lety v minulosti bohatou Argentinu.

Bankrotující stát je nucen obrátit se na Mezinárodní měnový fond (IMF) a Světovou banku (WB), od níž mu mohou být poskytnuty likvidní prostředky za velmi nevýhodných podmínek a stát je v podstatě pod kuratelou, či nucenou správou. Doprovodným jevem bankrotu je naprosté znehodnocení měny. A právě znehodnocení měny je v případě řeckého členství v měnové unii, eurozóně, nemožné. Bankrot eura by byl logicky bankrotem všech členských zemí EU sdružených současně v eurozóně. Ozývají se proto, obzvláště silně z Německa, hlasy o možném vyloučení Řecka z měnové unie a jeho návratu k placení drachmou. Následně by bylo Řecko zřejmě ponecháno napospas svému osudu.

Evropská unie v minulosti často proklamovala snahu stát se nejsilnějším hráčem ve světové ekonomice. Jedním z nástrojů pro dosažení tohoto cíle bylo přijetí jednotné měny, která patří k nejsilnějším atributům státu, z ekonomického hlediska možná fundamentálním. Je však správné, aby se „superstát“ takto zachoval k jedné ze svých regionálních částí? Bylo reakcí USA na problémy Kalifornie její vyloučení z unie? Nebylo. Pevný útvar nemůže fungovat, aniž by neusiloval o ekonomickou stabilitu celku. Z čistě pragmatického hlediska lze chápat obavy a především rozhořčení fiskálně disciplinovaných zemí z řeckých problémů a jejich neochotu doplácet na ně. Projekt jednotné měny však musel s něčím takovým přece počítat a mít pro tyto případy stabilizační řešení. V nejhorším případě mohou Řecko následovat další země skupiny „PIGS“ (Portugalsko, Itálie, zmiňované Řecko a Španělsko). Uvažovalo by se pak v krajním případě i o jejich vyloučení z eurozóny? Jen Itálie sama o sobě patří k největším ekonomikám světa. Vylučování zemí z eurozóny může vést ke ztrátě relevance projektu euro a učinit ho naprosto nedůvěryhodným.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.